10 czynników, które wpływają na to, jak długo zajmie Ci nauka hiszpańskiego

Kiedy zaczynasz naukę hiszpańskiego, możesz zadać sobie proste pytanie.

Cóż, pytanie, które i tak wydaje się proste:

„Ile czasu zajmie mi nauka?”

Niestety nie ma jednej uniwersalnej odpowiedzi.

Ilość czasu, jaką zajmie Ci nauka hiszpańskiego, będzie zależeć od tego, jak wiele różnych czynników rozegra się w Twoim życiu. Może ci to zająć więcej czasu niż kuzynowi, który zna już trzy języki romańskie, ale mniej czasu niż sąsiadowi, który może uczyć się tylko w weekendy.

W ten sposób wszyscy uczymy się hiszpańskich płatków śniegu.

Dobra wiadomość jest taka: zrozumienie czynników, które wpływają na ramy czasowe nauki języka, może przyspieszyć ten proces.

W tym poście przyjrzymy się niektórym kluczowym czynnikom, które wpływają na to, jak długo zajmie Ci nauka, abyś mógł dopasować naukę języka hiszpańskiego do swojego stylu życia i osiągnąć swoje cele w rozsądnym tempie.

.

10 czynników, które wpływają na to, jak długo zajmie nauka hiszpańskiego

Oto niektóre z najważniejszych czynników, które określą, ile czasu zajmie Ci nauka hiszpańskiego. Aby dogłębnie przyjrzeć się tym i innym rozważaniom, zapoznaj się z artykułem Stephena D. Krashena badania nad akwizycją drugiego języka.

1. Poziom płynności, do którego dążysz

Poziom płynności, do którego dążysz, odgrywa ogromną rolę w tym, ile czasu zajmie Ci osiągnięcie celów w nauce hiszpańskiego.

Jeśli chcesz po prostu nauczyć się hiszpańskiego, aby wykorzystać go podczas zagranicznych przygód, możesz w kilka dni przyswoić sobie podstawowe zwroty/pytania i słownictwo związane z podróżowaniem.

Jeśli chcesz rozmawiać, potrwa to dłużej. Dokładny czas różni się w zależności od innych czynników z tej listy, ale ogólnie rzecz biorąc, można oczekiwać, że zajmie to od kilku miesięcy do kilku lat.

Pełna płynność — innymi słowy umiejętność poruszania się w każdej sytuacji w języku hiszpańskim i mówienia z wymową w języku ojczystym — zajmuje najwięcej czasu. Zwykle zajmuje to kilka lat, ale jeśli inne czynniki uczenia się są idealne, możesz skrócić standardowe ramy czasowe.

2. Ilość czasu, jaką poświęcasz na naukę

Słyszałeś stare powiedzenie. „Praktyka czyni mistrza!”

Jeśli poświęcisz więcej czasu na naukę, prawdopodobnie szybciej zdobędziesz więcej informacji — niezależnie od tego, czy uczysz się hiszpańskiego, uczysz się jeździć, opanowujesz fizykę kwantową czy cokolwiek innego.

Chociaż możesz doskonalić swoje umiejętności w ciągu zaledwie kilku minut dziennie, poświęcanie większego bloku czasu każdego dnia pozwoli Ci szybciej nauczyć się języka.

  Pisanie po hiszpańsku: przewodnik krok po kroku, jak pisać jak Cervantes XXI wieku

W końcu, jeśli uczysz się pięć minut dziennie, zajęłoby ci dwanaście tygodni, aby zdobyć tyle praktyki, ile ktoś uczący się przez godzinę dziennie dostaje w ciągu tygodnia.

Oczywiście, nawet jeśli poświęcisz dużo czasu na naukę hiszpańskiego, możesz stracić to, czego się nauczyłeś, jeśli nie będziesz kontynuował praktyki. Nie chodzi więc tylko o czas, ale także o spójność — zajmiemy się tym w dalszej części tego postu.

3. Wysiłek, który wkładasz w naukę

Chociaż ilość czasu, który ćwiczysz, ma znaczenie, tak samo jak ilość wysiłku, jaki wkładasz w tę praktykę.

Swobodna styczność z językiem hiszpańskim może poprawić Twoje umiejętności przez długi czas, ale jeśli szukasz szybkich rezultatów, będziesz musiał aktywnie angażować się w język poprzez czytanie, pisanie, mówienie i słuchanie.

Większość kursów języka hiszpańskiego i innych materiałów edukacyjnych zapewnia te ukierunkowane zajęcia (takie jak pisemne quizy, gry słowne lub ćwiczenia z nagrywaniem głosu do wymowy). Jednak to od Ciebie zależy, czy wykorzystasz te zasoby w maksymalnym stopniu.

Jeśli chcesz szybko się uczyć, ustalanie jasnych celów nauki, minimalizowanie rozpraszania uwagi i skupianie się na materiałach do nauki są niezbędne.

4. Twoja motywacja do nauki

Jaki jest najlepszy sposób na zwiększenie wysiłku, jaki wkładasz w naukę hiszpańskiego? Motywacja do pracy. Twoja motywacja do nauki języka może w rzeczywistości wpłynąć na szybkość nauki.

Jeśli kiedykolwiek próbowałeś nauczyć się hiszpańskiego lub innego języka i zostałeś utrudniony, być może już wiesz, że utrata koncentracji lub zainteresowania jest jedną z największych przeszkód w tym procesie.

Jednym z kluczowych sposobów na podtrzymanie motywacji jest znalezienie kolegów do nauki i rodzimych użytkowników języka hiszpańskiego, którzy mogą Ci pomóc. W rzeczywistości, badania wskazują że interakcja społeczna w języku docelowym jest kluczowym motywatorem w przyswajaniu języka.

Utrzymanie motywacji pomoże Ci utrzymać cel w nauce i utrzymać naukę w dobrym tempie. Aby uzyskać więcej wskazówek, jak to zrobić, zapoznaj się z tym przewodnikiem dla początkujących do motywowanej nauki hiszpańskiego.

5. Twoja znajomość innych języków

To będzie dobra wiadomość dla każdego, kto nauczył się już drugiego (lub trzeciego lub czwartego…) języka. Znajomość innych języków może przyspieszyć naukę hiszpańskiego.

Po pierwsze, jeśli nauczyłeś się innego języka poprzez ukierunkowaną naukę, już wiesz, jakie strategie i narzędzia do nauki działają dla Ciebie. To oznacza koniec prób i błędów w czasie nauki.

Studia również się pokazały że znajomość wielu języków może wzmocnić procesy poznawcze przyswajania języka obcego. Ponadto możliwość porównywania i kontrastowania reguł między językami często ułatwia zrozumienie i zapamiętanie tych reguł.

Ale nawet jeśli nie uczyłeś się innego języka, jeśli Twój język ojczysty jest oparty na łacinie, masz przewagę w nauce hiszpańskiego. Dzieje się tak, ponieważ wiele systemów dźwiękowych, zasad pisowni i gramatyki między tymi językami jest podobnych, ponieważ mają ten sam język źródłowy.

  Ucz się hiszpańskiego szybko i zacznij rozmawiać w mgnieniu oka

6. Jakich narzędzi używasz

To, jakich narzędzi używasz do nauki hiszpańskiego, może wpływać na szybkość nauki, zwłaszcza że wpływają one również na motywację i koncentrację.

Aby uzyskać maksymalną prędkość, będziesz chciał używać narzędzi, które lubisz, ponieważ zwiększy to Twoją motywację. Muszą jednak również zawierać wyjątkowy materiał do nauki języka hiszpańskiego.

Oto kilka zasobów, które możesz wypróbować w zależności od potrzeb edukacyjnych:

Czy jesteś osobą, która czerpie korzyści ze struktury i zakresu formalnego kursu językowego? Wypróbuj kurs języka hiszpańskiego online. Szybki hiszpański w ed2go to 6-tygodniowy kurs, który uczy praktycznych „przepisów” na budowanie zdań po hiszpańsku i ma na celu pomóc Ci szybciej zacząć mówić po hiszpańsku. Maksymalizując zasób słownictwa, którego się uczysz, będziesz w stanie zbudować solidne podstawy do kontynuowania nauki. Może chcesz trochę poćwiczyć hiszpański przez cały dzień. Pobierz na swój telefon kilka aplikacji do nauki hiszpańskiego. Jak brzmi nauka hiszpańskiego, jednocześnie poznając autentyczną kulturę hiszpańskojęzyczną? Hiszpański program wideo preply to idealna równowaga pomiędzy zabawą a funkcjonalnością.

preply wykorzystuje autentyczne nagrania wideo — takie jak teledyski, zwiastuny filmów, wiadomości i inspirujące przemówienia — i przekształca je w spersonalizowane lekcje nauki języków.

Możesz wypróbować preply za darmo przez 2 tygodnie. Kliknij tutaj, aby sprawdzić stronę lub pobrać aplikacja na iOS lub Aplikacja na Androida.

preply Ad

Każdy film ma interaktywne podpisy z definicją, przykładowymi zdaniami i powiązanym obrazem. Możesz nawet zobaczyć inne filmy, które używają tego samego słowa za pomocą jednego kliknięcia.

Ponieważ treści są zabawne i zabawne, zachowasz motywację do nauki języka hiszpańskiego. Ponadto preply oferuje „tryb nauki”, który zamienia filmy, zdjęcia i przykładowe zdania w fiszki i ćwiczenia, aby zapewnić, że zachowasz to, czego się nauczyłeś.

Zacznij korzystać z preply na stronie internetowej za pomocą komputera lub tabletu albo jeszcze lepiej pobierz aplikację preply ze strony sklep z aplikacjami iTunes lub sklep Google Play i ciesz się innowacyjnymi funkcjami preply na dowolnym urządzeniu z systemem Android lub iOS.

7. Częstotliwość użytkowania

Pamiętasz, kiedy mówiliśmy, że spójność jest kluczowa w nauce hiszpańskiego? Jeśli uczyłeś się hiszpańskiego przez miesiąc z rzędu, a potem zrobiłeś sobie sześciomiesięczną przerwę, możesz wrócić do miejsca, w którym zacząłeś. Stare powiedzenie „wykorzystaj albo strać” brzmi prawdziwie.

A jeśli uczysz się codziennie, ale tylko przez dwie minuty na raz, jest mało prawdopodobne, że zrobisz duże postępy – przynajmniej przez jakiś czas.

To, jak często używasz hiszpańskiego, wpłynie na to, jak szybko nauczysz się języka. Niezależnie od tego, czy rozmawiasz z rodzimymi użytkownikami języka hiszpańskiego, czytasz teksty po hiszpańsku, czy piszesz po hiszpańsku, częste używanie swoich umiejętności zapewnia, że ​​pozostaniesz zaangażowany w język i utrzymasz tempo nauki.

  25 zwycięskich wskazówek dotyczących nauki hiszpańskiego bez wydawania ani grosza

Gdy już opanujesz trochę hiszpański, szybko zapamiętasz i wykorzystasz to, czego się nauczyłeś, jeśli będziesz znajdować coraz więcej okazji do używania tego języka.

8. Poziom hiszpańskiego zanurzenia, którego doświadczasz

„Immersja” to metoda nauki języka, w której całe mówienie, słuchanie i pisanie odbywa się w języku docelowym. Chodzi o to, abyś myślał po hiszpańsku, zamiast tłumaczyć tam iz powrotem ze swojego języka ojczystego.

Ponieważ immersja jest sposobem, w jaki wszyscy uczymy się pierwszego języka jako dzieci, jest to najbardziej naturalna i skuteczna technika. Jako metoda nauki języka obcego wymaga największej interakcji i praktyki w języku docelowym, dzięki czemu jest szybsza niż inne metody nauki.

Najszybciej nauczysz się, jeśli wyjeżdżasz za granicę lub korzystasz z technik zanurzenia w domu. To sprawi, że hiszpański stanie się częścią Twojej codziennej rutyny, więc nie będziesz miał innego wyboru, jak tylko uczyć się i doskonalić. Ciągła ekspozycja sprawi, że szybko przyswoisz nowe słownictwo, poprawisz wymowę i rozwiniesz umiejętności gramatyczne.

9. Naturalna zdolność

Badania sugerują że kompetencja uczenia się języków jest kształtowana w pewnym stopniu przez wrodzone zdolności. Podobnie jak niektórzy ludzie są naturalnie lepsi w matematyce lub sporcie niż inni, niektórzy są naturalnie lepsi w nauce języków.

Ale jeśli nie uważasz się za „naturalnego” w języku hiszpańskim, nie panikuj! Nie oznacza to, że ktoś, kto nie ma znacznych zdolności naturalnych, nie może nauczyć się hiszpańskiego. Wciąż jest to całkowicie możliwe. Posiadanie większej naturalnej zdolności może po prostu przyspieszyć proces uczenia się.

10. Twój wiek

Wiek może również mieć wpływ na szybkość nauki języka hiszpańskiego. Ale to nie znaczy, że jeśli jako dziecko przegapiłeś hiszpański, nie masz teraz szans.

Są korzyści zarówno z nauki języka jako dziecko, jak i korzyści z nauki jako osoba dorosła.

Istnieje teoria, że ​​dzieci często łatwiej przyswajają języki (w tym hiszpański) ze względu na czynniki biologiczne. W końcu mózgi małych dzieci są zaprojektowane tak, aby szybko uczyć się języka, aby przyswoić swój język ojczysty.

Dorośli mają jednak przewagę, jeśli chodzi o zrozumienie reguł gramatycznych i porównania z innymi językami (a mianowicie ich językami ojczystymi).

Lekcja tutaj? Niezależnie od wieku, nauka hiszpańskiego jest warta wysiłku, ale wysiłek, który musisz włożyć, może być ukształtowany przez Twój wiek.

Biorąc pod uwagę tak wiele czynników, nikt nie jest w stanie powiedzieć, ile czasu zajmie Ci nauka hiszpańskiego. Jedynym sposobem, aby się przekonać, jest zanurkowanie i zobaczenie, co się stanie!

.