12 wspaniałych sposobów na ćwiczenie umiejętności słuchania w języku hiszpańskimSłuchasz pogawędki dwóch rodowitych, hiszpańskojęzycznych przyjaciół.

Przed chwilą rozmawiali o jakiejś nowej restauracji, ale teraz zmienili temat i jesteś kompletnie zagubiony.

Szybkość też nie pomaga i nie wykazują oznak spowolnienia.

Czy zdarzyło ci się to kiedykolwiek wcześniej?

To zrozumiałe, ponieważ słuchanie rodzimych użytkowników języka hiszpańskiego w niczym nie przypomina twojego nauczyciela hiszpańskiego ani tej płyty audio z podręcznikiem. I o rany, czy niektóre odmiany hiszpańskiego są kiedykolwiek szybkie!

Więc musimy ćwiczyć nasze hiszpańskie umiejętności słuchania, tak proste.

Istnieją dwa kroki, aby poprawić swoje umiejętności słuchania. Przede wszystkim musisz bombardować swoje uszy jak największą ilością hiszpańskiego. Tyle hiszpańskiego, że twoje uszy prawie zapomną, jak brzmi angielski. Po drugie, musisz nauczyć się, jak stać się dobrym słuchaczem, aby jak najlepiej wykorzystać to soczyste wrażenia słuchowe.

Abyś mógł pracować nad obydwoma krokami, oto dwanaście sposobów na ćwiczenie umiejętności słuchania w języku hiszpańskim:

12 sposobów na ćwiczenie umiejętności słuchania w języku hiszpańskim

1. Znajdź hiszpańskiego mówcę

Aby uzyskać najbardziej produktywne i przyjemne wrażenia słuchowe, musisz przeprowadzić rozmowę z kimś, kto nie tylko mówi po hiszpańsku, ale jest cierpliwy i najlepiej interesujący. Rozmowa z kimś, kto również uczy się języka oznacza, że ​​prawdopodobnie będzie on sympatyzował z Twoimi potrzebami w zakresie nauki języka. Oznacza to, że nie każą ci się spieszyć i zabrać się za to, jeśli przez dobrą minutę lub dwie będziesz szukał słowa.

Oznacza to, że lekcje hiszpańskiego to idealny czas na pogawędkę z innymi uczniami (nie marnuj przerw na rozmowę po angielsku, ludzie!) lub znajdź kogoś, kto mówi po hiszpańsku i chce się uczyć angielskiego. Dobrym sposobem na znalezienie tego ostatniego jest przejście do strony internetowej wymiany konwersacji lub wydarzenia.

  Ucz się hiszpańskiego w serwisie Netflix, korzystając z napisów w 3 prostych krokach i 6 wspaniałych programów

Kiedy już znajdziesz swojego partnera, musisz przyczepić się do niego jak pijawka, dopóki nie wyssiesz jak najwięcej praktyki słuchania. Zadaj swojemu partnerowi jak najwięcej pytań i trzymaj się każdego jego słowa, gdy odpowie. Nawet jeśli są trochę dziwne, nadal staraj się słuchać jak najwięcej. W końcu mówią językiem, którego chcesz się nauczyć.

2. Posłuchaj hiszpańskich podcastów

Podcasty to nowe radio. Możesz ich słuchać, kiedy tylko chcesz, przewijać do przodu fragmenty, które Cię nie interesują i nosić je ze sobą na telefonie komórkowym lub tablecie.

Istnieje wiele świetnych podcastów, które mogą pomóc Ci w dążeniu do słuchania jak tubylec. Zaletą podcastów, w przeciwieństwie do radia, jest to, że możesz je odtwarzać tyle razy, ile chcesz – więc nie panikuj, jeśli nie możesz od razu wszystkiego zrozumieć.

Najpierw posłuchaj, aby dowiedzieć się, co się dzieje, a następnie powoli odtwarzaj fragmenty podcastu, aby zebrać informacje. Jeśli chcesz skupić się na słuchaniu szczegółów, dobrze jest spędzić pół godziny na obmyślaniu pięciu minut podcastu.

W przeciwnym razie wysłuchaj całego podcastu, zignoruj ​​słowa, których nie znasz i skup się na próbie zrozumienia głównej idei.

Oba podejścia doskonale nadają się do rozwijania umiejętności słuchania, których będziesz potrzebować w życiu codziennym: słuchanie sensu i słuchanie konkretnych informacji.

3. Oglądaj filmy po hiszpańsku

Podobnie jak w prawdziwym życiu, filmy mają tę dodatkową zaletę, że zawierają zarówno wskazówki dźwiękowe, jak i wizualne, które pomagają zorientować się, co się dzieje. Istnieje wiele świetnych filmów, które pomogą Ci ulepszyć.

Podobnie jak w przypadku podcastów, możesz obejrzeć fragmenty filmu, aby uzyskać ogólny pomysł, a następnie obejrzeć ponownie, aby uzyskać więcej informacji. Możesz także czytać napisy i słuchać w tym samym czasie, a następnie oglądać bez napisów, gdy poczujesz się pewniej.

4. Oglądaj telewizję po hiszpańsku

Telewizja hiszpańskojęzyczna ma również wiele do zaoferowania początkującym użytkownikom języka hiszpańskiego. Jeśli masz szczęście mieszkać w hiszpańskojęzycznym kraju, spróbuj oglądać programy telewizyjne dla dzieci lub wiadomości, aby zacząć, a następnie przejdź do bardziej skomplikowanych programów.

  8 szybkich kliknięć od nauki hiszpańskiego do płynnej znajomości online

Innym dobrym pomysłem jest oglądanie programów telewizyjnych po hiszpańsku, które już widziałeś po angielsku, na przykład seriale takie jak „Przyjaciele” czy „Simpsonowie”. Ponieważ znasz już fabułę, możesz po prostu skupić się na języku. Jeśli nie mieszkasz w kraju hiszpańskojęzycznym, nie bój się. Próbować wwitv.com linki do kanałów telewizyjnych w różnych krajach hiszpańskojęzycznych.

5. Ucz się hiszpańskiego z prawdziwymi filmami na youtube

Jednym z wyzwań związanych z używaniem filmów i programów telewizyjnych jest to, że są to autentyczne treści, a to oznacza, że ​​może to być NAPRAWDĘ trudne.

6. Przełącz wszystkie urządzenia/witryny na hiszpański

Aby naprawdę zanurzyć się w języku, przejdź na hiszpański. Wszystko, co zwykle czytasz lub słuchasz po angielsku, powinno być w języku hiszpańskim. Oznacza to zmianę języka telefonu i maksymalne wykorzystanie języka hiszpańskiego w serwisach społecznościowych, takich jak Facebook, Tumblr i Pinterest.

Możesz także słuchać hiszpańskiej muzyki i uczyć się tekstów dzięki filmom Fluent U lub Szkolenie z tekstów. Następnie możesz ćwiczyć swoje nowe piosenki na karaoke lub przed lustrem, jeśli uważasz, że świat nie jest jeszcze gotowy, aby je usłyszeć.

7. Oglądaj filmy w języku hiszpańskim

Oprócz różnorodnych filmów dostępnych w Fluent U, YouTube zawiera mnóstwo filmów dla uczniów języka hiszpańskiego. Oprócz filmów zaprojektowanych specjalnie do nauki języka hiszpańskiego, możesz także przeglądać popularne filmy w różnych krajach, wpisując „popularne filmy z YouTube w [country name]” do Google. YouTube wyświetli wtedy listę filmów, które są popularne w tym kraju, i możesz klikać losowo, aż znajdziesz coś, co Cię interesuje.

8. Zacznij zadawać pytania podczas słuchania

Bierne słuchanie języka hiszpańskiego nie wystarczy, aby stać się fantastycznym hiszpańskim słuchaczem. Musisz zacząć aktywnie słuchać, co oznacza dostrzeganie nowego słownictwa lub wzorców słów i zadawanie pytań.

Jeśli kogoś słuchasz, nie bój się przerywać, aby zapytać, co oznacza słowo. Jeśli nie ma prawdziwej osoby, której można by zapytać, zapisz słownictwo, którego nie rozumiesz i poszukaj go lub zachowaj na później, kiedy będziesz mógł zapytać swojego nauczyciela lub hiszpańskojęzycznego przyjaciela.

  podstawy hiszpańskiego wymowa

9. Rozmawiaj przez telefon po hiszpańsku

Rozmowa przez telefon to doskonały sposób na doskonalenie umiejętności słuchania. Brak sygnałów niewerbalnych oznacza, że ​​naprawdę będziesz musiał dostroić się do tego, co mówi druga osoba. Nie włączaj jednak wideo. To jest oszukiwanie.

10. Zostaw wiadomości głosowe, a nie wiadomości tekstowe

Wysyłasz hiszpańskiego SMS-a do znajomych? Dlaczego zamiast tego nie nagrasz wiadomości głosowej? To nie tylko dobry sposób na ćwiczenie umiejętności mówienia i przyzwyczajenie się do brzmienia własnego głosu po hiszpańsku, ale także świetna praktyka, gdy Twoi znajomi odpowiadają w ten sam sposób. Upewnij się, że jesteś stanowczy w tej kwestii i od teraz proś o głos, a nie o SMS-y od znajomych mówiących po hiszpańsku.

11. Prowadź czytelny zapis swojego nowego hiszpańskiego słownictwa

Kiedy już odkryjesz znaczenie swojego nowego hiszpańskiego słownictwa, pamiętaj, aby to jakoś nagrać. Może to oznaczać przechowywanie go w telefonie, spisanie z tłumaczeniem lub narysowanie obrazu słowa w notesie. Ogólnie rzecz biorąc, będziesz mieć tendencję do lepszego zapamiętywania słów, jeśli pamiętasz, kiedy się ich nauczyłeś, więc zapisanie kontekstu może być naprawdę przydatnym narzędziem do późniejszego przypomnienia sobie, co to słowo oznacza.

Na przykład, jeśli usłyszysz słowo inundación (powódź) podczas oglądania wiadomości o Boliwii, możesz nagrać to słowo z notatką do siebie o tym, gdzie je usłyszałeś (wiadomości CNN, Boliwia) i przykładowym zdaniem (Hoy: Inundaciones afectaron mil de personas en Boliwia). Im więcej informacji dodasz do swoich notatek, tym większe prawdopodobieństwo, że nie tylko nauczysz się tego słowa, ale będziesz mógł go używać w przyszłości.

12. Często przeglądaj nowe słownictwo

Aby zapamiętać nowe słowa i włączyć je do własnego słownictwa, musisz często je powtarzać – ale po prostu rób trochę na raz. Może to oznaczać przeglądanie hiszpańskiego zeszytu przez dziesięć minut przed pójściem spać lub pisanie słownictwa w miejscu, w którym często go widujesz (np. przypiętym na ścianie w łazience). Powtórka słownictwa pomoże Ci również rozpoznać słowa, gdy usłyszysz je następnym razem, dzięki czemu Twoje słuchanie będzie się poprawiać.

Nie zapominaj, że możesz nawet nie złapać lub nie zrozumieć wszystkiego, co jest powiedziane w Twoim języku, więc nie oczekuj, że zrozumiesz każde słowo, gdy słuchasz po hiszpańsku. Po prostu skorzystaj z naszych wskazówek, aby skoncentrować się na tym, aby każdego dnia stawać się trochę lepszym, a w końcu do tego dojdziesz. Powodzenia!

.