20 najlepszych miejsc w Niemczech, które musisz odwiedzićKiedy mówię „Niemcy”, jaka jest pierwsza rzecz, która przychodzi ci do głowy?

Piwo? Kiełbasa? Lederhosen?

Tak tak. Myślałem, że tak powiesz.

Pomimo tego, że Niemcy są nowoczesnym gigantem politycznym, który niezaprzeczalnie ukształtował bieg historii ludzkości, międzynarodowa reputacja Niemiec często sprowadza się do zabawnych tradycyjnych strojów i intensywnego picia.

Jeśli planujesz podróż do Niemiec, możesz dodać do swojej trasy mnóstwo różnorodnych miejsc, które musisz zobaczyć!

Obiecuję, że odwiedzając te podróżnicze destynacje, będziecie mieli mnóstwo okazji na delektowanie się świetnie warzonym piwem i ogromnymi talerzami mięsa.

Kiedy uczysz się niemieckiego w kraju lub uczysz się go w domu, słownictwo regionalne pomoże ci poznać kulturę niemieckiego podczas nauki języka. Natkniesz się na niesamowite możliwości nauki nowego słownictwa, którego możesz nie widzieć w standardowym podręczniku. Niezależnie od tego, czy planujesz wycieczkę do jednego z największych miast Niemiec, czy po prostu poznajesz kulturę i historię tego kraju, ta lista słownictwa charakterystycznego dla danego miasta wprowadzi Cię w kilka ekscytujących niemieckich słów.

Przed wyjazdem upewnij się, że odświeżysz swoje słownictwo związane z podróżowaniem, aby wiedzieć, jak poruszać się po kraju. Po przybyciu i wyruszeniu na przygodę nie daj się pogrążyć w gramatyce i słownictwie — daj sobie dużo czasu na poznanie pysznej tradycyjnej kuchni każdego regionu!

.

20 najlepszych miejsc w Niemczech, które musisz odwiedzić

Przygotuj się na szaloną wycieczkę po Niemczech! Jeśli nie kupiłeś jeszcze biletów lotniczych i chcesz rzucić okiem na krajobraz i kulturę, zajrzyj na FluentU.

FluentU wykorzystuje autentyczne nagrania wideo — takie jak teledyski, zwiastuny filmów, wiadomości i inspirujące przemówienia — i przekształca je w spersonalizowane lekcje nauki języków.

Możesz wypróbować FluentU za darmo przez 2 tygodnie. Kliknij tutaj, aby sprawdzić stronę lub pobrać aplikacja na iOS lub Aplikacja na Androida.

FluentU Ad

Dzięki skrupulatnym, interaktywnym podpisom zobaczysz każde słowo wypowiedziane w filmie — możesz po prostu najechać kursorem na nieznane, aby uzyskać natychmiastowe definicje, wymowę i dodatkowe przykłady użycia.

Ogromna biblioteka filmów na różne tematy oznacza, że ​​zawsze możesz znaleźć coś ciekawego do obejrzenia. A ponieważ filmy są uporządkowane według poziomu nauki, możesz podjąć wyzwanie bez frustracji.

  Jak przestać pozwalać, by niemiecka praktyka pisania wymykała się spod kontroli?

Zabawne, adaptacyjne ćwiczenia pozwalają ćwiczyć to, czego się uczysz, zapewniając, że naprawdę rozumiesz całe nowe słownictwo i gramatykę.

FluentU śledzi Twoje postępy i poinformuje Cię, kiedy nadejdzie czas na powtórkę, korzystając z multimedialnych fiszek, które zapewniają dynamiczną naukę — dzięki czemu nigdy nie zapomnisz tego, czego się nauczyłeś. Sprawdź to dzięki bezpłatnej wersji próbnej i już dziś rozpocznij wciągającą, wirtualną wizytę w niemieckojęzycznym świecie!

Gotowy do podróży? Naszym pierwszym przystankiem jest Berlin.

1. die Hauptstadt – stolica

Berlin jest nie tylko największym miastem Niemiec (prawie 3,5 miliona ludzi) i własnym państwem, ale także stolicą kraju. Berlin położony jest w północno-wschodnich Niemczech, stosunkowo blisko Polski.

2. w Bundestagu – Niemiecki parlament

20 miejsc niemcy projekt niemieckiego parlamentu

Jako stolica Berlin jest siedzibą niemieckiego parlamentu. Turyści w Berlinie mogą odwiedzać Bundestag. Obecnie mieści się w zabytkowym budynku Reichstagu, w którym niegdyś mieścił się sejm cesarski Cesarstwa Niemieckiego (wcześniejszy parlament, po niemiecku znany jako Reichstag). W nowo wyremontowanym budynku Reichstagu znajduje się ogromna kopuła z widokiem na całe miasto.

3. die Berliner Mauer – Mur Berliński

20 miejsc w Niemczech projekt Muru Berlińskiego

Berliner Mauer jest również czasami określany po prostu jako die Mauer, co oznacza „mur” w języku niemieckim. Mur berliński wciąż pozostaje zachowany na odcinku kilometra, znanym jako Galeria East Side, wzdłuż berlińskiej rzeki Szprewy. 160-kilometrowa ścieżka dla rowerzystów i spacerowiczów, znana jako der Mauerweg (Szlak Muru Berlińskiego), nadal biegnie wzdłuż dawnych granic Berlina Zachodniego.

4. das Brandenburger Tor – Brama Brandenburska

20 miejsc Niemcy projekt Brama Brandenburska

Ten słynny łuk w centrum miasta wychodzi na zieloną ulicę znaną jako Unter den Linden (dosłownie: Under the Lindens). Magnes dla turystów, często znajdziesz tę okolicę pełną ludzi fotografików (robiących zdjęcia).

5. der Tiergarten – Zoo / Dosłownie: Animal Garden

20 miejsc Niemcy drafttiergarten

W języku niemieckim das Tier to zwierzę. Tak więc ten duży, pełen drzew park w Berlin-Mitte (centrum Berlina; Mitte oznacza „środek”) jest dosłownie nazywany „Ogrodem zwierząt”. Ein Tiergarten może odnosić się do zoo lub ogrodu zoologicznego. Jednak nazwa tego berlińskiego parku w rzeczywistości pochodzi od tego, że był kiedyś terenem łowieckim! Nie znajdziesz zoo w Tiergarten, ale w pobliskim Zoologischer Garten (Ogród Zoologiczny) je mieści.

6. Schloss Charlottenburg – Pałac Charlottenburg

20 miejsc Niemcy draft Schloss_Charlottenburg

Jak na pewno się przekonasz, podróżując po Niemczech, gdzie tych budynków jest mnóstwo, das Schloss oznacza zamek, pałac lub dwór. XVII-wieczny Schloss Charlottenburg znajduje się w zamożnej zachodniej części dzielnicy Bezirk Charlottenburg i posiada duży i piękny ogród, po którym goście mogą wędrować bezpłatnie.

7. der Fernsehturm – wieża telewizyjna

20 miejsc niemcy projekt berliner-fernsehturm5

Zbudowany w 1969 roku na Alexanderplatz przez rząd NRD Fernsehturm nadal góruje nad resztą Berlina. Fernseh odnosi się do telewizji (telewizja = das Fernsehen), podczas gdy der Turm to wieża. Za opłatą możesz wjechać na szczyt globu Fernsehturm, aby spojrzeć na resztę miasta.

8. der Plattenbau – uprzemysłowiony, prefabrykowany blok mieszkalny

20 miejsc w Niemczech szkic

To słowo nie jest tłumaczone na język angielski, ponieważ odnosi się do specyficznie niemieckiego (i bloku wschodniego) stylu budownictwa. W rzeczywistości możesz usłyszeć ludzi używających słowa Plattenbau w języku angielskim, aby mówić o tego rodzaju architekturze. Platte odnosi się do płyty, podczas gdy Bau odnosi się do konstrukcji. Popularne zwłaszcza w Niemczech Wschodnich, Plattenbauten były często budowane od lat 60-tych. Wykonane z dużych, prefabrykowanych płyt betonowych, Plattenbauten były łatwe i niedrogie w budowie i zostały zaprojektowane do walki z niemieckim kryzysem mieszkaniowym po bombardowaniach wojennych, które zniszczyły wiele domów. Plattenbauten wciąż można zobaczyć w niektórych obszarach Berlina Wschodniego.

  Ucz się niemieckiego z napisami, aby poprawić swoje rozumienie, słownictwo i płynność

Teraz zrobimy kolejny przystanek na trasie i zobaczymy Monachium, które możesz znać jako Monachium.

9. Bayern – Bawaria

20 miejsc Niemcy draft Bayern

Podobnie jak sam Monachium, nazwa prowincji Monachium nie jest taka sama w języku angielskim, jak w języku niemieckim. Prawdopodobnie słyszałeś o Bawarii, dużej południowej prowincji graniczącej ze Schweiz (Szwajcaria), Tschechische Republik (Czechy) i Österreich (Austria). Bayern to niemiecka nazwa tego obszaru. Jest to zazwyczaj bardziej konserwatywna część Niemiec, z różnymi Traditionen (tradycjami) z północy.

10. Oktoberfest – październikowy festiwal

20 miejsc Niemcy projekt Oktoberfest

Odbywający się co roku w Monachium przez szesnaście dni Oktoberfest przyciąga miliony odwiedzających. Odbywa się od 1810 roku i obejmuje różne specjały kuchni niemieckiej i oczywiście mnóstwo Biere (piwa). Oktoberfest odbywa się na Theresienwiese, dużym polu (die Wiese = łąka) w Monachium.

11. das Rathaus-Glockenspiel – dzwonki ratuszowe

20 miejsc Niemcy draft Neues_Rathaus

Das Rathaus to ratusz (der Rat to rada), podczas gdy das Glockenspiel odnosi się do dzwonków. (Niezupełnie to samo co angielski, gdzie dzwonki to instrument perkusyjny złożony z kompletu kluczy). Rathaus-Glockenspiel w Monachium jest znaną atrakcją turystyczną znajdującą się na Marienplatz. W określonych godzinach codziennie dzwoni, a małe figurki odtwarzają sceny historyczne z XVI wieku.

12. die Frauenkirche (pełna nazwa: Dom zu Unserer Lieben Frau) – Katedra Najświętszej Marii Panny

20 miejsc Niemcy projekt Frauenkirche

W języku niemieckim eine Kirche to kościół lub kaplica. Die Frauenkirche uważany jest za symbol Monachium. Posiada wysoką wieżę, z której roztaczają się wspaniałe widoki na miasto i die Alpen (Alpy). Kościół ten znany jest również z tajemniczego Teufelstritt, czyli „Diabelskiego Śladu” (der Teufel to diabeł; ein Tritt to ślad). Mówi się, że czarny znak przy wejściu, przypominający odcisk stopy, jest znakiem miejsca, w którym diabeł stał patrząc na kościół. O śladach tych krążą różne legendy – podobno wściekły diabeł spowodował, że wokół kościoła wiał ostry wiatr, który trwa do dziś.

13. Englischer Garten – angielski ogród

20 miejsc Niemcy draft Englischer_Garten

Englischer Garten w Monachium jest jednym z największych parków miejskich na świecie — jest nawet większy niż Central Park! Zawiera różne Biergärten (ogródki piwne), a nawet obszar dla nudystów. W języku niemieckim nudysta może być określany jako ein Nudist lub ein FKKler – FFK oznacza Freikörperkultur, co oznacza „wolną kulturę ciała”. Może się przydać, jeśli kiedykolwiek będziesz próbował nawiązać rozmowę z ein FKKler w Englischer Garten.

Teraz, gdy byliśmy już w Belin i Monachium, przejdźmy do Hamburga.

14. Fischmarkt – Targ Rybny

20 miejsc Niemcy draft Hamburg_Fischmarkt-2

W każdy niedzielny poranek, już od 1703 roku, na tym dużym rynku sprzedawano znacznie więcej niż tylko ryby! Różne produkty spożywcze, Antiquitäten (antyki) i inne można kupić na hamburskim Fischmarkt, który zwykle jest pełen zarówno turystów, jak i Schnäppchenjäger (das Schnäppchen to okazja, podczas gdy der Jäger to myśliwy – to przerażająco brzmiące słowo odnosi się po prostu do łowców okazji ).

15. Hauptkirche Sankt Michaelis – kościół św. Michała

20 miejsc niemcy projekt Hauptkirche_Sankt_Michaelis

Nazywany po prostu Michelem, ten luterański kościół z wysoką iglicą z brązu jest znany jako ein Wahrzeichen (punkt orientacyjny) Hamburga. Oferuje wspaniały widok na miasto, a także der Hafen (port), a nawet die Landschaft (wieś).

  Jak wymówić 7 najtrudniejszych niemieckich słów (i sprawić, by myśleli, że jesteś miejscowy!)

16. der Speicherstadt – Magazyn City

20 miejsc Niemcy projekt speicherstadt-hamburg

Speicherstadt w Hamburgu jest naprawdę wyjątkowym zabytkiem. Zbudowany pod koniec XIX wieku, jest największym na świecie zintegrowanym kompleksem magazynów (die Speicher). Można ją zwiedzać drogą wodną, ​​siecią małych kanałów, które łączą tzw. Stadt. W nocy Lichtkunst (sztuka światła) oświetla ceglane ściany Speicherstadt.

17. Reeperbahn – najsłynniejsza ulica w Hamburgu

20 miejsc Niemcy projekt Reeperbahn

Ta ulica ma swoją nazwę od staroniemieckiego słowa oznaczającego linę okrętową, która brzmiała Reep, ponieważ w jej pobliżu produkowano kiedyś liny do portu w Hamburgu. Dziś Reeperbahn jest tętniącą życiem nocnym ulicą, oferującą różnorodne kluby i rozrywkę oraz graniczącą z dzielnicą czerwonych latarni w Hamburgu. The Beatles zagrali wczesny koncert w klubie Reeperbahn Indra, a obecnie w okolicy znajduje się Muzeum Beatlesów. Jeśli szukasz nocnego wyjścia w Hamburgu, to zdecydowanie jest to miejsce, do którego należy się udać.

Jeszcze jedno miejsce, którego po prostu nie można opuścić Niemiec bez wizyty, to Frankfurt nad Menem (Frankfurt nad Menem).

18. der Römerberg – Rzymska Góra

20 miejsc Niemcy projekt Romerberg_Frankfurt

Historyczne centrum frankfurckiego Altstadt (stare miasto) istnieje od średniowiecza. Jest domem dla wielu targów, festiwali, a także słynnego Römer, budynku rządowego we Frankfurcie od XV wieku. Wciąż spotykają się tu radni miasta. Obszar ten został częściowo zniszczony podczas II wojny światowej, ale staranne odrestaurowanie pozwoliło, aby Römerberg we Frankfurcie pozostał pięknym historycznym miejscem, wartym odwiedzenia.

19. Goethe Haus und Goethe Museum – Dom i Muzeum Geothe

20 miejsc Niemcy draft goethehaus

Johann Wolfgang von Goethe (wymawiany z grubsza jak „gurh-tuh”) był ważnym pisarzem niemieckim. We Frankfurcie nadal stoi dom, w którym się urodził. Dla każdego fana Goethego, czy literatury w ogóle, jest to świetna okazja, aby zobaczyć miejsce, w którym sławny pisarz przyszedł na świat – a w każdym razie jest to ciekawy historyczny dom. Muzeum Goethego (muzeum to to samo słowo w języku niemieckim i angielskim!) prezentuje kolekcję odpowiednich Kunst (sztuki) z czasów Goethego i powinno zainteresować nawet tych, którzy nie są czytelnikami Goethego.

20. Stara Opera – Stara Opera

20 miejsc Niemcy draft Alte_Oper

Alte Oper we Frankfurcie jest warta zobaczenia po prostu ze względu na swoją historię. Zabytkowy budynek, sfinansowany przez mieszkańców Frankfurtu pod koniec XIX wieku, został prawie doszczętnie zniszczony w czasie II wojny światowej. Alte Oper przez jakiś czas leżała w ruinie, dopóki eine Burgerinitiative (inicjatywa obywatelska – ein Burger jest obywatelem) nie zebrała pieniędzy na odrestaurowanie jej w latach 80-tych. Dziś opera we Frankfurcie ma nowoczesny, nowy budynek, ale Alte Oper nadal oferuje program różnych koncertów.

Więc co o tym myślisz? Podekscytowany podróżą do Niemiec? Cóż, to był tylko punkt wyjścia! Przed startem zanotuj swoje ulubione strony, które chcesz odwiedzić, i przeszukaj więcej informacji na temat słownictwa regionalnego, tradycji, festiwali i jedzenia. Nawiązując znajomości w Niemczech, zdziwisz się, jak bardzo ludzie są szczęśliwi, gdy obcokrajowcy poważnie interesują się ich rodzinnym miastem. Nie przegap tej wspaniałej okazji, aby głębiej zagłębić się w język i kulturę niemiecką!

.