4 najważniejsze powody, dla których warto wziąć HSK(Uwaga: To jest część 1 z naszej pięcioczęściowej serii poświęconej przygotowaniu się do egzaminu HSK. Listę wszystkich części można znaleźć w naszym Przewodniku dla niejawnych informacji o zdawaniu egzaminu HSK tutaj.)

Jak zdać egzamin HSK?

Do czego mogę wykorzystać egzamin HSK?

Lub, jeśli nigdy o tym nie słyszałeś, czym jest HSK?

Jeśli któreś z tych pytań dźwięczy Ci w głowie, jesteś we właściwym miejscu!

W tej serii HSK przeanalizowałem każdy zakamarek egzaminu HSK, od wiedzy technicznej (jak zdawać test HSK, certyfikaty HSK, zasoby HSK), po elementy strategiczne (egzamin gotowości do walki wskazówki, mnóstwo przetłumaczonych przykładowych pytań i odpowiedzi), dzięki czemu zostaniesz omówiony od podstaw!

Żaden kamień nie został odwrócony… obietnica.

W tej pierwszej części przewodnika chcę szybko przedstawić Ci egzamin HSK i podzielić się czterema najważniejszymi korzyściami, jakie może przynieść egzamin HSK, jeśli zdecydujesz się do niego przystąpić.

Zanurzmy się prosto!

Co to jest HSK?

HSK to chińska wersja TOEFL (lub, jeśli nie znasz TOEFL, jest to test języka angielskiego dla osób niebędących rodzimymi użytkownikami języka) i zasadniczo sprawdza, jak dobry jesteś w języku chińskim na sześciu poziomach od jednego (najłatwiejszego) do sześciu (najtrudniejszy). Na każdym poziomie albo zdasz, albo nie zdasz – to takie proste.

Jeśli zastanawiasz się, jak popularny jest ten test, czy to wielka okazja, czy tylko jakiś ukryty pod kamieniem test biegłości (tak, uwielbiam rockowe analogie), zastanów się nad tym – ten test trwa już od 30 lat (jako 2014) i została przejęta ponad 100 milionów razy na całym świecie w 120 krajach.

Porozmawiaj o konkursie popularności.

Powód 1: Jeśli myślisz o ekspansji na chiński rynek z powodów osobistych, zawodowych lub biznesowych, HSK jest zdecydowanie dla Ciebie.

Dla kogo przeznaczony jest test HSK?

Dobra, teraz mamy podstawowe pojęcie o teście, chcę trochę więcej o tym, dla kogo przeznaczony jest test HSK.

Ogólnie rzecz biorąc, istnieją dwie główne grupy osób przyjmujących HSK (chociaż pierwsza grupa reprezentuje większość tych grup z przytłaczającym marginesem): studenci i profesjonaliści.

Możemy je dalej podzielić na lepsze kategorie.

W przypadku uczniów zazwyczaj są to uczniowie z chińskich mniejszości etnicznych (takich jak z XinJiang), a ponieważ ich językiem ojczystym może być dialekt chiński, a nie Putonghua (oficjalny język chiński), muszą wykazać, że ich język chiński jest w rzeczywistości zgodny ze standardami.

Druga kategoria studentów to oczywiście studenci zagraniczni. Są to studenci, którzy albo przez rzeczywiste przyjęcie (naprawdę dorastali za granicą i nie mają języka chińskiego jako ojczystego), albo przez poszlakowe przyjęcie (może dorastali za granicą, ale są 华侨, co oznacza zagranicznych obywateli chińskiego). pochodzenie etniczne) muszą przystąpić do testu, aby zademonstrować swoją znajomość języka chińskiego.

Studenci biorący udział w HSK robią to najczęściej z jednego powodu: aby dostać się na chiński uniwersytet. Większość chińskich uniwersytetów zazwyczaj przeprowadza „egzamin obcokrajowca” (留学生高考, jak ukuli go lokalni chińscy studenci) jako test wstępny do college’u, a jednym z wymagań jest to, że zagraniczni studenci muszą mieć poziom 5 lub 6 HSK.

Dla profesjonalistów są to zazwyczaj ludzie, którzy naprawdę chcą udowodnić swoją biegłość w języku chińskim. Jak się zapewne domyślasz, mają tylko jeden cel: wykorzystać certyfikat jako certyfikat dla potencjalnych pracodawców. Aby to zadziałało, dość powszechne jest dążenie tylko do najwyższych poziomów: poziomu 5 lub 6.

  Lekcje nauki chińskiego: Rebecca Hundley

Widzisz, ironia polega na tym, że większość pracodawców poszukujących pracowników z zagranicy nie wie, czym jest HSK! Większość nawet nie wie, że HSK istnieje.

Możesz więc pomyśleć – po co to brać?

Jak wszystko inne, więcej niż test certyfikacyjny, jest to znak, że włożyłeś proporcjonalny wysiłek, aby dotrwać do końca, aby zdać test. Choć nie wydaje się to dużo, nauka chińskiego w niepełnym wymiarze godzin i przejście na wyższe poziomy jest dość trudne. Dotyczy to zwłaszcza profesjonalistów, którzy nie przepadają za językami, ale muszą się ich uczyć z powodów zawodowych.

A pracodawcy to szanują.

Nie wspominając o tym, że w porównaniu z obcokrajowcami, którzy uczą się języka, chociaż mogą być zdolni do konwersacji, ich biegłość w pisaniu może być niewystarczająca w porównaniu z tymi, którzy się do niego uczyli.

Więc nie myśl, że to tylko skrawek papieru – to świadectwo Twojej wytrwałości w nauce języka i kultury chińskiej!

Powód 2: Jeśli jesteś studentem, który chce studiować na chińskim uniwersytecie, HSK jest warunkiem wstępnym.

Powód 3: Jeśli jesteś profesjonalistą poszukującym pracy w Chinach, chociaż nie jest to popularny test wśród pracodawców, pokazuje on Twoje zaangażowanie w zdobywanie wiedzy i przebywanie w Chinach.

Dla kogo przeznaczony jest test HSK? (Rozszerzony)

Jest jeszcze jedna mała grupa, dla której przeznaczony jest Test HSK – nie sądziłem, że rejestruje się w skali w porównaniu z dwiema grupami powyżej, ale warto wspomnieć ciekawskiemu czytelnikowi – na stypendia.

Dokładniej, możliwe jest ubieganie się o stypendium Instytutu Konfucjusza, korzystając z wyników testu HSK.

Jeśli nie znasz Instytutu Konfucjusza, jest to w zasadzie nadzorowana przez państwo organizacja, która chce promować język i kulturę chińską w Chinach i za granicą. Być może słyszeliście o tym, że w przeszłości wspominano o nim wspólnie z instytucjami akademickimi – to one stanowią większość partnerów CI, których drugim celem jest pomoc w nauczaniu studentów zagranicznych i ułatwianie wymiany dla studentów zagranicznych.

Można więc zapytać, czym jest stypendium Instytutu Konfucjusza?

Pierwotnie (i nadal) został zaprojektowany, aby zapewnić pomoc finansową studentom, którzy chcą kontynuować studia w Chinach – ale z pewnymi zobowiązaniami (zawsze są dołączone) – dyscyplina, którą wybierają studenci, musi być powiązana z językiem lub kulturą chińską .

Innymi słowy, jest to program stworzony przez ludzi, którzy chcą promować język i kulturę chińską, aby szkolić ludzi, którzy promują język i kulturę chińską.

To ma sens, prawda?

Niektóre kierunki, na które możesz otrzymać stypendium, obejmują nauczanie chińskiego jako języka obcego (lub 对外汉语, który jest często uważany za niepopularny i często obraźliwy wybór dla zagranicznych studentów) oraz historię Chin (co może być notorycznie trudne, nie dlatego, że treści specjalności jako takiej, ale ze względu na wymagania językowe specjalności).

Archaiczny chiński… bardzo trudny dla obcokrajowca.

Ale to też ma sens, prawda? Zdanie testu HSK z doskonałymi wynikami pokazuje, że masz predyspozycje językowe, a co za tym idzie, sponsorujesz przedmioty związane z językoznawstwem.

W podobnym sensie, jeśli zdasz 留学生高考 z wybitnymi wynikami (a to wykracza poza zakres stypendium CI), studenci często mają pierwszeństwo w wyborze kierunków i otrzymują pełne lub częściowe stypendia.

W każdym razie trzy główne kryteria stosowane do oceny kandydatów do programu stypendialnego to wyniki w nauce (oceny muszą wynosić 90% lub więcej i 80% lub więcej w przypadku odpowiednio pełnych i częściowych stypendiów), wyniki zbiorcze (nastawienie do uczenia się), a także chiński umiejętności językowe (wyniki testu pisemnego na poziomie 6 w HSK muszą być powyżej 180, a wyniki w ustnym teście HSKK muszą być powyżej 75).

  5 wskazówek Rockstar, jak nauczyć się chińskiego mandaryńskiego w domu

Powód 4: Aby ubiegać się o stypendium CI.

Co ocenia test HSK?

Poziomy testów HSK

Teraz przeanalizowaliśmy główne powody, dla których chciałbyś przystąpić do testu HSK, spróbujmy odpowiedzieć na to pytanie – co on ocenia?

Przede wszystkim wyjaśnijmy strukturę działania poziomów HSK. Oto krótka pomoc wizualna:

Egzaminy pisemne HSK Egzaminy HSK (Speaking) Poziom 1PoczątkującyPoziom 2Poziom 3ŚredniozaawansowanyPoziom 4Poziom 5ZaawansowanyPoziom 6

Jeśli zastanawiasz się nad egzaminami ustnymi, są one zdawane osobno i odpowiadają dwóm rosnącym poziomom egzaminu pisemnego, czyli początkującemu na poziomie 1 i 2, średnio zaawansowanemu na poziomach 3 i 4, zaawansowanemu na poziomie 5 i 6.

Podstawowa struktura testu HSK

Na każdym poziomie HSK znajdują się sekcje dotyczące słuchania, czytania, pisania i ustnego. Egzamin ustny jest oddzielny (tzw. HSKK) i jest przeprowadzany na trzech poziomach: początkującym, średniozaawansowanym i zaawansowanym.

Więc co dokładnie ocenia test?

Czy ocenia twoją umiejętność czytania prozy?

Czy ocenia twoją umiejętność płynnego pisania?

Czy ocenia twoją zdolność rozumienia archaicznego języka chińskiego?

Czy ocenia twoją zdolność przystosowania się do różnych kontekstów?

Zamiast próbować odpowiedzieć na pytanie, myślę, że lepszym sposobem na przedstawienie odpowiedzi jest określenie celu projektowego testu HSK: umiejętność posługiwania się językiem chińskim w praktycznych sytuacjach.

Otóż ​​to!

I robi to na coraz trudniejszych poziomach, od poziomu 1, który jest jak biegłość małego dziecka w przedszkolu, do poziomu 6, który pozwala na płynne wyrażanie złożonych myśli i opinii w języku chińskim bez myślenia.

Jeśli więc zastanawiasz się nad konkretną trudnością testu, wystarczy, że zadasz sobie pytanie – czy sprawdza się on w codziennym użytkowaniu?

Jeśli odpowiedź brzmi tak, najprawdopodobniej będzie to obszar, który jest testowany. (Pomyśl o wywiadach, streszczeniach, gazetach, wiadomościach, rozmowie z dyrygentem, wysłuchaniu historii, rozmowie w supermarkecie.)

Z drugiej strony, jeśli nie, to najprawdopodobniej nie będzie testowany. (Pomyśl o archaicznym języku chińskim, poezji tangowskiej, prozie współczesnej, prozie starożytnej, analizie prozy itp.)

Aby lepiej pomóc Ci zrozumieć, co dokładnie jest w teście HSK, przygotowałem dla Ciebie kilka świetnych rzeczy – następna sekcja to cała sekcja z kompletnymi, przetłumaczonymi przykładowymi pytaniami i odpowiedziami dla każdej podsekcji każdej sekcji na każdym poziomie.

Tak więc nie tylko zorientujesz się w rodzaju pytania na każdym poziomie testu HSK, ale także poznasz przykłady z życia wzięte z prawdziwych testów HSK z poradami egzaminacyjnymi, które pomogą Ci przejść test na każdym poziomie!

Kolejną rzeczą, która może pomóc w podbiciu testu, jest preply.

preply wykorzystuje autentyczne nagrania wideo — takie jak teledyski, zwiastuny filmów, wiadomości i inspirujące przemówienia — i przekształca je w spersonalizowane lekcje nauki języków.

Możesz wypróbować preply za darmo przez 2 tygodnie. Kliknij tutaj, aby sprawdzić stronę lub pobrać aplikacja na iOS lub Aplikacja na Androida.

preply Ad

Zanim przejdziemy do następnej sekcji, tylko trzy uwagi dotyczące egzaminu HSK (później zobaczysz, jakie są one istotne, obiecaj)

– Sześć poziomów najlepiej jest traktować jako grupy po trzy: Poziomy 1 i 2, Poziomy 3 i 4, Poziomy 5 i 6. Dla każdej grupy dwóch, różnica w trudności jest minimalna, więc gorąco polecam wybrać wyższy z dwóch dla każdej grupy poziomów.

– Punkty są oceniane całościowo – więc jeśli uzyskasz niższy wynik za słuchanie i wyższy za czytanie, to też jest w porządku – muszą być tylko wyższe niż ogólny próg.

– Jeśli chcesz zobaczyć, jak wygląda egzamin z lotu ptaka, przygotowałem również tabelę podsumowującą poziom po poziomie poniżej, dzięki czemu możesz uzyskać podgląd.

Podsumowanie poziomów HSK

HSK poziom 1

ObszarSekcja 1Sekcja 2Sekcja 3Sekcja 4Słuchanie5 pytań5 pytań5 pytań5 pytańOkreśl, czy obraz pokazany na papierze testowym pasuje do odtwarzanego słowa (słowa).Dopasuj to, co słyszysz (zdanie) do najbardziej odpowiedniego obrazu.Dopasuj to, co słyszysz (rozmowę) do najbardziej odpowiedni obraz.Osoba wypowiada zdanie, po którym następuje pytanie dotyczące tego zdania. Określ najlepszą odpowiedź z trzech możliwości.Czytanie5 pytań5 pytań5 pytań5 pytańOkreśl, czy słowo pasuje do obrazka.Dopasuj zdania do podanych obrazków.Dopasuj najbardziej odpowiednie zdania do podanych wyborów.Wypełnij puste pola w każdym zdaniu odpowiednim wyborem .Pisanie////Mówienie 15 pytań7 sekund każde10 pytań10 sekund każde2 pytania1,5 minuty każde/Powtórz każde zdanie.Odpowiedz na każde (krótkie) pytanie.Odpowiedz na każde pytanie (dłuższe pytanie).

  Jak pisać po chińsku: wskazówki dotyczące szybkiego czatowania na dowolnym urządzeniu

HSK poziom 2

ObszarSekcja 1Sekcja 2Sekcja 3Sekcja 4Słuchanie10 pytań10 pytań10 pytań5 pytańOkreśl, czy obraz pokazany na papierze testowym pasuje do tego, co jest odtwarzane (słowo). wybierz właściwą odpowiedź.Słyszysz (dłuższy) dialog, po którym następuje pytanie i wybierasz właściwą odpowiedź.Czytanie5 pytań5 pytań5 pytań10 pytańOtrzymujesz pięć obrazków i zdań, które musisz dopasować.Otrzymujesz pięć zdań i pięć pustych miejsc i musisz wybrać najlepszą odpowiedź. Pojawiają się dwa zdania i musisz określić, czy drugie zdanie ma znaczenie w pierwszym. Pojawia się 10 zdań i 10 wyborów, pasujesz dwa, które są najbardziej spójne.Pisanie////MówienieTak samo jak poziom 1

HSK poziom 3

ObszarSekcja 1Sekcja 2Sekcja 3Sekcja 4Słuchanie10 pytań10 pytań10 pytańDopasuj rozmowę do prawidłowego obrazu.Zdanie jest odtwarzane i musisz ustalić, czy drugie jest implikowane w pierwszym.Wybierz odpowiedź na pytanie na końcu dialogu.Wybierz odpowiedź na pytanie na końcu (dłuższego) dialogu.Przeczytanie10 pytań10 pytań10 pytań/Wybierz najbardziej spójną frazę dla każdego pytania.Wypełnij puste pola z podanymi wyborami.Wybierz odpowiedź na pytanie na końcu krótkiego fragmentu. /Pisanie5 pytań5 pytań//Zmień układ słów tak, aby tworzyły spójne zdanie.Dla każdego zdania dodajesz puste miejsce z pinyin. Wpisz znak.Mówienie10 pytań2 pytania2 pytania/Powtórz każde zdanie.Spójrz na obrazek i opisz go.Odpowiedz na każde pytanie z umiarkowaną szczegółowością.

HSK poziom 4

ObszarSekcja 1Sekcja 2Sekcja 3Sekcja 4Słuchanie10 pytań15 pytań20 pytań/Dopasuj rozmowę do prawidłowego obrazu.Wybierz odpowiedź na pytanie na końcu dialogu.Wybierz odpowiedź na pytanie na końcu (dłuższego) dialogu./Czytanie5 pytań10 pytań10 pytania/Wypełnij puste pola danymi do wyboru.Do każdego pytania dostaniesz trzy zdania, które musisz ułożyć w kolejności.Wybierz odpowiedź na pytanie na końcu krótkiego fragmentu./Pisanie5 pytań5 pytań/ /Zmień układ słów, aby utworzyć spójne zdanie.Z podaniem obrazu i słowa napisz zdanie o obrazie.MówienieTak samo, jak na poziomie 3

HSK poziom 5

ObszarSekcja 1Sekcja 2Sekcja 3Sekcja 4Słuchanie20 pytań25 pytań//Wybierz odpowiedź na pytanie, które usłyszysz po krótkim dialogu.Wybierz odpowiedź na pytanie na końcu fragmentu.//Czytanie15 pytań10 pytań20 pytań/Wypełnij puste pola w paragrafie dokonanych wyborów.Wybierz zdanie, które najlepiej podsumowuje dany fragment.Wybierz najlepsze odpowiedzi na pytania na podstawie podanego fragmentu./Pisanie 8 pytań2 pytania//Ułóż słowa w spójne zdanie.Napisz krótki akapit zawierający około 100 słów z podane instrukcje.Wypowiadanie3 pytania1 pytanie2 pytaniaWysłuchaj bloku tekstu i streść go później.Przeczytaj na głos blok tekstu o długości około 300 słów.Odpowiedz na pytania otwarte.

HSK Poziom 6

ObszarSekcja 1Sekcja 2Sekcja 3Sekcja 4Słuchanie15 pytań15 pytań20 pytań/Wybierz odpowiedź na pytanie, które usłyszysz po fragmencie.Wybierz odpowiedź, która najlepiej pasuje do wielu pustych miejsc w danym zdaniu.Wybierz odpowiedź na pytanie na końcu (dłuższych) fragmentów ./Czytanie10 pytań10 pytań10 pytań20 pytańWśród czterech zdań dla każdego pytania wskaż niepoprawny gramatycznie wybór.Dla każdego pytania otrzymujesz trzy zdania, które musisz ponownie ułożyć w kolejności.Dla każdego podanego akapitu wypełnij puste pola (zastępcze dla fraz, a nie słów) z najbardziej odpowiednim wyborem.Wybierz najlepsze odpowiedzi na pytania na podstawie (dłuższych, trudniejszych) akapitów.Pisanie1 pytań///Podsumuj fragment z około 1000 słów na mniej niż 400 słów.MówienieTak samo jak poziom 5

W przyszłym

Następnie zebraliśmy 57 pytań zaczerpniętych z prawdziwych egzaminów HSK ze wszystkich sekcji i podsekcji każdego poziomu HSK. Na każdym poziomie znajdują się dodatkowe przykłady, analizy pytań, a także wskazówki specyficzne dla każdego typu pytania.

Sprawdź część II: Przygnębione i brudne spojrzenie na 57 prawdziwych pytań HSK!