5 codziennych sytuacji, w których możesz nauczyć się niemieckiego od rdzennych mieszkańców

Najlepsza w klasie za mówienie?

Myślisz, że opanowałeś swoje umiejętności słuchania?

Twój niemiecki może być dobry w klasie, ale może to być zupełnie inna historia, gdy wypróbujesz go z tubylcami.

Jeśli podróżujesz po Niemczech, a nawet spotykasz się z grupą Niemców w domu, próba zdobycia odwagi, by wziąć udział w rozmowie, może być dość nerwowa.

Możesz jednak wykorzystać te niezręczne sytuacje na swoją korzyść! Rodowici użytkownicy języka niemieckiego to przydatne źródło informacji. Jasne, twój język nie będzie wolny od błędów – w każdym razie jeszcze nie – ale Niemcy docenią twój wysiłek.

(A jeśli ładnie poprosisz, mogą nawet pomóc ci w nauce płci!)

.

Jak kontakt z miejscowymi pomoże Twojemu Niemcowi

Cóż, po pierwsze, to fantastyczna praktyka mówienia. Nie poprawisz mówienia, jeśli nigdy nie będziesz używać swojego języka. To ciężka walka, ale w końcu wszystko będzie tego warte. Ciągłe mówienie poprawi Twoją płynność i pewność siebie.

Rozmowa z tubylcami sprawi, że ich dziwactwa zadziałają na ciebie. Możesz mieć szczęście, że nauczysz się lekkiego regionalnego akcentu, ale prawdopodobnie zaczniesz używać idiomów i slangowych terminów, które często słyszysz. Jeśli znasz znaczenie wyrażeń slangowych i potrafisz ich używać bez obaw, Twój niemiecki będzie brzmiał o wiele bardziej naturalnie. Niestety, tych niuansów językowych rzadko uczy się na zajęciach; są czymś, co musisz nabyć samodzielnie.

Wreszcie, wspaniałym aspektem spotkań towarzyskich z rodowitymi Niemcami jest to, że wchłaniasz ich kulturę. Jeśli wszyscy rozmawiają o najgorętszych niemieckich programach telewizyjnych, niemieckich muzykach lub filmach, nie będziesz mógł tego zignorować! Wszystkie te tematy można następnie wykorzystać w swoich niemieckich studiach, aby poszerzyć swój język.

W porządku, więc gdzie możesz zacząć podrywać tego przypadkowego Niemca? Oto pięć wspólnych miejsc:

5 codziennych sytuacji, w których możesz nauczyć się niemieckiego od rdzennych mieszkańców

1. Surfowanie po Internecie

Więc niekoniecznie jest to coś, co wiąże się z mieszaniem się z Niemcami, ale jest to najważniejsza wskazówka, która da ci coś do omówienia podczas wszystkich scenariuszy do naśladowania! W sieci WWW jest tyle materiałów do nauki niemieckiego. Prawdopodobnie już wiesz, że możesz streamować niemieckie programy telewizyjne, pobierać e-booki, a nawet korzystać z mediów społecznościowych na swoją korzyść.

  Potrzebujesz odświeżenia? 9 sposobów na odświeżenie niemieckiego, dopóki nie będzie jaśniejszy niż wcześniej

Ale to, co jest naprawdę super w korzystaniu z Internetu, to oglądanie wszystkich najnowszych treści. Aby być na bieżąco z kulturą, ważne jest, aby być na bieżąco z gorącymi wydarzeniami w Niemczech. Im bardziej się w nią zanurzysz, tym lepiej zrozumiesz język niemiecki. To także sprawi, że będziesz zainteresowany nauką języka!

Ale nie używaj tego tylko jako łatwej jazdy. Tak, możesz usiąść wygodnie i biernie oglądać teledysk lub przeczytać artykuł w gazecie, ale jeszcze lepiej, jeśli staniesz się interaktywny. Co powiesz na komentowanie na końcu wpisu na blogu lub artykułu? Pomoże to nie tylko w Twojej praktyce pisarskiej, ale naprawdę pokaże, że potrafiłeś zrozumieć tekst na najnowszy gorący temat w Niemczech!

Te zwroty mogą rozpocząć Twoje pisanie:

Meiner Meinung nach… (moim zdaniem…)

Einerseits… (Z jednej strony…)

Zum Schluss… (Na zakończenie…)

2. W barze

Może to nie wydawać się oczywistą sytuacją do nauki języka niemieckiego, ale tam, gdzie rozmawiają Niemcy, jest wiele okazji do zaangażowania się w rozmowy.

To także świetna okazja, aby zrobić kilka ważnych notatek na temat niemieckiej kultury. Podczas delektowania się wszystkimi tradycyjnymi niemieckimi piwami bez wątpienia dowiesz się o Rheinheitsgebot lub „Niemieckie prawo czystości piwa”. Miejmy nadzieję, że twoi kumple od picia również wyjaśnią o Stammtisch. To stolik, który zawsze jest zarezerwowany dla stałych bywalców baru. Jest to przydatne, jeśli dowiesz się o tym wcześniej niż później, w przeciwnym razie może to doprowadzić do zakłopotania, jeśli zostaniesz poproszony o przeprowadzkę!

Kolejną ważną krzywą uczenia się jest przechylanie. Ponieważ większość barów w Niemczech obsługuje stoliki, musisz dać napiwek barmanowi — ale nie po każdym drinku, tylko wtedy, gdy płacisz i wychodzisz. Zwykle dodaje się 10% i zaokrągla w górę do pełnej kwoty w euro. Kolejną różnicą w stosunku do napiwków w Stanach Zjednoczonych jest to, że w Niemczech nie zostawiasz gotówki na stole! Barman zwykle przynosi rachunek i oczekuje, że zostanie zapłacony od czasu do czasu. Więc po prostu daj im znać, ile – łącznie z napiwkiem – chcesz, żeby wziął.

Jak możesz być bardzo aktywny podczas picia z niemieckimi przyjaciółmi? Rozmawiaj jak najwięcej!

Poniższe zwroty przydadzą się, gdy będziesz w barze:

Ein Bier bitte. (Piwo poproszę.)

  Grzebią palce podczas pisania niemieckich liter? Wypróbuj te proste skróty

Chcesz schließen Sie? (Kiedy jest godzina zamknięcia?)

Noch eine Runde, bitte. (Poproszę o kolejną rundę.)

3. Oglądanie niemieckiego filmu

Oglądanie filmu auf Deutsch to niesamowita praktyka słuchania. A ponieważ nie jest przeznaczony dla osób uczących się niemieckiego, będziesz słuchać codziennego niemieckiego skierowanego do native speakerów. Jeśli możesz wszystko zrozumieć, bardzo dobrze zrobione! Jeśli nie, to nie jest problem; im więcej słuchasz, tym bardziej twój mózg dostroi się do wszystkich niemieckich, którymi jest bombardowany! Z biegiem czasu stanie się to znacznie łatwiejsze.

Kiedy myślisz, że stałeś się trochę Profi w słuchaniu aktorów, mam dla Ciebie wyzwanie. Myślisz, że potrafisz wychwycić jakieś regionalne akcenty lub dialekty? Jeśli możesz, to gratulacje! Słuchanie w języku niemieckim nie jest dużo trudniejsze niż wskazywanie – i rozumienie – akcentów.

Chcesz naprawdę wykorzystać niemiecki przemysł filmowy na swoją korzyść? Sprawdź różne gatunki, aby naprawdę poszerzyć swój zasób słownictwa. Dobrym pomysłem jest również porozmawianie później z przyjaciółmi na temat filmu. Pomoże ci to w pełni zrozumieć fabułę i upewnić się, że nie przegapiłeś niczego ważnego.

Oto kilka przydatnych zwrotów, gdy wybierasz się do kina:

Wie hast du den Film gefunden? (Co myślisz o filmie?)

Czy ist die Altersfreigabe des Films? (Jaki jest wiek filmu?)

Wer war deinen Liegblingscharakter? (Kto był twoją ulubioną postacią?)

Aby z bliska przyjrzeć się niemieckim filmom, językowi i kulturze w połączeniu z narzędziami, które zachęcą Cię do aktywnej nauki, wypróbuj preply.

preply wykorzystuje autentyczne nagrania wideo — takie jak teledyski, zwiastuny filmów, wiadomości i inspirujące przemówienia — i przekształca je w spersonalizowane lekcje nauki języków.

Możesz wypróbować preply za darmo przez 2 tygodnie. Kliknij tutaj, aby sprawdzić stronę lub pobrać aplikacja na iOS lub Aplikacja na Androida.

preply Ad

Dzięki interaktywnym podpisom, które dają natychmiastowe definicje, wymowy i dodatkowe przykłady użycia, a także zabawne quizy i multimedialne fiszki, preply jest kompletnym pakietem edukacyjnym.

Sprawdź to w bezpłatnej wersji próbnej!

4. W centrum handlowym

Jeśli jesteś poza domem w Niemczech, bez wątpienia w pewnym momencie wylądujesz w centrum handlowym. Ten scenariusz różni się nieco od dwóch wcześniej wspomnianych konfiguracji. Możesz nadal być z przyjaciółmi, ale bardziej prawdopodobne jest, że będziesz komunikować się ze sprzedawcami. W tym celu musisz użyć swojego formalnego języka niemieckiego. Pamiętasz różnicę między Sie i Du? Jeśli nadal jesteś trochę zamglony, nie martw się. Robienie zakupów pomoże ci odświeżyć różne sposoby mówienia „ty”. Jeśli słuchasz rozmów, które toczą się wokół ciebie, będziesz również w stanie usłyszeć tę różnicę w działaniu.

  Hansel i niemiecki: biernik niemiecki ćwiczenia związane z bajkami

To także świetna metoda na przyswajanie nowego słownictwa. Ale żeby to zadziałało, nie możesz po prostu trzymać się jednego rodzaju sklepu. Zajrzyj do różnych typów — pomyśl o ubraniach, książkach, jedzeniu itp. — aby naprawdę poszerzyć swoją znajomość niemieckich słów.

Jednym ze sposobów na proaktywność podczas zakupów jest zadawanie sprzedawcom pytań o to, co sprzedają. To dobra metoda na ćwiczenie słów pytających i formułowanie pytań. Na początek wypróbuj poniższe trzy:

Czy kostet den Rock? (Ile kosztuje spódnica?)

Wo ist die Kasse? (Gdzie są kasy?)

Wer hat das Buch geschrieben? (Kto napisał książkę?)

5. Udział w muzycznym koncercie

Oto kolejna przypadkowa sytuacja, która będzie wiązała się z wieloma okazjami do rozmowy. Ale to również daje szansę na doskonalenie umiejętności czytania. Czekając na pojawienie się zespołu, dlaczego nie wziąć kilku ulotek zespołu, aby się im przyjrzeć? W większości miejsc zawsze jest ich mnóstwo, więc nie będzie trudno je znaleźć.

Rodzaj niemieckiego na nich będzie nieformalny i dość łatwy do zrozumienia. Czytanie biografii zespołu na ulotkach narazi Cię na wiele czasów przeszłych i opisów, które są ważne do nauczenia się, jeśli chcesz naprawdę rozwinąć swój niemiecki. Aby całe to czytanie zapadło w pamięć, pamiętaj, aby po powrocie do domu wyszukać wszelkie trudne słowa. Lista słówek to przydatne narzędzie w nauce języków.

Dostań się do fajnego tłumu dzięki tym frazom:

Has du die Band schon gesehen? (Widziałeś wcześniej zespół?)

Czy ist dein Lieblingslied? (Jaka jest Twoja ulubiona piosenka?)

Czy masz du das neue Album schon gehört? (Słyszeliście już nowy album?

Dzięki tym wszystkim przydatnym sugestiom wiesz już, jak wykorzystać przypadkowe sytuacje towarzyskie w języku niemieckim na swoją korzyść!

A nawet jeśli nie jesteś w Niemczech, nadal będziesz mógł skorzystać z tych wskazówek w domu. Wszystko, co musisz zrobić, to złapać kilku native speakerów i ruszyć w miasto!

Po studiach germanistyki i filozofii na Uniwersytecie w Nottingham, Laura Harker przeniosła się do Berlina w 2012 roku. Obecnie pracuje jako niezależna pisarka, a także jest asystentką redaktora w Powolna podróż Berlin.

.