6 genialnych sposobów na naukę chińskiego, których wcześniej nie widziałeśKiedy ostatnio miałeś dzień, w którym nie miałeś absolutnie nic do roboty?

Ciężko to zapamiętać, prawda?

W dzisiejszych czasach jesteśmy bardzo zajęci: jedziemy do pracy, idziemy na zajęcia, gotujemy obiad (lub kupujemy fast foody…), obowiązki rodzinne, spotkania towarzyskie – często robimy wiele rzeczy naraz.

Więc kiedy powinieneś wcisnąć swoją naukę chińskiego?

Musisz go nadal używać do robienia postępów, dlatego musisz wykorzystywać każdą dogodną chwilę.

A co to za codzienne wydarzenie, które łatwo przeoczyć, a które jest szalenie przydatne w nauce języków? Dojazdy!

Uczenie się mandaryńskiego w drodze to fantastyczny sposób na codzienne studiowanie bez poświęcania innych zobowiązań — a jest na to kilka okazji!

Codzienne możliwości uczenia się chińskiego w podróży

Jak już wspomnieliśmy, prawdopodobnie największym problemem wielu osób próbujących nauczyć się chińskiego jest czas – jego brak. Większość ludzi prowadzi bardzo pracowite życie wypełnione pracą, rodziną, szkołą i innymi zobowiązaniami. Jednak pomiędzy tymi codziennymi zobowiązaniami marnuje się dużą ilość czasu na zwykłe podróżowanie.

Ale przy odrobinie kreatywności te dojazdy do pracy mogą stać się najlepszym czasem na naukę języka chińskiego w biegu, z różnymi środkami transportu nastawionymi na różne sposoby uczenia się.

Jadąc do pracy

Prawdopodobnie najczęstszy z codziennych dojazdów ucznia do pracy to raczej nudny i monotonny czas. Nawet jeśli musisz patrzeć na drogę, system audio w samochodzie jest idealny do nauki chińskiego słuchania oraz doskonalenia tonów i wymowy.

Transport publiczny

Chociaż transport publiczny jest mniej popularny niż prowadzenie samochodu, w rzeczywistości świetnie nadaje się do nauki chińskiego. Dopóki masz smartfon lub tablet, istnieje cała gama aplikacji i gier edukacyjnych, którymi możesz się zająć w zabawny i produktywny sposób.

Podczas ćwiczeń

„W drodze” nie musi oznaczać tylko w pojeździe. Jeśli jesteś fanem joggingu, a nawet ćwiczeń na siłowni, może po drodze nie nauczysz się chińskiego? Podłącz słuchawki i posłuchaj chińskiej muzyki, taśm edukacyjnych lub po prostu włącz chińską stację radiową — to naprawdę takie proste.

  Lekcje nauki chińskiego: Ben Charlton

6 prostych sposobów na naukę chińskiego w podróży

Istnieje oczywiście wiele sposobów na naukę języka chińskiego w podróży, ale dlaczego nie spróbować czegoś od razu po wyjęciu z pudełka? Oto sześć pomysłów na początek:

1. Śpiewaj do chińskiej wersji „Mulan” Disneya

Jednym z najlepszych sposobów nauki chińskiego w ruchu jest korzystanie z dźwięku. Biorąc to pod uwagę, uczenie się na płytach CD może bardzo szybko się znudzić, a kiedy przestaniesz zwracać uwagę, na ogół przestajesz się uczyć.

Kiedy tak się stanie (lub wcześniej!), czas na kreatywność. Jedno zalecenie to: pobierz ścieżkę dźwiękową Mandarin do klasycznego filmu Disneya „Mulan”. (Również możesz słuchaj piosenek na YouTube.) Mimo że nie odniósł komercyjnego sukcesu w Chinach, Disney włożył wiele wysiłku w wyprodukowanie mandaryńskiej wersji tego animowanego musicalu, dzięki czemu ma bardzo chwytliwe i zabawne utwory do śpiewania, gdy jesteś w ruchu.

Jedną z największych zalet tej ścieżki dźwiękowej w porównaniu z wieloma innymi przykładami muzyki w języku chińskim jest to, że jest bardzo wyraźnie śpiewana. Disney zwerbował świetną grupę głosów, w tym gwiazdę filmową Jackie Chana (tak, ma karierę wokalną), aby zaśpiewać piosenki, które zarówno melodią, jak i tematem są podobne do oryginalnego angielskiego materiału.

Innym aspektem, który sprawia, że ​​Mulan świetnie nadaje się do nauki języka chińskiego, jest to, że jest on skierowany do dzieci. Z tego powodu znaczna część słownictwa jest dość prosta, więc nawet początkujący lub średniozaawansowany uczeń może zrozumieć większość tego, co jest śpiewane – jednocześnie ucząc się przydatnego słownictwa.

2. Zmień język systemu nawigacji samochodowej na chiński

Kiedy codziennie jeździsz do pracy lub do sklepu spożywczego, prawdopodobnie nie używasz GPS. Ale powinieneś zacząć. Prostą i łatwą w obsłudze interakcją z mówionym chińskim w podróży jest zmiana języka urządzenia GPS na mandaryński, a następnie używanie GPS na każdej znanej trasie.

Dopóki nie jesteś kompletnym początkującym w pierwszym tygodniu ze swoim mandaryńskim, posiadanie systemu nawigacyjnego mówiącego do Ciebie po chińsku nauczy Cię dużo słownictwa związanego z prowadzeniem pojazdu. Chociaż na początku możesz popełnić kilka błędów, będzie to zachętą do bycia lepszym słuchaczem. Po drodze nauczysz się szybko rozpoznawać słowa związane z kierunkiem w języku chińskim, a także liczby i odległości.

  Chiński dla dzieci: zabawne metody nauki dla najmłodszych

3. Baw się z nową aplikacją do zanurzania się w języku chińskim preply

preply wykorzystuje autentyczne nagrania wideo — takie jak teledyski, zwiastuny filmów, wiadomości i inspirujące przemówienia — i przekształca je w spersonalizowane lekcje nauki języków.

Możesz wypróbować preply za darmo przez 2 tygodnie. Kliknij tutaj, aby sprawdzić stronę lub pobrać aplikacja na iOS lub Aplikacja na Androida.

preply Ad

Możesz przeglądać filmy według stopnia trudności (od początkującego do rodzimego), tematu (sztuka i rozrywka, zdrowie i styl życia itp.) oraz formatu (blog wideo, wiadomości, programy itp.).

preply został zaprojektowany tak, aby zapewnić Ci wygodę w codziennym języku chińskim, łącząc wszystkie korzyści płynące z pełnego zanurzenia i konwersacji na poziomie natywnym z łatwymi do odczytania napisami.

A preply to nie tylko oglądanie filmów — to kompletny program do nauki języków, w ramach którego uczysz się i aktywnie ćwiczysz język, którego słyszysz na filmach. Spędzanie czasu w unikalnym „trybie nauki” preply przed lub po obejrzeniu filmu zapewni, że nauczysz się wszystkiego, co ma do zaoferowania ten klip. „Tryb nauki” uwzględnia Twoją historię uczenia się, zadając pytania na podstawie tego, co już wiesz, co zapewnia Ci sukces.

Dostępne na iOS i Androida, oto zajawka możliwości aplikacji:

4. Słuchaj 30 minut China Radio International dziennie

Innym bardziej pouczającym sposobem nauki chińskiego w podróży jest słuchanie chińskiego radia informacyjnego. Zamiast nadrabiać zaległości w wiadomościach po angielsku, słuchaj pół godziny wiadomości dziennie po chińsku. Jedną z najlepszych stacji do tego jest China Radio International (CRI), państwowe konsorcjum z bardzo dobrym kanałem informacyjnym, który jest łatwy przesyłane strumieniowo online.

Słuchanie 30 minut chińskiego radia dziennie to świetny sposób na szybkie wzbogacenie słownictwa. Radio informacyjne jest pełne słów, których raczej nie znajdziesz w zwykłym podręczniku lub problemie z nauką. Obejmuje to rzeczowniki, takie jak nazwy krajów, grup politycznych i organizacji, a także wiele formalnych czasowników czynności.

Kolejną korzyścią płynącą z uczenia się chińskiego w radiu informacyjnym CRI jest to, że ich mowa jest bardzo wyraźna w standardowym mandaryńsku. Oznacza to, że nie tylko jest bardzo łatwy do zrozumienia w mowie, ale także służy jako doskonały model wymowy dla tego, jak powinien brzmieć twój mówiony chiński.

  Lekcje nauki chińskiego: Sara Jaaksola

5.​​Użyj Google Chrome Zanurzenie w języku przedłużenie

Chińskie aplikacje do nauki są w dzisiejszych czasach bez liku i rzadko pojawia się coś wyjątkowego. To powiedziawszy, wydaje się, że jedna z bardziej innowacyjnych i subtelnych aplikacji przeleciała pod radarem. Występuje w postaci rozszerzenia Google Chrome o nazwie „Immersja językowa” i sprawi, że Twój świat online powoli zmieni się na chiński.

W rzeczywistości „zanurzenie języka” pozwala uczniowi wybrać język (chiński) i poziom nauki. Na podstawie tych wyborów rozszerzenie powoli zmienia wybrany tekst w witrynach internetowych i innych lokalizacjach online na język chiński. Rozpoczyna się to od niewielkiej liczby pojedynczych słów na niższych poziomach, a następnie stopniowego zwiększania. Wspaniałą rzeczą w tej aplikacji jest to, że możesz sprawdzić znaczenie chińskiego słowa w tekście, po prostu najeżdżając kursorem myszy na to słowo.

Jednym z najlepszych sposobów korzystania z tego rozszerzenia w podróży jest połączenie go z codziennym czytaniem wiadomości. Jeśli więc nie jesteś jeszcze gotowy, aby otrzymywać wiadomości w chińskim radiu, czytaj wiadomości w języku angielskim, gdy jedziesz środkami transportu publicznego, ale włącz opcję „Immersja językowa”. W ten sposób będziesz mógł stale uczyć się nowych, związanych z wiadomościami słów, a z czasem ich słownictwo znacznie się poprawi.

6. Nagrywaj dziesięć słów dziennie, aby trzymać słownik z daleka

Ostatni sposób, w jaki możesz uczyć się chińskiego w biegu, wymaga trochę więcej wysiłku, ale może naprawdę się opłacić, jeśli będziesz go trzymać. Głównym problemem, z którym boryka się wielu uczniów, gdy uczą się chińskiego, jest przyspieszenie rozpoznawania słów, a ta metoda jest świetnym sposobem na poprawę tego.

Codziennie zapisuj dziesięć chińskich słów, których się ostatnio nauczyłeś.

Pierwszym krokiem w tej metodzie jest nagranie siebie wypowiadającego (z jak najlepszą wymową i tonem) dziesięć chińskich słów, których się ostatnio nauczyłeś. Po każdym słowie odczekaj 5 sekund, a następnie zapisz angielskie znaczenie słowa. Po zakończeniu zapisz przeciwieństwa, najpierw w języku angielskim, a 5 sekund później w języku chińskim.

Odtwarzaj je w ruchu, dopóki nie uzyskasz ich 100%.

Po nagraniu tego dźwięku prześlij go do telefonu lub odtwarzacza mp3, a następnie odtwarzaj w ruchu. Celem jest zapamiętanie angielskiego znaczenia lub chińskiej wymowy, zanim odpowiedź zostanie wywołana 5 sekund później. Powtarzaj ten proces, aż będziesz w stanie zapamiętać 10 słów ze 100% dokładnością. Dzięki temu procesowi możesz łatwo nauczyć się nowych słów lub powtórzyć te trudne słowa, które umykały ci podczas nauki.

Chociaż wszystkie te metody doskonale nadają się do nauki języka chińskiego, najważniejszym czynnikiem jest siła woli. Przestań zwlekać i postaraj się jak najlepiej wykorzystać swój czas, aby nauczyć się chińskiego. Powinno to być znacznie łatwiejsze teraz, gdy wiesz, że każda chwila jest potencjalną lekcją. Powodzenia!