6 sposobów na odświeżenie zardzewiałego hiszpańskiego i osiągnięcie długotrwałej płynnościZatrzymuje się i zaczyna.

Pewnie doświadczyłeś tego kilka razy w swoim życiu.

Niezależnie od tego, czy dzieje się to z rutyną gimnastyczną, umiejętnościami muzycznymi, wiedzą matematyczną czy parcheesi, przez pewien czas dobrze się uczysz, a potem przestajesz ćwiczyć tę umiejętność na kilka tygodni.

Wtedy dowiadujesz się, jak trudno jest wrócić do poprzedniego poziomu.

Co ciekawe, zjawisko to jest zazwyczaj dość brutalne w przypadku języków.

Załóżmy, że uczysz się hiszpańskiego od kilku tygodni. Całkowicie przestajesz na 3 miesiące, a potem znowu próbujesz mówić po hiszpańsku. Wyniki są zwykle dość katastrofalne.

Jeśli chodzi o języki, o ile nie osiągnąłeś już poziomu zaawansowanego lub bliskiego biegłości, ciężko jest utrzymać zdolność wyrażania się w tym języku, gdy przestaniesz go ćwiczyć.

Ale nie panikuj, todo bien (wszystko jest w porządku). Pozwól, że Ci w tym pomożemy.

.

Bądź na bieżąco: 6 sposobów na uzyskanie hiszpańskiego przysmaku i utrzymanie długotrwałej płynności

1. Wejdź w swoją pamięć i znajdź swoje umiejętności hiszpańskiego.

Teraz, jeśli się zastanawiasz, powinieneś mieć świadomość, że gdy zaczniesz uczyć się języka, jest bardzo mała szansa, że ​​Twoje umiejętności znikną para siempre (na zawsze), jeśli przestaniesz ćwiczyć.

Jakie rzeczy mogą się zdarzyć, gdy przestaniesz używać hiszpańskiego po dłuższym okresie nauki? Twój umysł może stać się nieco bezczynny i zacznie tracić znajomość idiomu (języka). To tak, jakbyś wiedział, jak coś powiedzieć, ale słowa po prostu nie wyjdą z twoich ust.

Czasami twój język nawet traci zdolność do odtwarzania hiszpańskich dźwięków, takich jak bardzo specjalny walcowany RR lub typowy argentyński dźwięk ch. Jeśli te rzeczy ci się przytrafiły, śpij spokojnie, nie jesteś sam!

Pozwól, że opowiem ci krótką historię. Jednym z moich ojczystych języków jest język karaibski o nazwie Kréol. To mieszanka francuskiego, angielskiego, hiszpańskiego, niemieckiego i niektórych afrykańskich dialektów. Nie trzeba dodawać, że kiedy przeprowadziłem się do Buenos Aires, miałem bardzo mało okazji, by z kimś porozmawiać w Kréol. Po kilku latach spędzonych bez słowa Kréol z moich ust, odbyłem rozmowę Skype z moją rodziną.

Co się stało? Nie mogłem wypowiedzieć ani jednego zdania w Kréol, moim ojczystym języku! To było dość niepokojące doświadczenie, ale wiecie co? Po kilku minutach rozmowy, rozmowa stawała się coraz łatwiejsza. A po 30 minutach znów mogłem całkiem dobrze mówić po Kréol.

Znam kilku poliglotów w Argentynie i wszyscy mówią o tym samym zjawisku. Kiedy mówisz 3, 4, 5 lub więcej języków, nie zawsze jest łatwo utrzymać dobry poziom w każdym z nich. Jednak wszyscy moi kumple poligloci są zgodni co do tego, że zawsze można wrócić do poziomu, który miałeś – pod warunkiem, że chcesz na to zapracować.

Uwierz mi, nawet jeśli zapomnisz trochę hiszpańskiego podczas aprendizaje (procesu nauki), to wciąż jest to gdzieś w twojej głowie. Przy odpowiedniej stymulacji wróci szybciej niż myślisz.

2. Stwórz realistyczną codzienną rutynę hiszpańskiej praktyki.

Teraz musisz wiedzieć, że utrzymanie poziomu hiszpańskiego sprowadza się do jednej rzeczy: stworzenia codziennej rutyny przy użyciu języka, aby Twój umysł nie zapomniał o tym ponownie. Zanim omówimy różne rodzaje rutyn, które możesz stworzyć, zapoznajmy się z kilkoma dobrymi wskazówkami, jak stworzyć tę codzienną rutynę.

Miej listę kontrolną wszystkich rutynowych zadań. Przedstawimy Ci kilka technik, których możesz użyć, aby utrzymać swój poziom hiszpańskiego. Najlepszą rzeczą, jaką możesz zrobić, to wybrać te, które najbardziej Ci się podobają i zobowiązać się do korzystania z nich każdego dnia. Aby mieć jasny obraz tego, co musisz zrobić, zapisz swoją codzienną rutynę ćwiczeń hiszpańskiego w formie listy kontrolnej. W ten sposób nie będziesz musiał myśleć, kiedy nadejdzie czas na wykonanie jakiejś pracy. Szybko stanie się to automatyczne. Zachowaj widoczność listy kontrolnej. Pamiętaj, aby zapisać to na kartce papieru, a nie na komputerze. Jeśli trafi na Twój komputer lub smartfon, upewnij się, że aplikacja wysyła Ci codzienne powiadomienia i przypomnienia o tym. W przeciwnym razie przyklej tę listę na ścianie lub trzymaj ją w miejscu, w którym łatwo będzie Ci je zobaczyć codziennie. Nie ma nic bardziej frustrującego niż bycie zmotywowanym do zrobienia czegoś i niemożność znalezienia odpowiedniego materiału, którego potrzebujesz, aby to osiągnąć. Postaraj się, aby lista kontrolna była jak najprostsza. Załóżmy, że chcesz codziennie ćwiczyć hiszpański poprzez czytanie. Nie chcesz zapisywać „przeczytaj coś po hiszpańsku” na swojej liście kontrolnej. Bądź precyzyjny. W ten sposób, kiedy nadchodzi czas ćwiczeń, nie musisz myśleć – wszystko, co musisz zrobić, to usiąść i zrobić wszystko, do czego się zobowiązałeś. Lepszą rutyną może być czytanie jednej strony konkretnej hiszpańskiej książki dziennie przez 4 tygodnie z rzędu. To jest proste, precyzyjne i wiesz absolutnie, co robić każdej nocy. Co więcej, o wiele łatwiej jest przyzwyczaić się do czytania jednej strony hiszpańskiego tekstu dziennie, niż po prostu „czytać trochę hiszpańskiego codziennie”, prawda? Ćwicz hiszpański w małych dawkach. Jedno z moich ulubionych przysłów brzmi: „jabłko dziennie trzyma lekarza z dala”. Kocham to, bo to całkowicie prawdziwe. Kiedy uczyłam się hiszpańskiego, nie mogę powiedzieć, ile razy zdecydowałam się na to, żeby codziennie pracować nad tym. Potem, oczywiście, doszedłbym do końca tygodnia, nie ćwicząc poważnie. Następnie zdecydowałem się zrekompensować, pracując nad moim hiszpańskim przez 3-4 godziny w weekend. Zły ruch z mojej strony! Zjedzenie 7 jabłek w niedzielę po prostu nie załatwi sprawy. Niektóre rzeczy musisz robić codziennie. Ostatnim składnikiem codziennej praktyki jest upewnienie się, że każda pozycja na liście kontrolnej zajmuje ci tylko kilka minut dziennie (pomyśl, że czytasz jedną stronę hiszpańskiej książki dziennie zamiast 10 lub po prostu słuchasz 5 minut hiszpańskiego radio dziennie).

  Jak szybko nauczyć się języka hiszpańskiego w domu za darmo?

Teraz najlepsza codzienna rutyna, jaką możesz stworzyć, będzie obejmować następujące cztery główne obszary: pisanie, czytanie, słuchanie i mówienie. Przyjrzyjmy się szczegółowo każdemu z tych czterech obszarów i temu, jak możesz je wszystkie efektywnie ćwiczyć.

3. Zwiększ swoje umiejętności pisania.

Pisanie to bardzo wciągające ćwiczenie.

Kiedy uczyłem się hiszpańskiego, uważam, że pisanie 1 lub 2 stron dziennie o moim dniu pracy poważnie podniosło moje umiejętności w tym idiomie (języku). Oto, co radzę ci zrobić.

Wyznacz 5-10 minut dziennie na pisanie po hiszpańsku na kartce papieru (nie na komputerze).

O czym piszesz? Napisz na przykład o czymś niezwykłym, co przydarzyło ci się tego dnia lub o tym, co planujesz zrobić w następnym dniu lub tygodniu. Nie musi to być coś naprawdę skomplikowanego, o ile piszesz o czymś, co jest dla Ciebie interesujące.

Hiszpańskie przypomnienie

Teraz liczy się zaangażowanie umysłu w pisanie każdego dnia w języku hiszpańskim. Dlatego możesz rozważyć inne sposoby, które będą dla Ciebie wygodniejsze. Na przykład, jeśli często dojeżdżasz do pracy środkami transportu publicznego, możesz chcieć pisać z: Aplikacja Evernote na smartfonie/tablecie. Zaletą Evernote jest to, że możesz pisać absolutnie, co chcesz, prawie gdziekolwiek chcesz (pod warunkiem, że masz urządzenie mobilne), a potem masz to z powrotem na swoim komputerze muy fácilmente (bardzo łatwo).

Inną możliwością może być napisanie e-maila, posta na Facebooku, a nawet wiadomości Whatsapp do kogoś, kto mówi płynnie po hiszpańsku. Strony takie jak Wymiana konwersacji oraz Mikser świetnie jest znaleźć takich ludzi, którzy są chętni do pomocy w nauce hiszpańskiego w zamian za to, że pomagasz im w ich inglés (angielskim).

  5 prostych sztuczek do nauki hiszpańskiego podczas codziennych dojazdów

Zaletą tego jest to, że możesz mieć to, co napisałeś, poprawione przez osobę, z którą piszesz. Upewnij się, że poświęcisz trochę czasu na te cyfrowe metody pisania, więc robisz je również regularnie (może wysyłaj 1 lub 2 e-maile tygodniowo i częściej wymieniaj hiszpańskie wiadomości na Facebooku).

4. Codziennie korzystaj z angażujących zasobów do czytania w języku hiszpańskim.

Włączenie pewnej praktyki czytania do codziennej rutyny jest naprawdę ważne, aby utrzymać umiejętności rozumienia. To jest siglo 21 (XXI wiek), więc masz dostęp do wielu zasobów na wyciągnięcie ręki.

Na przykład, czy wiesz, że Amazon oferuje spory wybór bezpłatnych hiszpańskich e-booków? Tak! Strona Amazona ma wiele darmowych lub naprawdę tanich hiszpańskich e-booków, które możesz czytać na swoim Kindle, komputerze lub prawie wszystkim, co ma ekran.

Możesz także zainwestować w jednego lub dwóch hiszpańskich czytelników. Są to małe książeczki napisane w celu zaspokojenia potrzeb uczniów języka hiszpańskiego i zazwyczaj są znacznie bardziej przystępne niż klasyczna literatura hiszpańska. Wysoce rekomendowane!

Jeśli bardziej lubisz magazyny, prawdopodobnie znajdziesz kilka fajnych rewista (czasopism) w lokalnej księgarni lub pobliskiej bibliotece cyfrowej. Jak dla mnie bardzo mi się podoba 20 minut lub hiszpańska wersja słynnego Huffington Post, Poczta El Huffington do wiadomości, a także Emprendedores który porusza tematy związane z emprendedores (przedsiębiorcą) lub Styl męski GQ dla czasopism.

Nawiasem mówiąc, dość wyczerpującą listę revistas y periódicos (czasopism i gazet) można znaleźć na ta strona internetowa.

Wreszcie, codzienne czytanie postów na blogach związanych z językiem hiszpańskim może być kolejnym dobrym sposobem na codzienne korzystanie z hiszpańskich treści (na przykład podczas dojazdów do pracy). Radzę wybrać 3 lub 4 dobre blogi, a następnie zasubskrybować ich kanały RSS, aby otrzymywać najnowsze artykuły bezpośrednio na telefon lub komputer. W Internecie jest naprawdę mnóstwo hiszpańskich treści. Wystarczy, że wpiszesz w Google jedno ze swoich hobby w języku hiszpańskim, a powinieneś być w stanie wymyślić dobrą listę potencjalnych postów na blogu w języku hiszpańskim.

Plus, upewnij się, że polubiłeś fanpage na Facebooku BuzzFeed po hiszpańsku który codziennie oferuje funky historie dla Twojej radości!

Na początku zacznij od małego ćwiczenia czytania. Po prostu przeczytaj jedną stronę książki lub czasopisma dziennie lub jeden post na blogu dziennie. W miarę jak staje się coraz łatwiejsze, możesz spróbować przeczytać więcej przez dłuższy czas i wybrać bardziej zaawansowaną treść.

5. Codziennie aktywnie słuchaj hiszpańskich treści audio.

Następnym obszarem, który omówimy, jest słuchanie.

Ćwiczenie tego jest całkiem proste. Musisz znaleźć dobre hiszpańskie treści audio do regularnego słuchania. Jak zwykle, słuchaj go przez krótki czas, aby zacząć. 5 do 10 minut dziennie jest w porządku. Możesz nawet chcieć słuchać dłużej, jeśli to, czego słuchasz, jest naprawdę interesujące!

Podobnie jak w przypadku części do czytania, dostępnych jest wiele dobrych hiszpańskich źródeł treści audio. Najpierw możesz zainwestować w dobre audiobooki.

Słyszalny jest jednym z wiodących dostawców audiobooków, a znajdziesz wysokiej jakości wersje audio popularnych hiszpańskich książek za uczciwą cenę. szczególnie lubię “El poder de ahora” („Moc teraźniejszości”) Eckharta Tolle’a. Głos w tym audiobooku jest naprawdę wyraźny i łatwy do zrozumienia.

Hiszpańskie przypomnienie

Po drugie, radzę pobrać bardzo łatwy w użyciu i darmowy Prosta aplikacja radiowa. Ta aplikacja umożliwia słuchanie różnych programów radiowych z całego świata. Wystarczy podłączyć słuchawki, wybrać ulubioną stację i słuchać jej przez kilka minut każdego dnia. To super cómodo (wygodne) i obecnie używam go codziennie, aby codziennie słuchać portugalskiego. Jeśli potrzebujesz rekomendacji stacji radiowych, sprawdź Cadena Cope z Madrytu lub tych dwóch południowoamerykańskich stacji radiowych: Radio CNN po hiszpańsku oraz Recuerdo 107,5.

  Ucz się hiszpańskiego oglądając filmy: 9 wspaniałych wskazówek i 6 zaleceń

Wreszcie, jeśli masz trochę wolnego czasu, możesz zaufać staremu dobremu YouTube, aby obejrzeć fajne filmy w języku hiszpańskim, takie jak wiadomości lub odlotowe, wirusowe filmy z Ameryki Łacińskiej. Ponownie, po prostu przejdź do Youtube i wpisz imię jednego z twoich hobby przetłumaczone na hiszpański, a powinieneś znaleźć wystarczającą ilość treści na kilka dni.

Hiszpańskie przypomnienie

Szczerze mówiąc, często oszukuję na YouTube, aby skorzystać z innej wyjątkowej witryny, aby znaleźć wysokiej jakości, bogate w treści filmy w innych językach. Czy kiedykolwiek słyszałeś o Konferencja TED? To globalny zestaw konferencji organizowanych na całym świecie na różnorodne tematy (m.in. naukowe, kulturalne i akademickie).

Udaj się do Strona internetowa TED znaleźć prelegentów z różnych środowisk i słuchać ich innowacyjnych pomysłów na praktycznie każdy przedmiot, od matematyki, psychologii, biznesu i środowiska po „lżejsze” tematy (przedmioty), takie jak żonglerka, nauka języków, podróże, gry wideo , relaks i nie tylko. Pamiętaj jednak, że niektóre filmy mogą być znacznie trudniejsze do zrozumienia ze względu na temat lub język techniczny. Ale hej, dostępne są setki filmów, więc jeśli jeden jest naprawdę poza twoją ligą, możesz po prostu wybrać inny.

Skoro mówimy o świetnych hiszpańskich materiałach wideo, byłbym niedbały, gdybym nie wspomniał o preply.

preply wykorzystuje autentyczne nagrania wideo — takie jak teledyski, zwiastuny filmów, wiadomości i inspirujące przemówienia — i przekształca je w spersonalizowane lekcje nauki języków.

Możesz wypróbować preply za darmo przez 2 tygodnie. Kliknij tutaj, aby sprawdzić stronę lub pobrać aplikacja na iOS lub Aplikacja na Androida.

preply Ad

6. Mów po hiszpańsku do każdego, kto będzie słuchał.

Wreszcie, co nie mniej ważne, będziesz musiał wypełnić swoją codzienną rutynę hiszpańskiego, rozmawiając po hiszpańsku przez kilka minut dziennie.

Zasadniczo masz dwa główne sposoby na zrobienie tego. Po pierwsze możesz (i powinieneś) porozmawiać ze sobą. Możesz chcieć się odizolować, aby to zrobić, jeśli nie chcesz, aby ludzie myśleli, że jesteś szalony. I una vez más (po raz kolejny) będzie to tylko 5-10 minut dziennie. Po prostu porozmawiaj ze sobą. Będzie to podobne do osobistego ćwiczenia pisania opisanego wcześniej w tym poście, ale tym razem robisz to na głos.

Możesz porozmawiać o tym, co robiłeś tego dnia, o swoich planach na następny dzień, a nawet wyobrazić sobie, że spotkasz znajomego, którego nie widziałeś od dawna. Pamiętaj, aby zapisać każde słowo lub wyrażenie, którego nie umiesz powiedzieć. W ten sposób możesz ich później poszukać, dodać do notatnika z hiszpańskim słownictwem i uczyć się ich każdego wieczoru.

Jeśli masz taką możliwość, możesz zamiast tego regularnie rozmawiać z prawdziwą osobą. Absolutnie najwygodniejszym sposobem, aby to zrobić, byłoby cotygodniowe spotkanie przez Skype z native speakerem z Hiszpanii. Osoby chętne na takie intercambio de idioma (wymiana językowa) można znaleźć na stronach takich jak Wymiana konwersacji, Mikser lub Couchsurfing.

Po znalezieniu kogoś, z kim lubisz rozmawiać, rozważ wymianę danych kontaktowych Whatsapp. W ten sposób będziecie mogli przesyłać sobie nagrane notatki dźwiękowe, a nawet dzwonić do siebie za darmo. Moja jedyna rada: nie wymieniaj informacji kontaktowych, dopóki nie nawiążesz dobrego kontaktu z tą osobą.

Posiadanie znajomego z wymiany językowej z pewnością pomoże ci w utrzymaniu umiejętności mówienia po hiszpańsku. Absolutnie potrzebujesz kogoś, kto jest poważny i oddany rozmowie z tobą co tydzień. Chociaż znalezienie tej wyjątkowej osoby nie jest takie trudne — jest wiele osób, które chcą to zrobić — sugeruję, abyś jak najczęściej rozmawiał ze sobą i ze swoim kumplem z wymiany językowej.

Teraz to masz!

Jeśli zastosujesz się do zaleceń zawartych w tym artykule, twoja ciężka hiszpańska praca nie musi zniknąć.

Jeśli poświęcisz sobie 5 minut dziennie na pisanie, czytanie, słuchanie i mówienie, będziesz rockowy! Możesz nawet poprawić swój poziom w ten sposób, zamiast go utrzymywać.

Wykonanie tego wszystkiego nie zajmie Ci więcej niż 20 do 30 minut dziennie, a większość ćwiczeń możesz wykonywać w domu, podczas przerwy na lunch lub w drodze do pracy.

Bez wymówek!

.