6 zmieniających zasady gry wskazówek dotyczących czytania po hiszpańsku na poziomie średniozaawansowanymKsiążki ożywiają język.

To znaczy, chyba że zmagasz się z czytaniem w obcym języku.

Wybór niewłaściwych książek w języku hiszpańskim i stosowanie niewłaściwych strategii czytania sprawi, że będziesz wyczerpany.

Być może jesteś zakochany w czytaniu od pierwszych książek z obrazkami.

A może jesteś nowy w byciu molem książkowym.

Tak czy inaczej, prawdopodobnie już odkryłeś, że czytanie po hiszpańsku to najlepszy sposób, aby zobaczyć swoją gramatykę i słownictwo w akcji.

Jednak samo czytanie biernie nie zawsze prowadzi do oszustwa.

A bez odpowiednich wskazówek czytanie może być szkodliwe dla twoich postępów i pewności siebie.

Chcesz zagwarantować poprawę wszystkich swoich umiejętności hiszpańskiego?

Wtedy musisz dobrze czytać.

.

Dlaczego uczniowie średniozaawansowani potrzebują praktyki czytania

Gdy osiągniesz poziom średniozaawansowany, wpadniesz w sam środek swojej przygody z nauką hiszpańskiego.

W tym momencie sprawy mogą potoczyć się w obie strony.

Jeśli nie będziesz ćwiczył i nie robił postępów poza te podstawowe cegiełki językowe, możesz się cofnąć i zapomnieć o tym, czego już się nauczyłeś.

Oczywiście, jeśli pójdziesz w drugą stronę, możesz szybko wznieść się na nowe wyżyny hiszpańskojęzycznego zachwytu.

Jak upewnić się, że zmierzasz w kierunku tego ostatniego? Cóż, będziesz musiał poćwiczyć słuchanie, mówienie i prawdopodobnie trochę pisania, ale czytanie może naprawdę pomóc ci wskoczyć na wyższy poziom.

Najlepsza rzecz w czytaniu? Możesz to zrobić samodzielnie w domu lub w podróży, kiedy tylko nadejdzie czas.

Jakby tego było mało, czytanie jest zabawną, interesującą czynnością, która pomaga przyswoić sobie język, który już znasz i jest świetnym źródłem do odkrywania i uczenia się nowych słów i zwrotów w kontekście.

Ale jak najlepiej to wykorzystać? Zwróć uwagę na następujące kwestie.

6 zmieniających zasady gry wskazówek dotyczących czytania po hiszpańsku na poziomie średniozaawansowanym

1. Przeczytaj ponownie książki dla początkujących w języku hiszpańskim

Poważnie, mówię o powrocie do podstaw – książek z obrazkami, magicznych przygód i uroczych rymów. Uwzględniono również dłuższe narracje napisane dla dzieci w wieku 10-13 lat. Nie pozwól, by twoja duma stanęła na przeszkodzie. Ponowne czytanie tego rodzaju książek ma mnóstwo korzyści dla Ciebie jako osoby uczącej się języka.

Zastanów się nad tym, co wiesz.
Czytanie książki, która jest łatwa, może pomóc ci uświadomić sobie, ile już się nauczyłeś. Poznasz także ciepłe, niewyraźne uczucie satysfakcji, jakie daje dokończenie książki od okładki do okładki bez rzucania jej w coś najpierw. Pomoże Ci to sprawdzić postępy.

  3 główne cele do osiągnięcia dzięki swojej średniozaawansowanej praktyce hiszpańskiej

Wejdź w huśtawkę rzeczy.
Czytanie łatwiejszych książek może również pomóc w wyrobieniu nawyku czytania i powinno skutkować szybszym czytaniem po hiszpańsku. Być może nie będziesz musiał nawet raz zajrzeć do słownika.

Bez konieczności zatrzymywania się, myślenia, tłumaczenia i zastanawiania się nad znaczeniem tekstu, będziesz w stanie błyskawicznie zapakować. Pomaga to mózgowi przyzwyczaić się do czytania rzeczy w nowym języku. Będziesz coraz lepiej poznawał dźwięki i rytmy tego języka.

Przejrzyj kluczowy język.
Książki dla początkujących doskonale nadają się do regularnego powtarzania podstawowego słownictwa i struktur. Czasami rzeczy prześlizgują się przez szczeliny, gdy uczysz się języka. Jeśli nie poświęcisz czasu, aby cofnąć się i przeanalizować podstawy, możesz minąć wiele lat, nie znając pewnego krytycznego słownictwa lub zwrotów.

Miłej zabawy!
Oczywiście można też śledzić ciekawe fabuły. W tych łatwiejszych lekturach zawsze jest fajnie. Ponieważ nie musisz skupiać się na szczegółach języka, możesz wreszcie odprężyć się i dać się zatracić w samej historii. Aby zapoznać się z listą dobrych książek na początek, zobacz tę przydatną listę hiszpańskich tytułów dla początkujących.

Jeśli nadal musisz znacznie odświeżyć czytanie po hiszpańsku, możesz przeczytać książkę po hiszpańsku, którą już przeczytałeś po angielsku. W ten sposób, jak już znasz tę historię, możesz po prostu skoncentrować się na całym tym soczystym języku.

2. Zaznacz nowo poznany język

Kiedy czytasz po hiszpańsku, na pewno po drodze napotkasz nowe słowa, wyrażenia i gramatykę. Czasami będziesz musiał wydobyć ze słownika, ale miejmy nadzieję, że większość z nich będziesz w stanie wypracować z kontekstu.

Łatwo jest pomyśleć, że dzięki przeczytaniu zapamiętasz cały ten nowy język. W rzeczywistości trudno będzie Ci przenieść język z książki do mózgu (a potem znowu do ust), chyba że w jakiś sposób go nagrasz.

Podkreślaj, gdy idziesz.
Cokolwiek czytasz, upewnij się, że podkreślasz każde nowe słownictwo hiszpańskie lub wszelkie struktury lub zdania, których nie masz pewności.

Najłatwiej to zrobić, podkreślając nowe słowa, struktury czasowników itp. podczas czytania.

Stamtąd istnieją dwa główne sposoby interakcji z tym nowym językiem: (1) przeglądaj je w miarę postępów lub (2) sprawdzaj kilka nowych języków na końcu każdego rozdziału. Odmianą drugiej metody jest czekanie do końca całej książki, aby wyszukać nowy język. Jeśli jednak okaże się, że podkreślasz wiele rzeczy, będziesz chciał częściej organizować sesje słownikowe.

  30 codziennych hiszpańskich wyzwań dla praktyki, która nigdy nie jest nudna

Idealnie byłoby, gdybyś nie zostawiał tych nowych słów zaznaczonych w swojej książce. Powinieneś je również przenieść w inne miejsce.

Pomoże ci to zweryfikować nowy język i sprawi, że łatwiej go zapamiętasz. Zapisywanie słów naprawdę pomaga w pracy mózgu i wyzwala pamięć znacznie lepiej niż tylko podkreślanie. Głośne wypowiadanie słów również może w tym pomóc.

Możesz rozpocząć listę słówek w swoim hiszpańskim zeszycie. Pogrupuj nowy język według książki, w której się go uczysz. Wszystko, co możesz zapewnić nowemu językowi, aby nadać mu więcej kolorów i sprawić, że będzie bardziej zapadające w pamięć, takie jak zdjęcia, gryzmoły i notatki dotyczące treści, może naprawdę pomóc w późniejszej pamięci.

Wszystko to niestety na nic się nie przyda, chyba że cofniesz się do słów, dopóki się ich nie nauczysz, a nawet wtedy dobrze jest ponownie zaglądać do swoich notatek, aby przypomnieć sobie wszystkie nowe słowa, które teraz znasz. Podsumowując, wystarczy postępować zgodnie z tą mantrą: czytać, nagrywać, powtarzać, a już nigdy nie zapomnisz przeczytanego słowa!

3. Czytaj i czytaj ponownie te same sekcje wiele razy

Czy wspomnieliśmy, że powinieneś przeczytać ponownie? Nie zniechęcaj się, jeśli musisz przeczytać tę samą sekcję więcej niż raz. W rzeczywistości powinieneś aktywnie próbować to zrobić. Pamiętaj, że nawet w swoim własnym języku prawdopodobnie czasami się wyłączasz i musisz ponownie przeczytać zdania lub akapity, więc oczywiście będziesz musiał zrobić to samo po hiszpańsku.

Ponowne czytanie, nawet jeśli wpadłeś na ogólny pomysł, może naprawdę pomóc ci zauważyć i nauczyć się nieznanego języka. Spróbuj przeczytać tę sekcję raz lub dwa razy, aby uzyskać ogólny sens, a potem ponownie, aby skupić się w szczególności na nowym języku.

Cokolwiek robisz, nie czytaj na czas. To nie pomoże Ci się zrelaksować i cieszyć tym procesem i może sprawić, że będziesz się niepotrzebnie stresować czytaniem. Zdecydowanie nie chcesz, aby czytanie po hiszpańsku stało się czymś, czego w końcu się boisz.

Jeśli przygotowujesz się do egzaminu, w którym będziesz musiał czytać w określonych warunkach, powinieneś najpierw ćwiczyć bez zegara, a następnie powoli wprowadzać limit czasowy, gdy poczujesz się pewniej.

4. Używaj słownika podczas czytania

Porządny słownik jest kluczem do pełnego wykorzystania twojej książki dla średniozaawansowanych.

Wybierz słownik online.

  Ucz się hiszpańskiego szybko i zacznij rozmawiać w mgnieniu oka

Jeden dobry słownik online, który pozwala tłumaczyć między hiszpańskim a angielskim, to hiszpańskiDict. ten Collins oraz Cambridge Słowniki hiszpańskie to także świetny wybór. Słownik Real Academia Española jest dobrym słownikiem jednojęzycznym (wszystkie w języku hiszpańskim) i Wordreference może być również bardzo przydatny, ponieważ ma również fora, na których ludzie mogli już zadać pytanie, które jest w twoim umyśle.

Ten post preply bardzo ładnie podsumowuje najlepsze aplikacje słownika hiszpańskiego.

Ale najlepszym słownikiem jest bez wątpienia preply.

preply wykorzystuje autentyczne nagrania wideo — takie jak teledyski, zwiastuny filmów, wiadomości i inspirujące przemówienia — i przekształca je w spersonalizowane lekcje nauki języków.

Możesz wypróbować preply za darmo przez 2 tygodnie. Kliknij tutaj, aby sprawdzić stronę lub pobrać aplikacja na iOS lub Aplikacja na Androida.

preply Ad

preply zawiera słownik wideo i fiszek, który w interaktywny i angażujący sposób zapewni Ci wszystkie potrzebne informacje o dowolnym słowie. Wypróbuj za darmo i przekonaj się sam!

Jeśli czytasz na Kindle, powinieneś skonfigurować swój słownik hiszpański, aby umożliwić ci naciśnięcie słowa i zobaczenie jego znaczenia. Może to naprawdę przyspieszyć proces czytania, ponieważ nie musisz otwierać osobnej aplikacji, okna lub książki, aby znaleźć znaczenie nowych słów. Możesz także podświetlić słowo, aby zrobić przydatną listę wszystkich nowych słów, których się nauczyłeś, nawet bez odkładania długopisu na papier.

Dobre słowniki papierowe obejmują Collins oraz Cambridge Hiszpańskie słowniki, które oprócz tego, że są poręcznymi aplikacjami, są dostępne w ładnej, grubej, miękkiej oprawie.

5. Wybierz odpowiednią książkę

Całe to czytanie i studiowanie jest bezużyteczne, jeśli nie interesuje cię to, co czytasz. Ponieważ prawdopodobnie porzucisz książkę, którą uznasz za nudną w swoim własnym języku, wynika z tego, że nudna książka w języku hiszpańskim wkrótce będzie sypać kurzem na twojej półce.

Wybierz interesującą Cię książkę i nie bój się poddawać, jeśli po kilku rozdziałach zdasz sobie sprawę, że nie jest to to, na co liczyłeś. Zapytaj też swoich przyjaciół, znajomych, kolegów z klasy i swojego nauczyciela hiszpańskiego o dobre rekomendacje książek.

6. Porozmawiaj o swojej książce

Miejmy nadzieję, że Twoja książka będzie tak fantastyczna i zmieni życie, że nie będziesz mógł się doczekać, aby opowiedzieć o niej wszystkim znajomym. Chociaż lepiej jest robić to po hiszpańsku, nawet opowiedzenie tej historii znajomym anglojęzycznym może pomóc ci zapamiętać fabułę i przyswoić to, czego się nauczyłeś. Możesz także ćwiczyć swoje umiejętności mówienia (i aktorstwa), odtwarzając najlepsze części.

Aby porozmawiać o swojej książce bardziej formalnie, dlaczego nie spróbować dołączyć do hiszpańskiej grupy wydawniczej, online lub osobiście? Możesz nawet spróbować pisać recenzje książek online.

Więc teraz wiesz! Łatwo jest w pełni wykorzystać czytanie na poziomie średniozaawansowanym. Jeśli zastosujesz się do tych wskazówek, nie tylko będziesz czytać, ale będziesz czytać dobrze.

Do zobaczenia w zaawansowanej klasie hiszpańskiego w mgnieniu oka!

.