7 problemów z niemieckimi dźwiękami i jak je perfekcyjnie wymówićPotykając się o niemieckie dźwięki?

Związany język w obliczu onieśmielających rzeczowników złożonych?

Dołączyć do klubu.

Niemieckie dźwięki są trudne do opanowania dla anglojęzycznych osób.

Może być trudno pozbyć się tego angielskiego akcentu, który niestety dla Niemców jest nie do pomylenia. Słyszą, jak zbliżamy się milę.

Być może wypróbowałeś już kilka wskazówek i sztuczek, aby poprawnie wymówić niemiecki, ale nadal znajdujesz się w rutynie.

Ostatecznie praca nad wymową to coś, nad czym nie powinieneś mieć obsesji. Nie każdy może uzyskać „niewidzialny akcent”, w którym możesz oszukać Niemców, by myśleli, że jesteś native speakerem. Osiągnięcie tego poziomu zajmuje znacznie więcej czasu i ekspozycji na język niż większość ludzi jest w stanie osiągnąć.

Celem musi być poprawa wymowy na tyle, aby nie odwracała uwagi od treści tego, co próbujesz powiedzieć. Gdy już nauczysz się poprawnie wymawiać niemieckie dźwięki, staną się one drugą naturą, a Twój akcent w naturalny sposób zacznie zanikać.

Przyjrzyjmy się więc (i posłuchajmy) wyraźnie niemieckich dźwięków i jak można nauczyć się mówić je we właściwy sposób.

.

Ogólna taktyka nauki wymowy niemieckiej

Zanim przejdziemy do konkretnych niemieckich dźwięków, spójrz na te bardziej ogólne pomysły, jak poprawić wymowę.

Mocniej zamknij usta!

Głównym powodem naszych błędów w wymowie jest to, że kiedy mówimy, nie jesteśmy przyzwyczajeni do trzymania ust tak mocno, jak Niemcy. Jeśli kiedykolwiek obejrzysz mówiącego po niemiecku, zauważysz, że podczas mówienia ledwo otwierają usta.

Widoczne napięcie ściągające ich usta na bok. Próbując mówić po niemiecku, rodowici anglojęzyczni — zwłaszcza Amerykanie (powinienem wiedzieć, sam nim jestem) — zwykle mają naprawdę luźną dolną wargę, która przypomina Niemcom kogoś, kto żuje gumę do żucia. Nawet jeśli ćwiczyłeś swój niemiecki slang i przysłowia, żeby wyglądać na bardziej tubylczego, nikt nie kupi twojego zachowania, gdy twój amerykański akcent będzie się wyróżniał.

  8 wskazówek, jak sromotnie zawieść w nauce niemieckiego

Wyobraź sobie, że Twoje usta mogą przybierać kształt dużego „o” lub małej litery „u”, gdy je otwierasz. Oglądaj filmy przedstawiające rozmawiających Niemców i zwracaj uwagę na kształt ich ust podczas mówienia. Załóż swoje ulubione niemieckie filmy i zwróć szczególną uwagę. Zwróć uwagę, ile napięcia mają w policzkach.

Jeśli chodzi o doskonalenie niemieckiej wymowy, nie ma nic lepszego niż zbliżenie się do języka ojczystego.

Oprócz ćwiczenia słów i dźwięków, musisz także słyszeć ich użycie w kontekście.

I w tym zakresie FluentU Cię obejmuje.

FluentU wykorzystuje autentyczne nagrania wideo — takie jak teledyski, zwiastuny filmów, wiadomości i inspirujące przemówienia — i przekształca je w spersonalizowane lekcje nauki języków.

Możesz wypróbować FluentU za darmo przez 2 tygodnie. Kliknij tutaj, aby sprawdzić stronę lub pobrać aplikacja na iOS lub Aplikacja na Androida.

FluentU Ad

Dzięki interaktywnym podpisom, które dają natychmiastowe definicje, wymowy i dodatkowe przykłady użycia, a także zabawne quizy i multimedialne fiszki, FluentU jest kompletnym pakietem edukacyjnym. I da ci mnóstwo okazji, aby usłyszeć i zobaczyć, jak poprawnie wymawiać niemieckie słowa.

Sprawdź to dzięki bezpłatnej wersji próbnej i każdego dnia zacznij brzmieć jak native speaker!

Uzyskaj zewnętrzną opinię.

Częstym problemem jest to, że nie słyszymy własnych akcentów i błędów w wymowie — uważamy, że brzmimy perfekcyjnie, wciąż (nieświadomie) trzymając się elementów angielskiego akcentu.

Świetnym sposobem na poprawę akcentu jest uzyskanie informacji zwrotnych w czasie rzeczywistym od rodzimych użytkowników języka niemieckiego. Kiedy znajdziesz niemieckiego rozmówcę, zwróć szczególną uwagę na sposób poruszania ustami i wymawianie każdego słowa. Spróbuj ich naśladować. Poproś o konstruktywną krytykę.

Posłuchaj siebie.

Inną świetną strategią jest znalezienie fragmentu niemieckiego tekstu z odpowiednim nagraniem audio (czytanym przez native speakera). Nagraj swój głos podczas czytania tekstu i porównaj go z oryginalnym nagraniem. Wróć i powtórz miejsca, w których utknąłeś.

  59 gotowych do użycia zwrotów, które pomogą ci zdać egzamin ustny z języka niemieckiego

Po każdym dźwięku wymienionym w poniższej sekcji podałem kilka słów, które zawierają ten dźwięk, a także wymowę dźwiękową każdego słowa. Spróbuj powtarzać je sobie w kółko, zwłaszcza jeśli jest to dźwięk, którego nie znasz. Kiedy natkniesz się na to ponownie, będziesz w stanie bezmyślnie to wymówić poprawnie.

Staraj się również zwracać uwagę na kształt ust patrząc w lustro. W końcu zaczniesz odczuwać różnicę między właściwą a złą drogą. Przede wszystkim nie zniechęcaj się. Jean-Claude Van Damme prawdopodobnie nie urodził się, by móc robić podziały, a niewiele osób poza Niemcami urodziło się z umiejętnością wymawiania Ö lub Ü.

Ćwicz, ćwicz, ćwicz!

Jednym z ćwiczeń, które wykonałem w niemieckiej terapii mowy, było przyłożenie lustra do twarzy, aby upewnić się, że nie otwieram zbyt mocno ust, kiedy mówię. To naprawdę działa!

Pamiętaj, poprawna wymowa jest kwestią pamięci mięśniowej i nie różni się niczym od nauki żonglowania lub strzelania do lay-upów. W końcu twoje usta i struny głosowe przyzwyczają się do tego, czego od nich oczekujesz, a płynny niemiecki zacznie automatycznie wydobywać się z twoich ust.

7 problemów z niemieckimi dźwiękami i jak je wymówić (z wymową audio)

Wspaniałą rzeczą w języku niemieckim jest to, że jest on całkowicie logiczny, a język pisany jest idealnym odzwierciedleniem języka mówionego 1:1. Jest kilka języków, które mogą to twierdzić – zwłaszcza nie angielski czy francuski, nie mówiąc już o językach azjatyckich. Ale oczywiście nie wszystkie litery są wymawiane tak samo, jak w innych językach.

Native speaker wymowa dla każdego słowa jest dostępna poniżej via internetowy słownik wymowy Forvo.

1. ei

Ta kombinacja samogłosek lub dyftongu jest wymawiana jak słowa próbować lub kłamać. Zasadniczo jest to odwrotna kolejność e oraz i dla tego samego dźwięku w języku angielskim.

Schneidera – (dostosować)

wolny – (wolny)

przywódca – (Niestety)

2. tj

Przeciwny dyftong jest wymawiany jak słowa widzieć lub wolny.

Lieder — piosenki

sieben — siedem

tief – głęboki

  Jak się nauczyć niemieckiego akcentu?

anbieten – zaoferować

3. au

Wymawiane jak wyraz bólu owww lub przewodniczący Mao.

schauen – patrzeć

Auge — oko

Bauer — rolnik

Raum – Pokój

4. eu i äu

Dwa dyftongi eu i äu są wymawiane dokładnie w ten sam sposób – jak „o” w zabawce lub „zabawa”.

Słowa z äu są zazwyczaj w liczbie mnogiej, wywodzące się od liczby pojedynczej au. Dom → Hauser; Laus → Laus; Maus → Maus; Verkauf → Verkäufe; Raum → dom Räume → domy; wszy → wszy; mysz → myszy, wyprzedaż → wyprzedaż; pokój → pokoje

prawda Freunde – lojalni przyjaciele

Enttäuschung — rozczarowanie

bereuen – żałować

Häuser — domy

5. Kombinacje spółgłosek

Zwykle nie umieszczamy obok siebie spółgłosek w języku angielskim. Podczas gdy większość grup spółgłosek w języku niemieckim łączy się w jeden dźwięk, jak sch lub ch, zwykle powinieneś wymawiać każdą literę, którą widzisz, nawet jeśli wydaje się to sprzeczne z intuicją, jak wymawianie p w psychologii.

Jedną parą spółgłosek, z którą zmagają się uczniowie, jest pf. Zacznij powoli od tego zestawu słów, skupiając się na prawdziwym wymawianiu zarówno p, jak i f. Na przykład spróbuj wymówić słowo epifania, koncentrując się na szybkim wypowiadaniu pi-pha, ograniczając pierwszą sylabę i podkreślając drugą, lub puff bez u, raz za razem, a to będzie zbliżone do niemieckiego pf.

empfinden – czuć

pfeifen – gwizdać

Wilgotność – parowy

Pfad – ścieżka

Sumpf — torfowisko

6. Ę

Przegłos ä jest w rzeczywistości najłatwiejszym z przegłosów, ponieważ pojawia się również w języku angielskim, jak w słowach „głowa” lub „łóżko”.

Bar – Niedźwiedź

Ępfel – jabłka

Lärm – hałas

7. Ö

Najlepszym sposobem, aby ktoś nauczył się umlautów ö i ü, jest znalezienie listy słów, które brzmią podobnie, z wyjątkiem samogłosek, a następnie powtarzanie ich w kółko, aż naprawdę zaczniesz słyszeć różnicę między tymi dwoma dźwiękami. Bardzo luźnym odpowiednikiem tego dźwięku w języku angielskim jest „i” w dziewczynie lub Sir. Mówiąc najprościej, twoja dolna warga jest lekko cofnięta i mocno zaciśnięta, gdy wymawiasz normalne o.

schöne Königin – piękna królowa

hören – słuchać

Brötchen — bułka kanapkowa

Löffel – łyżka

Dzięki temu przewodnikowi audio po najtrudniejszych wymowach w tym języku nie powinieneś już potykać się o niemieckie dźwięki!

.