Boisz się o swoją ustną prezentację w języku angielskim? Postępuj zgodnie z tym 6-etapowym przykładem



Kiedy stajesz do prezentacji ustnej, chcesz poczuć się jak gwiazda rocka.

Pewni. Fajne. Gotowy, by zdmuchnąć publiczność.

W każdym razie to idealna sytuacja.

W prawdziwym życiu większość ludzi — nawet rodzimi użytkownicy języka angielskiego — przed ustną prezentacją czuje się zupełnie inaczej.

Nerwowy. Świadomość siebie. Przestraszona publiczność zaśnie.

Większość z nas tam była. Każdy uczeń i profesjonalista w pewnym momencie będzie musiał zrobić prezentację ustną. Oczywiście obejmuje to również osoby uczące się języka angielskiego. W rzeczywistości prezentacje ustne mogą się zdarzać częściej na lekcjach języka angielskiego, ponieważ są dobrym sposobem dla nauczycieli na ocenę Twoich umiejętności mówienia i pisania.

W tym artykule znajdziesz sześciostopniowy przykład, jak wykonać ustną prezentację w języku angielskim. Dostarczymy kluczowe angielskie zwroty, wskazówki i techniki ćwiczeń, których możesz użyć w każdej nadchodzącej prezentacji.

Wkrótce będziesz prezentować po angielsku z pewnością siebie jak gwiazda rocka!

.

Postępuj zgodnie z tym przykładem, aby rozbujać swoją ustną prezentację w języku angielskim

Każdy kraj ma inne kulturowe standardy komunikacji. Jednak w anglojęzycznych kolegiach i uniwersytetach panuje ogólna zgoda co do tego, co stanowi dobrą prezentację ustną.

Poniżej pokażemy Ci, jak napisać prezentację w języku angielskim, którą pokochają Twoi słuchacze. Następnie pokażemy Ci umiejętności mówienia po angielsku i język ciała, których potrzebujesz, aby skutecznie je zaprezentować.

1. Przedstawiamy prezentację w języku angielskim

Mocne wprowadzenie jest niezwykle ważne, ponieważ nadaje ton dalszej części prezentacji. Jeśli publiczność nie jest od razu zainteresowana twoją prezentacją, prawdopodobnie nie zwróci uwagi na resztę.

Aby zainteresować wszystkich, spróbuj użyć języka przyciągającego uwagę. Jeśli wprowadzenie jest wystarczająco wciągające, publiczność nie będzie się przejmować, czy masz akcent, czy źle wymawiasz kilka słów. Będą chcieli dowiedzieć się więcej na Twój temat, ponieważ wykonałeś świetną robotę, aby ich zainteresować.

  Nauka języka angielskiego: jak rozwinąć umiejętność konwersacji?

Oto kilka przykładowych pomysłów i wyrażeń, których możesz użyć we własnych wprowadzeniach do prezentacji:

Zacznij od historii lub osobistej anegdoty, aby publiczność mogła odnieść się do Twojej prezentacji.

„Kiedy byłem dzieckiem…”

Wspomnij o zaskakującym fakcie lub statystykach.

„Czy wiesz, że Stany Zjednoczone są jedynym krajem, który…”

Niech publiczność coś sobie wyobrazi lub opisze im żywą scenę.

„Wyobraź sobie, że siedzisz na plaży…”

Pokaż ciekawe zdjęcie lub wideo na ekranie prezentacji. Przedstawienie się może też sprawić, że widzowie poczują się bardziej komfortowo. Nie musi to być nic wymyślnego.

„Nazywam się John i jestem…”

„Zainteresowałem się tym tematem, ponieważ…”

2. Popieranie roszczeń dowodami

Jeśli napisałeś esej po angielsku, prawdopodobnie musiałeś przeprowadzić pewne badania, aby dostarczyć statystyki i inne fakty na poparcie swojej tezy (głównego punktu lub argumentu twojego eseju). Podobnie jak te eseje, wiele prezentacji ustnych będzie wymagało od Ciebie przekonania kogoś lub poinformowania go o temacie.

Twoja prezentacja będzie wymagała dodatkowych informacji i dowodów. Aby kogoś przekonać, będziesz potrzebować przekonujących dowodów. Nikt nie będzie przekonany, jeśli po prostu powiesz: „Musimy zatrzymać globalne ocieplenie, ponieważ jest złe”.

Jednocześnie może być trudno wyrazić swoje myśli lub argumenty, jeśli angielski nie jest Twoim językiem ojczystym. Dlatego niezwykle ważne jest prowadzenie badań i znajdowanie wiarygodnych źródeł.

Korzystanie z informacji i cytowanie ze źródeł może znacznie wzmocnić prezentację. (Oczywiście, zawsze pamiętaj, aby prawidłowo zacytować swoje badania, aby nie plagiatować!) Jeśli nie masz pewności, jak się zająć badaniem lub gdzie szukać dowodów, Centrum Pisania Uniwersytetu Północnej Karoliny podaje tutaj kilka doskonałych przykładów.

Po przeprowadzeniu badań dodaj sekcję lub slajd, który szczegółowo przedstawia fakty lub dowody dotyczące Twojego tematu. Powinno to być gdzieś w środku prezentacji, po wstępie, ale przed zakończeniem lub myślami końcowymi (zasadniczo jak akapity treści w eseju). Pomoże to zachować logikę Twoich pomysłów i sprawi, że będzie to naprawdę skuteczna prezentacja.

3. Włączenie języka perswazyjnego

Konkretne dowody mają kluczowe znaczenie dla przekonującej argumentacji. Ale aby naprawdę wpłynąć na odbiorców, musisz też mówić przekonująco.

  Czy mogę sam nauczyć się angielskiego? Jak skutecznie uczyć się angielskiego

Potrzebujesz słownictwa, które przyciągnie uwagę wszystkich? Według Bufferpięć najbardziej przekonujących słów w języku angielskim jest zaskakująco prostych:

You Since Instantly New Free (to jest mniej istotne w przypadku prezentacji ustnych, ponieważ jest używane w kontekście przekonywania ludzi do zakupu produktu)

Używanie tych słów we wstępie i podczas prezentacji pomoże utrzymać zaangażowanie odbiorców.

Na przykład, jeśli wygłaszasz przekonujące przemówienie, mówienie bezpośrednio do publiczności będzie miało lepszy efekt:

„Aby pomóc złagodzić skutki globalnego ocieplenia, planeta cię potrzebuje”.

4. Korzystanie z logicznego przepływu i przejść

Czy jako osoba ucząca się angielskiego była kiedykolwiek rozmowa, której nie mogłeś śledzić, ponieważ nie miałeś pojęcia, co się dzieje? Bariera językowa często powoduje to zamieszanie. Jednak nawet jeśli mówisz płynnie po angielsku, może się to również zdarzyć, gdy pomysły lub informacje są przedstawiane w kolejności, która nie ma sensu.

Dotyczy to również prezentacji. Jeśli sekwencja jest nielogiczna, publiczność może być zdezorientowana. Ważne jest, aby mieć jasną sekwencję myśli lub wydarzeń. Potrzebny jest wyraźny początek, środek i koniec z logicznymi sekwencjami, aby Twoi widzowie mogli podążać za nimi.

Jako osoba ucząca się języka angielskiego możesz nie znać niektórych słów lub zwrotów przejściowych. Poniżej znajduje się kilka przykładowych angielskich słów i wyrażeń, których można użyć podczas przechodzenia przez ustną prezentację.

Ogólne przejścia, które pokazują sekwencję:

Najpierw… Dalej… Potem… Dodatkowo/dodatkowo…

Kiedy zbliżasz się do końca prezentacji, ważne jest, aby poinformować publiczność, że wkrótce skończysz. Nagłe zakończenie prezentacji może zmylić publiczność. Lub prezentacja może nie wydawać się tak skuteczna. Podobnie jak w przypadku wstępów i przejść, istnieją pewne wyrażenia, których możesz użyć, aby zakończyć prezentację.

Zwroty na zakończenie prezentacji:

Na zakończenie/Na zakończenie… Podsumowując… Na koniec…

5. Mówienie wyraźnie i pewnie

Możesz być skrępowany swoją zdolnością mówienia wyraźnie, jeśli nie mówisz biegle po angielsku lub masz akcent. Ale bądźmy szczerzy. Wiele osób nie ma długiego czasu skupienia uwagi (czasu, w którym ktoś może skupić się na jednej rzeczy), więc będziesz musiał zachować ich uwagę podczas prezentacji. Aby to zrobić, będziesz musiał wypowiadać się (mów wyraźnie, głośno i pewnie).

  Odpowiedz na 13 pytań, a znajdziemy najlepszy sposób na naukę angielskiego słownictwa dla Ciebie

Nie oczekuj, że stanie się to tylko w dniu prezentacji. Będziesz musiał ćwiczyć z wyprzedzeniem. Oto jak:

Zwróć uwagę na to, jak poruszają się Twoje usta, usta i język.

Ćwicz wypowiadanie w kółko różnych dźwięków i słów przed lustrem lub poproś znajomego, aby cię obserwował. Jakie kształty tworzą twoje usta? Kiedy twój język unosi się lub trzepnie? Jak możesz zmienić te ruchy, aby każde słowo brzmiało wyraźniej?

Słuchaj, jak inni mówią po angielsku, aby wiedzieć, jak to powinno brzmieć.

Możesz to zrobić z przyjaciółmi lub słuchając angielskiego dźwięku lub oglądając telewizję. Możesz nawet spowolnić nagrywanie dźwięku, aby naprawdę usłyszeć, jak należy wymawiać różne dźwięki lub słowa.

Nagrywaj siebie, kiedy ćwiczysz prezentację.

Pomoże Ci to lepiej zrozumieć, jak poruszają się Twoje usta lub jak wymawiasz słowa. Zobaczysz również, jakie błędy popełniłeś i będziesz mógł je poprawić.

Ćwicz mówienie powoli.

Wraz z wypowiadaniem ważne jest ćwiczenie powolnego mówienia. Nerwy mogą sprawić, że będziemy się spieszyć, ale publiczność może cię nie zrozumieć, jeśli będziesz mówić zbyt szybko. Spróbuj czytać prezentację przez kilka minut dziennie, aby przyzwyczaić się do spowolnienia mówienia.

6. Nawiązywanie kontaktu wzrokowego

W społeczeństwie amerykańskim ważny jest kontakt wzrokowy. To jest uważane za niegrzeczne, aby nie patrzeć komuś w oczy kiedy z nimi rozmawiasz. Unikanie kontaktu wzrokowego (nawet niezamierzonego lub z zakłopotania) może frustrować odbiorców.

Dlatego wygłaszając ustną prezentację, będziesz chciał spróbować nawiązać kontakt wzrokowy z publicznością, zwłaszcza jeśli przebywasz w USA. Publiczność nie poczuje się doceniona, jeśli spojrzysz na swoje notatki lub ekran prezentacji. Mogą się nudzić. Albo mogą pomyśleć, że nie jesteś pewny swojej pracy – a jeśli nie jesteś pewny siebie, też nie będą!

Oto przykład głośnika pokazanie kontaktu wzrokowego podczas prezentacji w języku angielskim. Zwróć uwagę, jak bardzo stara się nawiązać kontakt wzrokowy ze wszystkimi członkami publiczności, patrząc w lewo, w prawo i do przodu podczas prezentacji.

Stosowanie się do wskazówek zawartych w tym artykule sprawi, że Twoja ustna prezentacja będzie świetna. Kto wie, może Twój nauczyciel lub profesor użyje go jako przykładu dla innych uczniów!

Jako dodatkowy bonus, wszystkie umiejętności potrzebne do dobrej prezentacji ustnej są potrzebne w codziennym języku angielskim. Mówienie wyraźnie, nawiązywanie kontaktu wzrokowego i logiczny przepływ pomysłów pomoże ci lepiej komunikować się z innymi, gdy rozmawiasz z nimi po angielsku. Ponadto umiejętność napisania wstępu, używania przyciągającego uwagę języka i przedstawiania dowodów pomoże Ci na zajęciach z języka angielskiego. Będziesz mógł uzyskać świetną ocenę z prezentacji i poprawić ogólne umiejętności komunikacyjne.

.