Jak mówić po hiszpańsku z pewnością siebie: 21 sposobów na pokonanie strachu i po prostu zacznij mówićKot ma twój język?

Chcesz się po prostu zrelaksować, miło spędzić czas i porozmawiać z przyjaciółmi mówiącymi po hiszpańsku, ale beznadziejnie krępuje ci język.

To działa ksenofobia.

Czy to brzmiało jeszcze gorzej, niż sobie wyobrażałeś? Cóż, nie martw się – to nie jest nazwa przerażającej, wyniszczającej ciało choroby.

Pozwól mi wyjaśnić. Chodziłeś na zajęcia i ćwiczyłeś w domu, ale jak ci idzie rozmowa z tubylcami?

Może się okazać, że kiedy jesteś twarzą w twarz z rodowitym Hiszpanem, jesteś tak zdenerwowany, że nie możesz nawet wypowiedzieć „¿Cómo estás?” nie mówiąc już o prowadzeniu rozmowy.

To, mój przyjacielu, jest ksenofobia.

Większość uczących się języka w pewnym momencie tego doświadczy – uczucie niepokoju, niepokoju, zmartwienia lub obawy podczas używania języka obcego. Możesz obawiać się popełnienia błędu, stresować się niemożnością mówienia wystarczająco szybko lub martwić się, że nie zrozumiesz odpowiedzi.

Jeśli to ty, nie martw się. Nie jesteś sam.

Kiedy ten strach zacznie bulgotać, możesz poczuć pokusę, by ugryźć się w język i poczekać, by mówić następnym razem, gdy będziesz miał więcej czasu na ćwiczenie. Ale jeśli poważnie myślisz o nauce hiszpańskiego, nie chcesz przegapić żadnej okazji do rozmowy.

Poniżej znajduje się 16 wskazówek, które pomogą pokonać strach i zwiększyć zaufanie do umiejętności posługiwania się językiem hiszpańskim.

.

Jak opanować hiszpańską wymową

Jeśli chcesz zostać mistrzem hiszpańskojęzycznym, musisz najpierw opanować wymowę.

Być może powodem, dla którego tak bardzo boisz się mówić, jest to, że masz silny akcent. Albo dlatego, że nie jesteś pewien, czy poprawnie wypowiadasz określone słowa.

Dobra wiadomość jest taka, że ​​opanowanie hiszpańskiej wymowy nie jest trudne.

Chociaż w Hiszpanii, Ameryce Łacińskiej i innych miejscach hiszpańskojęzycznych istnieje wiele dialektów i akcentów, istnieje kilka podstawowych zasad, których przestrzegają wszystkie kraje.

Hiszpański jest językiem fonetycznym, co sprawia, że ​​mówienie jest bardzo proste.

Języki fonetyczne pozwalają uczniom nauczyć się indywidualnego brzmienia każdej litery. Znając poszczególne dźwięki, łatwo jest wymówić dowolne słowo.

Czy pamiętasz, jak uczyłeś się czytać, gdy byłeś dzieckiem? Są szanse, że wymówiłeś słowa, litera po literze. Osoby uczące się języka hiszpańskiego mogą zrobić to samo z absolutnym sukcesem.

Kiedy ćwiczysz mówienie po hiszpańsku, uważaj na specjalne znaki wymowy, które są używane, w szczególności tyldy i znaki akcentu.

Tylda to ten zabawny zawijas, który widzisz w kilku słowach, które mają w sobie N. Tylda nad N zamienia zwykłe N w inaczej brzmiącą literę.

Zgadza się, tylda nadaje zwykłemu N supermoc w wymowie, więc będzie brzmiało inaczej niż zwykłe N.

Również hiszpański używa znaków akcentu.

Mogą wyglądać groźnie, ale są bardzo pomocne!

Rzeczą do zapamiętania z hiszpańskimi znakami akcentu jest to, że pokazują nam, gdzie należy umieścić akcent w słowie, kiedy mówimy. Wszędzie, gdzie pojawia się znak akcentu, jest punktem stresu.

Więc połóż nacisk na sylabę, która zawiera znak akcentu, a będziesz gotowy!

Jak mówić po hiszpańsku z pewnością siebie: 21 sposobów na pokonanie strachu i po prostu zacznij mówić

1. Weź lekcje hiszpańskiego

Osobiste uczestnictwo w kursach hiszpańskiego to jeden z najszybszych sposobów nauki i ćwiczenia nowego słownictwa. Aby zwiększyć swoją pewność siebie i poprawić naukę, powstrzymaj się od mówienia w trakcie zajęć w jakimkolwiek innym języku niż hiszpański, nawet jeśli masz ochotę zadać pytanie w swoim ojczystym języku.

  Jak szybko nauczyć się hiszpańskiego za pomocą jednej prostej wskazówki

jak mówić po hiszpańsku

Możesz również rozważyć wzięcie udziału w lekcjach jeden na jednego, jeśli chcesz trochę więcej uwagi podczas zajęć. Możesz wyszukiwać lekcje hiszpańskiego i grupy konwersacyjne w Twojej okolicy za pomocą meetup.com lub rozważ wzięcie udziału w lekcji przez Skype, jeśli w Twojej okolicy nie są oferowane żadne zajęcia.

Aby znaleźć korepetytora hiszpańskiego online, Verbling jest doskonałym miejscem do rozpoczęcia poszukiwań. Możesz filtrować według wszystkich ważnych rzeczy, takich jak dostępność, cena i region.

2. Oglądaj filmy i telenowele

Oglądanie filmów i telenoweli w języku hiszpańskim to świetny sposób na zapoznanie się z dialogiem konwersacyjnym. Nawet jeśli jesteś początkujący, nadal powinieneś być w stanie wychwycić bogactwo informacji ze wskazówek wizualnych i mowy ciała.

Możesz także spróbować oglądać z napisami, aby lepiej zrozumieć. Im więcej oglądasz, tym lepiej zaznajomisz się z akcentem i tonem głosu powszechnie używanym w języku hiszpańskim. Im więcej usłyszysz hiszpańskiego, tym bardziej będziesz pewny siebie, gdy nadejdzie czas na rozmowę.

jak mówić po hiszpańsku

preply to świetne miejsce do oglądania autentycznych filmów z napisami.

preply wykorzystuje autentyczne nagrania wideo — takie jak teledyski, zwiastuny filmów, wiadomości i inspirujące przemówienia — i przekształca je w spersonalizowane lekcje nauki języków.

Możesz wypróbować preply za darmo przez 2 tygodnie. Kliknij tutaj, aby sprawdzić stronę lub pobrać aplikacja na iOS lub Aplikacja na Androida.

preply Ad

3. Słuchaj muzyki i śpiewaj po hiszpańsku

Czy zauważyłeś kiedyś, że mózgowi łatwiej jest coś zapamiętać, gdy jest to włożone w piosenkę? Aby poszerzyć zasób słownictwa i lepiej zapoznać się z językiem, zacznij słuchać muzyki w języku hiszpańskim tak często, jak to możliwe.

jak mówić po hiszpańsku

Słuchaj z tekstem przed sobą, aby móc śpiewać. Spróbuj zapamiętać słowa i ćwicz ich wypowiadanie oraz śpiewanie. Taka praktyka nie tylko okaże się przyjemną praktyką, ale również zwiększy Twoją pewność siebie i sprawi, że będziesz czuć się bardziej komfortowo rozmawiając po hiszpańsku.

Możesz oglądać teledyski w języku hiszpańskim na preply lub stworzyć własną hiszpańską stację muzyczną na Pandora lub Spotify.

4. Zacznij myśleć po hiszpańsku

Nie ma co do tego wątpliwości, gdy z powodzeniem nauczysz się myśleć po hiszpańsku, przekonasz się, że twoja pewność siebie w mówieniu drastycznie wzrośnie. Łatwo jest się denerwować, gdy potykasz się o słowa i zbyt długo myślisz o tym, co powiedzieć dalej.

Na wczesnych etapach nauki języka, zanim zaczniesz mówić, musisz w głowie przetłumaczyć to, co chcesz powiedzieć, co może utrudnić prowadzenie rozmowy w regularnym tempie. Na szczęście ten proces staje się łatwiejszy, im bardziej masz kontakt z językiem. W końcu będziesz w stanie myśleć po hiszpańsku bez konieczności wcześniejszego tłumaczenia.

Aby kontynuować ten proces, spróbuj dodawać do siebie komentarze po hiszpańsku przez cały dzień, nawet jeśli są to proste komentarze (np. La playa es bonita, Hace fresco lub Tengo hambre).

Możesz również rozważyć prowadzenie dziennika w języku hiszpańskim. Zapisując swoje codzienne myśli po hiszpańsku, zaczniesz ćwiczyć swój mózg w myśleniu zarówno po hiszpańsku, jak i w swoim ojczystym języku.

5. Czytaj na głos

Innym skutecznym sposobem na zwiększenie pewności siebie w mówieniu po hiszpańsku jest rozpoczęcie głośnego czytania sobie po hiszpańsku. Spróbuj poczekać, aż skończysz akapit, zanim wyszukasz jakiekolwiek słowa.

jak mówić po hiszpańsku

W ten sposób pozwolisz słowom wypływać z Twoich ust w bardziej naturalny sposób, co pomoże Ci przygotować się na autentyczny przebieg prawdziwej rozmowy. Spróbuj czytać książki, czasopisma lub gazety w języku hiszpańskim. Możesz również znaleźć wiele hiszpańskich stron internetowych i blogów online.

Jeśli sprostasz wyzwaniu, spróbuj czytać wiadomości ze świata w języku hiszpańskim z El Tiempo.

6. Nagraj się mówiąc po hiszpańsku

Spróbuj nagrać swoją rozmowę lub czytanie po hiszpańsku. Nagrywając siebie i odtwarzając, będziesz miał szansę usłyszeć, jak brzmisz i zauważyć, czy jest miejsce na poprawę. Rozważ regularne nagrywanie siebie, aby móc śledzić swoje postępy.

7. Zdobądź znajomego językowego

Posiadanie partnera językowego, z którym możesz ćwiczyć, zachęci Cię i zainspiruje do mówienia więcej. Możesz ćwiczyć z innym uczącym się języka, dzięki czemu czujesz się bardziej komfortowo, popełniając błędy, lub spróbuj ćwiczyć z native speakerem, który pomoże Ci poprawić. Nie wstydź się rozmawiać z native speakerami.

jak mówić po hiszpańsku

Większość ludzi będzie zadowolona, ​​że ​​zainteresowałeś się ich językiem, więc prawdopodobnie będą cierpliwi i nie będą mieli nic przeciwko spowolnieniu tempa. Jeśli nie znasz kogoś, z kim możesz ćwiczyć, spróbuj znaleźć partnera za pomocą italki.

  Urozmaicaj swoją codzienną rutynę kilkoma prostymi hiszpańskimi poprawkami

I już wcześniej rozmawialiśmy o zatrudnieniu prywatnego korepetytora, więc to jest coś, co cię interesuje, możesz również poszukać prywatnego korepetytora hiszpańskiego na tej platformie.

8. Kształć się na typowych błędach

Większość obaw i niepewności wynika z braku zrozumienia i świadomości języka hiszpańskiego. Jeśli zapoznasz się z typowymi błędami popełnianymi przez uczniów języka hiszpańskiego, poczujesz się bardziej kompetentny, a tym samym bardziej komfortowy podczas mówienia.

Na początek odśwież różnice między por i para oraz ser i estar i nie zapomnij przestudiować trybu łączącego.

9. Ucz się nowego słownictwa każdego dnia

Trudno jest czuć się pewnie, mówiąc po hiszpańsku, jeśli nie masz silnego słownictwa. Pomóż zwiększyć swoją pewność siebie, ucząc się każdego dnia nowych hiszpańskich słów.

jak mówić po hiszpańsku

Możesz nauczyć się nowych słów po prostu czytając książkę lub czasopismo i sprawdzając nieznane słowa, które napotykasz. Możesz również rozważyć użycie fiszki aby pomóc Ci zapamiętać nowe słowa i wyrażenia.

10. Przyjmij nastawienie początkującego

Ucząc się czegoś nowego, najlepiej przyjąć sposób myślenia początkującego. Utrzymuj pozytywne nastawienie i chęć do nauki, bez względu na to, jak trudny jest dla Ciebie proces.

Zaprzyjaźnij się z porażką i zaakceptuj, że błędy są częścią procesu. Jeśli nigdy nie popełniłeś błędu, to nigdy nie próbowałeś niczego nowego.

11. Miej gotowe frazy do użycia w rozmowie

Wypróbuj podejście oparte na rozmówkach i miej w głowie gotowe zwroty, których możesz użyć w mgnieniu oka. Rozważ naukę popularnych i przydatnych hiszpańskich zwrotów, które mogą Ci się przydać w codziennych rozmowach i zajęciach.

Możesz także, całkiem dosłownie, zastosować podejście z rozmówkami i kupić sobie hiszpańskie rozmówki. Wiesz już o Lonely Planet — tworzą zabójcze hiszpańskie rozmówki, a Ty możesz nawet wybrać taki z dodatkową funkcją, taką jak pliki audio lub dostęp do aplikacji.

12. Słuchaj uważnie (zwłaszcza native speakerów)

Jeśli chcesz zwiększyć pewność siebie w mówieniu, zacznij uważnie słuchać, zwłaszcza native speakerów. Słuchając uważnie, nauczysz się poprawnie używać słów, zaznajomisz się z terminami slangowymi i poczujesz, jak brzmi naturalny hiszpański akcent. Ogólna zasada brzmi: im więcej słuchasz, tym lepiej mówisz!

13. Używaj alkoholu (z umiarem), aby uspokoić nerwy

Po kieliszku wina lub kuflu piwa możesz okazać się nieco bardziej odważny. Jeden lub dwa drinki alkoholowe (z umiarem) mogą być tylko wzmocnieniem, którego potrzebujesz, aby poczuć się wystarczająco pewnie, by mówić pomimo strachu lub zakłopotania. Wyjdź z kilkoma hiszpańskojęzycznymi przyjaciółmi i rozluźnij się!

Kieliszek dobrego wina z hiszpańskojęzycznym przyjacielem to świetny sposób na relaks i jednoczesne ćwiczenie umiejętności językowych.

A jeśli nie pijesz, nie martw się!

Jest mnóstwo innych sposobów na uspokojenie nerwów przed rozpoczęciem rozmowy po hiszpańsku – na przykład medytacja, rozluźnienie poprzez wytłumianie hiszpańskiej muzyki lub po prostu spędzanie czasu z bliskim hiszpańskojęzycznym przyjacielem w zrelaksowanym, niepublicznym otoczeniu.

14. Zanurz się w języku hiszpańskim

Czasami najlepszym sposobem na zwiększenie pewności siebie jest postawienie się w sytuacji, w której nie masz innego wyjścia, jak tylko wystawić się tam i spróbować. Jeśli zanurzysz się w kraju hiszpańskojęzycznym, przekonasz się, że w pewnych sytuacjach nie masz innego wyjścia, jak mówić po hiszpańsku.

jak mówić po hiszpańsku

Chociaż możesz czuć się głupio przestraszony za pierwszym razem, gdy zapytasz o drogę, po pewnym czasie stanie się to dla ciebie drugą naturą. Poczujesz, że twoja pewność siebie zacznie rosnąć.

Jeśli nie możesz przenieść się lub podróżować do kraju hiszpańskojęzycznego, spróbuj dołączyć do hiszpańskojęzycznej społeczności w swojej okolicy lub znajdź porównywalną sieć online, taką jak Moja wymiana językowa.

15. Ćwicz, ćwicz, ćwicz

Bądź wytrwały. Praktyka może nie czynić doskonałości, ale z pewnością czyni postępy. Nie ma wątpliwości, że im bardziej jesteś w czymś doświadczony, tym pewniej będziesz to robić. Wyrób sobie nawyk ćwiczenia hiszpańskiego każdego dnia, a w ciągu kilku krótkich tygodni lub miesięcy staniesz się opanowanym i pewnym siebie mówcą.

16. Po prostu powiedz coś już!

Im szybciej zmierzysz się ze swoim strachem i zaczniesz mówić, tym szybciej się poprawisz. To takie proste.

17. Zostań cichym mówcą, ucząc się cienia

Naucz się mówić po hiszpańsku, stając się biegłym uczniem shadowingu. Możesz poczuć się jak szpieg w hiszpańskim serialu dramatycznym (wiem, że tak zrobiłem, kiedy pierwszy raz spróbowałem tego!), ale to świetna metoda na zwiększenie umiejętności mówienia — i jest to również świetna zabawa!

  Jak wymówić tekst „Despacito” i poprawić wymowę hiszpańską?

Shadowing — zwany także „parrotingiem” — to technika uczenia się języka, która zachęca do mówienia od samego początku nauki. Sztuką jest powtarzanie tego, co słyszysz, zaraz po tym, jak to usłyszysz. Nie przejmuj się, że wszystko będzie „w porządku” — po prostu powtarzaj i obserwuj, jak Twoje umiejętności rosną!

preply jest idealnym źródłem materiałów do cieniowania. Autentyczne klipy wideo, zwiastuny filmowe, wiadomości i inspirujące rozmowy zapewniają wciągające, interesujące i krótkie fragmenty nauki języka hiszpańskiego. Wszystko to składa się na świetne materiały do ​​cieniowania!

18. Dołącz do hiszpańskojęzycznego klubu towarzyskiego

Jest tyle typów klubów, ile jest osobowości. Niektórzy z nas lubią kluby sportowe. Inne, kluby gier lub kluby zainteresowań. Malarstwo, dramat, taniec – wszystkie te zajęcia mają swoje kluby.

Warto dołączyć do klubu, dobrze się bawić, nawiązywać nowe przyjaźnie i stać się pewnym siebie hiszpańskim rozmówcą. Kluczem jest tutaj znalezienie klubu, który mówi głównie po hiszpańsku. Nie jest to trudne, jeśli sprawdzisz wykazy uczelni lub klubów bibliotecznych.

Ale jeśli nie jest to możliwe, dlaczego nie rozważyć utworzenia własnego klubu?

jak mówić po hiszpańsku

Maluj, śpiewaj, bierz udział w hiszpańskiej zabawie — korzyści są nieograniczone, gdy spotykasz się z innymi użytkownikami języka hiszpańskiego i uczniami.

Estreno Współczesne sztuki hiszpańskie oferuje wiele odtworzeń na dobry początek! A jeśli myślisz o tańcu, dlaczego nie przejrzeć 50 gorących hiszpańskich piosenek imprezowych ruszać!

19. Twój telefon to twój najlepszy przyjaciel — używaj go cały czas

Bądźmy tutaj prawdziwi: nie wychodzimy z domu bez naszych BFF.

Nie, nie mówię o twoim przyjacielu z dzieciństwa – mam na myśli tę technologię, która jest w twojej torebce, plecaku lub dłoni 24/7. Jeśli jesteś podobny do mnie, Twój telefon jest w pobliżu, nawet gdy jesteś w domu.

Mając stale tak bliskiego kumpla u boku, głupio byłoby nie wykorzystać tego na swoją korzyść. Załaduj go z aplikacjami do nauki języka hiszpańskiego, a każdą wolną chwilę będziesz mógł wypełnić nauką.

Pomyśl o aplikacjach do tłumaczenia i podróży, które byłyby bardzo przydatne. Wtedy, jeśli zdecydujesz się na wycieczkę, będziesz mieć umiejętności językowe, a także wiedzieć, które zabytki warto zobaczyć!

Jeśli chcesz wiedzieć, jak mówić płynnie po hiszpańsku, po prostu daj sobie możliwość mówienia. Użyj tego telefonu, zyskaj czas na mówienie i naukę i zobacz, jaka to zmiana.

20. Nie próbuj być fantazyjny

Wiem, wszyscy chcemy zaimponować innym — i sobie! — kilkoma zręcznymi umiejętnościami językowymi.

jak mówić po hiszpańsku

Ale jeśli chcesz być płynny i mówić z pewnością siebie, trzymaj się podstawowych umiejętności konwersacyjnych (lub innych umiejętności odpowiednich dla Twojego poziomu).

Ważne jest, aby opanować te podstawowe umiejętności, zanim przejdziesz dalej, na przykład na temat koniugacji czasowników. Conjuguemos to super zasób do praktyki koniugacji!

Następnie upewnij się, że podczas mówienia znasz proste zasady gramatyczne. I na koniec zbuduj super podstawowe słownictwo, z którego możesz czerpać podczas pogawędek z hiszpańskimi przyjaciółmi.

Czasami łatwo jest stracić z oczu podstawy, kiedy uczymy się mówić po hiszpańsku. Ale to właśnie te podstawowe umiejętności pozwalają nam osiągnąć płynność!

21. Zakochaj się w kulturze hiszpańskiej

Mówienie po hiszpańsku z łatwością jest o wiele przyjemniejsze, jeśli jesteś entuzjastą wszystkich rzeczy po hiszpańsku. Oznacza to, że powinieneś poznać kulturę, a także język – co jest bajecznie ekscytującą przygodą!

kultury hiszpańskie są przesiąknięci niesamowitymi faktami historycznymi, wnieśli niesamowity wkład artystyczny do globalnego kolektywu i prezentują jedne z najpiękniejszych miejsc na ziemi.

Pielęgnowanie bliskości z kulturą ułatwia zrozumienie języka, a ponieważ chcemy poznać to, co kochamy, proponuję zakochać się w kulturze hiszpańskiej.

Nauczysz się tak wiele, a Twoje umiejętności językowe pokażą, że hiszpański to nie tylko język, którym mówisz, ale i romans, który pielęgnowałeś!

Na co czekasz? Zacznij mówić!

Brittany Tackett, MA jest niezależną pisarką, korepetytorką, trenerką życia transformacyjnego, podróżniczką po świecie i entuzjastką języka hiszpańskiego. Swój pierwszy kurs języka hiszpańskiego podjęła w wieku 14 lat i od tego czasu jest zafascynowana językiem i kulturą. Dowiedz się więcej o Bretanii i jej usługach na jej temat stronie internetowej.