Jak nauczyć się niemieckiego szybciej dzięki mnemonikom„Muhnemon… minimon… muhneemi… M-kneemonics?”

Jeśli zastanawiasz się, czym jest to bogate w spółgłoski słowo w tytule i czy je wymyśliłem, odpowiedź brzmi: nie. To naprawdę istnieje. Możesz to sprawdzić. Jest nawet włączony Wikipedia. Tam jest napisane:

„Mnemonik lub urządzenie mnemoniczne to dowolna technika uczenia się, która pomaga zatrzymywać informacje. Mnemotechnika ma na celu przetłumaczenie informacji na formę, którą mózg może zachować lepiej niż jego pierwotna forma”.

Krótko mówiąc, mnemoniki to techniki, które pomagają zapamiętywać różne rzeczy. Fakty, liczby, imiona, wszelkie informacje, które przydadzą się później – w zasadzie rzeczy, które ludzie zwykle strasznie sobie przypominają.

Obejmuje to oczywiście informacje dotyczące akwizycji języka. Prawidłowo używane mnemoniki mogą być niesamowitymi narzędziami, dzięki którym nauka języka niemieckiego będzie znacznie szybsza i łatwiejsza. Bo spójrzmy prawdzie w oczy, bycie płynnym w nowym języku polega na wpychaniu informacji do głowy, mając nadzieję, że się tam zatrzymają i wyjdą we właściwym czasie.

Zanim więc zagłębimy się w to, jak używać mnemotechniki do nauki języka niemieckiego (kolejne narzędzie, które można wykorzystać, gdy chcesz przyspieszyć naukę niemieckiego), dowiedzmy się o nich trochę więcej. No i wreszcie, aby odpowiedzieć na pytanie, które wszyscy myślą: „mnemonika” wymawia się „nuh-MON-ics” z cichym m na początku. Zapraszamy.

.

Co to jest urządzenie mnemoniczne?

Używanie mnemotechniki nie jest nowym wynalazkiem, ale tradycją liczącą tysiące lat. Fakt, że nazwa pochodzi od Mnemosyne, bogini pamięci w mitologii greckiej, powinien już wskazywać, jak długo istnieją mnemoniki.

Urządzenia mnemoniczne były używane przez Platona i Arystotelesa. Inni, jak Cicero i Quintillian, pisali całe instrukcje dotyczące „sztuki pamięci”, a senatorowie rzymscy wykorzystywali te techniki do zapamiętywania swoich przemówień.

Podstawową ideą urządzeń mnemonicznych jest sprawienie, aby nudne, oparte na faktach informacje były tak interesujące, że trudno będzie o nich zapomnieć. Aby to osiągnąć, informacje są kodowane w sposób bardziej sprzyjający pracy ludzkiego mózgu.

Na przykład zdanie „Moja bardzo podekscytowana matka właśnie zaserwowała nam dziewięć ciastek” było – przez długi czas – sposobem na zapamiętanie planet naszego Układu Słonecznego i ich kolejności (Merkury, Wenus, Ziemia, Mars, Jowisz, Saturn, Uran , Neptuna i Plutona). Ponieważ Pluton nie jest już planetą, zmienił się teraz na „Moja bardzo podekscytowana matka właśnie służyła nam nachos”.

  Kompletny przewodnik po całkowitym zanurzeniu w języku niemieckim dla każdego i wszędzie

„Every Good Boy Deserves Fudge” to kolejny przykład, który służy do zapamiętywania liniowanych nut klucza wiolinowego w muzyce (EGBDF), podczas gdy „Memory Needs Every Method Of Nurturing Its Capacity” to mnemonik określający pisownię „mnemonika”. ”.

Oczywiście nie wszystkie mnemoniki są akronimami. Czasami urządzenie mnemoniczne może być zdjęciem lub klipem wideo, takim jak te, które zobaczysz w aplikacji preply.

preply wykorzystuje autentyczne nagrania wideo — takie jak teledyski, zwiastuny filmów, wiadomości i inspirujące przemówienia — i przekształca je w spersonalizowane lekcje nauki języków.

Możesz wypróbować preply za darmo przez 2 tygodnie. Kliknij tutaj, aby sprawdzić stronę lub pobrać aplikacja na iOS lub Aplikacja na Androida.

preply Ad

Dzięki skrupulatnym, interaktywnym podpisom zobaczysz każde słowo wypowiedziane w filmie — możesz po prostu najechać kursorem na nieznane, aby uzyskać natychmiastowe definicje, wymowę i dodatkowe przykłady użycia.

Ogromna biblioteka filmów na różne tematy oznacza, że ​​zawsze możesz znaleźć coś ciekawego do obejrzenia. A ponieważ filmy są uporządkowane według poziomu nauki, możesz podjąć wyzwanie bez frustracji.

Zabawne, adaptacyjne ćwiczenia pozwalają ćwiczyć to, czego się uczysz, zapewniając, że naprawdę rozumiesz całe nowe słownictwo i gramatykę.

preply śledzi Twoje postępy i poinformuje Cię, kiedy nadejdzie czas na powtórkę, korzystając z multimedialnych fiszek, które zapewniają dynamiczną naukę — dzięki czemu nigdy nie zapomnisz tego, czego się nauczyłeś. Pamiętaj, aby skorzystać z bezpłatnej wersji próbnej, aby to sprawdzić i zobaczyć, jak dobrze mnemotechnika audiowizualna pomaga zachować słownictwo.

W języku niemieckim mnemoniki – zwłaszcza rymowane – nazywają się Eselsbrücken, co dosłownie oznacza „mosty osłów”. Osły to zwierzęta bardzo hydrofobowe. Dlatego w czasach, gdy używano ich do transportu, konieczne było budowanie dla nich mostów nawet na małych akwenach, aby mogły przepłynąć. Jeśli twój umysł unika zapamiętywania potrzebnych informacji, tak jak robią to osły z wody, Eselsbrücken są sposobem na ustanowienie tego połączenia.

(Przy okazji, jeśli spodobało Ci się to dziwne słowo, powinieneś sprawdzić te inne dziwne niemieckie słowa, o których istnieniu nie uwierzysz.)

Jak używać mnemotechniki do nauki niemieckiego

„OK”, słyszę, jak mówisz, „ale jak te techniki mogą pomóc w przyswajaniu języka?”

Cieszę się, że zapytałeś.

Nauka języka to na podstawowym poziomie zbieranie nowych informacji. Musisz nauczyć się słów, systemu, do którego one pasują i rządzących nim zasad. Mnemotechnika może pomóc w obu stronach równania. Zacznijmy od słownictwa niemieckiego.

Techniki mnemoniczne, dzięki którym słownictwo niemieckie będzie „przyklejone”

Jeśli zmagasz się z zapamiętaniem wszystkich niemieckich słów, które tak starannie wcisnąłeś do swojej pamięci, dobrą techniką jest przekształcenie ich w obrazy. Widzisz, podczas gdy ludzki mózg jest okropny w przechowywaniu suchych faktów i słów, mamy prawdziwy talent do zapamiętywania rzeczy, które widzieliśmy.

  Ucz się niemieckiego z napisami, aby poprawić swoje rozumienie, słownictwo i płynność

Czy kiedykolwiek spotkałeś kogoś, kogo spotkałeś na przyjęciu i od razu rozpoznałeś jego twarz, ale nie potrafiłeś wymyślić jego imienia? Pamięć wzrokowa w najlepszym wydaniu.

Aby wykorzystać tę różnicę w przywoływaniu informacji, najlepiej stworzysz wizualizację, która łączy zarówno dźwięk, jak i znaczenie słowa, które chcesz zapamiętać. Na przykład, jeśli chcesz nauczyć się niemieckiego słowa oznaczającego „stół” (Tisch), możesz to zrobić w następujący sposób:

Poszukaj angielskiego słowa, które brzmi bardzo podobnie, powiedzmy słowo „dish”. W swoim umyśle wyobrażasz sobie wtedy stół stojący w pokoju. Jednak zamiast być zwykłym meblem, ten ma przymocowaną do niego ogromną antenę satelitarną. Wyobraź to sobie bardzo szczegółowo. Jeśli później zechcesz zapamiętać, jak się mówi table po niemiecku, antena satelitarna poda ci wymowę.

Działa to najlepiej, jeśli trochę przesadzisz. Niech antena satelitarna będzie komicznie duża. Dostosuj obraz, aby wyglądał śmiesznie. Wyobraź sobie, jak naczynie jest przymocowane do stołu. Czy jest przykręcony do drewna? Im bardziej żywy i niecodzienny jest twój obraz, tym lepiej zakotwicza informacje w twoim mózgu i tym bardziej prawdopodobne jest, że je później zapamiętasz.

Używanie mnemoników do złożonych niemieckich słów

Ale co ze słowami, które są bardziej skomplikowane, jak te bardzo długie niemieckie słowa (zwykle rzeczowniki złożone) lub słowa, które nie mają podobnie brzmiącego odpowiednika w języku angielskim i są trudne do skojarzenia z czymkolwiek?

W takim przypadku możesz posunąć technikę nieco dalej, dzieląc na przedziały. Podziel słowo, którego chcesz się nauczyć, na różne dźwięki i sylaby. Powiąż każdą sylabę z obrazem i tymi obrazami w kontekście, który pozwoli Ci zapamiętać ich kolejność, a także nada znaczenie.

Podam przykład: powiedzmy, że chcesz poznać znaczenie niemieckiego słowa wahrscheinlich, które jest „prawdopodobnie” lub „prawdopodobnie”. Składa się z wahr, schein i lich.

Jeśli chcesz zakotwiczyć to w swoim mózgu, wyobraź sobie, że na morzu toczy się wojna między pirackimi statkami. Ponieważ wszędzie toczą się walki, widzisz jednego z kapitanów piratów stojącego na swoim moście, patrzącego na scenę i mówiącego „arrr!” do siebie (bo co jeszcze mówią piraci?). W tym samym czasie jeden z członków załogi klęczy przed nim na podłodze z dywanikiem i nabłyszcza buty kapitana. Jego pracę utrudnia jeszcze fakt, że czarna pijawka na tym ramieniu wysysa krew. Czyściciel nerwowo podnosi wzrok i pyta: „Kapitanie, czy wygramy?” na co ten ostatni odpowiada „Prawdopodobnie kolego. Najprawdopodobniej.”

  Jak przestać pozwalać, by niemiecka praktyka pisania wymykała się spod kontroli?

Jak więc powiedzieć „prawdopodobnie” po niemiecku? Wojna + arr! + połysk + pijawka = Wahrscheinlich.

Zauważ, że arr! jest tam, aby przypomnieć ci poprawną wymowę wahr. Dźwięki mogą jeszcze bardziej utrwalić informacje. To rodzaj wytworzonej synestezji. W razie potrzeby możesz znaleźć podobną wskazówkę dotyczącą pijawki. (Przy okazji, jeśli chcesz poprawić swoją wymowę, nie przegap tego posta.)

Wiem, wydaje się to strasznie zawiły sposób na zapamiętanie jednego słowa, ale uwierz mi, warto. Kiedy już zdobędziesz pewną praktykę, prędkość, z jaką wymyślasz te małe historie, wzrośnie i odkryjesz, że automatycznie tworzysz obrazy w swoim umyśle. Poza tym, gdy już to zrozumiesz, zobaczysz, że wskaźnik retencji nowych słów gwałtownie rośnie! Mówię o 80%-90%. Bez żartów.

Używanie mnemoniki do gramatyki niemieckiej

Przydatność mnemotechniki do nauki języka niemieckiego nie ogranicza się do słownictwa. Urządzenia te mogą być również używane do zapamiętywania niemieckich reguł gramatycznych.

Jedną z najtrudniejszych rzeczy dla nie-Niemców jest płeć rzeczowników. To, czy coś jest męskie, żeńskie czy nijaki, wydaje się być przydzielane losowo i nie ma żadnego dostrzegalnego systemu (czasami nawet native speakerzy nie mogą się z tym zgodzić: zapytaj znajomych z Niemiec, czy jest to der Blog, czy das Blog). Niestety, nie masz tej przewagi, że dorastałeś z językiem i uczysz się płci wszystkich rzeczy od pierwszego dnia.

Sztuczka polega na tym, aby płeć była częścią obrazu, który tworzysz w swoim umyśle dla każdego rzeczownika. Można to zrobić w postaci kolorów. Na przykład możesz przypisać kolor niebieski rzeczownikom męskim, czerwony żeńskim i żółtym neutralnym. Więc kiedy uczysz się Tischa, jak w powyższym przykładzie, wyobrażasz sobie niebieski stół, a może niebieską farbę spływającą na stół z anteny satelitarnej.

Idąc tym samym tokiem myślenia, możesz sobie wyobrazić czerwonego kota lub żółty szpital. Może nawet lepiej dać kotu czerwony lakier do paznokci lub szpitalowi, który buduje żółty krzyż zamiast zwykłego koloru. Pamiętaj: im dziwniejszy i bardziej wyrazisty obraz w twojej głowie, tym większe prawdopodobieństwo, że go sobie przypomnisz i zakodowane w nim informacje.

Jak używać mnemotechniki do nauki języka niemieckiego?

Powyższe przykłady powinny służyć jedynie jako punkt wyjścia. To, co możesz wynieść z tego artykułu, to podstawowe zasady przetwarzania informacji w taki sposób, aby łatwiej je zapamiętać. Następnie wykorzystaj własne skojarzenia, aby uczynić niemiecki bardziej dostępnym dla Ciebie.

Przyjrzyj się, z czym zmagasz się, jeśli chodzi o język niemiecki, i zobacz, jak możesz go przeformułować – używając mnemotechniki – aby był bardziej lepki. Możesz łatwo wymyślić obraz, który przedstawia niemiecką kolejność składni (czas, sposób, miejsce) lub użyć mnemotechniki, aby zapamiętać wszystkie przyimki, które przyjmują celownik lub biernik.

To świetna zabawa i będziesz zaskoczony wynikami!

.