Jak przestać pozwalać, by niemiecka praktyka pisania wymykała się spod kontroli?Czy atakujesz Niemców na wszystkich głównych frontach?

Bądź szczery. Ile czasu aktywnie spędzasz pisząc po niemiecku?

Prawda nie musi boleć.

Czy czytanie, słuchanie i mówienie jest zakryte podczas pisania?

To dość powszechny problem wśród uczniów języka niemieckiego. Wszystkie narzędzia, których obecnie używamy do nauki języka niemieckiego, zarówno technologiczne, jak i inne, nie zawsze mają duży komponent pisarski. Podręczniki zachęcają do pisania, ale nikt nie zmusza Cię do prawdziwego spędzania czasu na pisaniu. Przyłożenie pióra do papieru może wydawać się przerostem wyobraźni.

Prawdopodobnie poświęciłeś ten cenny czas na studiowanie przypadków rzeczowników, końcówek przymiotników i innych nowych pojęć w języku niemieckim.

Doskonalisz swoje umiejętności słuchania dzięki radiu i podcastom, a także filmom i programom telewizyjnym.

Czytasz niemieckie wiadomości i blogi. Być może zdecydowałeś się pozostać przy książkach dla dzieci na początek frazy nauki.

Ale gdzie wpasowuje się pismo? Czy to możliwe, że zaniedbujesz ten ważny obszar nauki języka?

Mam na myśli w końcu, że niemiecki wydał jedne z najbardziej płodnych i znanych dzieł literackich na świecie i pozostaje ważnym językiem akademickim nawet w dzisiejszym świecie. A to tylko dwa z wielu powodów, aby uczyć się niemieckiego.

Jednak wielu uczniów pozostaje w tyle w dziale pisania. Jeśli to ty, nie martw się — dowiedz się, jak to nadrobić.

.

Dlaczego musisz zainwestować czas w niemiecką praktykę pisania

Chociaż możesz argumentować, że Twoim głównym celem jest płynne posługiwanie się językiem niemieckim, pisanie jest ważnym krokiem w tym kierunku. Akt wypisywania słów na papierze (lub na ekranie) to zupełnie inna sprawa niż mówienie. Pisanie jest bardziej przemyślanym sposobem przetwarzania języka i dlatego oferuje wyjątkową pomoc w przyswajaniu nowego języka.

Możesz skorzystać z innych zasobów edukacyjnych, aby wesprzeć swoją praktykę pisania w języku niemieckim. Na przykład skrupulatnie opatrzone napisami filmy na preply pozwalają czytać po niemiecku, tak jak używają go tubylcy — co jest pierwszym krokiem do poznania sposobu napisania tego.

  Żyj niemieckim życiem i ucz się niemieckiego w Niemczech!

preply wykorzystuje autentyczne nagrania wideo — takie jak teledyski, zwiastuny filmów, wiadomości i inspirujące przemówienia — i przekształca je w spersonalizowane lekcje nauki języków.

Możesz wypróbować preply za darmo przez 2 tygodnie. Kliknij tutaj, aby sprawdzić stronę lub pobrać aplikacja na iOS lub Aplikacja na Androida.

preply Ad

Interaktywne ćwiczenia preply pozwolą Ci uporządkować zdania. Ponadto, wypełnianie pustych miejsc i inne czynności związane z pisaniem dadzą Ci możliwość ćwiczenia gramatyki i słownictwa potrzebnego do dobrego pisania po niemiecku. Otrzymasz natychmiastową informację zwrotną, dzięki czemu nie będziesz upierać się przy złych nawykach związanych z pisaniem. Dlaczego nie spróbować z bezpłatną wersją próbną?

Następnie możesz połączyć to z praktyką pisania i uzyskać wiele wspólnych korzyści z obu rodzajów nauki:

1. Możesz uczyć się we własnym tempie

Rozmowa w obcym języku wymaga interakcji w czasie rzeczywistym. To może być stresujące i możesz przegapić wiele niuansów. Z drugiej strony papier jest cierpliwy. Możesz myśleć o swoich zdaniach podczas pisania, wracać do powtórek, poprawiać błędy, lepiej wyczuwać struktury gramatyczne i zaznajomić się z ogólnymi zasadami językowymi.

2. To doskonały grunt do ćwiczenia bardziej złożonej gramatyki

Skoro mówimy o gramatyce: podczas mówienia łatwo jest podążać ścieżką najmniejszego oporu, używając w kółko kilku fraz, które już znasz. Chyba że celowo się naciskasz, prawdopodobnie trzymasz się broni i używasz krótkich i prostych zdań.

Pamiętaj, że to nie przestępstwo (nawet w Niemczech). Może to jednak ograniczać twoje umiejętności językowe. Pisanie, ze swoim wolniejszym tempem, pozwala zanurzyć stopy w bardziej złożonych zasadach i dać im wir przed wprowadzeniem nowych struktur gramatycznych do codziennej mowy.

3. Możesz ćwiczyć samodzielnie

Mówienie z natury wymaga więcej niż jednej osoby (chyba że głosy w Twojej głowie są w stanie odpowiedzieć płynnie po niemiecku). Ponieważ nie zawsze możesz mieć partnera językowego pod ręką i nie każdy może mieszkać z niemiecką rodziną goszczącą, ważna jest jakaś forma praktyki indywidualnej.

Pisanie to jedna forma. Chociaż całkiem dobrym pomysłem jest mieć kogoś, kto może przejrzeć twoje literackie wylewy i poprawić je (więcej o tym później), samo pisanie jest pracą dla jednej osoby. Wy wszyscy introwertycy uczący się niemieckiego, wykorzystajcie ten fakt!

  10 prostych, ale skutecznych sposobów nauki niemieckiego w domu

Jak przestać pozwalać, by niemiecka praktyka pisania wymykała się spod kontroli?

OK, teraz, gdy jesteś całkowicie przekonany o ogromnych ulepszeniach, jakie pisanie wniesie do twoich studiów niemieckiego, nadszedł czas, aby przyjrzeć się, jak zintegrować tę nową metodę ćwiczeniową z istniejącą rutyną nauki języka.

1. Przeczytaj najpierw, napisz jako drugi

Zanim będziesz mógł zostać producentem nagradzanej niemieckiej prozy, najpierw musisz zostać konsumentem. Prawie wszyscy płodni pisarze są również żarłocznymi czytelnikami. To, co działa dla autorów, nie może być złe dla aspirujących niemieckich skrybów. Więc wyjdź i czytaj, czytaj, czytaj. Materiał dla początkujących zawiera:

Książki dla dzieci Czasopisma Komiksy/Kreskówki Gazety Blogi Tabloidy Młode powieści beletrystyczne Twitter Bajki

2. Znajdź przyjaciela lub korepetytora

Jak wspomniano wcześniej, znalezienie native speakera, który poprawi twoje pismo, to doskonały pomysł. Samokorekta w czymś, w czym nie jesteś dobry, jest z natury trudne, ponieważ musisz polegać na domysłach i próbach i błędach. Z drugiej strony, dla kogoś, kto jest już ekspertem w danym temacie, dopieszczanie prozy przychodzi naturalnie.

Dlatego polecam znaleźć korepetytora w takiej czy innej formie. Może to być prawdziwy partner językowy lub przyjaciel korespondencyjny. Miejsca, w których można znaleźć te ostatnie to:

Moja wymiana językowa
Pióro Pal Party
Interpale

Aby twój związek odniósł sukces, znajdź kogoś, kto jest tak samo chętny do poprawy jak ty. Poprawiając ich pismo, podaj szczegółowe informacje zwrotne i adnotacje i poproś ich o zwrócenie przysługi. W ten sposób możesz zarówno rozwijać swoją biegłość, jak i poszerzać wiedzę w jak najkrótszym czasie.

3. Ustaw harmonogram

Kiedy próbujesz nauczyć się nowej umiejętności, konsekwencja za każdym razem przewyższa wysiłek. Zapewne słyszeliście o zająca i żółwia (które, nawiasem mówiąc, to po niemiecku Der Hase und Der Igel — zając i jeż). Powoli i stabilnie wygrywa wyścig i tak dalej.

Dlatego, próbując nauczyć się pisać po niemiecku, upewnij się, że ćwiczysz codziennie. Celuj w proces zamiast w osiągnięcie. Lepiej robić mniej regularnie niż okazjonalnie. Na początek wystarczy pięć zdań. Temat zależy od Ciebie. Tylko upewnij się, że to zrobisz.

4. Zacznij prosto

W tym samym duchu nie bądź zbyt ambitny ze swoim materiałem. Chociaż ambicja jest generalnie dobra, jej zbyt duża ilość może prowadzić do frustracji. Rozwiń tolerancję i ostrość na poziom, na którym jesteś.

  Czy nauka niemieckiego jest trudna? Mit czy rzeczywistość?

Jeśli właśnie nauczyłeś się łączyć ze sobą podmiot, czasownik i dopełnienie, nie próbuj przeskakiwać od razu w tryb łączący II i zaprzeczny. Umiar młody padawan! Najpierw usiądź wygodnie na swoim obecnym poziomie, zanim przejdziesz dalej.

5. Powoli przejdź do tematów zaawansowanych

Konsekwentnie podnoś go. Gdy masz pewność, że opanowałeś określony temat gramatyczny, przejdź do bardziej złożonych obszarów.

Na przykład:

1. Naucz się prostej struktury zdań:

Ich esse Brot. Du kaufst Bier. Eee drobiazg Wasser.

2. Następnie dołącz dodatkowe elementy, takie jak lokalizacja, sposób i oznaczenie czasu:

Ich esse heute Brot. Du kaufst Bier im Supermarkt. Er trinkt Gerne Wasser.

3. Może przełącz się na prostą przeszłość:

Ich aß Brot. Du kauftest Bier. Er przebij Wassera.

4. I zrób to samo w tym czasie:

Ich aß gestern Brot. Du kauftest Bier im Supermarkt. Er trrank gerne Wasser.

Lub zamiast uczyć się składni, możesz skoncentrować się na ćwiczeniu niemieckich przypadków, końcówek przymiotników lub rzeczowników złożonych.

Postępując powoli w ten sposób, wkrótce dojdziesz do pisania takich klejnotów:

Ich wäre gestern abend mit meinem kleinen Bruder in der Kneipe an der Straße etwas essen gegangen, wenn nicht im letzten Moment der Schlauch an meinem Fahrrad gerissen wäre.

Tłumaczenie:

„Zjadłbym coś z moim młodszym bratem w pubie na ulicy wczoraj wieczorem, gdyby dętka mojego roweru nie pękła w ostatniej chwili”.

6. Pracuj nad słabymi punktami

Rób obszerne notatki na temat tego, co chciałbyś powiedzieć, ale nie możesz. Zanotuj, gdzie nadal jesteś zablokowany. Podziel się tym, co piszesz ze swoim korepetytorem i przejrzyj ich poprawki, aby dowiedzieć się, gdzie leżą twoje mocne i słabe strony. Niektóre rzeczy będziesz w kółko schrzanić, podczas gdy inne będą spływać z twoich palców, jakbyś był tubylcem.

Zanotuj to pierwsze i sporządź listę „najgorszych”, wyszczególniającą niemieckie struktury fraz, czasy i inne zjawiska gramatyczne, z którymi się zmagasz. Umożliwi to zajęcie się tymi słabymi punktami w ukierunkowany sposób. Poświęć trochę czasu tylko na pracę nad tym, co jest dla Ciebie najtrudniejsze. Zobaczysz, że można zamienić słabość w siłę.

Pisanie po niemiecku to umiejętność jak wszystko inne. Wystarczy konsekwentna praktyka, wykwalifikowana informacja zwrotna i ciągłe podnoszenie poziomu wyzwań.

Nie bój się zaczynać od małych rzeczy. Przechodzenie przez „fazę jaskiniowca”, w której wszystko w twoim nowym języku brzmi jak neandertalczyk, jest normalne (i zabawne). Być może nie zostaniesz następnym Johannem Wolfgangiem von Goethe, jednak ćwiczenie niemieckiego pisania może doprowadzić Cię do punktu, w którym będziesz mógł przeczytać go w oryginale. A to jest dużo warte.

.