Jak szybko nauczyć się niemieckiego (ale dobrze): 10 kroków do inteligentniejszej naukiJeśli chcesz nauczyć się niemieckiego, równie dobrze możesz szybko nauczyć się niemieckiego.

Po co nie spiesz się, skoro możesz być? degustacja currywurst w Berlinie lub szaleć przy jakichś zabójczych niemieckich dżemach?

Oczywiście… szybka nauka języka niemieckiego jest łatwiejsza do powiedzenia niż do zrobienia.

Oto jednak rzecz: najlepszym sposobem na naukę niemieckiego jest efektywne i inteligentne ćwiczenie – a nie tylko dużo nauki.

Dokładnie to pokażemy w tym artykule: jak nauczyć się niemieckiego w czterech szybkich krokach, na których możesz się oprzeć i szybciej zacząć używać języka.

Jak długo trwa nauka niemieckiego?

Więc jesteś zainteresowany szybką nauką niemieckiego.

Kiedy już zdecydujesz się na naukę niemieckiego, następne naturalne pytanie brzmi: „Jak długo potrwa, zanim nauczę się płynnie?”

Odpowiedź na to pytanie zależy od dwóch rzeczy.

Pierwszy to sposób pomiaru płynności. Czy płynność oznacza dla Ciebie, że rozumiesz 95% tego, co słyszysz i odpowiednio na nie odpowiadasz? Czy to oznacza posiadanie wystarczającej wiedzy, aby mieszkać lub pracować w niemieckojęzycznym mieście? A może płynność oznacza, że ​​rozumiesz niemieckie gazety i klasyczne książki? Twoja definicja płynności może zmienić czas potrzebny na osiągnięcie pożądanego poziomu.

Po drugie, to, jak długo trwa nauka niemieckiego online, zależy od tego, ile czasu możesz poświęcić na naukę niemieckiego.

Na przykład, jeśli trzymasz się regularnego harmonogramu z wieloma godzinami nauki w tygodniu, osiągniesz poziomy szybciej niż tylko kilka godzin nauki w miesiącu. W rzeczywistości ilość godzin nauki ogólnie zwiększa Twoją płynność w języku niemieckim. Dlatego, jeśli uczysz się regularnie, możesz uczyć się wiele godzin w krótszym czasie i uczyć się niemieckiego szybciej niż ucząc się sporadycznie.

Ile godzin potrzebujesz?

Cóż, według Instytut Goethego (Instytut Goethego)potrzebne są następujące liczby godzin dla każdego poziomu językowego:

A1 (survival niemiecki): 60 – 150 godzin. A2 (podstawowy niemiecki): 150 – 260 godzin. B1 (konwersacyjny niemiecki): 260 – 490 godzin. B2 (wysoki średniozaawansowany niemiecki): 450 – 600 godzin. C1 (zaawansowany niemiecki): 600 – 750 godzin. C2 (prawie płynność natywna): 750+ godzin.

Jeśli chodzi o płynność, ogólnie uważa się, że jest „płynny” na poziomie około C1. To oczywiście zależy od twojej definicji płynności.

Pamiętaj też, że nie jest to idealna skala. Niektórzy mogą uczyć się szybciej niż inni, a niektórzy mogą potrzebować znacznie więcej godzin, w zależności od metody, której używają do nauki języka niemieckiego. Na przykład immersja online i offline jest bardziej skuteczna niż zapamiętywanie podręczników.

Teraz, gdy już wiesz, jak szybko możesz nauczyć się niemieckiego, podzielmy kroki prowadzące do tego.

Jak szybko nauczyć się niemieckiego (ale dobrze): 10 kroków do inteligentniejszej nauki

1. Użyj list częstotliwości słów, aby nauczyć się najbardziej przydatnego niemieckiego słownictwa

Zwłaszcza na początku nauka i ćwiczenie słownictwa jest główną częścią przyswajania języka. Nie da się tego obejść. Jednak nie wszystkie słowa są sobie równe. Ważne jest, aby skoncentrować się na słowach, które zapewnią Ci najwyższy zwrot z każdej zainwestowanej złotówki.

Jeśli chodzi o naukę języków, największy huk oznacza prawdopodobieństwo, że będziesz używać określonego słowa w codziennej rozmowie. Tu właśnie pojawiają się listy częstotliwości słów.

Nie musisz się aż tak dużo uczyć, aby uzyskać płynność funkcjonalną. 1000 najpopularniejszych słów w języku niemieckim stanowi około 80% języka pisanego. Więc jeśli skoncentrujesz się na nich jako pierwszy, zrobisz duży spadek w ilości niemieckiego, którą będziesz w stanie zrozumieć. To najprostszy sposób na naukę podstawowych słów niemieckich, których będziesz potrzebować w prawdziwym życiu.

Listy częstotliwości dla wszystkich rodzajów języków można łatwo znaleźć w Internecie. Dobrym miejscem startowym jest? Wikisłownik, ale za pomocą wybranej wyszukiwarki znajdziesz więcej. Możesz również znaleźć 200 najpopularniejszych niemieckich rzeczowników tutaj.

Świetnym sposobem na gromadzenie słownictwa o wysokiej częstotliwości jest nauka dzięki filmom przedstawiającym codzienne sytuacje w języku niemieckim. Aplikacja FluentU jest do tego idealnym narzędziem, ponieważ pobiera autentyczne niemieckie filmy, takie jak programy telewizyjne, reklamy i inspirujące rozmowy, i przekształca je w niemieckie materiały do ​​nauki wraz z interaktywnymi napisami i recenzjami gier.

  Jak nauczyć się niemieckiego w 1 dzień?

Dla czystego zapamiętywania mogę również polecić oprogramowanie do fiszek Anki. Oferuje powtarzanie w odstępach, co oznacza, że ​​zamiast uczyć się za każdym razem tych samych słów w tej samej kolejności, Anki pokaże je w strategicznie rozmieszczonych odstępach czasu. W ten sposób przenoszą się do Twojej pamięci długotrwałej. Śledzi również liczbę słów, które już znasz.

2. Naucz się czasowników modalnych: powiedz więcej z mniejszą liczbą koniugacji

Spójrzmy prawdzie w oczy, jedną z najbardziej nudnych rzeczy w języku niemieckim jest liczba deklinacji i koniugacji. Czasowniki zmieniają formę zależnie od wielkości liter i czasu, a także osoby gramatycznej i liczby. Powiedz co?!

Nauka wszystkich form dla każdego czasownika może być wyczerpująca, zwłaszcza w przypadku przerażającej niedoskonałej lub prostej przeszłości. A może zamiast tego nauczysz się odmieniać zaledwie siedem słów, które pozwolą Ci wyrazić prawie wszystko, czego potrzebujesz? Brzmi lepiej, prawda?

Mówię o czasownikach modalnych, a dokładniej o tych siedmiu:

können (może) wollen (chcę) sollen (powinien) dürfen (może/może być) müssen (musi) möchten (chciałby) mögen (lubi)

Te czasowniki modalne, gdy są używane w zdaniu, zajmują pozycję czasownika. Czasownik ten z kolei przechodzi na koniec zdania w bezokoliczniku.

Formuła wygląda trochę tak:

Temat + Czasownik + Przedmiot → Temat + Czasownik modalny + Przedmiot + Czasownik (bezokolicznik)

Jak to pomaga w szybkiej nauce niemieckiego? Ponieważ pozwala na użycie wszystkich rodzajów czasowników w dużej liczbie zdań bez wiedzy, jak odmieniać każdy z nich. Dopóki nauczyłeś się na pamięć, jak odmieniać czasowniki modalne, potrzebujesz tylko formy bezokolicznikowej. Porównaj te dwa zdania:

Ich gehe nach Hause. (Idę do domu.)

Ich möchte nach Hause gehen. (Chciałbym pójść do domu.)

W pierwszym gehen jest sprzężony, ale w drugim gehen jest w bezokoliczniku. Te dwa zdania nie są dokładnie takie same, ale intencja jest z pewnością jasna i każdy rodzimy użytkownik języka niemieckiego zrozumie, co masz na myśli.

3. Znajdź niemieckojęzycznego przyjaciela do stałej praktyki mówienia

Nauka niemieckiego online i samodzielnie może być trochę izolująca, a znalezienie kogoś, od którego można by uzyskać wskazówki lub z kim rozmawiać po niemiecku, może być trudne, jeśli nie jesteś zapisany na kurs niemieckiego.

Jakie jest rozwiązanie?

Dlaczego, aby uczyć się niemieckiego online, musisz oczywiście zaprzyjaźnić się z niemieckojęzycznym przyjacielem!

Spotkanie z niemieckojęzycznym przyjacielem ma kluczowe znaczenie dla ćwiczenia mówienia i rozumienia języka niemieckiego. Zamiast po prostu pasywnie przyswajać język poprzez robienie takich rzeczy, jak czytanie po niemiecku lub słuchanie niemieckiego, posiadanie niemieckojęzycznego przyjaciela zmusza cię do aktywnego używania języka. Musisz zrozumieć i odpowiedzieć – ustnie lub pisemnie – na wszystko, co ty i twój niemieckojęzyczny przyjaciel dyskutujecie.

Co najlepsze, niektórzy niemieckojęzyczni znajomi mogą nawet udzielić wskazówek dotyczących wymowy i zaproponować nauczenie odrobiny słownictwa i gramatyki. Mogą nawet nauczyć Cię nieformalnego języka i slangu, co jest ważne, jeśli chcesz nauczyć się niemieckiego, którym posługują się użytkownicy na co dzień.

Znajomych niemieckojęzycznych można znaleźć online i są one bezpłatne. W rzeczywistości możesz spotkać niemieckojęzycznego przyjaciela, łącząc się ze stroną internetową do nauki języków, taką jak italki. Po prostu wyszukaj rodzimych użytkowników języka niemieckiego w części „Language Partners” witryny, a spotkasz wielu innych uczących się języków, którzy będą rozmawiać z tobą po niemiecku, jeśli będziesz rozmawiać z nimi w języku, który znasz.

Po spotkaniu niemieckojęzycznego znajomego na stronie takiej jak italki, możesz następnie ćwiczyć na Skypie lub platformie mediów społecznościowych. Ta praktyka powinna odbywać się ustnie. Mówienie jest często pomijaną umiejętnością uczących się niemieckiego online, więc nie martw się o błędy i zacznij rozmawiać!

Oprócz witryn wymiany językowej możesz nawet spotkać niemieckojęzycznych przyjaciół lub innych uczących się języka niemieckiego, dołączając osobiście do niemieckiej grupy konwersacyjnej. Takie grupy można znaleźć przeglądając lokalne lub internetowe tablice ogłoszeń, a także strony internetowe, takie jak Spotkanie. Po prostu wyszukaj niemieckie konwersacje lub inne niemieckie wydarzenia kulturalne i znajdź je w swoim mieście.

4. Naucz się niemieckiej składni: upewnij się, że każde słowo ma swoje miejsce

Kolejność słów lub „składnia”, jak jest znana językowo, to kolejność, w jakiej słowa muszą być umieszczone, aby zdanie miało sens.

Na przykład w języku angielskim wiemy, że większość zdań ma podmiot (wykonawca), czasownik (czynność) i dopełnienie (rzecz, na którą działa czasownik). Weźmy na przykład angielskie zdanie „pies zjadł kość”. „Pies” to podmiot, „zjadł” to czasownik, a „kość” to dopełnienie,

Jednak w języku niemieckim często występują zdania, w których szyk wyrazów różni się od angielskiego, a jeśli niewłaściwie zastosujesz szyk wyrazów w języku niemieckim, ryzykujesz, że nie zostaniesz zrozumiany.

Przykład innej kolejności wyrazów jest następujący: jeśli na „pierwszej pozycji” (na początku zdania) znajduje się słowo, to czasownik pozostaje na drugiej pozycji, a podmiot („wykonawca”) następuje. Dzieje się tak w zdaniu jetzt habe ich einen Hund. Chociaż znaczenie tego zdania to „teraz mam psa”, dosłowne tłumaczenie to „teraz mam psa”.

  Jak szybko nauczyć się języka niemieckiego w domu za darmo?

Dzieje się tak, ponieważ czasownik jest zakotwiczony w drugiej pozycji zdania. Jeśli na pierwszym miejscu znajduje się inne słowo (w tym przypadku jetzt), podmiot (ich) musi następować po czasowniku habe (have).

Innym przykładem są zdania z czasownikami pomocniczymi lub czasownikami modalnymi. Dzieje się tak najczęściej w czasie przyszłym lub przeszłym lub w przypadku dwóch czasowników w jednym zdaniu. W takich przypadkach czasownik pomocniczy lub modalny zajmuje drugą pozycję w zdaniu, a czasownik główny przechodzi na koniec zdania.

Weźmy zdanie, ich muss meine Hausaufgaben machen (Muszę odrobić pracę domową). W tym przypadku istnieją dwa czasowniki: muss (musi) i machen (do). W języku angielskim jeden czasownik naturalnie następowałby po drugim, ale w języku niemieckim ten drugi czasownik (machen) musi dochodzić do końca zdania.

Zadawanie pytania zmienia również szyk wyrazów w języku niemieckim. W tym przypadku podmiot i czasownik po prostu zmieniają pozycje. Na przykład, aby powiedzieć „czy znasz moją mamę?” mówisz, kennst du meine Mutter? Czasownik kennst (wiedzieć) i podmiot du (ty) zamieniły się miejscami, aby otrzymać pytanie.

To tylko kilka przykładów różnic w kolejności słów w języku niemieckim. Aby osiągnąć nawet najbardziej podstawową umiejętność konwersacji po niemiecku, musisz zrozumieć składnię. Na szczęście dla Ciebie jest wiele miejsc, w których możesz przećwiczyć te zamówienia za darmo online. polecam Aby uczyć się niemieckiego lub Poleć.uwo.ca.

5. Ucz się niemieckiego z autentycznymi materiałami

Prawdziwe materiały niemieckie są ważne w nauce niemieckiego. Pozwalają słyszeć niemiecki tak, jak się faktycznie mówi, w tym całą jego wymowę, gramatykę i sytuacje, w których native speakerzy używają języka nieformalnego, slangu i łamią tradycyjne zasady gramatyczne.

W rzeczywistości, nauka języka niemieckiego z użyciem materiałów, w których mówi się po niemiecku i mówi się po niemiecku, poprawia zrozumienie języka, wymowę i zdolność do łatwego mówienia po niemiecku w mowie i piśmie.

6. Naucz się niemieckich przyimków z ich przypadkami

Gramatyka niemiecka jest jednym z najtrudniejszych aspektów języka niemieckiego. Szczególnie jeden aspekt sprawia, że ​​ciasto jest najbardziej skomplikowane: przypadki gramatyczne w języku niemieckim.

W języku niemieckim umieszczenie słowa w zdaniu dyktuje jego wielkość. Oznacza to, że rodzajnik określony lub nieokreślony słowa zmienia się, niezależnie od tego, czy słowo jest podmiotem, dopełnieniem bliższym czy dopełnieniem pośrednim.

Ponadto, jeśli rzeczownik jest dopełnieniem przyimka, zmienia to również przypadek tego rzeczownika. Jednak nie po wszystkich przyimkach występuje ten sam przypadek: po każdym przyimku następuje inny przypadek i całkowicie inny zestaw reguł deklinacji

Oznacza to, że zapamiętywanie wielkości liter z przyimkiem to świetny sposób na zaoszczędzenie czasu i upewnienie się, że używasz właściwej wielkości liter z następującym rzeczownikiem.

Następujące przyimki mają biernik używany w rzeczownikach, które po nich następują:

für (dla) gegen (przeciw) um (wokół) durch (przez) ohne (bez) bis (do)

Następujące przyimki mają celownik używany w rzeczownikach, które po nich następują:

nach (po) seit (od) aus (z, z) bei (at) zu (do, w) von (z, z) mit (z) außer (z wyjątkiem, oprócz)

Niektóre przyimki są „przyimkami dwukierunkowymi”. Oznacza to, że mogą używać biernika lub celownika w zależności od zamierzonego znaczenia zdania:

vor (przed) hinter (za zwischen (pomiędzy) an (on) in (in) auf (on) über (over) unter (under) neben (obok)

Przyimki dwukierunkowe używają biernika, gdy mówimy o zmianie pozycji, i celownika, gdy mówią o niezmiennej pozycji.

Weźmy na przykład zdanie ich gehe in den Laden (chodzę do sklepu). Tutaj czasownik gehen (iść) wskazuje na zmianę pozycji, więc rzeczownik występujący po przyimku in musi być w bierniku. Dlatego dostajemy den Laden (sklep).

Natomiast w zdaniu ich bin in dem Laden (jestem w sklepie) słowo bin wskazuje na brak zmiany pozycji. Dlatego Laden musi być w celowniku, dlatego dostajemy je.

7. Silny i słaby: Naucz się regularnych i nieregularnych form czasownika niemieckiego

Podobnie jak w języku angielskim, niemiecki ma dwa rodzaje czasowników. Nazywa się je silnymi czasownikami i słabymi czasownikami.

Czasowniki słabe to czasowniki regularne. Oznacza to, że przestrzegają regularnych, przewidywalnych reguł czasu teraźniejszego i przeszłego w języku niemieckim.

Z drugiej strony silne czasowniki są nieregularne i nie przestrzegają regularnych, przewidywalnych zasad koniugacji.

Oznacza to, że mocne formy czasowników muszą być zapamiętywane osobno, aby mogły być używane poprawnie. Powinieneś spróbować zapamiętać te nieregularne formy, gdy napotkasz mocny czasownik.

Na szczęście „nieregularności” w silnych czasownikach to na ogół proste zmiany w pisowni i wymowie. Na przykład możemy spojrzeć na niemiecki czasownik laufen (biegać).

Wiemy, że słabe czasowniki (lub czasowniki regularne) usuwają końcówkę -en i dodają at podczas koniugacji z podmiotami er, sie lub es (on, ona lub to). Jednak Laufen idź o krok dalej. Oprócz t, a czasownika otrzymuje również umlaut, aby uzyskać läuft. Zmienia to wymowę słów, a ta nieprawidłowość występuje również w przypadku podmiotu du, aby uzyskać du läufst (biegniesz).

  Jak skutecznie uczyć się niemieckiego w domu?

8. Wykorzystaj kulturę niemiecką do nauki języka

Pomimo tego, że jest jednym językiem, niemiecki ma wiele dialektów w zależności od tego, gdzie się nim mówi. Oznacza to, że język niemiecki używany w Berlinie różni się od niemieckiego i monachijskiego, a te dialekty różnią się od niemieckiego używanego w Hamburgu.

Co więcej, język niemiecki używany w Austrii i Szwajcarii również bardzo różni się od odmian języka niemieckiego używanego w Niemczech.

Czasami te różnice mogą sprawiać wrażenie, że uczysz się kilku zupełnie różnych języków.

To może szybko sprawić, że uczący się języka niemieckiego będą bardzo mylący.

Chociaż najbardziej przydatna jest nauka Hochdeutsch (wysoko-niemiecki) lub standardowego niemieckiego często nauczanego przez Internet, na zajęciach i w podręcznikach, powinieneś dowiedzieć się trochę o języku niemieckim w każdym miejscu, które planujesz odwiedzić. Oznacza to przeglądanie próbek języka w Internecie, na przykład w filmach, lub czytanie o nim, aby wiedzieć, jakie cechy szczególne występują w tym konkretnym dialekcie.

Przy okazji powinieneś nauczyć się niemieckiego slangu.

Slang jest używany we wszystkich dialektach języka niemieckiego i chociaż niektóre slang mogą być uniwersalne, każdy dialekt może mieć również własne słowa i fazy slangowe.

Na koniec warto też poznać trochę historii Niemiec. Historia jest często odpowiedzialna za sposób, w jaki mówi się wiele rzeczy, a nawet za to, dlaczego rzeczy są nazywane tak, jak się nazywa, więc odświeżając trochę historii niemieckojęzycznego świata, możesz nawet poprawić swoją znajomość języka niemieckiego!

9. Ćwicz rzeczowniki i rodzaje w tym samym czasie

Coś, co wielu studentom niemieckiego nie przychodzi łatwo, to fakt, że język ten zawiera w rzeczownikach trzy rodzaje: męski, żeński i nijaki. Rodzaje te są reprezentowane przez przedimki określone der, die i das oraz przedimki nieokreślone ein, eine i ein.

Sytuację dodatkowo komplikuje fakt, że nie ma jednoznacznych reguł, dla których przyporządkowana jest płeć jakiemu rodzajowi rzeczownika, a jeśli wydaje się, że istnieje, zawsze jest wyjątek.

Na przykład „der Mann” i „die Frau” mają sens, ponieważ „mężczyzna” i „kobieta” są odpowiednio mężczyzną i kobietą. Dlaczego jednak jest to „der Junge” (chłopiec), a „das Mädchen” (dziewczynka)?

Całość wydaje się być oparta bardziej na konwencji niż na czymkolwiek innym i jest to coś, na czym Niemcy po prostu dorastają. Jak możesz kiedykolwiek nauczyć się niemieckiego z tymi wszystkimi szalonymi rodzajami gramatycznymi do zapamiętania?

Zamiast potrząsać pięścią w niebo i przeklinać krzyżackich bogów za rozpętanie tej językowej plagi na resztę rodzaju ludzkiego, radzę się z tym pogodzić.

Najłatwiejszym i najszybszym sposobem nauki rodzajów niemieckich jest traktowanie rodzaju rzeczownika jako integralnej części wyrazu od samego początku. Zamiast po prostu uczyć się „Haus”, naucz się „das Haus”, ręka to nie tylko „Ręka”, ale „Die Hand”.

Mała sztuczka, aby to ułatwić i przyspieszyć, polega na zdobyciu fiszek w kilku kolorach i przypisaniu koloru do płci. Na przykład zielony może być męski, czerwony dla żeńskiego, a niebieski dla nijakiego.

Ucząc się słownictwa, zapisz każdy rzeczownik na karcie w kolorze przypisanym do jego płci. Zapewni to wizualną wskazówkę, która pomoże ci łatwiej zapamiętać płeć słowa.

Kodowanie kolorami można dodatkowo poprawić za pomocą techniki mnemonicznej: kiedy uczysz się rzeczownika, wyobraź sobie w głowie to, co on opisuje i nawiąż mentalne połączenie z kolorem rodzaju gramatycznego.

Na przykład możesz pomyśleć o zielonym psie, który będzie pamiętał „der Hund” lub wyobrazić sobie czerwone spodnie Mikołaja, aby przypomnieć sobie, że to „Die Hose”. Rób to konsekwentnie, a w mgnieniu oka zostaniesz mistrzem niemieckiego płci.

10. Naucz się pokrewnych: wykorzystaj słowa, które już znasz

Języki nie ewoluują w całkowitej izolacji. Mieszają się w taki sam sposób, jak ludzie, którzy nimi mówią, i są splecione ze sobą jak drzewa genealogiczne. Wszyscy pożyczają od wszystkich, a niemiecki nie jest wyjątkiem.

To dobra wiadomość, jeśli chcesz szybko nauczyć się niemieckiego z powodu pokrewnych. Pokrewne to słowa w dwóch różnych językach, których pisownia i znaczenie są tak podobne, że łatwo je rozpoznać i zrozumieć.

Te chowańce sprawiają, że nie można zacząć całkowicie „od zera” z językiem, ponieważ masz już do dyspozycji mnóstwo słów.

Pamiętam, że byłam całkowicie zaskoczona moją umiejętnością przeczytania 80% wszystkiego, co zostało napisane w supermarkecie w Barcelonie – bez choćby jednej lekcji hiszpańskiego w moim życiu.

Wszystko dzięki temu, że hiszpański jest językiem romańskim, a ja miałem cztery lata łaciny w liceum. Prawdziwa historia.

Dobrą wiadomością dla osób anglojęzycznych jest to, że istnieje wiele tysięcy niemieckich słów, które są odpowiednikami słów angielskich. Te dwa języki mają wiele wspólnych korzeni.

Na przykład:

„woda” staje się Wasser (t → s po samogłosce) „chin” staje się Kinn (ch → k) „ojciec” staje się Vater (th → t)

Łatwe, prawda?

Jeśli naprawdę chcesz się w to wkręcić, spójrz na zasady Wysokie niemieckie przesunięcie spółgłosek i to wszystko nabierze większego sensu. Ale nawet bez, łatwo jest zobaczyć wspólną historię obu języków.

Oto lista ważnych niemiecko-angielskich pokrewnych, które możesz od razu wykorzystać do szybkiego budowania słownictwa.

A to są nasze wskazówki, jak szybko nauczyć się niemieckiego! Powyższe skróty do nauki niemieckiego sprawią, że zaczniesz mówić w mgnieniu oka. Wtedy zaczyna się prawdziwa zabawa.