Jak zapamiętać hiszpańskie słowa: 5 sposobów na naukę, aby odnieść sukcesKto tu rządzi, ty czy twoja pamięć?

Czasami może się wydawać, że nie mamy kontroli nad własnymi wspomnieniami.

Zwłaszcza, gdy nowe hiszpańskie słowa po prostu się wymykają, bez względu na to, jak często próbujemy je wbijać.

Czas, aby twój mózg wiedział, kto jest szefem.

Za pomocą tych pięciu prostych taktyk nauki możesz szybciej i wydajniej utrwalić słownictwo hiszpańskie w swojej pamięci.

W mgnieniu oka nauczysz się na pamięć wielu nowych hiszpańskich słów, dzięki czemu będziesz mógł prowadzić konwersację i popchnąć cię dalej na drodze do płynności.

.

Jak zapamiętać hiszpańskie słowa: Naucz się hacków, aby odnieść sukces

1. Zaplanuj praktykę hiszpańskiego w swoim kalendarzu

Wydaje się to dość oczywiste, prawda? Jeśli chcesz nauczyć się czegoś nowego, praktyka czyni mistrza. Niezależnie od tego, czy jest to sport, instrument, czy nowy język, taki jak hiszpański, ta zasada obowiązuje w każdym z nich. Autor bestsellerów Malcolm Gladwell spopularyzował ideę jego przyjmowania 10 000 godzin na opanowanie umiejętności, koncepcję, którą szczegółowo omawia w swojej książce „Outliers”.

Tak więc najłatwiejszym sposobem nauki i zapamiętywania nowego języka jest codzienne ćwiczenie. Jeśli jesteś obecnie w szkole lub uczęszczasz na zajęcia, będzie to łatwe. Ale jeśli uczysz się sam, musisz być bardzo zdyscyplinowany w swojej praktyce.

Pomyśl o tym w ten sposób: jeśli nie stworzysz czasu na praktykę, to się nie zdarzy. Każdy jest codziennie zajęty wieloma różnymi rzeczami — to od Ciebie zależy, czy zapamiętujesz hiszpańskie słowa jako priorytet. W szczególności oznacza to dodanie czasu na ćwiczenia w swoim harmonogramie, jako wydarzenie niepodlegające negocjacjom w kalendarzu.

Jak dokładnie spędzisz ten czas, zależy od Ciebie. Spróbuj znaleźć ćwiczenia ze słownictwa, które pasują do Twojego stylu życia (wolisz ćwiczyć słowa na wygodnym krześle pod koniec dnia, czy chcesz poćwiczyć w biurze między spotkaniami?). Oto kilka pomysłów na spędzenie czasu na naukę hiszpańskiego słownictwa:

Zapisuj zdania, używając nowych słów Pobierz aplikację z fiszkami, aby móc ćwiczyć nowe słowa w dowolnym miejscu i czasie Mów na głos, aby przećwiczyć zestaw nowych słów

  Ucz się hiszpańskiego w serwisie Netflix, korzystając z napisów w 3 prostych krokach i 6 wspaniałych programów

Ćwiczenie na co dzień pozwoli Ci faktycznie posługiwać się językiem, lepiej się z nim oswoić i szybciej się go nauczyć. Naukowcy odkryli, że ćwiczenie słów (zamiast ich ponownego czytania) pomaga w lepszym długoterminowym przechowywaniu informacji.

Naukowcy odkryli również, że doskonała wydajność wiąże się z praktyką poza nią punkt mistrzostwa. Dlatego jeśli poważnie myślisz o zapamiętywaniu hiszpańskich słów (i ogólnie o nauce języka), lepiej poćwicz.

2. Włącz proces krojenia

Wiele badań dotyczących retencji/uczenia się języka pokazuje, że jedną prostą metodą szybkiego uczenia się nowego języka jest użycie techniki zwanej „chunkingiem”.

Fragmentacja polega na zebraniu wielu małych fragmentów informacji i połączeniu ich w celu utworzenia większego fragmentu („kawałek”) informacji. Dzięki temu możliwe jest zapamiętanie większej ilości informacji jako całości. W takim przypadku możemy nauczyć się hiszpańskich słów, „dzieląc” je na większe frazy.

Im więcej wyrażeń się nauczysz, tym większa będzie twoja zdolność łączenia kompletnych pomysłów.

Słowa, które wybierzesz dla swoich „kawałków”, mogą pochodzić z listy słów, których się uczysz. Aby uzyskać maksymalne korzyści z zapamiętywania, utwórz fragment zawierający zarówno czasownik, jak i rzeczownik. Zobaczenie, jak te słowa współpracują ze sobą, pomoże w ogólnym zrozumieniu podczas nauki nowego języka.

„Kawałki” mogą zawierać mniej więcej te dwie frazy:

Que trabajo tenías (Jaką pracę wykonywałeś) Cuando eras adolescente (Kiedy byłeś nastolatkiem)

Z wynikowym zdaniem zamieniającym się w:

¿Qué trabajo tenías cuando eras adolescente? (Jaką pracę wykonywałeś, gdy byłeś nastolatkiem?)

Podczas tworzenia fragmentów pomocne może być podłączenie całego zdania do aplikacji do tłumaczenia, aby upewnić się, że przechwyciłeś właściwe czasy czasowników w całym zdaniu. Bez podwójnej kontroli ryzykujesz uczenie się fragmentów, które w rzeczywistości się ze sobą nie zgadzają, co może zaszkodzić twoim postępom.

Rozumiejąc części zdania oddzielnie od sumy tych dwóch połączonych, zwiększasz ogólną wiedzę na temat używania języka hiszpańskiego. W tym przypadku nie tylko znasz tłumaczenie jednego zdania, ale teraz nauczyłeś się również dwóch nowych zwrotów, które możesz wykorzystać w innych okolicznościach.

Dodatkowo, dzielenie zdania na kawałki ułatwia zapamiętywanie (na krótką metę) i rozumienie (na dłuższą metę).

3. Naucz się użytkowania, a nie tylko definicji

Innym sposobem nauczenia się zapamiętywania hiszpańskich słów jest zrozumienie, w jaki sposób są one używane w kontekście.

  Co trzeba mieć aby uczyć hiszpańskiego w przedszkolu?

Pomyśl o tym w ten sposób. Kiedy po prostu zapamiętujesz hiszpańskie słowo w połączeniu z jego definicją lub tłumaczeniem, uczysz się go w próżni. Następnym razem, gdy napotkasz to słowo, będziesz musiał je zapamiętać dokładnie tak, jak się go nauczyłeś, co może być bardzo trudne.

Ale jeśli nauczysz się używać nowego słowa – czy to formalnego, czy nieformalnego, w jakich sytuacjach możesz je napotkać, jego odmian lub synonimów – wstawiasz je do swojego istniejącego banku wiedzy o języku hiszpańskim, a znacznie łatwiej zapada w pamięć długotrwałą.

Jak więc możesz nauczyć się użycia i kontekstu dla każdego nowego hiszpańskiego słowa, które napotkasz? Jednym z zasobów, który to ułatwia, jest preply.

preply wykorzystuje autentyczne nagrania wideo — takie jak teledyski, zwiastuny filmów, wiadomości i inspirujące przemówienia — i przekształca je w spersonalizowane lekcje nauki języków.

Możesz wypróbować preply za darmo przez 2 tygodnie. Kliknij tutaj, aby sprawdzić stronę lub pobrać aplikacja na iOS lub Aplikacja na Androida.

preply Ad

Jeszcze jedna wskazówka! Oprócz używania kontekstu, aby dowiedzieć się, jak zapamiętać hiszpańskie słowa, możesz również przeanalizować przedrostki, przyrostki lub rdzeń słowa, które może być podobne do tego samego słowa w twoim ojczystym języku. Na przykład computadora to po hiszpańsku komputer. Możesz użyć części obliczeniowej, aby zgadnąć, co oznacza to słowo w języku, który mniej znasz.

4. Wypróbuj metodę złotej listy

Możesz to wiedzieć zapisywanie rzeczy wiąże się z pamięcią dotykową. Jeśli zapiszesz swoje nowe hiszpańskie słowa, będziesz mieć większą szansę na ich zapamiętanie następnym razem.

To tutaj Metoda złotej listy pojawia się zapamiętywanie. Chodzi o to, aby pomóc twojej pamięci w naturalny sposób zatrzymywać informacje poprzez proces powtarzania.

Oto jak to działa:

Najpierw zapisz co najmniej 25 hiszpańskich słów, których chcesz się nauczyć, wraz z ich znaczeniem, definicją lub jakimś rodzajem opisu w Twoim ojczystym języku. Aby pomóc w wizualizacji i organizacji, użyj kartki w linie.

Staraj się czerpać przyjemność z procesu pisania i nie spiesz się. Wyłącz telewizor i unikaj słuchania muzyki, chyba że faktycznie pomaga ci się skoncentrować (więcej o tym później). Pamiętaj, aby zapisać datę zapisania tych słów, aby móc mierzyć swoje postępy.

  Chcesz poprawić swój hiszpański? 7 skutecznych metod

Po napisaniu 25 słów ze słownictwa, przeczytaj je na głos, uważnie, ale bez zmuszania się do ich zapamiętania. Napisanie i odczytanie tych słów na głos nie powinno zająć więcej niż 20 minut. Upewnij się, że wykonujesz to ćwiczenie w 20-minutowych fragmentach (znowu to słowo!), aby uniknąć nadwyrężenia swojej pamięci długotrwałej.

Możesz robić tyle 25-wyrazowych fragmentów dziennie, ile chcesz i tak często, jak chcesz. Jednak najlepszą praktyką jest dążenie do około 10 sesji lub maksymalnie 250 słów, robiąc 10-minutową przerwę między każdą z nich.

Po dwóch tygodniach wróć do sporządzonej listy i przeczytaj pierwsze 25 zapisanych słów. Ta konkretna dwutygodniowa liczba jest ważna, ponieważ pozwala na zanikanie pamięci krótkotrwałej i pomaga zapewnić, że informacje zostały zapisane w pamięci długoterminowej.

Przeczytaj swoją listę i zaznacz pozycje, które zapamiętałeś. Badanie niemieckiego psychologa Hermanna Ebbinghausa okazało się, że prawdopodobnie zapamiętasz do 30 procent tych słów (łącznie około ośmiu), co nie jest niczym do szyderstwa, biorąc pod uwagę minimalny wysiłek, jaki wkładasz w ich zapamiętanie.

Następnie przepisz swoją listę ponownie, używając 17 (lub więcej!) słów, których nie pamiętasz. Zrób to do 10 razy, z dwutygodniową przerwą między nimi, a na pewno nauczysz się wszystkich słów z Twojej listy.

Aby ułatwić i pomóc mózgowi łączyć kropki, rozważ pogrupowanie słów według tematów, takich jak słownictwo związane z jedzeniem lub słowa ze słownictwa związanego z kolorami.

5. Ucz się nowych słów poprzez muzykę

Jeśli uczysz się muzyki, nauka nowego języka poprzez piosenkę może być najłatwiejszą metodą na zapamiętanie hiszpańskich słów.

Nawet jeśli są głupie, piosenki są chwytliwe i pomogą ci szybko opanować słownictwo. Schematy rymowane i powtarzanie znacznie lepiej wspomogą Twoją pamięć niż zapamiętywanie na pamięć nowych słów. Możesz nawet zdecydować się na wybór hiszpańskiej wersji popularnej piosenki, której znaczenie już znasz w języku angielskim.

Istnieje kilka stron internetowych poświęconych muzyce, na których można uczyć się hiszpańskich piosenek.

Nie zapomnij również sprawdzić tekstów, aby przyswoić nowe słowa wizualnie i dźwiękowo!

Istnieje kilka metod nauki łatwego zapamiętywania hiszpańskich słów. Znalezienie metody, która jest zgodna z preferowanym stylem uczenia się, może sprawić, że proces będzie mniej zmorą i ogólnie przyjemniejszy. Znajdź strategię, która działa dla Ciebie i zobowiąż się do niej. Znajdź czas w swoim harmonogramie na ćwiczenie hiszpańskiego, a szybko staniesz się lepszym mówcą po hiszpańsku.

Co myślisz o tym, jak zapamiętać hiszpańskie słowa? Tweetuj je do nas na @preply!

.