Jak znacznie poprawić wymowę angielską w 15 krokach?„Co?”

„Czy możesz to powtórzyć?”

Ile razy słyszysz to, kiedy mówisz? Nawet jeśli Twoje słownictwo i gramatyka angielska są doskonałe, może być trudno zrozumieć Cię z powodu Twojej wymowy.

Nauka poprawnej wymowy angielskich słów może być jedną z najtrudniejszych części nauki języka angielskiego.

Język angielski zawiera dźwięki, których może nie mieć Twój język ojczysty, więc będziesz musiał nauczyć się tworzyć zupełnie nowe dźwięki.

Poza tym samogłoski angielskie sprawiają, że naprawdę trudno jest wiedzieć, jak wymówić słowo. „Sposób”, „zważ” i „serwatka” wszystkie są wymawiane tak samo, na przykład „grzebień”, „bomba” i „grób” są wymawiane inaczej.

Ach! Tak, wiemy, że to może doprowadzić cię do szaleństwa.

Dlatego mamy dla Ciebie 15 wskazówek, które pomogą Ci lepiej wymawiać angielskie słowa.

.

Jak poprawić wymowę angielską: 15 wskazówek, jak mówić jak tubylec?

1. Naucz się słuchać.

Zanim nauczysz się mówić, musisz nauczyć się słuchać. Niektóre dźwięki mogą być trudne do odróżnienia podczas słuchania. Czy głośnik spał lub się poślizgnął? Czy zranił się w brodę czy w goleń? Jeśli usłyszysz różnicę, łatwiej będzie Ci ją dostrzec.

Istnieje wiele poradników, które pomogą Ci rozpocząć naukę słuchania. Mamy tutaj kilka świetnych artykułów o nauce słuchania filmów, piosenek, muzyki i podcastów. Możesz również znaleźć ćwiczenia ze słuchania online, takie jak to z Rong-chang.

ten praktyka wymowy w Many Things jest naprawdę zgrabny, zwłaszcza ogromny wybór lekcji na minimalnych parach. Minimalne pary to pary słów, takie jak sen i poślizg, które różnią się tylko jednym dźwiękiem. Możesz kliknąć każde słowo, aby usłyszeć pełne zdanie z każdym, a następnie przetestuj siebie w drugim polu i kliknij poprawną odpowiedź.

Jeśli chcesz posłuchać autentycznego angielskiego zamiast ćwiczeń wymowy, możesz obejrzeć filmy na preply.

preply wykorzystuje autentyczne nagrania wideo — takie jak teledyski, zwiastuny filmów, wiadomości i inspirujące przemówienia — i przekształca je w spersonalizowane lekcje nauki języków.

Możesz wypróbować preply za darmo przez 2 tygodnie. Kliknij tutaj, aby sprawdzić stronę lub pobrać aplikacja na iOS lub Aplikacja na Androida.

preply Ad

2. Ucz się z najlepszymi słownikami wymowy angielskiej online

Prawdopodobnie używasz już słownika do tłumaczenia angielskich słów, ale słowniki internetowe lub cyfrowe mogą oferować wiele dodatkowych korzyści, w tym przewodniki po wymowie. Tego rodzaju słowniki mogą być jednym z najbardziej przydatnych narzędzi do ćwiczenia wymowy angielskiej — co najlepsze, są one dostępne online za darmo!

Oto niektóre z najlepszych słowników wymowy, które można znaleźć i używać w Internecie.

tłumacz Google

angielska wymowa

Stronie internetowej | iOS | Android

Być może korzystałeś już z Tłumacza Google podczas studiów angielskiego. Tłumacz Google to łatwy w użyciu tłumacz, który zapewnia również wskazówki dotyczące wymowy dla pojedynczych słów i całych zdań. Gdy tylko przejdziesz do interfejsu Tłumacza Google, możesz wyszukać dowolne słowo, które poda Ci szereg definicji i wymowę dźwiękową.

Jeśli szukasz pomocy dotyczącej wymowy, wpisz w wyszukiwarce Google „jak powiedzieć (wstaw słowo)”. Otrzymasz zarówno audioprzewodnik wymowy (który możesz spowolnić), jak i wizualny przewodnik pokazujący, jak powinny poruszać się Twoje usta, gdy wypowiadasz to słowo.

preply

jak-poprawić-angielską-wymowę

Strona internetowa | iOS | Android

Podczas nauki angielskiego możesz chcieć nauczyć się i doświadczać tego słowa w bardziej „naturalny” sposób. Możesz posłuchać słowa użytego przez kogoś w prawdziwym scenariuszu.

preply i jego liczne lekcje wideo właśnie to umożliwiają! Program jest dostarczany z własnym rodzajem słownika wymowy, ale z kilkoma dodatkowymi funkcjami.

Każda lekcja wideo w preply zawiera specjalne interaktywne napisy. Możesz kliknąć na dowolne słowo i natychmiast posłuchać jego wymowy i poznać jego definicję; jednocześnie możesz zobaczyć i usłyszeć słowo używane w różnych filmach.

Ponieważ preply wykorzystuje filmy z życia wzięte, możesz słuchać i uczyć się słowa, gdy jest ono używane w kontekście. W kontekście oznacza, że ​​znasz i myślisz o wszystkich innych zaangażowanych czynnikach, więc w przypadku słów, których uczysz się w preply, otrzymujesz o wiele więcej informacji na ich temat.

Forvo

angielska wymowa

Stronie internetowej | iOS | Android

Forvo to generowany przez użytkowników przewodnik po wymowie, w którym native speakerzy przesyłają klipy audio, w których wypowiadają określone słowa lub wyrażenia. Możesz wyszukać słowo, poznać jego definicję i posłuchać, jak mówią to różni ludzie z różnych miejsc. Istnieją również wymowy całych zdań i fraz!

Forvo jest lubiane, ponieważ słowa wypowiadają prawdziwi ludzie. Możesz także zobaczyć, jak niektórzy mówcy są oceniani w ich wymowie; wymowy z największą liczbą polubień mogą być tymi, na których powinieneś się skupić.

Ponieważ nagrania dźwiękowe mogą pochodzić z całego świata, możesz posłuchać, jak to samo słowo jest wypowiadane z różnymi regionalnymi akcentami; znaczenie tego zostanie omówione bardziej szczegółowo później.

Słownik Merriam-Webster

angielska wymowa

Stronie internetowej | iOS | Android

Merriam-Webster jest również znany jako „najbardziej użyteczny i znany słownik Ameryki”. Nic więc dziwnego, że jest na tej liście! Słownik zawiera szczegółowe definicje i informacje o wyszukiwanych słowach, a także przejrzystą wymową audio dobrej jakości.

Możesz również pobrać bezpłatną wersję aplikacji tego słownika, która zawiera kilka specjalnych funkcji. Dzięki aplikacji możesz wyszukiwać słowa, wypowiadając je na głos do mikrofonu urządzenia — jest to świetne rozwiązanie, gdy nie wiesz, jak się pisze, ale jest to również dobra praktyka mówienia. Jeśli są jakieś słowa, które Cię interesują, możesz zapisać je na swojej własnej liście „ulubionych”.

SłowoReferencja

angielska wymowa

Stronie internetowej | iOS | Android

WordReference to pomocny wielojęzyczny słownik. Obsługuje tłumaczenia dla wielu języków, więc jeśli Twój język ojczysty jest uwzględniony, możesz znaleźć słowa w języku angielskim, pisząc je w swoim języku lub wyszukać angielskie słowa i uzyskać tłumaczenia w swoim języku. Jest to bardzo przydatne, gdy chcesz mieć pewność, że otrzymujesz właściwe tłumaczenia.

WordReference umożliwia również słuchanie wymowy audio z różnymi akcentami w języku angielskim, bardziej niż w wielu innych słownikach. Większość słowników internetowych może oferować tylko jedną wymowę brytyjską i jedną amerykańską, ale WordReference określa również inne specyficzne akcenty, takie jak irlandzki, szkocki, amerykański południowy, a nawet jamajski. Po wyszukaniu słowa możesz kliknąć przycisk „Słuchaj”, aby wybrać akcent, który chcesz usłyszeć i zmienić prędkość dźwięku.

  Jak poprawić swoje umiejętności komunikacyjne w języku angielskim dzięki wiedzy o popkulturze?

Słowniki Oxford dla uczniów

angielska wymowa

Stronie internetowej | iOS | Android

Słownik internetowy Oxfordu, dostarczany przez szanowaną Oxford University Press, jest doskonałym źródłem informacji dla początkujących uczniów. Czasami słowniki mogą oferować wiele informacji, które mogą wprowadzać w zakłopotanie — słownik oksfordzki usuwa wiele zamieszania i podaje najważniejsze rzeczy, których potrzebujesz. Definicje są napisane w sposób łatwy do zrozumienia, a otrzymasz mnóstwo przykładowych zdań, które pokazują, w jaki sposób słowo jest używane.

Słownik ma dwie opcje wymowy: możesz posłuchać słowa wypowiadanego w brytyjskim angielskim lub amerykańskim angielskim. Wymowa jest wykonywana przez różnych mężczyzn i kobiety (nie przez roboty!), co może być świetne w praktyce słuchania.

Słownik Collins Online

angielska wymowa

Stronie internetowej | iOS | Android

Ten słownik oferuje większość tego, co mają inne wymienione słowniki, ale z kilkoma dodatkowymi funkcjami audio. Po wyszukaniu słowa słownik Collinsa zapewnia również wymowę dźwiękową słowa w jego różnych formach (na przykład w formie czasu przeszłego lub imiesłowu). Istnieją nawet wymowy audio dla przykładowych zdań, które pokazują używane słowo, co może być bardzo przydatne, gdy chcesz ćwiczyć mówienie całymi frazami.

Słownik Collinsa podaje nieco inne definicje: pierwsza definicja „Collins”, druga definicja „British English” i trzecia definicja „American English”. W każdej sekcji definicji można usłyszeć brytyjską lub amerykańską wymowę tego słowa. W niektórych przypadkach może być nawet nagrany klip wideo przedstawiający prawdziwą osobę mówiącą to słowo!

Należy zauważyć, że wymowy przykładowych zdań są wykonywane przez robota zamiany tekstu na mowę, a nie człowieka. Jednak głos nie brzmi zbyt nienaturalnie ani dziwnie, więc ta wymowa nadal może być pomocna!

Słownik to narzędzie do nauki, które zawsze będziesz chciał mieć przy sobie, kiedy uczysz się i ćwiczysz angielski. Jeśli kiedykolwiek nauczysz się nowego słowa i nie masz pewności, jak je wymówić, słownik z funkcjami audio może ci natychmiast pomóc.

3. Zwróć uwagę, jak poruszają się Twoje usta i usta.

Kiedy mówisz, poruszasz ustami. To, jak poruszasz ustami, wpływa na to, jak wymawiasz słowo.

Pierwszym krokiem do skorygowania kształtu ust jest ich zauważenie i zwrócenie uwagi. Istnieje kilka sposobów sprawdzenia, czy Twoje usta i usta mają prawidłowy kształt:

Użyj lustra. Jest to zdecydowanie najprostszy sposób, aby powiedzieć, co robią twoje usta podczas mówienia. Umieść palec przed ustami (jakbyś mówił „cii”). Kiedy mówisz, nie ruszaj palcem. Powinieneś poczuć, jak twoje usta odsuwają się lub naciskają na palec.

Obserwuj innych ludzi i zwróć uwagę na kształt ich ust i warg, kiedy mówią. Spróbuj śledzić swój ulubiony program telewizyjny lub film. Czy potrafisz powtórzyć twarze i dźwięki wydawane przez aktorów?

W Internecie dostępne są przewodniki i zdjęcia, które pomogą Ci nauczyć się poruszać ustami. Dźwięki angielskiego ma kilka dobrych wyjaśnień na wymawianie konkretnych słów. Ten przewodnik jest dla osób tworzących animacje 3D, ale zdjęcia są świetnym początkiem zrozumienia, jak powinny wyglądać Twoje usta, gdy mówisz.

Możesz również znaleźć świetne filmy pokazujące, jak prawidłowo kształtować usta i usta podczas mówienia, na przykład ten od Georgie Harding:

Czujesz się sztywny? Rozluźnij usta i język i przygotuj się na ćwiczenie mowy z to zabawne ćwiczenie na rozgrzewkę z Howcast!

4. Zwróć uwagę na swój język.

Główna różnica między ryżem a wszy tkwi w twoim języku. Kiedy mówisz, poruszasz językiem, aby wydawać dźwięki. Prawdopodobnie nawet tego nie zauważyłeś, ponieważ robisz to bez zastanowienia. Aby poprawić wymowę angielską, dobrze jest sprawdzić, co robi Twój język.

Niektóre trudne do wykonania dźwięki dla osób nie będących rodzimymi użytkownikami to litery „L” i „R” oraz dźwięk „TH”. Poprawne ich wymawianie jest w języku!

jak-poprawić-angielską-wymowę

Źródło obrazu

Aby wydać dźwięk „L”, twój język powinien dotykać tylnej części przednich zębów i górnej części ust, tuż za zębami. Spróbuj teraz: Powiedz słowo „światło”. Powiedz to kilka razy. Poczuj, gdzie jest twój język w ustach. Upewnij się, że dotyka górnej części ust. Dla dalszej praktyki, oto przydatne źródło: przewiń w dół, aby znaleźć bezpłatny arkusz roboczy ze zdaniami dźwiękowymi L i frazami wybranymi przez naszego językoznawcę. Zawiera również praktyczne wskazówki, które możesz od razu zastosować, aby poprawić wymowę dźwięku L. Aby wydać dźwięk „R”, język nie powinien dotykać górnej części ust. Przyciągnij język z powrotem do środka ust, blisko miejsca, gdzie naturalnie spoczywa, jeśli nic nie mówisz. Gdy wypowiadasz dźwięk, twoje usta powinny być nieco zaokrąglone. Spróbuj teraz: Powiedz kilka razy słowo „dobrze”. Podczas mówienia powinieneś czuć, jak powietrze przepływa między językiem a górną częścią ust. Powinnaś również poczuć, że Twoje usta stają się nieco zaokrąglone, gdy wydajesz dźwięk. Teraz przejdźmy do dźwięku „TH”. Ten może wydawać się dziwny, jeśli nie masz podobnego dźwięku w swoim ojczystym języku. Aby wydobyć ten dźwięk, włóż język między górne i dolne zęby. Twój język powinien trochę wystawać między zębami, a gdy wypychasz powietrze z ust, pozwól, aby trochę powietrza uciekło między językiem a zębami — to właśnie wydaje dźwięk. Spróbuj teraz: Powiedz słowo „pomyśl”. Powtórz to kilka razy. Upewnij się, że wsuwasz język między zęby.

Teraz, kiedy już wiesz, gdzie położyć język, czy słyszysz różnicę?

Aby uzyskać bardziej szczegółowe wyjaśnienie, jak poprawnie wykonać te trzy dźwięki, obejrzyj ten film z Uniwersytetu Woosong:

Lub sprawdź ten z Club English:

Na YouTube jest wiele innych przewodników po wymowie, więc rozejrzyj się za takim, który pomoże Ci opanować dźwięki języka!

Jeśli nie wiesz, co zrobić z językiem, aby wydać właściwy dźwięk, spróbuj kogoś zapytać. Poproś ich, aby wypowiedzieli słowo z tym dźwiękiem, a następnie powiedz, gdzie położyli język. Prawdopodobnie nigdy wcześniej o tym nie myśleli!

5. Podziel słowa na dźwięki.

Słowa składają się z sylab lub części. Na przykład słowo „sylaba” ma trzy sylaby: syl-la-ble. Zamiana słów na części może ułatwić ich wymawianie.

Aby sprawdzić, ile sylab ma słowo, połóż dłoń płasko tuż pod brodą. Wypowiadaj to słowo powoli. Za każdym razem, gdy broda dotyka dłoni, jest to sylaba.

jak-poprawić-angielską-wymowę

Możesz nawet zapisać to słowo w częściach. Zostaw spację lub narysuj linię między każdą sylabą (każda sylaba powinna mieć przynajmniej jedną samogłoskę: a, e, i, o, u, y). Teraz spróbuj wypowiedzieć to słowo. Mów to powoli i zatrzymuj się po każdej sylabie. Czy to nie prostsze?

Jeśli masz problem z sylabami, możesz to sprawdzić Ile sylab. Ta strona internetowa pokazuje sylaby w każdym wyszukiwanym słowie, a nawet pokazuje, jak je wymawiać.

  Niesamowite narzędzia do nauki angielskiego, które możesz już posiadać

6. Dodaj stres do dźwięków i słów.

Angielski to język, w którym się stresuje. Oznacza to, że niektóre słowa i dźwięki są ważniejsze niż inne. Słychać to, gdy wypowiadasz słowo na głos. Na przykład słowo „wprowadzić” jest wymawiane z akcentem na końcu, więc brzmi tak: „in-tro-DUCE”.

Czasami umieszczenie akcentu w słowie może zmienić jego znaczenie. Wypowiedz to słowo na głos: „obecny”. Jeśli powiedziałeś „PREsent”, masz na myśli rzeczownik, który oznacza „w tej chwili” lub „prezent”. Jeśli powiedziałeś „preSENT”, masz na myśli czasownik, który oznacza „dawać lub pokazywać”.

Istnieją zasady określające, gdzie w każdym słowie pojawia się akcent. Oto jedna zasada:

Większość dwusylabowych rzeczowników akcentuje się na pierwszej sylabie, a większość dwusylabowych czasowników jest akcentowanych na drugiej sylabie.

To tak jak słowo „teraźniejszość”. Oto kolejny przykład: rzeczownik „ADDRESS” to miejsce, w którym mieszkasz, a czasownik „addRESS” to rozmowa z kimś.

Jeśli to wszystko brzmi zbyt skomplikowanie, nie martw się o zapamiętywanie wszystkich tych zasad — najlepszym sposobem na naukę jest słuchanie i ćwiczenie. Pamiętaj, że większość rodzimych użytkowników języka angielskiego również nie zna zasad, po prostu mówią to, co „brzmi dobrze”. Przy wystarczającej praktyce możesz też uzyskać to, co brzmi dobrze.

Ten film o sześciu typowych błędach w języku angielskim omawia szczegółowo akcent wyrazowy w pierwszym punkcie:

Oglądaj resztę filmu, aby uzyskać inne przydatne wskazówki, jak uniknąć niektórych z najczęstszych błędów uczących się języka angielskiego.

Zegarek ten film z mmmEnglish aby uzyskać więcej informacji na temat akcentu sylaby w języku angielskim:

Zdania też mają akcenty; niektóre słowa są ważniejsze i są wypowiadane z większą jasnością i mocą niż reszta zdania. Spróbuj przeczytać na głos to zdanie: „Rano zjadłem tosty z masłem”.

Zdanie powinno brzmieć tak (pogrubione słowa to te z akcentem): „Ja jedli niektóre toast z masło w rano”. Zauważ, jak zwalniasz za każdym razem, gdy dochodzisz do ważnego słowa i szybko pomijasz mniej ważne?

Ćwicz dalej, czytając na głos, prowadząc rozmowy i słuchając dobrze tego, co inni stresują, gdy mówią.

7. Zadaj sobie pytanie, jakiego dialektu angielskiego chcesz się nauczyć.

Kiedy mówisz po angielsku, chcesz brzmieć, jakbyś był z Ameryki czy Anglii? Australia czy Nowa Zelandia? Może Kanada lub RPA.

Wybór dialektu języka angielskiego to jedna z pierwszych decyzji, jakie należy podjąć podczas Twojej podróży do nauki języka angielskiego. Przede wszystkim określi wiele słownictwa, którego się uczysz. Na przykład anglojęzyczni w Irlandii używają innych terminów na określenie pewnych rzeczy niż anglojęzyczni w Stanach Zjednoczonych — zwłaszcza jeśli chodzi o slang.

Po drugie, ten wybór drastycznie wpłynie na twoją wymowę.

Dwa najczęstsze rodzaje angielskiego dla uczniów ESL to prawdopodobnie amerykański angielski i brytyjski angielski.

Wybór typu wpłynie na sposób wymawiania dźwięków. Na przykład w Ameryce dźwięk „r” na końcu słowa jest znacznie ostrzejszy.

A kiedy „t” pojawia się w środku słowa, Amerykanie często wymawiają je jako „d”, podczas gdy Brytyjczycy wymawiają je jako twarde „t”. Pomyśl o słowach takich jak „woda”, „cokolwiek” lub „lżejszy”.

To dopiero początek. Mogę iść i dalej!

Wybór między amerykańskim a brytyjskim angielskim drastycznie zmieni również sposób wypowiadania słów takich jak „aluminium”, „schedule”, „garage” i „mobile”, żeby wymienić tylko kilka.

Po wybraniu dialektu angielskiego, którego chcesz się uczyć, oprzyj swoje metody i narzędzia nauki na tej decyzji.

Na przykład, jeśli chcesz uczyć się amerykańskiego angielskiego, nie chciałbyś mieć brytyjskiego partnera wymiany językowej, prawda? Będziesz naśladować dźwięki, które słyszysz, więc chcesz znaleźć ludzi i zasoby, które dadzą ci właściwy akcent.

Oglądanie filmów i programów telewizyjnych to fantastyczny sposób na naukę języka angielskiego i wyłapywanie akcentów. Szczególnie uwielbiam oglądać seriale telewizyjne, ponieważ masz wiele godzin treści i z czasem uczysz się rozumieć akcenty postaci.

Jeśli szukasz brytyjskiego programu telewizyjnego, polecam „Korona,” dramat o królowej Elżbiecie II. Uwielbiam też „Wielki brytyjski pokaz pieczenia”. Ten reality show jest beztroski i przyjemny do oglądania, a nauczysz się współczesnego slangu.

Co powiesz na angielskie programy? „Przyjaciele” to klasyczna opcja nauki języka angielskiego, a wielu Amerykanów z przyjemnością o niej porozmawia. „Brooklyn dziewięć-dziewięć” to sitcom, który jest obecnie na antenie, skupiający się na policjantach (policjantach i kobietach) w Nowym Jorku.

Możesz także znaleźć materiały do ​​nauki, które wystawiają Cię wyłącznie na wybrany dialekt. Weźmy na przykład aplikacje.

jak-poprawić-angielską-wymowę

Jeśli chcesz nauczyć się brytyjskiego angielskiego, LearnEnglish Sounds Right zapewni przewodnik po wymowie angielskiej dla osób, które chcą zdobyć brytyjski akcent, i możesz go pobrać dla swojego iOS lub Urządzenie z Androidem.

ELSA Speak: English Accent Coach to świetna aplikacja do nauki mówienia jak Amerykanin. Pobierz go na jabłko lub sklep Google Play.

Oprócz aplikacji możesz także korzystać z zasobów, które mogą być równie przydatne w uzyskaniu odpowiedniego dialektu.

Jak widać, Twój wybór dialektu wpłynie na każdą inną decyzję, jaką podejmiesz w odniesieniu do angielskiej wymowy!

8. Przesadź z niektórymi dźwiękami (zwiększ je).

Każdy, kto występował w teatrze, wie o przesadzie.

Czy kiedykolwiek byłeś na scenie i zrobiłeś wyraz twarzy lub zareagowałeś na czyjąś kwestię, tylko po to, by twój reżyser krzyknął: „Zrób to lepiej!” Na scenie trzeba przesadzać, żeby wyglądać normalnie dla publiczności.

Wymowa angielska jest dokładnie taka sama.

W zależności od języka ojczystego i dialektu angielskiego, którego się uczysz, niektóre dźwięki będą dla Ciebie trudne. Właściwie myślę, że każdy student ESL, którego spotkałem, który uczy się amerykańskiego angielskiego, zmaga się z amerykańskim dźwiękiem „r”!

Jak więc opanować tak trudny dźwięk?

Wyolbrzymiać. Przesadzaj z dźwiękiem, aż poczujesz się śmiesznie. Przesadzaj, dopóki nie będziesz pewien, że jest tak przesadnie, że ludzie będą się z ciebie wyśmiewać.

Czy przesadzasz do tego stopnia, że ​​czujesz się głupio? Wtedy prawdopodobnie jesteś na właściwej ścieżce.

Jeśli Twoja wymowa jest przesadzona, będziesz coraz bardziej świadomy kształtu swoich ust i ułożenia języka, gdy wypowiadasz ten dźwięk.

Wierz lub nie, ale wyolbrzymianie tych dźwięków prawdopodobnie ułatwi rodzicom zrozumienie Ciebie. Możesz pomyśleć, że brzmisz banalnie, ponieważ nie jesteś przyzwyczajony do wydawania takich dźwięków. Ale dla native speakera zabrzmisz o wiele bardziej autentycznie niż obcokrajowiec, który wstydzi się tych dźwięków.

Jaki jest cel? W końcu tak przywykniesz do kształtu ust, że nie będziesz świadomy przesady i nie będziesz myślał o zasadach angielskiej wymowy podczas mówienia. I wtedy wiesz, że jesteś na ścieżce biegłości.

9. Zapisz trudne słowa po ich dźwiękach.

Masz problem z niektórymi słowami? Spróbuj je wypisać.

Nie, nie tylko słowo. Spróbuj to wypisać fonetycznie (poprzez ich dźwięki zamiast pisowni).

  9 prostych strategii praktycznych konwersacji po angielsku

Załóżmy, że zmagasz się ze słowem pizza. Zapisz to fonetycznie: piːtsə.

Kiedy spojrzysz na akustykę, zobaczysz, że podwójne z jest wymawiane jak „ts”.

Spróbuj zrobić fiszki. Napisz słowo po jednej stronie, a następnie przeliteruj je fonetycznie po drugiej stronie. Jeśli to pomoże, możesz zaznaczyć litery po każdej stronie, na której się testujesz. (Może to być szczególnie przydatne dla uczniów wizualnych!)

jak-poprawić-angielską-wymowę

Zapisywanie rzeczy fonetycznie może być trudne, zwłaszcza jeśli jest to w twoim drugim języku. Jeśli potrzebujesz pomocy, odwiedź EasyPronunciation.com. Wpisz słowo lub zdanie, z którym potrzebujesz pomocy, a strona internetowa przetłumaczy je fonetycznie. (Bonus — pozwala wybrać między amerykańskim a brytyjskim angielskim!)

10. Zapisz, co słyszysz.

Chcesz opanować angielską wymowę? Usiądź i posłuchaj. Posłuchaj, jak ktoś mówi i zapisz, co mówi.

Możesz pomyśleć: „Hej, jestem tutaj, aby ćwiczyć mówienie po angielsku, a nie słuchanie!”

Jednak słuchanie to doskonały sposób na poprawę angielskiej wymowy.

Na moich lekcjach francuskiego w liceum musieliśmy co tydzień pisać dyktando (pisać to, co powiedział nauczyciel). Nauczycielka mówiła przez 20 minut i musieliśmy dokładnie zapisać to, co powiedziała. Próbując rozszyfrować jej akcent i zapisać to, co usłyszeliśmy, lepiej zrozumiałem francuską pisownię i wymowę.

Nie masz do dyspozycji nauczyciela angielskiego, który chce porozmawiać na głos przez 20 minut? Istnieje wiele sposobów na znalezienie zasobu!

jak-poprawić-angielską-wymowę

Angielski klub to świetna witryna do dyktowania, niezależnie od poziomu nauki. Wybierz dyktando elementarne, średnio zaawansowane lub zaawansowane.

Odsłuchasz dyktando raz z normalną prędkością. Potem po raz drugi przy zmniejszonej prędkości, aby móc to zapisać. Posłuchaj po raz trzeci z normalną prędkością. Następnie sprawdź swoją odpowiedź.

YouTube oferuje również wiele opcji ćwiczenia umiejętności słuchania i pisania. Zacznij od Mów po angielsku dzięki filmowi Vanessy z dyktando Dr. Seuss:

Możesz także obejrzeć scenę z programu telewizyjnego lub filmu i zapisać to, co usłyszysz. Jeśli oglądasz w usłudze, która udostępnia napisy, odtwórz scenę ponownie z napisami, aby sprawdzić swoją pracę.

Jeśli rozpoznajesz trudne dźwięki, gdy je słyszysz, prawdopodobnie nauczysz się je wymawiać.

11. Ćwicz ze skrętami języka.

Czy mówiąc po angielsku, masz do czynienia z podobnymi dźwiękami? Jak „sh” i „ch”, „t” i „th” lub krótkie i długie „e”?

Nie martw się, nie jesteś jedyny. Nie na dłuższą metę.

Zastanawiasz się, jak poprawić swój angielski akcent w trochę bardziej zabawny sposób? Twister języka może być zabawnym (ale trudnym!) sposobem na ćwiczenie rozróżniania dwóch dźwięków.

Twistery językowe to wiersze, które mogą być trudne do wyrecytowania, ponieważ wiele dźwięków jest podobnych. W krajach anglojęzycznych ludzie mówią je tylko dlatego, że to zabawne, kiedy robisz bałagan i brzmisz głupio. I to jest satysfakcjonujące, kiedy w końcu opanujesz wiersz!

Oto kilka przykładów popularnych, skutecznych łamaczy języka angielskiego:

Chcesz poćwiczyć dźwięki „s” i „sz”? Tu jest jeden:

Sprzedaje muszle nad brzegiem morza.

To bardzo znany łamacz języka. Ale kiedy już to zrozumiesz, spróbuj dodać kilka mniej znanych linijek:

Muszle, które sprzedaje, to na pewno muszle morskie.
Bo jeśli ona sprzedaje muszle na brzegu morza?
Więc jestem pewien, że sprzedaje muszle z wybrzeża.

W porządku, spróbujmy teraz poćwiczyć dźwięki „cl” i „cr”:

Jak można wepchnąć małże w czystą puszkę po kremie?

A teraz jeden dla dźwięków „sh” i „ch”:

Jeśli pies żuje buty, to jakie buty wybiera?

Chcesz ćwiczyć różne dźwięki za pomocą łamaczy językowych? Spójrz na tę listę tutaj.

Możesz także usłyszeć łamańce językowe wypowiadane przez native speakera języka angielskiego na angielskim Rachel (i zobacz, że nawet native speakerzy mogą mieć problemy z opanowaniem tych skomplikowanych twisterów!):

12. Używaj podcastów i filmów z wymową.

jak-poprawić-angielską-wymowę

Istnieje kilka doskonałych przewodników wideo i audio dotyczących wymowy angielskiej, których możesz użyć do poprawy. ten Klub języka angielskiego ma filmy, które pokazują, jak tworzyć różne dźwięki w języku angielskim. angielski Rachel ma przyjazne filmy wideo o tym, jak mówić i wymawiać amerykański angielski w codziennych rozmowach.

Jeśli bardziej lubisz podcasty, wymowy ma ponad 200 plików audio, które pomagają we wszystkim, od wymowy po stres i wysokość (jak podnosisz i obniżasz głos podczas mówienia).

Jeśli żadna z tych rzeczy nie jest tym, czego szukasz, jest o wiele więcej do wyboru. Znajdź odpowiedni dla siebie.

13. Nagraj siebie.

Jednym ze sposobów sprawdzenia, czy cała twoja praktyka działa, jest nagrywanie siebie kamerą. Używaj aparatu, a nie tylko dyktafonu, ponieważ ważne jest, aby widzieć, jak mówisz, a nie tylko to słyszeć.

Nie musisz pobierać żadnego specjalnego oprogramowania, aby się nagrywać; większość komputerów i urządzeń mobilnych ma wbudowane rejestratory wideo. Możesz użyć Budka fotograficzna na Macu lub Filmowe chwile na komputerze z systemem Windows. Konkretne programy zmieniają się z czasem (na przykład program Movie Moments może nie być już dostępny do czasu, gdy to przeczytasz), ale dopóki komputer ma aparat, powinieneś być w stanie nagrywać z nim filmy. Twój telefon lub urządzenie mobilne ma również aplikację do przechwytywania wideo, zwykle jako część aplikacji aparatu.

Porównaj swoje nagranie z osobą, która wypowiada te same słowa lub dźwięki. Znajdź wideo ze swojej ulubionej części z filmu, na przykład ten klip z „Ziemia do echa”. Wybierz jedno lub dwa zdania i nagraj siebie, próbując dopasować akcent, ton i wymowę filmu. Następnie możesz je porównać i zobaczyć, co zrobiłeś inaczej, i spróbować ponownie.

Poproś znajomego lub obejrzyj film, aby to sprawdzić. Jeśli Twoja wymowa nie brzmi tak samo, zadaj sobie kilka pytań: Czy poruszasz ustami we właściwy sposób? Czy twój język jest we właściwym miejscu? Czy podkreślasz właściwą część słowa? Wykorzystaj wszystko, czego do tej pory nauczyłeś się w tym artykule!

14. Ćwicz z kumplem.

jak-poprawić-angielską-wymowę

Jak zawsze „Praktyka czyni mistrza!” I łatwiej jest ćwiczyć z przyjacielem. Znajdź kogoś, z kim możesz poćwiczyć wymowę, osobiście lub za pośrednictwem społeczności internetowych, takich jak Wymiana językowa lub InterPals.

Ćwiczenie z kumplem (przyjacielem) da ci szansę wypróbowania wszystkiego, czego się nauczyłeś i uczenia się od siebie nowych rzeczy. Poza tym jest fajnie!

15. Mów tyle, ile możesz.

Jeśli nie mówisz często, możesz się denerwować, gdy w końcu nadejdzie czas, aby otworzyć usta i powiedzieć coś po angielsku.

To jak gra w koszykówkę. Możesz być dobry w bieganiu, dryblingu i podawaniu. Ale nigdy nie strzelasz piłką.

Wiesz, jak strzelać do piłki. Obserwujesz, jak robią to inni ludzie. Ale nigdy tego nie zrobiłeś.

Kiedy nadejdzie czas na zabawę i będziesz miał okazję strzelać, będzie ciężko. Poza tym, robiąc coś nowego przed innymi ludźmi, denerwujesz się tak bardzo, że twoje nerwy mogą cię sparaliżować.

To samo dotyczy mówienia po angielsku. Potrzebujesz nie tylko praktyki wymowy angielskiej, ale także musisz przeboleć nerwy, aby czuć się komfortowo, przemawiając przed innymi. Nerwy mogą prowadzić do wielu błędów, zwłaszcza w zakresie wymowy.

Spróbuj ustalić dla siebie zasadę: w domu musisz mówić do siebie po angielsku. Na początek spróbuj po prostu opowiedzieć, co robisz, kiedy gotujesz obiad lub szykujesz się do snu.

Obiecaj sobie, że będziesz mówić na głos przez co najmniej kilka minut dziennie.

Pamiętaj, praktyka czyni mistrza!

Wymowa jest tak samo ważna w nauce języka angielskiego, jak słownictwo i gramatyka. Dzięki tym 15 wskazówkom wkrótce będziesz na dobrej drodze do wymawiania angielskiego jak native speaker.

.