Kompletny przewodnik po tworzeniu planu nauki angielskiego, którego faktycznie chcesz przestrzegać



Co mają wspólnego pyszne ciasto i koncert Beyoncé?

Oboje zaczynają z dobrym planem.

Planowanie sprawia, że ​​wszystko idzie dobrze — od prostych przepisów na ciasta po skomplikowane układy taneczne. Plany pomagają nam przygotować się na problemy i być na bieżąco z naszymi celami.

Więc zdecydowanie powinieneś mieć dobry plan nauki, jeśli uczysz się angielskiego!

Plan nauki angielskiego zamieni Twoje marzenie o płynności w prawdziwe działanie. Sprawi, że osiągniesz swój cel.

Pokażemy Ci cztery kroki, aby zbudować idealny plan nauki angielskiego dla własnych potrzeb, z przykładowymi planami i wskazówkami.

Pod koniec tego artykułu dowiesz się, jak stworzyć spersonalizowany plan nauki angielskiego, który możesz dostosowywać, gdy stajesz się coraz bardziej zaawansowany.

.

Dlaczego powinieneś mieć plan nauki angielskiego

Jest tak wiele do nauczenia się w języku angielskim. Może się wydawać, że zadanie jest zbyt duże, aby je kiedykolwiek ukończyć.

Plan nauki sprawia, że ​​nauka języka angielskiego jest łatwiejsza do opanowania. To sprawia, że ​​dzielisz wielkie zadanie, jakim jest nauka angielskiego, na mniejsze kroki. Kiedy skupiasz się na tych małych krokach, nauka angielskiego nie wydaje się taka trudna. Plan nauki pomaga mierzyć Twoje postępy. Porównanie swojej nauki na przestrzeni kilku tygodni pokaże Ci, jak się poprawiasz i co musisz zmienić. To sprawia, że ​​nauka jest bardziej efektywna. Twój plan nauki zmusi Cię do wyznaczenia celów. Cele dają jasne pomysły, od czego zacząć i jak iść naprzód. Stworzenie własnego planu nauki oznacza, że ​​możesz uczyć się w tempie, które Ci odpowiada. Twój plan sprawi, że nauka angielskiego stanie się łatwą rutyną. Możesz uczyć się, kiedy chcesz i dopasować naukę do swojego życia, bez względu na to, jak bardzo jest zajęty! A najlepsza część? Plany nauki są motywujące! Dążenie do swoich celów daje Ci impuls, którego potrzebujesz, aby kontynuować naukę, nawet gdy nauka staje się ciężka!

Jak zbudować idealny spersonalizowany plan nauki angielskiego (przewodnik krok po kroku z przykładami)

1. Zadaj sobie te pytania, aby przygotować swój plan nauki angielskiego

Jak więc zacząć budować plan nauki angielskiego?

Najpierw musisz zadać sobie kilka pytań. Twoje szczere odpowiedzi pomogą Ci zbudować plan nauki, który przyniesie Ci większy sukces!

Dlaczego chcę się uczyć angielskiego? Jakie są moje cele i powody?

Czy to do pracy? Czy to na studia? Chcesz podróżować po świecie lub swobodnie rozmawiać z przyjaciółmi? Czy Twoim celem jest dzielenie się śmiesznymi dowcipami po angielsku? A może chodzi o rozmowę z nauczycielem w szkole?

Napisz listę pozytywnych rzeczy, które chcesz osiągnąć, jeśli poprawisz swój angielski. Uporządkuj je od najważniejszych do najmniej ważnych. Osoby znajdujące się na szczycie Twojej listy to główne powody, dla których chcesz uczyć się angielskiego.

Ten proces pomoże ci wyraźnie zobaczyć swoje cele. Twoje cele będą decydować o tym, jak zorganizujesz swój plan studiów. Ustalą, czego się nauczysz i jak się tego nauczysz.

Jak najlepiej się uczyć? Jaki jest mój styl uczenia się?

Czy lubisz uczyć się poprzez rozmowy? Czy lepiej się uczysz, kiedy coś zapisujesz lub oglądasz obrazki? Czy jesteś osobą rano, czy lepiej uczysz się wieczorami?

Odpowiedzi na te pytania pomogą Ci zbudować plan nauki wokół metody i harmonogramu, które pomogą Ci szybciej się uczyć.

Ile mam czasu?

Wyznaczenie zbyt dużej ilości czasu w tygodniu na naukę może sprawić, że poczujesz, że nigdy jej nie ukończysz. Brak czasu na naukę może również sprawić, że poczujesz się w ten sposób.

Bądź realistą. Spójrz na swój tydzień i policz, ile czasu prawdopodobnie będziesz miał na naukę. Jeśli nie masz pewności, spędź tydzień, żyjąc normalnie i zapisz czas, w którym możesz się uczyć, gdy się to stanie.

  5 ćwiczeń z języka angielskiego przeznaczonych dla turystyki i hotelarstwa

Może się okazać, że masz godzinę przed kolacją każdego wieczoru, pół godziny jazdy autobusem do pracy lub pół dnia w weekendy. Dodaj to wszystko i uzyskaj tygodniową sumę.

Jakie zasoby edukacyjne posiadam lub mogę otrzymać?

Masz komputer, smartfon lub podręcznik do języka angielskiego? Mieszkasz lub pracujesz w pobliżu biblioteki? Czy masz jakieś programy komputerowe lub aplikacje, które pomogą Ci w nauce języka angielskiego?

Jeśli nie, czy wiesz, skąd je wziąć? Ile pieniędzy jesteś w stanie zapłacić za materiały edukacyjne?

To świetny sposób na znalezienie narzędzi do nauki, o których być może zapomniałeś. Zastanów się, jak chciałbyś wykorzystać te zasoby w swoim planie studiów.

Czy potrzebuję pomocy innych osób? Kto? Jak otrzymam ich pomoc?

Uczysz się lepiej sam, czy wolisz uczyć się z innymi studentami języka angielskiego? Czy są jacyś przyjaciele lub nauczyciele, których możesz poprosić o pomoc?

Ludzie to niesamowite zasoby! Pomyśl o skontaktowaniu się z innymi uczniami w sprawie pomysłów na naukę, dzieleniu się osiągnięciami z przyjaciółmi lub szukaniu wskazówek od nauczycieli.

Posiadanie sieci ludzi pomoże ci trzymać się planu nauki języka angielskiego i rozwijać się w nauce.

2. Zbuduj zarys swojego planu nauki

Wykorzystaj odpowiedzi na swoje pytania, aby stworzyć zarys swojego planu nauki języka angielskiego. Po prostu wykonaj następujące kroki:

Wybierz swój główny cel nauki:

Zapisz swój główny cel w jasnym zdaniu. Uczyń to pozytywnym i czymś, co możesz osiągnąć. Na przykład:

Moim celem jest prowadzenie prezentacji w języku angielskim w pracy bez obaw.

Podziel swój cel na mniejsze kroki:

Zapisz mniejsze kroki, które musisz wykonać, aby osiągnąć swój cel. Te kroki mogą obejmować wiele obszarów komunikacji w języku angielskim, w tym mówienie, słuchanie, słownictwo, pisanie, czytanie, rozumienie lub umiejętności społeczne.

Zapamiętaj słownictwo związane z moją pracą Rozwijaj formalne umiejętności pisania Stań się pewny siebie, przemawiając przed dużymi grupami

Ustaw harmonogram i narysuj zarys planu nauki:

Tydzień to dobra długość planu nauki, ponieważ większość ludzi ma cotygodniowe rutyny.

Narysuj wizualny plan nauki na swój tydzień. To tak proste, jak złożenie kartki papieru, aby utworzyć osiem kolumn. Wpisz nazwę każdego dnia w górnej części siedmiu kolumn. Pozostaw jedną kolumnę pustą do pisania notatek.

Zapisz godziny dnia z boku każdej kolumny. Na górze zacznij od czasu, kiedy się obudzisz. Na dole skończ z czasem pójścia spać. Uwzględnij wszystkie godziny pomiędzy nimi, aby uzyskać pionową oś czasu.

Zacznij wypełniać swój plan nauki:

Najpierw dodaj swoje normalne cotygodniowe czynności do swojego planu nauki.

Jeśli idziesz do pracy od 9 do 17 w poniedziałek, wpisz to w kolumnie Poniedziałek obok godzin na osi czasu. Jeśli robisz to również we wtorek, środę, czwartek i piątek, wpisz to również w tych kolumnach. Zrób to dla wszystkich ustalonych czynności, które wykonasz w ciągu tygodnia.

Teraz pomyśl o liczbie godzin, które obliczyłeś na naukę. Zacznij dodawać czas na naukę w wolnych miejscach na swojej osi czasu.

Poświęć trochę czasu na przenoszenie czynności. Jeśli rano czujesz się lepiej, przenieś poranny spacer na wieczór i zamiast tego zrób godzinę nauki. Przenieś zajęcia, aby sesje nauki były dłuższe lub krótsze. Użyj ołówka, aby wymazać i ponownie napisać swój plan, aż uzyskasz cotygodniową rutynę, z której będziesz zadowolony.

Pamiętaj, aby uwzględnić przerwy w swoim planie nauki!

Na przykład:

Poniedziałek 7 rano: śniadanie 8 rano: nauka angielskiego w domu 9 rano: nauka angielskiego w autobusie jazda do pracy 9:30 rozpoczęcie pracy 17:00: zakończenie pracy, wyjście z biura 17:30: wieczorny spacer 18: nauka angielskiego w jazda autobusem do domu 18:15: Zrób sobie przerwę na resztę jazdy autobusem 18:30: Kolacja 19:30: Relaks 21:30 Pora snu

Ustaw punkt kontrolny, aby zmierzyć swój sukces:

Zdecyduj się na punkt kontrolny. Jest to moment, w którym sprawdzisz swoją naukę za pomocą wybranego przez siebie testu. Zalecane jest testowanie nauki co dwa tygodnie.

To jest ważne. Wyniki tych testów pomogą Ci zorganizować przyszłe cotygodniowe plany studiów.

Wpisz datę następnego punktu kontrolnego w kolumnie notatek w swoim planie nauki. Na przykład:

Notatki Test po dwóch tygodniach: 17 listopada.

3. Uporządkuj treść w swoim planie nauki

Jeśli wykonałeś powyższe kroki, masz teraz zarys spektakularnego planu nauki! Zrób kopie tego konspektu. Dzięki temu zaoszczędzisz czas podczas tworzenia cotygodniowych sesji nauki języka angielskiego.

Teraz możesz wypełnić plan nauki treściami, których się nauczysz.

Spójrz wstecz na listę umiejętności językowych, których musisz się nauczyć. Pomoże Ci to zdecydować, czego będziesz się uczyć w ciągu tygodnia. Oto nasz przykład ponownie:

Zapamiętaj słownictwo związane z moją pracą Rozwijaj formalne umiejętności pisania Stań się pewny siebie, przemawiając przed dużymi grupami

  Jak skutecznie się uczyć języka angielskiego?

Ustal priorytety swoich kroków w nauce:

Pamiętasz małe kroki, które wybrałeś wcześniej, które doprowadzą Cię do głównego celu? Zdecyduj, nad którymi musisz najwięcej popracować. Zastanów się również, które umiejętności pomogą poprawić inne umiejętności.

Zapisz swoją uporządkowaną listę w kolumnie notatek w swoim planie nauki. Ta lista może się zmieniać z tygodnia na tydzień, więc przepisz ją ponownie w kolejności ważności na tydzień, który masz zacząć. Na przykład:

Nabierz pewności siebie, przemawiając przed dużymi grupami Zapamiętaj słownictwo związane z moją pracą Rozwijaj umiejętności formalnego pisania

Teraz skorzystaj z tej listy, aby zaplanować czas na naukę dla każdego z nich.

Krok 1 powinien zająć 50% Twojego tygodniowego czasu nauki.

Krok 2 powinien zająć 25% Twojego tygodniowego czasu nauki.

Krok 3 powinien również zająć 25% twojego tygodniowego czasu nauki.

To jest ogólna zasada. Jeśli uważasz, że drugi krok wymaga więcej czasu na naukę w ciągu tygodnia, możesz dostosować swój plan nauki angielskiego do swoich potrzeb.

Wybierz strategie i zasoby, które doprowadzą Cię do celu:

Tutaj wybierasz metody i style uczenia się, których będziesz używać w swoim planie nauki.

W powyższym przykładzie poranna jazda autobusem może być czasem na słuchanie formalnego angielskiego w podkaście. Popołudniowy spacer można by odbyć z grupą kolegów, co byłoby świetną okazją do budowania pewnych umiejętności mówienia po angielsku w dużych grupach.

Cotygodniowe lunche w każdą sobotę można zorganizować z przyjaciółmi, którzy również uczą się angielskiego. Byłaby to okazja do porównania notatek, ćwiczenia słownictwa i dzielenia się pomocnymi książkami.

preply to kolejne wyjątkowe, zabawne narzędzie, które możesz zmieścić w dowolnym miejscu w swoim planie nauki.

preply wykorzystuje autentyczne nagrania wideo — takie jak teledyski, zwiastuny filmów, wiadomości i inspirujące przemówienia — i przekształca je w spersonalizowane lekcje nauki języków.

Możesz wypróbować preply za darmo przez 2 tygodnie. Kliknij tutaj, aby sprawdzić stronę lub pobrać aplikacja na iOS lub Aplikacja na Androida.

preply Ad

Nie spiesz się, aby zobaczyć, jak możesz mądrze korzystać ze swoich zasobów. W swoim planie nauki dodaj konkretną umiejętność, na której będziesz się koncentrować podczas każdej sesji nauki, oraz zasoby, z których będziesz korzystać. Wyraźnie zapisz zadanie, aby dokładnie wiedzieć, co robić. Na przykład:

Poniedziałek 7 rano: Śniadanie 8 rano: Ucz się angielskiego w domu (słownictwo) Przeczytaj książkę związaną z pracą i zrób listę nieznanych słów Poznawaj znaczenia słów Napisz pięć zdań, używając nowych słów, aby sprawdzić w pracy dzisiaj 9 rano: Ucz się angielskiego podczas jazdy autobusem do pracy (przemówienie formalne) Obejrzyj wideo preply z przemówieniem formalnym 9:30 Rozpocznij pracę 17:00: Zakończ pracę, opuść biuro 17:30: Wieczorny spacer (przemówienie publiczne) Porozmawiaj po angielsku z kolegami 18:00: Ucz się angielskiego podczas jazdy autobusem strona główna (słownictwo) Ćwicz fiszki ze słownictwem 18:15: Zrób sobie przerwę na resztę jazdy autobusem 18:30: Kolacja 19:30: Relaks 21:30 Pora snu

Dodatkowe sztuczki do nauki do włączenia:

Czasami, nawet przy najlepszych planach nauki, nauka angielskiego może być trudna i myląca! Oto kilka wskazówek, które możesz włączyć do swojego planu nauki, aby ci pomóc. Możesz zaplanować je z wyprzedzeniem lub dodać je do swojego planu nauki na bieżąco, w zależności od twoich słabości z języka angielskiego.

Wymyśl wierszyk lub powiedzenie. Rymowanki i powiedzonka to zabawne sposoby na przekształcenie czegoś niezapomnianego w coś niezapomnianego.

Rymowanie to składanie słów, które używają tych samych dźwięków, na przykład „lis rzucający kamieniami z pudełka ma na sobie skarpetki”. Istnieje wiele rymowanek, które wykorzystują powtarzanie, aby pomóc Ci nauczyć się i zapamiętać słownictwo angielskie.

Powiedzenia to popularne grupy słów, które nie rymują się, np. „bezpieczniej niż przepraszam”. Możesz wyszukiwać popularne angielskie powiedzenia i rymowanki, ale fajnie jest też wymyślać własne!

Śpiewać pod prysznicem. Czy kiedykolwiek denerwowałeś się, gdy piosenka utknęła w Twojej głowie? Cóż, czas się tym ekscytować!

Słuchanie angielskich piosenek pomoże Ci zapamiętać angielskie słowa i zwroty. Wyznacz w swoim planie nauki trochę czasu na słuchanie piosenek. Najlepsze jest to, że możesz to zrobić, gdy robisz coś innego. Sprzątanie domu, branie prysznica, spacery z psem i zakupy to czynności, które możesz wykonywać, śpiewając do ulubionej angielskiej muzyki.

Wyświetlaj tygodniowe reguły i wyjątki. Istnieje wiele reguł językowych, które mogą pomóc uczniom szybko i łatwo zrozumieć angielski. Dotyczy to zwłaszcza pisowni i gramatyki języka angielskiego.

Wybierz regułę na każdy tydzień, na przykład „i przed e, z wyjątkiem po c.” Zapisz go na kartce i umieść w miejscu, w którym będziesz go codziennie widzieć. Lodówka, drzwi i ekran komputera to dobre opcje.

Za każdym razem, gdy zobaczysz notatkę, wypowiedz ją w głowie lub na głos. Im więcej będziesz to powtarzał w ciągu tygodnia, tym bardziej to zapamiętasz.

  4 sposoby, dzięki którym uczniowie ESL mogą w pełni przygotować się do GRE

Ustaw drzwi do słownika. Próbujesz nauczyć się wymawiać lub przeliterować nowe słowo? Umieść go na karteczce i przyklej do ramy drzwi.

Wybierz drzwi, które zwykle są otwarte i takie, przez które przechodzisz wiele razy dziennie. Za każdym razem, gdy przejdziesz przez drzwi, uderz w karteczkę. Gdy to zrobisz, powiedz lub przeliteruj słowo, które jest na nim napisane.

To świetny sposób na zaangażowanie wszystkich osób w Twoim miejscu pracy lub klasie! Kontynuuj dodawanie kolejnych słów, aż Twoje drzwi do słownictwa będą źródłem nauki dla wszystkich!

Rób błędy codzienną praktyką. Jeśli ciągle popełniasz błąd, nie denerwuj się. Zamiast tego poświęć swojemu błędowi większą uwagę i skupienie.

Na przykład niepoprawnie używasz słowa „konwersacja”. Zamiast unikać tego słowa, poproś znajomego mówiącego po angielsku, aby dał ci 7 zdań, w których poprawnie użyto tego słowa. Zapisz je i używaj każdego dnia w tym tygodniu. Ta technika przestanie martwić się błędami i sprawi, że poczujesz się sukcesem.

Zdecyduj, jak przetestujesz swoją naukę:

plan-nauki-angielskiego

Teraz, gdy dodaliśmy nasze zasoby edukacyjne do naszego planu nauki, nadszedł czas na zakończenie przygotowania do punktu kontrolnego.

Ten krok nie powinien być pomijany ani cofany na później. Zorganizowanie go przed rozpoczęciem nauki pomoże ci od samego początku być na bieżąco z nauką angielskiego.

plan-nauki-angielskiego

Sprawdź swoje umiejętności, korzystając z formalnych testów lub nieformalnych informacji zwrotnych. Egzaminy formalne mogą być programami online i mini-egzaminami. Nieformalną informacją zwrotną mogą być dyskusje z nauczycielami, szefem, współpracownikami i przyjaciółmi.

W przypadku ocen formalnych, ESL, angielski tag oraz Międzynarodowy Dom oferuj testy online, aby sprawdzić ogólną znajomość języka angielskiego. Poziom języka oraz plan-nauki-angielskiegoGramatyka języka angielskiego online może sprawdzić Twoją znajomość gramatyki i słownictwa. Zestaw EF, Kaplan International oraz ABA angielski pomóc Ci sprawdzić swoje umiejętności rozumienia zarówno czytania, jak i słuchania.

Nieformalne testy można przeprowadzić, po prostu prosząc kogoś o porozmawianie o Twoich umiejętnościach językowych. Możesz poprosić szefa lub współpracowników o przeglądanie służbowego e-maila co dwa tygodnie. plan-nauki-angielskiegoTy i znajomy możecie nagrywać swoje rozmowy i omawiać używany język. Możesz przeczytać część angielskiej książki nauczycielowi, który zasugeruje inne książki dopasowane do Twojego poziomu umiejętności.

Ustawiając teraz punkty kontrolne, masz większe szanse na kontynuowanie oceny swojej nauki. Wyniki pomogą Ci za każdym razem, gdy zaplanujesz swoją cotygodniową rutynę nauki, ponieważ będziesz doskonale rozumieć, na jakich umiejętnościach musisz się skoncentrować.

4. Uczyń naukę łatwą!

Teraz, gdy twój plan nauki języka angielskiego jest gotowy, spróbuj użyć tych technik, aby nauka angielskiego była czymś, co naprawdę chcesz robić.

Spraw, aby Twój plan nauki angielskiego wyglądał dobrze:

Wizualny plan nauki jest motywujący, ponieważ przyciąga wzrok i zachęca do spojrzenia na niego. Napisz swój cel dużymi literami i udekoruj go w dowolny sposób. W ten sposób poprawisz nastrój za każdym razem, gdy sprawdzisz, jakie badanie będziesz wykonywać każdego dnia.

Oprócz tego, że dobrze wygląda, jest łatwy w użyciu. Zdecyduj, czy Twój plan nauki powinien być fizyczny, czy cyfrowy. Powinno być łatwe do stworzenia każdego tygodnia, łatwe do sprawdzenia w ciągu dnia i łatwe do dostosowania, gdy zajdzie taka potrzeba. Łatwy plan ułatwia naukę!

Skonfiguruj swoje środowisko do nauki:

Stwórz w swoim domu lub pracy miejsce, w którym dobrze będzie przebywać. Jeśli czujesz się komfortowo, nauka będzie sprawiać dużo więcej przyjemności! Włóż czas i wysiłek, aby utrzymać go w czystości. Dodaj rośliny, obrazy, poduszki i relaksującą muzykę. Spraw, by było tak miło, że będziesz chciał pozostać w strefie nauki na zawsze!

Ustaw przypomnienia:

Będą się rozpraszać, więc bądź przygotowany. Skonfiguruj system przypomnień na te tygodnie, w których Twój mózg zaczyna tracić koncentrację. Przypomnienia mogą być alertami kalendarza w telefonie lub karteczkami samoprzylepnymi przyklejonymi do lustra w łazience.

Niech to będzie proste i pozytywne, na przykład „Podekscytuj się swoją wzmacniającą mózg lekcją o 8 rano!”

Bądź elastyczny ze swoim planem nauki angielskiego:

Jeśli zaczniesz czuć się przytłoczony, usuń listę rzeczy do zrobienia. Skoncentruj się tylko na następnym kroku. Widzenie tylko jednej rzeczy na liście zmniejszy stres związany z wykonywaniem zadań. Będziesz mógł pozostać szczęśliwy i skoncentrowany na następnej lekcji.

Jeśli unikasz nauki, mogą pojawić się większe problemy. Jeśli zawsze się nudzisz lub czujesz, że twoja nauka jest zbyt trudna, na zawsze zrezygnujesz z planu nauki. Jeśli dzieje się tak tydzień po tygodniu, zmień swój plan nauki! Zmień swoją rutynę, aby uwzględnić więcej swoich zainteresowań i pomyśl pozytywnie o całej ekscytującej nauce.

Na koniec upewnij się, że świętujesz!

Świętuj osiągnięcie swoich celów. Świętuj osiągnięcie połowy. Świętuj nawet wszystkie porażki! Czemu? Ponieważ wszyscy uczymy się na błędach. Błędy pokazują, że każdego dnia uczymy się coraz więcej.

Tak, angielski może być trudny do nauczenia, ale celebrowanie każdego małego kroku sprawia, że ​​jest to łatwiejsze i o wiele przyjemniejsze!

Niezależnie od tego, czy będzie to drobny osobisty prezent, uroczysty posiłek, czy wycieczka z przyjaciółmi, zrób coś, co sprawi, że Twoja podróż edukacyjna będzie szczęśliwa. Więcej szczęścia daje więcej motywacji. To sprawi, że będziesz podekscytowany kontynuowaniem nauki, dopóki nie będziesz mówić po angielsku jak zawodowiec!

Masz teraz całą wiedzę potrzebną do stworzenia planu nauki języka angielskiego! Twój plan przyniesie Ci niesamowite rezultaty, jeśli zrobisz to dobrze. Poświęć trochę czasu na opracowanie najlepszego planu. Niech będzie zabawny, łatwy w użyciu i motywujący.

Twój unikalny plan nauki angielskiego to narzędzie, które sprawi, że będziesz mówcą po angielsku, jakim chcesz być. Nigdy więcej pragnień, nigdy więcej nadziei. Przygotuj się na spektakularną naukę!

.