Lekcje nauki chińskiego: Matt Hess

W tym tygodniu przedstawiamy Matta Hessa, kolegę, z którym razem uczyłem podczas naszego programu szkoleniowego w Pekinie przed wspólnym wyjazdem do Shenzhen. Jedno jest pewne, jest naprawdę pasjonatem tego języka i kultury, nie wspominając o tym, że jest w tym dobry!

Jego własnymi słowami:

Urodziłem się i wychowałem w Seattle w stanie Waszyngton. W 2011 roku ukończyłem Lewis and Clark College. Spędziłem mój trzeci rok w college’u, studiując za granicą w Pekinie, zanim poszedłem na studia ze spraw międzynarodowych i języka chińskiego. Spędziłem rok po ukończeniu szkoły w Shenzhen, jako zagraniczny nauczyciel, ucząc angielskiego grupę głupkowatych dzieciaków ze szkoły średniej. Obecnie cieszę się z powrotu do USA, ale już planuję powrót do Azji tego nadchodzącego lata.

Jak długo uczysz się chińskiego? W jakim kontekście? W jakim celu?

Zacząłem uczyć się chińskiego na drugim roku studiów. Na początku intensywnie uczyłem się japońskiego, ale pomyślałem, że znajomość języka chińskiego przyda się we wszelkich badaniach związanych z Azją Wschodnią, które mógłbym prowadzić na kierunku stosunki międzynarodowe. W miarę upływu pierwszego roku stopniowo zdałam sobie sprawę, że chiński zastąpi japoński jako mój główny język obcy. To uczucie zestaliło się
kiedy zdecydowałem się spędzić cały trzeci rok studiów za granicą w Pekinie, a nie w Tokio. Japonia to wspaniały kraj, a japoński był fascynującym językiem do nauki, ale Chiny i chiński to po prostu zupełnie nowa przygoda. To była jedna z najlepszych decyzji, jakie kiedykolwiek podjąłem.

Czy masz określoną filozofię dotyczącą tego, jak podchodzisz do nauki języka chińskiego? Czy masz jakieś wielkie pytania o to wszystko?

Nie ma wielkiego 想法, ale kiedy uczysz się języka, błędem jest myślenie, że naprawdę możesz nauczyć się języka tylko w klasie. Doświadczenie na zajęciach jest ważne i ma swoje miejsce, ale zaangażowany uczący się języka musi podjąć prawdziwy wysiłek, aby osobiście nawiązać kontakt z historią, bieżącymi wydarzeniami, popkulturą i mieszkańcami kraju/krajów języka docelowego. Z mojego doświadczenia wynika, że ​​ludzie, którzy to robią, zwłaszcza podczas studiów za granicą, robią szalone skoki w biegłości językowej.

  Świat należy do Ciebie: 5 skutecznych sposobów samodzielnej nauki chińskiego

Jakie aspekty nauki chińskiego lubisz najbardziej? (mogą to być konkretne materiały badawcze, metody, działania, aspekty społeczne itp.)

Podczas studiów za granicą w programie CET Beijing Language Intensive każda klasa musiała co tydzień przygotowywać i wykonywać skecz przed resztą programu. Moja klasa bardzo zaangażowała się w kilka naszych skeczy i świetnie się przy tym bawiła. Na czas trwania programu mieliśmy zobowiązanie dostępne tylko w języku chińskim przez całą dobę, 7 dni w tygodniu. Wszyscy nauczyliśmy się ogromnej ilości dzięki tej współpracy wyłącznie w Chinach.

Poza tym lubię stawiać sobie wyzwania oglądając chińskie filmy z chińskimi napisami. Zawsze uczę się mnóstwa nowego języka. Inną świetną rzeczą do zrobienia, jeśli nie jesteś Chińczykiem i mieszkasz w Chinach, jest wzięcie chińskiej gazety (bez względu na to, czy naprawdę możesz ją przeczytać, czy nie) i usiąść w miejscu publicznym. Następnie poczekaj, aż jakiś ciekawski obserwator podejdzie i rozpocznie rozmowę. Z mojego doświadczenia wynika, że ​​rzadko zajmuje to bardzo dużo czasu i jest to świetna praktyka mówienia jeden na jednego, kimkolwiek okaże się twój partner do rozmowy!

Jakie błędy popełniają inni uczący się języka? Czego NIE powinni robić ludzie, którzy uczą się chińskiego?

Nie lekceważ znaczenia poprawnej wymowy. Podkreślaj prawidłowe tony od samego początku, ponieważ są one niezbędne. Być może prawdą jest, że chiński jest trudny do nauczenia, głównie ze względu na nieznaną barierę tonów i znaków pisanych. Ale nie lubię patrzeć, jak ludzie, którzy są nowicjuszami lub myślą o nauce chińskiego, poddają się, ponieważ są nadmiernie onieśmieleni. Znaki i tony mogą być trudne, ale nie da się ich nauczyć, a jeśli zainwestujesz trochę czasu i wysiłku, mogą być świetną zabawą!

  Lekcje nauki chińskiego: Sara Jaaksola

Jakieś ulubione słowa lub wyrażenia? (są ładunki, które nie mają odpowiedników w języku angielskim)

Jednym z moich ulubionych jest 塞翁失马, „sàiwēngshīmǎ”. Podoba mi się głównie dlatego, że ma proste i klasyczne angielskie tłumaczenie „błogosławieństwo w przebraniu”. To był też pierwszy i jedyny raz, kiedy zetknąłem się z pinyin „weng”, który jest fajny w nerdowski sposób.

Śmieszne historie z twojego doświadczenia? Zawstydzające błędy językowe, nieporozumienia, surrealistyczne chwile itp.

Doświadczenie czekania w kolejce przez 3 godziny na środku placu Tiananmen, spędzenie mniej niż dwóch minut w mauzoleum Przewodniczącego Mao, było dość surrealistyczne. Niektórzy przyjaciele i ja dokonaliśmy wątpliwego wyboru, aby to zrobić podczas szalenie pracowitego okresu wokół chińskiego Nowego Roku, ale warto było porozmawiać z ludźmi wokół nas i wspaniałymi obserwacjami ludzi. Nie wspominając o tym, że był to jeden z tych rzadkich dni w Pekinie o rześkim błękitnym niebie. Gdyby tylko było ich więcej!

Jakieś pamiętne kamienie milowe? Jakieś „Aha!” lub chwile eureka?

Miałem wielki moment „aha”, kiedy spojrzałem wstecz na mój intensywny program językowy i zdałem sobie sprawę, że naprawdę dobrze poznałem mojego chińskiego współlokatora i nauczycieli bez ani jednego słowa po angielsku. To jest coś, czego nigdy nie wyobrażałem sobie dorastając w jednojęzycznej rodzinie w Stanach.

Jak utrzymać motywację podczas nauki chińskiego?

Jeśli czuję, że moje zainteresowanie nauką chińskiego zaczyna słabnąć, znajduję i oglądam wysokiej jakości chiński film. Co, w mojej książce, oznacza wszystkie starsze rzeczy reżysera Zhanga Yimou lub cokolwiek, co dotyczy aktora/reżysera Jianga Wena.

  Lekcje nauki chińskiego: Matt Owen

Absolutnie, bez dwóch zdań, ulubione danie chińskie?

Prawie wszystko z bakłażanem lub zieloną fasolką!

Czy masz jeszcze jedną wskazówkę dotyczącą czegoś, co nasi czytelnicy mogą zrobić DZIŚ, aby poprawić swój chiński?

Noś mały notes w kieszeni do zapisywania nowych lub nieznanych słów i zwrotów. Prowadzenie na bieżąco ewidencji nowych słów oraz słów, które cały czas widzisz lub słyszysz, ale których nie znasz, bardzo mi pomogło w przeszłości, zwłaszcza gdy mieszkałem w Chinach. To nie tylko pomogło mi przypomnieć mi o szukaniu nieznanych słów, ale także sprawiło, że byłam uważna i uważna na codzienne otoczenie. Wszystkie te niezrozumiałe znaki uliczne pokryte szalonymi postaciami, menu restauracji i przypadkowe rzeczy, które słyszysz w mieście, naprawdę można się nauczyć.

Dziękuję Matt za podzielenie się tymi wskazówkami i historiami. Wow, łapiąc Pekin błękitnym niebem?! Porozmawiaj o 千载难逢! Poza tym, że zgadzam się z jego wskazówką dotyczącą posiadania solidnych podstaw dźwięków i postaci, uważam, że posiadanie tego notatnika jest świetne. Mówiąc z doświadczenia, naprawdę szybciej zapamiętujesz nowe słowa, gdy uczysz się ich w tej chwili, zamiast z suchego podręcznika.

Jeśli chcesz zostać wyróżniony w naszej serii Lekcje nauki języka chińskiego, daj nam znać.

preply wykorzystuje autentyczne nagrania wideo — takie jak teledyski, zwiastuny filmów, wiadomości i inspirujące przemówienia — i przekształca je w spersonalizowane lekcje nauki języków.

Możesz wypróbować preply za darmo przez 2 tygodnie. Kliknij tutaj, aby sprawdzić stronę lub pobrać aplikacja na iOS lub Aplikacja na Androida.

preply Ad

Zarejestruj się za darmo tutaj, tak jak nasz Facebook & Śledź nas na Twitterze@Fluentuchinese..