Naucz się mówić po hiszpańsku z 6 zabawnymi metodamiJak to się mówi, el español tiene un color muy especial (hiszpański jest naprawdę wyjątkowy)!

Hiszpański występuje w wielu kształtach i rozmiarach. Używany w ponad 25 krajach na całym świecie, istnieje ponad 100 sposobów mówienia, jeśli weźmiesz pod uwagę regionalne akcenty, slang, wymowę i intonację.

Więc na pewno słyszałeś, jak ktoś ci powiedział: „¿Me entiendes?” (rozumiesz mnie?) podczas rozmowy.

I z pewnością w pewnym momencie twoja odpowiedź na to pytanie brzmiała: „ehh… nie, perdón”. (Um… nie, przepraszam).

W kręgach językowych toczy się wiele debat na temat tego, co stanowi neutralny język hiszpański. Obecnie język hiszpański ma około 400 milionów użytkowników w obu Amerykach i 44 miliony w Hiszpanii, więc istnieje kilka różnic, o których należy pomyśleć, rozważając, jak może brzmieć neutralny hiszpański.

Wielu uczniów zgadza się, że najwyraźniej mówią tubylcy z Peru i Kolumbii, podczas gdy inni twierdzą, że akcent z Valladolid w Hiszpanii to „prawdziwy” hiszpański. Jeśli chodzi o to, kto mówi właściwym językiem, tak naprawdę nie ma czegoś takiego jak autentyczny lub fałszywy, ponieważ wszystkie odmiany hiszpańskiego są równie ważne.

Mając to na uwadze, w kontekście tej wielkiej różnorodności, dobrym pomysłem jest nauczenie się rozpoznawania różnych sposobów mówienia i akcentów, aby opanować mówiony hiszpański!

.

Wybierz swój mówiony hiszpański

Hiszpański w języku kastylijskim i latynoamerykańskim

Hiszpański kastylijski (CS): CS to ogólna wersja hiszpańska używana w Hiszpanii. Ogólnie, ponieważ z południa na północ jest tyle różnorodności językowej, ile jest Hiszpanów w Hiszpanii. Wielu twierdzi, że mówione CS ma większą szybkość (szybkość) i trudniejszą wymowę niż inne odmiany hiszpańskie, ale wszystko zależy od kontekstu i mówcy.

Hiszpański latynoamerykański (LAS): LAS to ogólna wersja hiszpańskiego używanego w Ameryce Łacińskiej. Jest to również bardzo ogólne, ponieważ istnieją różnice w intonacji i akcentach między hiszpańskim meksykańskim, chilijskim i boliwijskim. Pamiętaj, to duży kontynent! Podsumowując, wielu uczniów komentuje, że mówiony LAS ma bardziej komfortową szybkość i wymowę, ale pamiętaj, że kontekst i mówca również mają tu znaczenie.

  10 wskazówek dotyczących przyjemnej i przyjaznej wymiany języka hiszpańskiego online

Dla naszych celów pamiętaj o tych 2 ważnych elementach w mówionym CS i LAS:

1. Mind Your Cs i Zs: W mówionym CS litery c i z są wymawiane z odrobiną seplenienia, podobnie do dźwięku, jaki wydajemy, wymawiając „th” w słowie „the”. W mówionym LAS litery z, c i s wymawia się dokładnie tak samo.

2. Użycie Vosotros vs Ustedes: W przypadku liczby mnogiej nieformalnej należy pamiętać, że vosotros jest używany wyłącznie w CS, podczas gdy ustedes jest używany wyłącznie w LAS. Bardzo rzadko można słyszeć któryś z nich lub w przeciwległym regionie, chyba że mówca dostosowuje swoją mowę do gościa z Ameryki Łacińskiej lub Hiszpanii. Jedynym wyjątkiem są hiszpańskie Wyspy Kanaryjskie, gdzie Kanaryjczycy używają ustedes zamiast vosotros.

Tutaj możesz dokładniej przyjrzeć się głównym różnicom i podobieństwom.

Aby szybko zrozumieć wypowiadane różnice, sprawdź ten krótki klip który eksploruje hiszpańskie dubbingi filmowe w LAS i CS. Zapisz swoje wrażenia i przemyślenia w swoim hiszpańskim dzienniku na temat wypowiadanych różnic w zależności od tego, jak je słyszysz. Jeśli jesteś początkujący, mogą brzmieć dokładnie tak samo. Jeśli jesteś średniozaawansowany lub zaawansowany, prawdopodobnie zauważysz dwa elementy wymienione powyżej.

Ogólnie rzecz biorąc, uczniowie z USA wybierają LAS, ponieważ jest to standard nauczany w szkole średniej, college’u, a także najpowszechniej używana forma hiszpańskiego w hiszpańskojęzycznym świecie w samych liczbach.

Pomimo tego, że CS jest używany przez 44 miliony w porównaniu do LAS przez 400 milionów, nadal jest powszechnie używany jako podkład głosowy w filmach dokumentalnych, dubbing w filmach, a także w międzynarodowych hiszpańskich stacjach informacyjnych. Dlatego upewnij się, że słuchasz dźwięku w obu odmianach mówionych, ponieważ jest to doskonały trening dla Twoich uszu.

Mówiony po hiszpańsku, prawdziwe wyzwanie

W przypadku mówionego języka hiszpańskiego Twoim prawdziwym wyzwaniem jest dopasowanie słowa pisanego do dźwięku, aż stanie się ono intuicyjne i powtarzalne w mowie. Dosłownie musisz trenować swoje uszy! Brzmi łatwo, ale wymaga to dużo praktyki, poświęcenia i treningu.

Pamiętaj, że dopasowanie słowa pisanego do dźwięku jest sposobem na opanowanie mówionego hiszpańskiego we wszystkich jego odmianach językowych. Gdy staniesz się zaawansowanym uczniem, z łatwością odróżnisz mówione odmiany hiszpańskiego i będziesz w stanie komunikować się w miłym i neutralnym języku hiszpańskim.

Dzięki intensywnemu słuchaniu połączonemu z podróżami możesz nawet dojść do punktu, w którym dokładnie określisz kraj lub miasto, z którego pochodzi mówca, a jeśli to zrobisz, olé (pozdrawiam Cię)!

  Jak szybko i łatwo nauczyć się hiszpańskiego dzięki 5 pomocnym wskazówkom

W międzyczasie przyjrzyjmy się, jak możesz ćwiczyć uszy i poprawić swój mówiony hiszpański już dziś!

Trenuj uszy, Twój przewodnik do nauki języka hiszpańskiego

1. Posłuchaj wiadomości w wolnym języku hiszpańskim

naucz się mówić po hiszpańsku

Słuchanie wiadomości w języku hiszpańskim może być przytłaczające — jest szybkie, pełne informacji, a Twój mózg szybko się przeciąża. Na szczęście jest alternatywa: słuchanie wiadomości nieco wolniej. To wspaniała metoda na ćwiczenie uszu i informowanie o wydarzeniach na świecie w zrelaksowanym i wolniejszym środowisku. Ale gdzie znaleźć spowolnione wiadomości dla uczniów?

Platforma Nowości w wolnym języku hiszpańskim udostępnia podcasty z wiadomościami i odpowiadające im transkrypcje wiadomości z Ameryki Łacińskiej. Podcasty są celowo powolne, aby przyzwyczaić Twoje uszy do dźwięków, a towarzyszące im transkrypcje zapewniają doskonałe słownictwo i rozpoznawanie słów na dźwięk podczas nauki. Możesz pobrać aplikację na swój telefon komórkowy pod adresem iTunes lub Google Playaby zabrać go ze sobą wszędzie!

2. Słuchaj hiszpańskich nagrań z różnymi prędkościami

Trochę za szybko znajdujesz piosenki, podcasty, wiadomości i nagrania audio? Pamiętasz, jak twoja mama powiedziała, żeby nie bawić się jedzeniem? Cóż, nie ma powodu, abyś nie bawił się nauką języka!

Skompiluj swoje ulubione hiszpańskie piosenki i wymagające audio w jedną dużą listę odtwarzania. Zacznij słuchać ich z różnymi prędkościami, używając obu Śmiałość oraz VideoLan aby to zrobić.

To proste, pobierz dźwięk w formacie mp3 i dostosuj nagrania według własnego uznania. Eksperymentuj z wolnymi, średnimi i szybkimi prędkościami, wysokościami i intonacjami, zwiększając i zmniejszając zgodnie z potrzebami, aby dostosować się do swojego poziomu i stref komfortu słuchania.

3. Specjalistyczne podcasty z pisemnymi transkrypcjami

Korzystaj z witryn oferujących wysokiej jakości podcasty z pisemnymi transkrypcjami. Na przykład możesz wypróbować funkcje audio w preply Spanish, które podczas słuchania odtwarzają na ekranie napisy po angielsku i hiszpańsku (ale nie martw się, jeśli wolisz latać solo lub mieć przy sobie tylko hiszpańskie napisy, możesz włączać i wyłączać napisy do woli).

naucz się mówić po hiszpańsku

Zacznij od wydrukowania transkrypcji, a następnie kilka razy wysłuchaj podcastu audio, pamiętając, aby śledzić transkrypcję za pomocą długopisu lub zakreślacza, aby uchwycić te trudne słowa i wymowę. Sprawdź SpanishPod101 by Innovative Language, aby uzyskać wysokiej jakości podcasty na różne tematy z transkrypcjami, fiszkami, filmami i przydatną aplikacją!

  12 wskazówek, jak ćwiczyć konwersację po hiszpańsku jak gwiazda rocka

4. Oglądaj filmy z hiszpańskimi napisami, konsekwentnie

Ta wskazówka sprawia, że ​​pojawia się na listach z jakiegoś powodu — ponieważ to naprawdę działa. Ale sztuczka polega na tym, że jest konsekwentna – a nie tylko oglądanie losowo lub sporadycznie. Staraj się oglądać nowy film w języku hiszpańskim raz w tygodniu lub spróbuj od czasu do czasu oglądać swoje ulubione filmy w języku angielskim z dubbingiem na język hiszpański z napisami.

Spójność naprawdę jest kluczem do tego, aby połączenie słowa i dźwięku było aktywowane w Twojej głowie przynajmniej raz w tygodniu, jeśli nie częściej!

Czy naprawdę chcesz mieć jakieś rekomendacje? W przypadku LAS, obserwuj “También la lluvia” (Nawet deszcz) i CS Watch “Mar Adentro” (The Sea Inside), oba dostępne w serwisie Netflix z opcją napisów. Jeśli jesteś początkujący, oglądaj ten sam film kilka razy w ciągu tego samego miesiąca!

5. Połącz audiobooki z książkami fizycznymi

Rozumiem przez to, że powinieneś słuchać audiobooków podczas czytania ich po hiszpańsku.

To łatwiejsze niż się wydaje! Słyszalny posiada szeroką gamę hiszpańskich audiobooków, zarówno z Ameryki Łacińskiej, jak i Hiszpanii. Jeśli twoje kieszenie na to pozwalają, możesz również szukać dalej Amazon.es dla fizycznej książki, dzięki czemu możesz czytać dalej podczas słuchania nagrania audiobooka. Posiadanie fizycznych stron przed sobą pozwala skupić się na zadaniu, a także wzmacnia rozpoznawanie słów i dźwięków.

6. Zanurz się w mówionym języku hiszpańskim z preply

preply jest w rzeczywistości całkiem słodkim źródłem informacji dla mówionego hiszpańskiego.

preply wykorzystuje autentyczne nagrania wideo — takie jak teledyski, zwiastuny filmów, wiadomości i inspirujące przemówienia — i przekształca je w spersonalizowane lekcje nauki języków.

Możesz wypróbować preply za darmo przez 2 tygodnie. Kliknij tutaj, aby sprawdzić stronę lub pobrać aplikacja na iOS lub Aplikacja na Androida.

preply Ad

Różnorodność autentycznych treści jest idealna, aby poznać różnorodność hiszpańskiego.

Aha, i możesz użyć aktywnych narzędzi do nauki, które znajdziesz w trybie nauki preply. Interaktywne podpisy, multimedialne fiszki i listy słówek pozwolą ci naprawdę przećwiczyć i wzmocnić język, którego nauczyłeś się z wybranych filmów.

Zacznij korzystać z preply na stronie internetowej za pomocą komputera lub tabletu lub jeszcze lepiej pobierz aplikację z iTunes albo sklep Google Play i przenieś innowacyjną naukę języków preply na swoje urządzenie z systemem iOS i Android.

Masz to, teraz wyciągnij te splątane zatyczki do uszu z biurka i trzymaj się 6 powyższych metod, aby opanować mówiony hiszpański. Bez względu na poziom, z pewnością uzyskasz szybkie wyniki — nie wspominając o komplementach — w zakresie udoskonalonego hiszpańskiego od nauczycieli i przyjaciół!

¡Hasta la proxima, amigos! (Do następnego razu, przyjaciele!)

.