Nauka czytania po angielsku: 7 sposobów na zrozumienie dowolnego tekstu



Na świecie jest ponad 129 milionów książek.

Każdego roku kraje anglojęzyczne publikują około pół miliona nowych książek.

W Internecie liczby są jeszcze bardziej imponujące: Szacuje się że dziennie publikuje się ponad dwa miliony nowych postów na blogu, oraz Wikipedia obecnie ma ponad pięć milionów artykułów w języku angielskim.

To dużo treści!

Masz więc dużo do przeczytania, ale jak możesz się tego nauczyć?

Nie martw się, korzystając ze wskazówek zawartych w tym poście, możesz nauczyć się czytać, co tylko zechcesz.

A to dlatego, że czytanie jest umiejętnością, której można się nauczyć i rozwijać z czasem.

Dzięki tym siedmiu technikom możesz lepiej zrozumieć, co czytasz po angielsku — bez względu na poziom. Zwłaszcza, gdy docierasz do bardziej wymagających tekstów, ten system będzie bardzo pomocny.

.

Naucz się czytać po angielsku z nieco wymagającymi tekstami

Kiedy uczysz się czytać po angielsku, najlepiej jest czytać nieco powyżej swojego poziomu czytania.

Oznacza to, że czytasz artykuły lub książki, które są dla Ciebie trochę trudne. Niektóre słowa i zdania będą trudne lub nieznane, ale nadal możesz zrozumieć, co mówi tekst.

Dlaczego miałbyś czytać powyżej swojego wygodnego poziomu czytania? Czytanie czegoś łatwego może być zabawne, ale jeśli czytasz tylko proste teksty, nie poprawisz się. Nadal dobrym pomysłem jest czytanie od czasu do czasu czegoś łatwiejszego, ale nie popchnie Cię to na wyższy poziom. Czytając tuż nad tym, co jest wygodne, za każdym razem będziesz musiał nauczyć się trochę więcej.

W ten sposób możesz podnosić swój poziom czytania w języku angielskim coraz wyżej. Zanim się zorientujesz, tekst, który kiedyś był trochę zbyt trudny, będzie teraz wydawał się łatwy!

Nie zmuszaj się jednak do czytania czegoś, co znacznie przekracza twój poziom czytania — chyba że musisz. Praca z tekstem, który jest zbyt trudny, może być bardzo frustrująca. Tak więc celem jest znalezienie czegoś nieco wymagającego, ale nie za trudnego.

Kroki, które należy podjąć, zanim zaczniesz czytać

Niezależnie od tego, czy czytasz coś łatwego, trudnego, czy po prostu dobrze, oto kilka kroków, które możesz podjąć (zanim nawet zaczniesz czytać!), aby ułatwić czytanie.

Wybierz porę dnia, kiedy jesteś najbardziej czujny (nie śpisz). Czy jesteś osobą poranną czy nocną? Czy czujesz, że Twój mózg działa najlepiej o określonej porze dnia? Spróbuj czytać w tym czasie. Określ swój cel w zakresie czytania. Dlaczego czytasz tekst? Sposób, w jaki czytasz tekst, będzie się różnić w zależności od tego, co chcesz uzyskać z czytania. Czytanie w celu ogólnego zrozumienia tekstu będzie zupełnie inne niż czytanie w celu pełnego zrozumienia lub po prostu nauczenie się nowego słownictwa. Rozgrzej się z kilkoma filmami preply.

preply wykorzystuje autentyczne nagrania wideo — takie jak teledyski, zwiastuny filmów, wiadomości i inspirujące przemówienia — i przekształca je w spersonalizowane lekcje nauki języków.

Możesz wypróbować preply za darmo przez 2 tygodnie. Kliknij tutaj, aby sprawdzić stronę lub pobrać aplikacja na iOS lub Aplikacja na Androida.

preply Ad

Wciągająca zawartość preply przygotuje Cię do rozpoczęcia praktyki czytania. Wypróbuj za darmo i przekonaj się sam! Przeglądaj i skanuj. Skanowanie tekstu oznacza szukanie konkretnej części lub odpowiedzi na konkretne pytanie. Przeglądanie tekstu oznacza szybkie spojrzenie na tekst bez czytania każdego słowa. Obie te strategie są doskonałe do zastosowania przed rozpoczęciem czytania. Pozwolą ci trochę zrozumieć tekst lub temat, dzięki czemu będziesz mieć ogólne pojęcie o tym, o czym będziesz czytać. Upewnij się, że czujesz się komfortowo i masz dużo światła. Słabe oświetlenie może powodować zmęczenie oczu, a bycie niewygodnym rozprasza. Chcesz, aby twój umysł był całkowicie skupiony na tekście, a nie na tym, jak bardzo bolą cię plecy od twojego okropnego krzesła! Wyeliminuj rozpraszacze. Znajdź miejsce, w którym podczas czytania możesz zaznać ciszy i spokoju, co pomoże Ci się skoncentrować. Wyłącz telewizor, wycisz telefon i idź sam do cichego pokoju. Użyj długopisu lub palca, aby poprowadzić czytanie. Jeśli nadal masz problemy z ustawieniem ostrości, podczas czytania przesuwaj pióro lub palec pod słowami. Pomoże to powstrzymać twoje oczy przed poruszaniem się po całej stronie. Rób przerwy. Po pewnym czasie twój mózg się męczy. Kiedy jesteś zmęczony, koncentracja może być trudna. Zaplanuj przerwy, aby dać odpocząć oczom i umysłowi, lub czytaj tylko przez krótkie okresy czasu.

  Angielski dla zaawansowanych: przewodnik na drodze do biegłości

Naucz się czytać po angielsku z artykułem z The Atlantic

W 2008 roku dziennikarz Nicholas Carr napisał w The Atlantic artykuł zatytułowany „Czy Google czyni nas głupimi?” Chodzi o to, jak Google i Internet zmieniają sposób, w jaki czytamy i myślimy. To ciekawe spojrzenie na to, jak obecna technologia zmienia sposób pracy naszych mózgów — ale dla osoby uczącej się angielskiego jest to dość trudny kawałek.

Aby pokazać Ci, jak czytać dowolny tekst, bez względu na to, jak łatwy lub trudny, zastosujemy nasze wskazówki dotyczące nauki do dwóch (nieco zmienionych) akapitów z artykułu Carra.

Oto one poniżej. Spróbuj je teraz przeczytać, ale nie martw się, jeśli ich nie rozumiesz. Obiecujemy, że do końca tego posta to zrobisz!

Czytanie nie jest dla ludzi instynktowną umiejętnością. Nie jest tak wpisane w nasze geny, jak mowa. Musimy nauczyć nasze umysły, jak przetłumaczyć symboliczne znaki, które widzimy, na język, który rozumiemy. A media lub inne technologie, których używamy do nauki i ćwiczenia sztuki czytania, odgrywają ważną rolę w kształtowaniu obwodów neuronowych w naszych mózgach.

Eksperymenty pokazują, że czytelnicy ideogramów, takich jak chiński, rozwijają mentalny obwód do czytania, który bardzo różni się od obwodów znajdujących się u tych z nas, których język pisany wykorzystuje alfabet. Możemy również oczekiwać, że obwody utkane przez nasze korzystanie z sieci będą inne niż te utkane przez nasze czytanie książek i innych prac drukowanych.

7 sposobów na zrozumienie dowolnego tekstu w języku angielskim podczas nauki czytania

1. Zrób listę słówek zanim zaczniesz.

W powyższym fragmencie mogłeś zauważyć kilka słów, których nie znasz. Niektóre słowa są ważniejsze do zrozumienia niż inne (więcej na ten temat dowiemy się w drugiej wskazówce). Zanim przeczytasz tekst, wyszukaj w nim nieznane słowa i zrób listę z definicjami.

Szukaj:

Słowa, które powtarzają się więcej niż raz. Nieznane słowa w krótkich zdaniach. Słowa, które widziałeś w innych miejscach.

Oto możliwa lista słownictwa dla naszego przykładowego tekstu:

Instynktowne: coś, co robisz lub wiesz, jak zrobić, bez konieczności uczenia się tego. Wytrawione: coś, co jest wyryte na powierzchni lub coś, co jest bardzo dobrze zapamiętane. Obwody: zamknięta trasa lub ścieżka, którą coś obiera — zwykle prąd elektryczny.

2. Nie definiuj każdego słowa.

Jak wspomniano w wskazówce nr 1, nie musisz znać każdego słowa, aby zrozumieć tekst. Zaprzestanie definiowania każdego słowa wymaga czasu i odwraca uwagę od zrozumienia tekstu.

  Ciekawe metody nauki języka angielskiego dla dzieci

Kiedy natrafisz na słowo, którego nie znasz, zadaj sobie pytanie, czy możesz zrozumieć zdanie bez niego.

W naszym przykładowym tekście ostatnie zdanie pierwszego akapitu mówi:

„A media lub inne technologie, których używamy w nauce i ćwiczeniu rzemiosła czytania…”

Możesz nie wiedzieć, co oznacza słowo „rzemiosło”, ale tak naprawdę nie musisz! Jeśli to pominiesz, nadal możesz zrozumieć zdanie: „A media lub inne technologie, których używamy w nauce i ćwiczeniu czytania”.

Jeśli jednak jesteś ciekawy, „rzemiosło” oznacza umiejętność robienia lub tworzenia czegoś. Teraz wiesz!

3. Używaj wskazówek kontekstowych.

Wspaniałą rzeczą w zdaniach jest to, że dają kontekst nowym słowom. Oznacza to, że nieznane słowo jest otoczone innymi słowami, które wyjaśniają jego znaczenie. Patrząc na słowa, które pojawiają się przed i po nieznanym słowie, często możesz ustalić podstawowe znaczenie.

Na przykład koniec ostatniego zdania w pierwszym akapicie mówi o „obwodach nerwowych wewnątrz naszych mózgów”. Czym są obwody neuronowe? Patrząc na resztę zdania, możesz stwierdzić, że obwody neuronowe są czymś, co mamy w naszych mózgach.

Jeśli sporządziłeś listę słówek przed rozpoczęciem czytania, możesz już wiedzieć, że obwód jest zamkniętą trasą, którą pokonuje prąd. Można więc zgadywać, że obwód neuronowy jest ścieżką, którą obierają sygnały w naszych mózgach, kiedy myślimy, działamy lub czegoś się uczymy. I miałbyś rację!

4. Poszukaj rdzeni, przedrostków i przyrostków, które znasz.

Wiele słów w języku angielskim zawiera fragmenty słów z łaciny, greki lub innych języków.

Przedrostki to części słów, które pojawiają się na początku słowa. Oto dwa przykłady przedrostków:

bi- (oznacza „dwa”): rower, dwunożny, dwustronny nie- (oznacza „nie”): niemożliwe, niedoskonałe, niemoralne

Przyrostki pojawiają się na końcu słowa. Oto dwa przyrostki:

-ology (oznacza „badanie”): biologia, archeologia, zoologia. -mniej (oznacza „bez”): bezsilny, bezwartościowy, bezcelowy.

Korzenie to część słowa, która pozostaje po usunięciu prefiksu i sufiksu. Rdzeń to główna część słowa i to, co nadaje temu słowu jego główne znaczenie. Na przykład:

bio (oznacza „życie”): biologia, biodegradowalny, antybiotyk. hydro (oznacza „wodę”): odwodnienie, hydroelektrownia.

Być może zauważyłeś, że zarówno „rower”, jak i „biologia” wydają się mieć na początku to samo „bi”. To nie do końca prawda! Bi i bio pochodzą od dwóch różnych łacińskich słów. Więc bądź ostrożny, kiedy patrzysz na nowe słowo. Przedrostki, przyrostki i rdzenie mogą być bardzo przydatne, ale są tylko sposobem na poznanie możliwego znaczenia słowa.

W naszych dwóch przykładowych akapitach znajduje się kilka słów, które możesz rozpoznać z ich łacińskiego pochodzenia:

Ideogramy to pisane symbole, które pokazują koncepcję lub rzecz zamiast dźwięków użytych do ich wytworzenia (takich jak liczby). Słowo to pochodzi od idei podstawowej (forma) i przyrostka –gram (metoda zapisywania). Być może znasz sufiks -gram od „telegramu” i „Instagramu”. Obwód jest (jak już zapewne wiesz) zamkniętą pętlą lub ścieżką. Pochodzi od łacińskiego słowa circum (okrągły), które można rozpoznać w bardziej powszechnym słowie „okrąg”.

5. Podziel zdania na kawałki

Teraz, gdy rozumiesz już pojedyncze słowa, możesz zastosować swoją nową wiedzę do pełnych zdań. Niektóre zdania mogą być trudne do naśladowania, ponieważ są długie lub mają skomplikowaną strukturę. Ułatw im zrozumienie, dzieląc je na mniejsze kawałki. Możesz oddzielać zdania przecinkami lub myślami i pomysłami.

Pierwsze zdanie w drugim akapicie jest dość długie:

„Eksperymenty pokazują, że czytelnicy ideogramów, tacy jak Chińczycy, opracowują obwód mentalny do czytania, który bardzo różni się od obwodów znajdujących się u tych z nas, których język pisany wykorzystuje alfabet”.

  Jak nauczyć się języka angielskiego samemu?

Spróbuj rozbić go na części i brać po jednym kawałku. Pomocne może być powtórzenie każdej części własnymi słowami. Może to wyglądać mniej więcej tak:

Eksperymenty pokazują, że — badania pokazują, że czytelnicy ideogramów — ludzie, którzy czytają znaki (które pokazują znaczenie zamiast dźwięków), tacy jak Chińczycy — Chińczycy są przykładem czytelników ideogramów rozwijają obwody umysłowe do czytania — tworzą ścieżki w swoich mózgach, gdy przeczytaj, że bardzo różni się to od obwodów — które nie przypominają ścieżek występujących u tych z nas, których język pisany wykorzystuje alfabet — występujących u ludzi, którzy używają alfabetu

Ponieważ rozumiesz różne części zdania, możesz teraz złożyć je własnymi słowami:

Badania pokazują, że ludzie, którzy czytają znaki zamiast alfabetu (na przykład Chińczycy), mają zupełnie inne ścieżki mózgowe do czytania niż ludzie, którzy używają alfabetu.

Widzisz, to nie było tak skomplikowane, jak się wydawało!

6. Szukaj powiązanych słów i pomysłów.

Zrozumienie każdego zdania to dobry początek, ale teraz nadszedł czas, aby połączyć wszystkie zdania i zrozumieć cały tekst. Możesz to zrobić, szukając powiązanych słów i pomysłów i upewniając się, że rozumiesz, jak one idą w parze.

Jednym ze sposobów na to jest szukanie powtarzających się słów i fraz. Ta metoda działa dobrze w naszym przykładzie, ponieważ słowo „obwód” powtarza się wielokrotnie w zaledwie dwóch akapitach.

Pierwszy akapit wskazuje, że sposób, w jaki czytamy, zmienia sposób, w jaki nasze mózgi rozumieją informacje (za pomocą obwodów neuronowych). Drugi akapit pokazuje bardziej konkretny przykład. Stwierdza, że ​​ludzie, którzy czytają alfabetem i ludzie, którzy czytają za pomocą ideogramów, mają bardzo różne obwody mózgu.

Twój tekst może nie zawierać powtarzających się słów. W takim przypadku możesz również szukać pogrubionych słów, słów pisanych kursywą lub dialogów znajdujących się w „cudzysłowie”.

Jeśli czytasz fikcję, możesz poszukać uczuć lub emocji, aby uzyskać wskazówkę dotyczącą tego, co dzieje się z postaciami i ich reakcji na to. W literaturze faktu słowa i wyrażenia związane z czasem, takie jak „przed”, „wtedy”, „wkrótce po” i inne, mogą pomóc w uporządkowaniu informacji.

Po prostu podążając za słowem „obwód” w naszym tekście, prawie rozumiesz cały tekst. Teraz jest jeszcze tylko jedna wskazówka.

7. Przeczytaj i podsumuj.

Rozumiesz słowa. Rozumiesz zdania. Zaczynasz nawet rozumieć idee. Teraz stój! Przeczytaj tekst jeszcze raz i spróbuj go streścić. Opisz główne punkty i pomysły własnymi słowami.

Po przejrzeniu tekstu krok po kroku, korzystając z tych siedmiu wskazówek, powinieneś być w stanie zrozumieć go znacznie lepiej niż wtedy, gdy czytasz go po raz pierwszy. Oto streszczenie tekstu, używając prostszych słów:

Czytanie nie jest czymś, co robimy naturalnie, więc nasze mózgi muszą nauczyć się, jak zamienić litery na stronie na rzeczywiste znaczenie. Jak i gdzie czytamy, może zmienić sposób, w jaki nasze mózgi dokonują tej zmiany.

Badania wykazały, że nasze mózgi działają w bardzo różny sposób, gdy czytamy tekst alfabetyczny, niż gdy czytamy tekst składający się z ideogramów (takich jak chińskie znaki). To prawdopodobnie oznacza, że ​​nasze mózgi również pracują inaczej, gdy czytamy tekst online, niż gdy czytamy tekst z fizycznej książki.

Innymi słowy, możesz teraz zmienić sposób, w jaki działa twój mózg, po prostu czytając te słowa na ekranie zamiast na wydrukowanej stronie. Trochę szalony!

Jak blisko było twoje podsumowanie i zrozumienie powyższego podsumowania?

Wiedząc, kiedy poprosić o pomoc

Właśnie przeszedłeś od ledwie rozumienia tekstu do rozumienia go bardzo dobrze. Dobra robota! Teraz wiesz, że możesz przeczytać dowolny tekst.

Wykorzystaliśmy tylko dwa akapity ze znacznie dłuższego artykułu. W ten sposób można przeczytać cały artykuł, przerabiając go paragraf lub dwa na raz.

Czasami nadal możesz mieć problemy, więc pamiętaj, że możesz poprosić o pomoc! Jeśli część tekstu jest dla Ciebie zbyt trudna, spróbuj poprosić znajomego, native speakera, profesora, a nawet poszukać w Internecie wyjaśnienia lub podsumowania. W rzeczywistości, po prostu wyszukując w Google tytuł artykułu, a następnie słowo „podsumowanie”, możesz znaleźć kilka jednoakapitowych podsumowań artykułu.

Autor artykułu może pomyśleć, że Google ogłupia nas, ale zdecydowanie pomaga nam też uczynić nas mądrzejszymi!

.