Popraw swoje umiejętności słuchania w języku hiszpańskim dzięki 5 wspaniałym wskazówkomNauka nowego języka składa się z czterech części: czytania, pisania, mówienia i słuchania.

Jak myślisz, który z nich jest najtrudniejszy?

Pierwszym i najłatwiejszym do nauczenia się jest zwykle czytanie i pisanie. Dzieje się tak, ponieważ możesz nie spieszyć się, studiować je i samodzielnie je opracowywać.

Poprawa umiejętności słuchania w języku hiszpańskim nie oferuje takiego luksusu.

Hiszpański jest niezwykle szybko używanym językiem. Różnorodne akcenty i dialekty potrafią przekręcać słowa nie do poznania.

Dla wielu osób uczących się języka hiszpańskiego słuchanie jest najtrudniejszą częścią procesu uczenia się.

Czy kiedykolwiek próbowałeś obejrzeć film po hiszpańsku, porozmawiać z hiszpańskojęzycznym rozmówcą lub umówić się na randkę z hiszpańskojęzycznym? Może się wydawać, że native speakerzy bombardują Cię bezsensownymi plątaniną dźwięków, które Twój mózg stara się jak najszybciej rozplątać.

Gdy tylko dowiesz się, co oznacza jedna rzecz, natychmiast pojawi się kolejna zagadka słowna do rozwiązania.

To prawdziwy trening dla mózgu.

Nawet jeśli znasz zasady dotyczące płci, jak tworzyć słowa w liczbie mnogiej i gdzie dodawać znaki akcentujące, słuchanie hiszpańskiego może wydawać się zupełnie inną grą w piłkę.

Dobre wieści? Im więcej ćwiczysz swój mózg, ćwicząc słuchanie, tym silniejszy się stanie.

Istnieje więcej niż kilka sposobów na szybkie dodanie mięśni do mózgu dzięki różnym ćwiczeniom słuchowym w języku hiszpańskim.

Zebraliśmy kilka wskazówek, jak poprawić swoje umiejętności słuchania w języku hiszpańskim — wypróbuj różne strategie i nie przestawaj, dopóki nie zobaczysz poprawy!

.

Popraw swoje umiejętności słuchania w języku hiszpańskim dzięki 5 wspaniałym wskazówkom

1. Oglądaj filmy po hiszpańsku z hiszpańskimi napisami

To jest jak nauka jazdy na rowerze z kółkami treningowymi i osobiście stwierdziłem, że jest to jeden z najbardziej korzystnych sposobów na ćwiczenie, kiedy po raz pierwszy próbowałem poprawić swoje umiejętności słuchania w języku hiszpańskim.

Łączy dwa obszary nauki języka, jeden trudniejszy, drugi łatwiejszy, i pozwala łatwo śledzić to, co się mówi, bez konieczności rozszyfrowywania tylko języka mówionego.

  5 prostych wskazówek, jak poprawić swój hiszpański codzienny dzień

To jak śpiewanie do nauki języka.

Możesz zmienić język na prawie każdym DVD, ale wolę używać filmów, które są oryginalnie w języku hiszpańskim, ponieważ brzmi to bardziej naturalnie.

Dodatkowo możesz skupić się na filmach z konkretnego kraju, aby lepiej nauczyć się konkretnego akcentu. Dodatkową korzyścią jest to, że otwiera Cię na zupełnie nowy świat doskonałych filmów hiszpańskojęzycznych („El laberinto del fauno” — „Labirynt Pana” jest jednym z moich ulubionych).

Spróbuj tego:

Świetnym ćwiczeniem jest znalezienie krótkiej sceny z dużą ilością dialogów między dwoma postaciami.

Obejrzyj go z napisami kilka razy, aż będziesz w stanie odróżnić każde słowo. Następnie obejrzyj go jeszcze kilka razy bez napisów, uważnie słuchając słów i tego, jak są wypowiadane.

Które części słów są zaakcentowane? Gdzie są przerwy? Które słowa lub frazy są połączone, by brzmiały jak jedno słowo?

Wypowiadaj linijki na głos, gdy postać je wypowiada, a następnie zamień części i reaguj na wypowiadane słowa. Rób to wystarczająco dużo razy, a nigdy nie zapomnisz, jak wymawiane są te pewne słowa i wyrażenia.

2. Słuchaj hiszpańskich piosenek

Muzyka to uniwersalny język i doskonały sposób na wytrenowanie uszu do słuchania języka obcego.

Spróbuj tego:

Polecam wybrać wolniejszą piosenkę z wyraźnie śpiewanym tekstem i posłuchać jej kilka razy, aż się dobrze wyczuwasz. Następnie wyszukaj teksty, aby wypełnić luki, których sam możesz nie być w stanie rozwiązać.

Tutaj zaczyna się zabawa.

Zaczynając od refrenu, śpiewaj razem z małą częścią piosenki, aż będziesz mógł to zrobić z pamięci. Rób to, aż nauczysz się całej piosenki.

Dobrą rzeczą w nauce z muzyką jest to, że utrwala się w mózgu i pomaga zapamiętać słowa. Dodatkowo, jeśli zdarzy ci się usłyszeć piosenkę następnym razem, gdy wyjdziesz, możesz wykorzystać ten moment, aby stać się życiem imprezy.

Aby uzyskać dodatkowe punkty, wiele piosenek z Ameryki Łacińskiej często ma zarówno wersję hiszpańską, jak i angielską. Posłuchaj piosenki w obu językach, a następnie zaznacz wszystkie różnice między obiema wersjami. Na przykład piosenka Shakiry „She Wolf”:

  6 chwytów DIY, które znacznie poprawią Twój hiszpański akcent

Oto jak przebiega refren w angielskiej wersji piosenki:

W szafie jest wilczyca,
Otwórz i uwolnij.
W szafie jest wilczyca,
Wypuść to, aby mogło oddychać.

Ale po hiszpańsku ta sama część brzmi tak:

Una loba en el armario (A [female] wilk w szafie.)
Tiene ganas de salir. (Chce odejść.)
Deja que se coma el barrio (Niech zje sąsiedztwo)
Antes de ite a dormir. (Zanim pójdziesz spać.)

Nie sądzę, żeby to naprawdę zmieniało znaczenie piosenki zbyt drastycznie, ale zawiera kilka interesujących punktów tłumaczeniowych.

Na przykład, jaka jest różnica między tener ganas de… a querer? Obydwa oznaczają „chcieć”, ale tener ganas de… oznacza większe swędzenie, aby coś zrobić lub odczuwanie potrzeby zrobienia czegoś.

A jak myślisz, co ma na myśli, mówiąc „Niech zje sąsiedztwo”?

3. Oglądaj wiadomości w języku hiszpańskim

Większość ludzi codziennie śledzi wiadomości, niezależnie od tego, czy jest to poranny program przy śniadaniu, wieczorna transmisja, czy nawet prognoza pogody. Jako już ustalony codzienny rytuał, jest to idealna okazja, aby uzyskać regularną dawkę codziennego hiszpańskiego (ważny element każdego dobrze zbilansowanego planu lekcji).

Dobrą rzeczą w wiadomościach jest to, że zawsze jest wypowiadana bardzo wyraźnie, z minimalnym akcentem i slangiem. Jest to również dobre dla początkującego, ponieważ zazwyczaj używa prostszych konstrukcji zdań, prostych stwierdzeń deklaratywnych i jasnych opisów.

Jeśli w ramach usługi telewizyjnej nie masz nadawanych w języku hiszpańskim wiadomości, takich jak Univision lub Telemundo, możesz znaleźć hiszpańskie wiadomości online z wielu kanałów w Hiszpanii lub Ameryce Łacińskiej lub skorzystać z FluentU, aby znaleźć filmy z wiadomościami.

Oto, gdzie możesz znaleźć hiszpańskie wiadomości online:

Telemundo
Univision
El País (Hiszpania)
El Universal (Meksyk)
El Tiempo (Kolumbia — transmisja na żywo)

Spróbuj tego:

Aby poćwiczyć, obejrzyj film i zapisz ważne informacje: kto, co, kiedy, gdzie i dlaczego.

Następnie znajdź angielską wersję wiadomości i zobacz, w jakim stopniu masz rację. Już niedługo będziesz otrzymywać wszystkie wiadomości en español.

4. Zmień język GPS na hiszpański

Jest to dość proste, ale nadal jest doskonałym sposobem na przyzwyczajenie się do słuchania hiszpańskiego. Aby się nie zgubić, zacznij od trasy, którą często podróżujesz, na przykład między domem a pracą.

  Znaleziono w tłumaczeniu: Jak zostać hiszpańskim tłumaczem w 4 krokach

Jest to szczególnie dobry sposób na ćwiczenie słyszenia liczb w języku hiszpańskim, ponieważ GPS zawsze informuje, jak daleko musisz przebyć przed następnym zakrętem. Nauka liczb w języku obcym jest zwodniczo trudna. Na pierwszy rzut oka wydaje się to łatwe, uno (jeden), dos (dwa) i tak dalej.

W swoim ojczystym języku słyszysz „pięć” i myślisz „5”. Ale kiedy słyszysz liczby w obcym języku, zajmuje to dużo czasu, jeśli musisz przełożyć je do głowy w ten sposób: Cinco → pięć → 5. Potrzeba dużo więcej praktyki, aby móc słyszeć cinco i myśleć 5 .

Spróbuj tego:

Wystarczy słuchać i rozumieć instrukcje GPS. Skoncentruj się, jak powiedzieliśmy, na liczbach i buduj swoją drogę do innego słownictwa lub większych liczb.

Zrozumienie liczb w języku hiszpańskim staje się jeszcze bardziej skomplikowane przy większych liczbach, takich jak 25 476: veinticinco mil, cuatrocientos, setenta y seis. Jeśli będziesz musiał się zatrzymać i pomyśleć o tym zbyt długo, przegapisz resztę zdania i będziesz musiał nadrobić zaległości. Tak więc nauka internalizacji liczb w języku hiszpańskim naprawdę się opłaca.

Umieszczenie GPS w języku hiszpańskim pomoże ci również nauczyć się słownictwa do wydawania i odbierania wskazówek, co jest jedną z najważniejszych rzeczy, które musisz wiedzieć, jeśli planujesz podróżować do innego kraju.

5. Mów po hiszpańsku

Na początku hiszpański może być onieśmielający, ponieważ możesz obawiać się popełnienia błędów lub nieprawidłowego zrozumienia czegoś, ale tak naprawdę mówienie po hiszpańsku jest jednym z najlepszych sposobów na poprawę umiejętności słuchania w języku hiszpańskim.

Zmusza cię do słuchania odpowiedzi drugiej osoby, abyś wiedział, jak odpowiedzieć.

W porządku, jeśli nie rozumiesz wszystkiego, co zostało powiedziane, a większość ludzi jest całkiem wyrozumiała, jeśli popełnisz błąd, więc nie martw się. Jeśli naprawdę nie dostajesz czegoś, po prostu poproś o powtórzenie: „otra vez, por favor?” Wtedy będą wiedzieć, jak to spowolnić i powiedzieć ci to wyraźniej. Po prostu zadawaj dużo pytań i słuchaj odpowiedzi.

Spróbuj tego:

Spróbuj znaleźć hiszpańskie grupy dyskusyjne na meetup.comlub użyj aplikacji takich jak Tandem spotykać się i rozmawiać z użytkownikami języka hiszpańskiego na różne tematy. Możesz także znaleźć sobie partnera do wymiany językowej i pomagać sobie nawzajem.

Najważniejszą rzeczą do zapamiętania podczas doskonalenia umiejętności słuchania w języku hiszpańskim jest relaks i dobra zabawa. Na tym polega nauka języków.

A kto wie, może nawet spotkasz kilku wspaniałych nowych przyjaciół!

.