Pssst! Oto 7 sekretów budowania zaawansowanych umiejętności konwersacji po niemieckuJęzyk to piękna rzecz.

Oprócz oddzielania nas od naszych naczelnych przodków, sprawia, że ​​życie jest interesujące.

Język daje nam środek do wyrażania siebie i naszych pomysłów innym ludziom, pozwalając nam tworzyć relacje i doświadczenia, które mogą trwać całe życie.

Niezależnie od tego, czy rozmawiasz ze współpracownikami podczas lunchu, czytasz pikantną Liebesroman (powieść romantyczną), czy oglądasz niemieckojęzyczny film na YouTube, język wnosi emocje i radość do naszego życia.

Podczas gdy native speakerzy często nie zastanawiają się dwa razy nad pięknem i złożonością swojego języka, ci, którzy uczą się Fremdsprache (języka obcego), doskonale zdają sobie sprawę z niesamowitych sposobów, w jakie język może wpływać na nasze życie.

Uczący się języka niemieckiego są również świadomi tego, jak przerażające mogą być wszystkie tajniki języka, które mogą go ćwiczyć.

Milion zmartwień i niepokojów przebiega przez głowę każdego ucznia, z powodu godzin ciężkiej pracy włożonej w naukę gramatyki, słownictwa i mechaniki języka, a także czasu potrzebnego na budowanie rozumienia ze słuchu:

„A jeśli popełnię błąd?”

„A co, jeśli zapomnę słowo lub jeśli nie zrozumieją mojego akcentu?”

To może być duży stres, nawet dla osób na zaawansowanym poziomie.

I w żadnej sytuacji nie jest to bardziej prawdziwe niż w rozmowie.

Naturalny, swobodny Unterhaltung (rozmowa) jest jednym z najbardziej zaawansowanych aspektów posługiwania się językiem obcym, ze względu na szybko rozwijający się i ciągle zmieniający się charakter konwersacji.

Ponadto, ponieważ nie ma słów pisanych, nigdy nie możesz spojrzeć wstecz, jeśli źle usłyszałeś zdanie. Jeśli rozłączysz się, próbując zrozumieć jedno słowo, możesz przegapić kilka następnych zdań.

Keine Sorge (bez obaw)!

Podczas gdy niektórzy ludzie uczą się języka obcego, aby poczuć się bliżej swojego dziedzictwa lub tłumaczyć listy od krewnych, większość uczy się języka, aby używać go w życiu codziennym, podróżować lub po prostu zrozumieć życie z innej perspektywy.

W tym poście przyjrzymy się, jak możesz ćwiczyć i doskonalić swoje codzienne, konwersacyjne użycie języka niemieckiego aż do poziomu zaawansowanego.

.

Jak opanować zaawansowaną konwersację po niemiecku w 7 prostych krokach?

1. Kontekst mnie później: naucz się rozpoznawać sytuacje formalne i nieformalne

Z biegiem czasu zaawansowani uczący się niemieckiego rozwijają zrozumienie gramatyki i słownictwa, które przychodzi tylko z doświadczeniem. To doświadczenie jest podstawą, na której można budować sensowną rozmowę. Jednak zanim którakolwiek z nich będzie mogła być z powodzeniem wykorzystana, najważniejsze jest zrozumienie kontekstu prowadzonej rozmowy.

Zgadza się, pierwszym krokiem do poprawy umiejętności konwersacyjnych jest po prostu zrozumienie znaczenia kontekstu, w którym odbywa się rozmowa.

Kontekst określi zachowanie twojej rozmowy. Podobnie jak w języku angielskim, rozmowy w języku niemieckim prawdopodobnie będą odzwierciedlać relacje między osobami mówiącymi. Będziesz rozmawiał ze swoją drugą połówką inaczej niż rozmawiałbyś ze swoim szefem (chyba że twój szef jest twoją drugą połówką). Nierozpoznanie kontekstu i nieodpowiednia reakcja może mieć różne konsekwencje, od niezręcznej ciszy po oburzające przestępstwo.

  Grzebią palce podczas pisania niemieckich liter? Wypróbuj te proste skróty

W języku niemieckim kontekst dzieli się zwykle na dwie kategorie: formalną i nieformalną.

Nawet początkujący już wiedzą, że przekłada się to gramatycznie na wybór zaimków drugiej osoby: du (nieformalny) lub Sie (formalny). Ale może trochę potrwać, zanim naprawdę zrozumiesz, kiedy użyć jednego lub drugiego.

Wiedza, którego użyć, jest bardzo ważnaale po prostu: użyj Sie, gdy rozmawiasz z kimś wyższym niż ty w łańcuchu organizacyjnym (twój szef, twój profesor, rodzice twojego przyjaciela itp.) lub gdy spotykasz kogoś (szczególnie starszego od ciebie) po raz pierwszy.

Oto kilka przykładów:

Herr Mauerbauer, wie finden Sie diesen Nachrichtenbericht?
(„Panie Mauerbauer, co sądzisz o tym raporcie informacyjnym?”)

Klaus, warst du gestern Abend mit dem schönen Mädchen in der Diskothek?
(„Klaus, czy wczoraj wieczorem byłeś w klubie z tą ładną dziewczyną?”)

Uważaj, aby nie popaść w używanie du jako domyślnego tylko dlatego, że jest ono częściej używane.

Znakiem rozpoznawczym prawdziwie zaawansowanego niemieckiego mówcy jest dbałość o szczegóły językowe. Prawidłowe użycie du i Sie pokazuje drugiej osobie zrozumienie związku i może przekazać uznanie przyjaźni lub okazać szacunek, jeśli jest używane prawidłowo. Nieprawidłowe użycie może być obraźliwe lub niegrzeczne, więc pass auf (uważaj)!

2. Słuchaj uważnie: poznaj swojego rozmówcę

Wiesz już, że ważne jest, aby zwracać uwagę na relację między tobą a partnerem do rozmowy. Ale powinieneś również mieć świadomość umiejętności językowych i pochodzenia swojego partnera.

Jeśli rozmawiasz z native speakerem, być może będziesz musiał dostosować swój styl, aby dostosować się do szybszego tempa i szerszego słownictwa. Jest to jednak świetny sposób na przyswojenie nowych słów, wyrażeń i stylu językowego, który sprawia, że ​​płynność jest tak fascynująca.

Na przykład, w kontekście mówionym, wielu rodzimych użytkowników języka odmienia końcówkę „e” czasowników odmienionych:

Ich hab’ gestern fast nichts gemacht, bin einfach faul gewesen.
(„Wczoraj nic nie zrobiłem, byłem po prostu leniwy”).

Emulowanie native speakera i porzucanie sprzężonych końcówek to fajny talent językowy, który zaawansowani mówcy często wychwytują i wykorzystują.

Możesz także nauczyć się tego typu autentycznego języka, oglądając niemieckie filmy na preply.

preply wykorzystuje autentyczne nagrania wideo — takie jak teledyski, zwiastuny filmów, wiadomości i inspirujące przemówienia — i przekształca je w spersonalizowane lekcje nauki języków.

Możesz wypróbować preply za darmo przez 2 tygodnie. Kliknij tutaj, aby sprawdzić stronę lub pobrać aplikacja na iOS lub Aplikacja na Androida.

preply Ad

Dzięki preply poznasz język niemiecki, którego potrzebujesz, aby lepiej zrozumieć niuanse zaawansowanej konwersacji po niemiecku.

Upewnij się, że nie rozłączasz się, próbując zrozumieć jedno słowo i pamiętaj o temacie lub kontekście rozmowy, ponieważ może to pomóc w ustaleniu nieznanych słów. Rozmowa z native speakerami czyni cuda dla twoich umiejętności konwersacyjnych i chociaż na początku może to być trudne, gdy masz trochę praktyki, przychodzi szybko!

Jeśli jednak rozmawiasz z nierodzimym mówcą, nie daj się zbyt zarozumiały i opuść czujność. Nadal słuchaj aktywnie i zwracaj uwagę na kontekst. Kontekst może ci pomóc, jeśli rozmówca niewłaściwie użyje słowa lub słowa, którego nie rozumiesz.

Pamiętaj, że celem rozmowy jest wymiana znaczącego dialogu, a bez zrozumienia rozmowa staje się trudna.

Rozmowa z obcokrajowcami jest w rzeczywistości świetnym pomysłem na ćwiczenia, ponieważ jest to wolniejsza sytuacja z mniejszą presją na płynne wykonanie.

  Chcesz, żeby Niemcy myśleli, że jesteś lokalny? Postępuj zgodnie z tym przewodnikiem po doskonałej wymowie

To okazja, by naprawdę zabłysnąć i wykorzystać swoje umiejętności.

3. Sprawa zamknięta! Opanuj swoje sprawy

Wszyscy już wiemy, że gramatyka niemiecka jest złożona, więc nie ma teraz potrzeby zagłębiania się w strukturę gramatyczną.

Ważne jest jednak to, że aby być zaawansowanym konwersatorem, musisz rozumieć przypadek i jego wpływ na strukturę zdania. Musisz nauczyć się mianownika i biernika, dopełniacza i celownika.

Właściwa gramatyka jest ważna w każdym aspekcie używania języka. Znajomość właściwego przypadku będzie niezmiernie pomocna w rozmowach i pomoże uniknąć wszelkich niefortunnych Missverständnisse (nieporozumień).

Pomieszanie spraw lub niewłaściwe ich użycie może być różnicą między następującymi dwoma zdaniami:

Ich werde für dich Abendessen kochen. („Ugotuję ci obiad”).

Ich werde dich für Abendessen kochen. („Ugotuję cię na obiad”).

4. Nie napinaj się! Wybierz swój czas przeszły z rozwagą

Tense to kolejny aspekt gramatyki, który muszą opanować zaawansowani konwersatorzy. Dobrzy mówcy są w stanie uniknąć nieporozumień i właściwie używać narzędzi językowych, w tym czasu.

Czasy teraźniejsze i przyszłe są najłatwiejsze do uchwycenia, a twój skromny autor założy, że już umiesz ich używać. Trudniejsza w użyciu jest przeszłość, w której mówcy mają dwie opcje: Imperfekt (prosta przeszłość) i Perfekt (teraźniejszość idealna).

Podczas gdy większość ludzi najpierw uczy się czasu teraźniejszego dokonanego, bez wątpienia w większości sytuacji łatwiej jest użyć jednego słowa czasu niedoskonałego.

Jednak gramatyka niemiecka rzadko sprzyja łatwości, dlatego częściej słyszysz „Ich hab’ dir gestern in der dunklen Kneipe mit der Kristie gesehen” niż „Ich sah dir gestern in der dunklen Kneipe mit der Kristie” („I widziałem cię wczoraj w ciemnym barze z Kristie”).

Czas Perfekt, przypadkowo nazywany konwersacyjnym czasem przeszłym, nie jest jednak używany przy opowiadaniu narracji. Wtedy nadszedł czas na użycie Imperfekt.

Ogólnie rzecz biorąc, teraźniejszość idealna powinna być Twoim głównym celem podczas rozmowy o rzeczach z przeszłości. Może to być trochę trudniejsze (zwłaszcza przy użyciu wielu czasowników, wygląda na to, że na końcu frazy jest korek z bezokolicznikami!), ale tak właśnie robią tubylcy, więc ty też powinieneś!

5. Pamiętaj, praktyka czyni mistrza

Zrozumienie gramatyki i kontekstu jest oczywiście ważne, ale dla zaawansowanych uczniów języka niemieckiego najlepszym sposobem na utrzymanie i doskonalenie swoich umiejętności jest po prostu praktyka! Na szczęście w każdym miejscu są okazje do ćwiczeń:

Znajdź lokalny Deutschverein (niemiecki klub) w swojej okolicy i poznaj innych ludzi, którzy chcą poprawić swój niemiecki. Non-native speakerzy są świetnymi partnerami do ćwiczeń, ponieważ mogą również skorzystać z tego doświadczenia, a presja jest mniejsza niż rozmowa z native speakerem. Nawet jeśli nie jesteś studentem, niemieccy profesorowie uniwersyteccy są kluczowymi źródłami nie tylko praktyki, ale także znalezienia innych osób mówiących po niemiecku w Twojej społeczności. Inną opcją jest szukanie poza swoją społecznością Gesprächspartner(in) (partnera mówienia). Istnieje kilka aplikacji i stron internetowych, które łączą ludzi w celu poprawy umiejętności językowych. Znajdź partnera i umów się na rozmowę przez Skype, aby ćwiczyć umiejętności rozmowy z nową, ekscytującą osobą.

Jednak najlepszym sposobem na poprawę umiejętności konwersacji jest zanurzenie się w języku. Najłatwiej to zrobić?

Podróż!

Kraje niemieckojęzyczne należą do najpiękniejszych, kraje przyjazne podróżnym na ziemi, gdzie miliony ludzi tylko czekają na rozmowę z tobą.

Spędzenie nawet kilku dni w języku niemieckim czyni cuda nie tylko dla umiejętności konwersacyjnych, ale także dla słownictwa i gramatyki.

  Właściwe pisanie: 8 prostych zasad doskonałej pisowni niemieckiej

6. Obserwuj i zgłaszaj: skorzystaj z niemieckiego pisma i mediów

Telewizja, film i książki to inne świetne sposoby na obserwowanie rozmów między native speakerami. Rozmowy te powstały w umysłach lingwistów, takich jak pisarze i reżyserzy, więc doskonale nadają się do nauki i mogą być świetnymi nauczycielami.

Die Physiker

Spróbuj czytać książki i opowiadania z dużą ilością dialogów lub sztuk. Świetnym wyborem jest „Die Physiker”, sztuka o trzech naukowcach i ich pracy. Zawiera wiele świetnych przykładów dobrze zorganizowanej rozmowy, a także fascynującą narrację, która zainwestuje publiczność.

Możesz również przeczytać „Wilk stepowy” w oryginale niemieckim. „Wilk stepowy” to jedna z najpoczytniejszych książek niemieckiego autora i jest doskonałą okazją do obserwowania rozmów między bohaterem, Harrym Hallerem, a ludźmi, których spotyka w swoim mistycznym życiu.

Inną opcją jest obejrzenie klasycznego niemieckiego filmu. Niemieckie kino jest znane na całym świecie i jest wiele świetnych opcji. Spróbuj obejrzeć „Lola Rent” („Biegnij Lola Run”) i zwracaj uwagę na sposób, w jaki używają slangu w rozmowie. Nawet jeśli znasz już ten często polecany kawałek kina, pamiętaj, że jesteś mówcą na wysokim poziomie (lub próbujesz nim być!), więc spróbuj obejrzeć go bez napisów.

Następnie, podczas oglądania, spróbuj znaleźć określone słowo, frazę, a nawet znacznik stylu, który Ci się podoba, i wypróbuj to sam przy następnej okazji! Kontynuuj to z większą liczbą filmów, różnymi słowami, wyrażeniami i stylami. Jest to jeden z najlepszych sposobów dla zaawansowanych mówców na poszerzenie słownictwa lub przyswojenie nowego stylu konwersacji.

7. Poruszaj się po progach konwersacyjnych za pomocą kluczowych fraz

Nawet jeśli od lat uczysz się niemieckiego, po drodze na pewno natkniesz się na progi zwalniające. W żadnym obszarze nie jest to bardziej prawdziwe niż podczas rozmów. Rozmowy rozwijają się na twoich oczach i wymagają od obu uczestników, aby zwracali uwagę na to, co mówi druga osoba.

Ale co, jeśli nie rozumiesz słowa lub nadal jesteś zawieszony, próbując przetłumaczyć frazę, która jest ważna dla znaczenia rozmowy?

Negocjowanie znaczenia w ramach rozmowy jest kluczową umiejętnością, którą należy posiadać. Dlatego dobrze jest znać kilka przydatnych zwrotów, które pomogą Ci w razie problemów z rozmową.

Nauczyliśmy się pytać „Wie sagt man _____ auf Englisch?” drugiego dnia naszej niemieckiej klasy. Oto kilka świetnych zwrotów, których możesz użyć, jeśli wpadniesz w kłopoty i potrzebujesz więcej informacji, ale nie chcesz iść łatwą drogą i prosić o bezpośrednie tłumaczenie:

Czy meinst du? („Co masz na myśli” lub „Jaka jest twoja opinia?”)

Kannst du das bitte erklären? („Czy możesz to wyjaśnić?”)

Bitte, erzähl mir jetzt mehr. („Proszę powiedz mi więcej.”)

Podobnie jak w języku angielskim, tematy rozmów mogą zabłąkać na nieznane terytorium. Możesz znać te słowa, ale jesteś po prostu niedoinformowany i nie możesz prowadzić rozmowy na coś takiego jak temat wiadomości lub nowy trend technologiczny.

W takim przypadku będziesz chciał skierować rozmowę na coś, co faktycznie możesz, wiesz… porozmawiaj o:

Verzeihung, ich weiß nichts drüber. Czy meinst du zu der Flüchtlingskrise? („Przepraszam, niewiele wiem o [that topic]. Jaka jest Twoja opinia na temat kryzysu uchodźczego?”)

Leider kann ich nicht viel sagen, ich bin nicht ganz informiert worden. Vielleicht könnten wir die Bundeswahl besprechen? („Niestety nie mogę wiele powiedzieć, nie jestem w pełni poinformowany. Może moglibyśmy porozmawiać o wyborach krajowych?”)

Więc teraz, gdy przeszedłeś przyspieszony kurs zaawansowanej konwersacji, połącz wszystkie swoje umiejętności, idź tam i przeżyj niesamowitą rozmowę auf Deutsch!

Ćwiczenie swoich umiejętności sprawi, że staną się one drugą naturą, a rozmowy będą przebiegać łatwo i naturalnie.

W mgnieniu oka Twoje rozmowy na wysokim poziomie wzniosą się na wyżyny, o których nigdy nie śniłeś!

.