Rosyjska praktyka słuchania: 14 zasobów audio do opanowania języka rosyjskiegoSłynne powiedzenie mówi nam, że jeśli „nie ma bólu”, to „nie ma zysku”.

Ale czasami wydaje się, że w nauce rosyjskiego jest więcej bólu niż korzyści.

Chcesz uczyć się rosyjskiego, ale nie podoba ci się, że musisz spędzać czas na zapamiętywaniu zasad gramatyki lub studiowaniu skomplikowanych podręczników do rosyjskiego?

Ćśś, po prostu słuchaj.

To nie musi być prawda, jeśli chodzi o naukę rosyjskiego!

A jeśli powiemy Ci, że możesz uczyć się rosyjskiego oglądając świetny film, szalejąc przy niesamowitej muzyce lub słuchając treści fascynującej książki?

To prawda! A my pokażemy Ci jak.

Jako osoby uczące się drugiego języka wiemy słuchanie wymaga wielu umiejętności. To pierwszy krok do uzyskania płynnej znajomości języka. Ponieważ jest to podstawa, na której budujemy wszystkie inne umiejętności językowe, upewnijmy się, że jest to mocne (i że proces jest tak zabawny, jak to tylko możliwe).

Jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę z nauką rosyjskiego, mamy kilka ciekawych sposobów na poćwiczenie słuchania. Postępuj zgodnie ze wskazówkami zawartymi w tym artykule, a będziesz na dobrej drodze do zrozumienia innych i przyswojenia kilku słów i zwrotów, aby zacząć kłaść ten fundament.

Nie będzie żadnego (fizycznego) bólu, ale dużo zysku!

.

Dlaczego rosyjska praktyka słuchania jest ważna?

Wszelkiego rodzaju ćwiczenia ze słuchu lub nauka audio poprawiają rozumienie ze słuchu. Kiedy uczysz się słuchać po rosyjsku, może być trudno usłyszeć, gdzie kończy się słowo, a zaczyna następne. Z tego powodu możesz nawet nie być w stanie zrozumieć słów, których już się nauczyłeś.

Im częściej ćwiczysz słuchanie lub decydujesz się na naukę przez dźwięk, tym więcej słów nauczysz się. Słuchanie autentycznych rosyjskich zasobów przeznaczonych dla rodzimych użytkowników języka pomoże uczniom średniozaawansowanym i zaawansowanym w osiągnięciu płynności językowej. Jednak opcje słuchania, które są oparte na nauce, delikatnie poprowadzą ucznia na każdym poziomie w kierunku lepszego rozumienia ze słuchu, nie przytłaczając go.

Ponadto ćwiczenia ze słuchu poprawiają Twoją wymowę w języku rosyjskim, umożliwiając kontakt z native speakerami. Każdy ma akcent w dowolnym języku. Z pewnością słyszałeś ludzi, którzy mówią po angielsku z rozpoznawalnym akcentem. Jeśli jednak będziesz ćwiczyć słuchanie rosyjskiego, którym posługują się native speakerzy, poprawi się Twoja wymowa. To nie tylko sprawi, że będziesz brzmiał bardziej jak native speaker, ale także ułatwi to rodzimym użytkownikom zrozumienie tego, co mówisz, gdy mówisz po rosyjsku. Ćwiczenie ze słuchu uczy Cię nowych rosyjskich słówek. Nieuchronnie, za każdym razem, gdy słuchasz czegoś po rosyjsku, pojawią się słowa, których nie znasz. Słuchając autentycznych zasobów przeznaczonych dla native speakerów, prawdopodobnie napotkasz sporo nowych słówek. Z drugiej strony, praktyka słuchania oparta na uczeniu się zwykle wyznacza tempo wprowadzania nieznanych słów, aby nie przytłaczać uczniów.

Niezależnie od poziomu zaawansowania lub wyboru treści, ćwiczenie rosyjskiego słuchania nauczy Cię nie tylko wymawiania słów, ale także używania ich w kontekście.

Jak zmaksymalizować naukę języka rosyjskiego poprzez praktykę słuchania

Jeśli jesteś jedną z tych osób, które nie potrafią wyrecytować tekstu twojej rzekomo ulubionej piosenki, musisz włożyć trochę więcej wysiłku podczas nauki rosyjskiego! Poniżej znajduje się kilka kroków, aby zmaksymalizować wrażenia słuchowe w języku rosyjskim:

Ćwicz słuchanie aktywne a pasywne. Nie każde słuchanie jest sobie równe. Słuchanie pasywne ma miejsce, gdy wykonujesz wiele zadań jednocześnie, na przykład słuchasz muzyki w tle podczas rozmowy przez telefon. Stanie się aktywnym słuchaczem wymaga skupienia się tylko na zadaniu. Pamiętaj, aby podczas słuchania uwolnić się od wszelkich innych zakłóceń, aby upewnić się, że zabierzesz coś z treści. Wysłuchaj i powtórz. Najlepszym sposobem na naukę rosyjskiego jest wstrzymanie tego, czego słuchasz, i powtórzenie tego. Pomoże Ci to nauczyć się poprawnej wymowy. Zatrzymaj się, aby sprawdzić znaczenia (niektórych) słów. Ponieważ dopiero zaczynasz uczyć się rosyjskiego, musisz zatrzymać się i poszukać znaczenia niektórych nieznanych słów. To może nie zdarzać się tak często, jak myślisz, ponieważ niektóre słowa oznaczają to samo w języku rosyjskim i angielskim (np. „komputer” i „taxi”). Ćwicz wypowiadanie trudnych słów. Rosyjski słynie z długich i trudnych słów, pełnych spółgłosek, znaków akcentu i nijakich. Jeśli chcesz opanować język rosyjski, poćwicz wypowiadanie trudnych słów, aby poprawić wymowę.

  Przewodnik krok po kroku dotyczący poprawy umiejętności słuchania w języku rosyjskim

Rosyjska praktyka słuchania: 14 zasobów audio do opanowania języka rosyjskiego

Filmy do słuchania rosyjskiego

Youtube

rosyjski-ćwiczenie-słuchania-4

YouTube oferuje zarówno autentyczne, jak i oparte na nauce filmy. Autentyczne filmy skupiają się na prawdziwym rosyjskim — rodzaju języka, którego używają między sobą native speakerzy. Rosyjskie kanały edukacyjne na YouTube skupiają się bardziej na mówieniu w sposób zrozumiały dla rosyjskich studentów, a kanały edukacyjne skupiają się na omawianiu tematów, z których rosyjscy studenci mogą skorzystać.

Na przykład Россия 24 (Russia 24) to państwowa rosyjska stacja telewizyjna, która oferuje m.in Kanał YouTube z autentycznymi klipami informacyjnymi.

Kanały oparte na uczeniu się, takie jak rosyjski z Rosji oraz Rosyjski kanał gramatyczny skoncentruj się bardziej na zasadach gramatyki i słownictwa i często używaj tekstu, aby pomóc ci czytać dalej.

Film na YouTube 46 minut średnio zaawansowanego rozumienia ze słuchu w języku rosyjskim z RussianPod101 pomaga uczniom ćwiczyć słuchanie z ponad 40 minutami rosyjskiego dźwięku. Film zawiera obraz, a następnie formułuje pytanie, po którym następuje krótki dialog rodowitych Rosjan, który zawiera odpowiedź.

Na końcu rozwiąż quiz, aby sprawdzić, czy zrozumiałeś wszystko, co zostało powiedziane.

Film zawiera dyskusje na różne tematy, w tym wybór mieszkania, rezerwację pokoju w hotelu (dla mnie idealne, ponieważ planowałam podróże), zamawianie jedzenia i tak dalej! To świetna okazja do zapoznania się z różnorodnym słownictwem.

Ponownie podaliśmy powyżej link dla średniozaawansowanych uczniów, ale ten sam rodzaj ćwiczeń można uzyskać za tutaj początkujący i dla zaawansowani uczniowie tutaj.

preply

rosyjski-ćwiczenie-słuchania-4

Możesz sobie wyobrazić, że wiele autentycznych filmów z YouTube jest najlepszych lub odpowiednich tylko dla zaawansowanych uczniów. Ale tak już nie jest. Rosyjski program preply oferuje to, co najlepsze z obu światów, wykorzystując autentyczne filmy w kontekście opartym na nauce.

preply wykorzystuje autentyczne nagrania wideo — takie jak teledyski, zwiastuny filmów, wiadomości i inspirujące przemówienia — i przekształca je w spersonalizowane lekcje nauki języków.

Możesz wypróbować preply za darmo przez 2 tygodnie. Kliknij tutaj, aby sprawdzić stronę lub pobrać aplikacja na iOS lub Aplikacja na Androida.

preply Ad

Ale nie jesteś wrzucony bez wsparcia! Każdy film jest opatrzony podpisami, a każde słowo jest opatrzone adnotacjami. Jeśli nie wiesz, co oznacza słowo, możesz odwołać się do jego definicji kontekstowej i kilku przykładowych zdań. Możesz także zobaczyć inne filmy w witrynie zawierające to słowo.

Co więcej, preply oferuje również Quiz Mode, który konwertuje filmy na lekcje rosyjskiego, tworząc ćwiczenia i fiszki z klipów wideo, zdjęć i przykładowych zdań.

Dodatkowo preply jest niezwykle elastyczny. Ty wybierasz, jakie filmy oglądasz, więc wybierasz, czego się uczysz. Dodatkowo preply wykorzystuje historię ucznia, więc pytania są odpowiednie dla Twojego poziomu i opierają się na tym, czego już się nauczyłeś.

Uzyskaj dostęp do pełnej biblioteki wideo preply w przeglądarce internetowej lub, jeszcze lepiej, ucz się w drodze, pobierając aplikację ze strony iTunes lub sklep Google Play.

Rosyjskie filmy z napisami

Wzmocnij to, co widzisz, tym, co słyszysz, oglądając i czytając napisy z tych źródeł:

Ucz się języka rosyjskiego

rosyjski-ćwiczenie-słuchania-4

Czy jesteś zaskoczony, że filmy mogą być narzędziem do nauki, a nie tylko odwracaniem uwagi? To prawda! Ten kanał YouTube oferuje różne rosyjskie filmy z angielskimi napisami, dzięki czemu możesz poznać rosyjską kulturę podczas nauki języka.

Ponieważ dopiero zaczynasz uczyć się rosyjskiego, będziesz musiał przeczytać napisy, aby zrozumieć treść filmów. Ale w miarę postępów staraj się oglądać bez napisów, aby sprawdzić swoją wiedzę.

Niektóre opcje na tym kanale YouTube obejmują:

„Сорок первый” („Czterdzieści pierwszych”) — to rosyjski klasyk z 1956 roku o życiu w czasie wojny w latach 40-tych.
„Служебный роман” („Office Romance”) — Film o lżejszym motywie, opowiada o romansie biurowym w Rosji.
„Anna Karenina” („Anna Karenina”) — to obowiązkowy film dla tych, którzy przeczytali powieść słynnego rosyjskiego pisarza Lwa Tołstoja.

  Jak się nauczyć rosyjskiego perfekcyjnie?

Netflix

rosyjski-ćwiczenie-słuchania-4

Netflix jest znany z tego, że oferuje mnóstwo filmów w różnych językach. Nie ma tylu rosyjskich filmów, co, powiedzmy, hiszpańskie czy chińskie, ale te, które wymienia, są fantastyczne do nauki języka i przyswajania rosyjskiej kultury.

Netflix zapewnia angielskie napisy do wszystkich swoich filmów, a nawet jest znany z tego, że ma rosyjskie napisy do niektórych rosyjskich filmów. Daje to również możliwość odświeżenia umiejętności czytania.

Oto kilka rosyjskich filmów na Netflix w tej chwili:

„Dowłatow” – Ten oryginalny film Netflixa śledzi prawdziwą historię pisarza Dowłatowa z lat 70. XX wieku. Zmaga się z chęcią pozostania w Rosji, podczas gdy jego pisma są odrzucane przez opresyjny reżim.

„Gagarin: Pierwszy w kosmosie” – To świetny wybór filmowy dla fanatyków historii. Dowiesz się o Yuri Gagarinie, pierwszym człowieku, który odwiedził kosmos. Pamiętaj, że ten film jest już dostępny w Amazon Prime.

Rozrywkowe rosyjskie audiobooki

Książki służą wielu celom – edukują, bawią i wystawiają nas na czasy, miejsca i sytuacje inne niż nasze. Sprawdź te zasoby audiobooków w języku rosyjskim:

Lojalne książki

rosyjski-ćwiczenie-słuchania-4

Najlepszą częścią Loyal Books jest to, że wszystkie audiobooki są całkowicie bezpłatne! Ułatwiają wyszukiwanie książek dzięki zdjęciom okładki książki. Ponadto cała ich zawartość jest przyjazna dla czytników ekranu, aby pomóc osobom z niepełnosprawnością wzroku.

Oto nasze najlepsze typy z ich biblioteki:

„Поэмы” („Wiersze”) — Posłuchaj 35 wierszy słynnego rosyjskiego poety Aleksandra Puszkina.
“Записки из подполья” („Notatki z podziemia”) — to powieść egzystencjalistyczna XIX-wiecznego pisarza Fiodora Dostojewskiego.
„Breedloszenie” („Propozycja małżeństwa”) — Posłuchaj tej niesamowitej sztuki słynnego rosyjskiego pisarza Antona Czechowa o oświadczeniu o małżeństwie.
„Bajki Ezopa” — Ten audiobook zawiera zbiór bajek zebranych w Grecji między 620 a 564 rpne, przetłumaczonych przez rosyjskiego autora Lwa Tołstoja.

Chociaż te teksty mogą wydawać się trudne dla początkującego, ważne jest, aby pamiętać, że Twoim celem nie jest zrozumienie każdego słowa (nie zrozumiesz), ale raczej wyczucie języka.

Jeśli masz zamiar uczyć się rosyjskiego, musisz zrozumieć, że Rosjanie są niezwykle dumni ze swoich autorów i poetów. Zapoznanie się z dziełami Puszkina, Czechowa, Tołstoja i Dostojewskiego może pomóc zanurzyć się w kulturze rosyjskiej i dowiedzieć się więcej o historii Rosji — obu ważnych elementach nauki języka obcego.

Amazonka

Zmaksymalizuj swój potencjał dzięki mocy swojej podświadomości, aby tworzyć bogactwo i sukces [Russian Edition]

Amazon ma w sprzedaży wiele rosyjskich audiobooków. Oferują wygodny sposób sortowania książek według tematów, takich jak polityka, fikcja, książki dla dzieci, podróże, romanse itp.

Użytkownicy Amazon, którzy mają członkostwo Prime, mogą słuchać niektórych tytułów za darmo z Wersja próbna lub subskrypcja z dźwiękiem.

Niektóre tytuły warte sprawdzenia:

„Твои первые сказки” („Twoje pierwsze bajki”) — ta płyta CD z bajkami dźwiękowymi jest idealna dla osób dopiero rozpoczynających naukę języka rosyjskiego. Ponieważ są przeznaczone dla dzieci, zawierają łatwy do zrozumienia język.
„Гарри Поттер и философский камень” („Harry Potter i Kamień Filozoficzny”) — ten audiobook nie tylko będzie zabawny, ale jest idealny dla początkujących, którzy przeczytali go w języku angielskim. Możesz usłyszeć jego rosyjskie tłumaczenie, mając na uwadze treść, co daje Ci informacje na temat tego, co zostało powiedziane.

Edukacyjne rosyjskie podcasty

Bardzo rosyjski podcast

rosyjski-ćwiczenie-słuchania-4

Ćwicząc rosyjski, staram się skupić na najnowszych rosyjskich słowach i zwrotach. Pamiętajcie, wyjechałem, gdy miałem dziewięć lat, więc mój „nowoczesny” rosyjski slang jest prawdopodobnie odpowiednikiem amerykańskiego slangu z wczesnych lat 90. – jak fajnie jest! lub chillin’ dźwięk w dzisiejszych czasach?

Ten podcast z witryny Очень по-русски (Bardzo rosyjski) zawiera różnorodne odcinki na różne tematy, ale nie znajdziesz ich nigdzie indziej. Każdy odcinek skupia się na zabawnym, unikalnym lub mniej znanym slangu lub idiomie w języku rosyjskim.

Słuchałem z komputera, kiedy miałem czas, i pobierałem pliki mp3 do słuchania, gdy ćwiczyłem lub byłem w ruchu. Każdy podcast ma transkrypcję z tłumaczeniami na język angielski, które pomogą Ci wzmocnić lub ponownie sprawdzić to, co usłyszałeś.

Muszę powiedzieć, że ta strona bardzo pomogła mojej rosyjskiej wiarygodności podczas podróży, ponieważ wyleciałem z warunków, których nikt się nie spodziewał!

Pamiętaj, że ten zasób jest przeznaczony dla uczniów średniozaawansowanych i zaawansowanych.

SBS rosyjski

rosyjski-ćwiczenie-słuchania-4

SBS Russian to świetny podcast do słuchania wiadomości w języku rosyjskim.

Odcinki skupiają się głównie na wydarzeniach w Rosji i Australii. Posłuchasz klipów takich jak „Victoria zakazuje używania telefonów komórkowych w szkołach”, „Społeczność rosyjska jest oburzona upadkiem biura podróży” i „Wezwania do zdecydowanych działań rządu wobec gwałtownego wzrostu liczby zgonów z powodu narkotyków”.

  Rosyjskie dialekty to proste: różnice, lokalizacje i nie tylko

Istnieje również regularny segment „Tydzień w Rosji”, aby być na bieżąco z kulturą i wydarzeniami w tym kraju.

Mówienie po rosyjsku

rosyjski-ćwiczenie-słuchania-4

Mówienie po rosyjsku to podcast edukacyjny, który faktycznie zajmuje się nauką podstaw języka rosyjskiego.

Jest to idealny podcast dla początkujących, ponieważ zawiera proste pojęcia, takie jak zwracanie się do ludzi po rosyjsku, jak się pożegnać, jak liczyć i jak wymawiać dni tygodnia.

Odcinki trwają mniej niż pięć minut, więc mówienie po rosyjsku jest idealne dla uczniów, którzy mają ograniczony czas.

Autentyczna muzyka rosyjska

Rosyjska pozytywka

rosyjski-ćwiczenie-słuchania-4

Russian Musicbox to strona internetowa, która służy jako interaktywny kanał muzyczny z programami na żywo. Zawiera popularne klipy z najlepszą rosyjską muzyką z ostatnich kilkudziesięciu lat, a także aktualne hity.

Podobnie jak MTV, Russian Musicbox oferuje muzykę i rozrywkę, taką jak wywiady, wydarzenia z branży filmowej i reality show.

Ten zasób jest idealny dla początkujących, ponieważ witrynę można przeglądać w języku angielskim lub rosyjskim, co ułatwia nawigację po stronie nowicjuszom rosyjskojęzycznym.

Pamiętaj, aby dostroić się do ulubionych, takich jak „Раскрутка” („Raskrutka”), reality show, w którym młodzi rosyjscy muzycy prezentują swój talent, oraz show „Top 10”, aby zapoznać się z rosyjskimi hitami.

Stacja.ru

rosyjski-ćwiczenie-słuchania-4

To moskiewska rozgłośnia Dance Radio oferująca teledyski, klipy i inne programy. Jest to niezwykle wygodne, ponieważ muzykę można słuchać online lub za pośrednictwem telefonu lub tabletu Apple, Windows lub Android.

Station.ru pozwala użytkownikom wybierać między różnymi strumieniowymi stacjami radiowymi. Stacje podają nazwiska wielu artystów w języku angielskim, aby pomóc rosyjskim nowicjuszom zrozumieć, kogo słuchają, i dodać swoich ulubionych wykonawców do swoich list, aby usłyszeć więcej o ich muzyce.

Sprawdź kanał, DFM Спокойной ночи, голыши! („DFM Good Night, Nudes!” – sztuka w popularnym rosyjskim programie nocnym dla dzieci „Спокойной ночи, малыши!” [“Good Night, Little Ones”]). Ta stacja oferuje relaksującą muzykę, która pomoże Ci zasnąć. A ponieważ muzyka jest wolniejsza, o wiele łatwiej jest zrozumieć tekst niż przy szybkich utworach.

RusRadio.ru

Po pracy nad powyższymi pięcioma źródłami poczułem dużą różnicę w moich rosyjskich umiejętnościach. Próbowałam nawet rozmawiać z rodziną i przyjaciółmi wyłącznie po rosyjsku. Czułem, że ostatecznym testem jest próba zrozumienia rosyjskiej muzyki.

Wszyscy wiemy, że teksty są wystarczająco trudne do zrozumienia w Twoim ojczystym języku — ile razy zdarzyło Ci się brać udział w ulubionym utworze, nie znając tak naprawdę słów? Praktyka słuchania poprzez muzykę jest zdecydowanie dla zaawansowanego rosyjskiego studenta, a ja byłem gotowy!

Znalazłem RusRadio.ru, internetowy kanał muzyczny, abym nie tylko słyszeć słowa do muzyki, ale także widzieć poruszające się usta wykonawców, co pozwalało mi naśladować gesty twarzy wymagane do mówienia po rosyjsku.

Naprawdę podobało mi się słuchanie rosyjskich hitów i zapoznawanie się z obecnymi czołowymi rosyjskimi artystami, takimi jak Полина Гагарина (Polina Gagarina), SEREBRO oraz Слава (Sława).

Kursy rosyjskiego online

Testy słuchania trenerów językowych

Zanim zaczniesz doskonalić swoje umiejętności słuchania w języku rosyjskim, bardzo pomocne jest poznanie swojego punktu wyjścia.

Language Trainers zapewnia bezpłatne testy, aby sprawdzić, ile faktycznie rozumiesz rosyjskiego. Powyższy link jest tym, którego użyłem — testuje średniozaawansowany rosyjski, ponieważ pomyślałem, że będę gdzieś na tym poziomie. Jest też Rosyjski podstawowy test odsłuchowy jeśli czujesz, że jesteś na początkowych etapach nauki języka rosyjskiego.

Testy zawierają komponent rozumienia ze słuchu (w języku rosyjskim) wraz z pytaniami na zrozumienie (w języku angielskim). Musisz wysłuchać krótkiego klipu, a następnie przeciągnąć poprawną odpowiedź we właściwe miejsce lub wybrać jedną z opcji wielokrotnego wyboru. Po wykonaniu testu wypełnij krótki kwestionariusz z danymi kontaktowymi, a wyniki zostaną wysłane do Ciebie e-mailem.

Gdy już wiesz, na jakim etapie jesteś ze swoimi umiejętnościami rosyjskiego, możesz wybrać odpowiednie źródła do nauki rosyjskiego online.

Rosyjski dla darmowych dialogów

rosyjski-ćwiczenie-słuchania-4

Te dialogi dźwiękowe ze strony do nauki języka rosyjskiego Rosyjski za darmo pozwolą Ci słyszeć native speakerów w naturalnych rozmowach. Użyłem dialogów dla średniozaawansowanych i zaawansowanych, aby poprawić mój rosyjski podczas mojej podróży, ale strona jest idealna dla studentów na wszystkich poziomach!

Tematy koncentrują się na codzienności, takich jak prace domowe, członkowie rodziny, wakacje, podróże i inne.

Dla skoncentrowanej praktyki, ta strona oferuje transkrypcję dialogów w języku angielskim i rosyjskim. W ten sposób możesz słuchać dźwięku i próbować zrozumieć, a jednocześnie mieć możliwość wyszukiwania słów i fraz, których nie zrozumiałeś.

Uznałem również, że pomocne jest wykorzystanie transkrypcji do ćwiczenia samodzielnego wypowiadania zdań po ich wysłuchaniu.

W rosyjskiej praktyce słuchania jest dużo więcej korzyści niż bólu. Dzięki filmom, filmom, audiobookom, podcastom, muzyce i kursom online zyskasz więcej, niż kiedykolwiek sobie wyobrażałeś.

.