Społecznościowe sekrety angielskiego: 5 technik, które pomogą Ci mówić



Przypomnij sobie pierwszy raz, kiedy mówiłeś po angielsku w prawdziwej, autentycznej sytuacji towarzyskiej.

Jak było? Byłeś zdenerwowany?

O czym mówiłeś? Jak zacząłeś rozmowę?

Opowiedziałeś dowcip? Czy próbowałeś prowadzić small talk?

Zwłaszcza jeśli jesteś średniozaawansowanym lub zaawansowanym uczniem angielskiego, możesz być zmęczony niektórymi z tych samych starych pytań „przełamujących lody” (pytania, które zachęcą ludzi do mówienia) i tematów small talk.

„Jak masz na imię? Co robisz? Gdzie mieszkasz? Ummm, co powiesz na tę pogodę, którą ostatnio mamy, co?

To są świetne pytania, ale co, jeśli chcesz być bardziej zaawansowany?

A co, jeśli chcesz zrobić coś więcej niż tylko zadawać te same stare pytania?

Czy chcesz poznać sekret? Nawet rodowici anglojęzyczni są zmęczeni tymi samymi starymi pytaniami!

Na szczęście możesz skorzystać z preply i uniknąć tego problemu.

preply wykorzystuje autentyczne nagrania wideo — takie jak teledyski, zwiastuny filmów, wiadomości i inspirujące przemówienia — i przekształca je w spersonalizowane lekcje nauki języków.

Możesz wypróbować preply za darmo przez 2 tygodnie. Kliknij tutaj, aby sprawdzić stronę lub pobrać aplikacja na iOS lub Aplikacja na Androida.

preply Ad

Dzięki preply usłyszysz native speakerów mówiących po angielsku w niemal każdej sytuacji. Zobaczysz, jak wchodzą w interakcje, co mówią i, co najważniejsze, o co proszą! Wypróbuj preply za darmo, a w mgnieniu oka staniesz się mistrzem konwersacji po angielsku!

Nawet jeśli nie masz lęku społecznego i nie czujesz się niezręcznie rozpoczynając rozmowę z nieznajomymi, nadal często trudno jest znaleźć o czym porozmawiać. Zapytaj każdego, kto był na randce i skończą mu się pomysły na rozmowę!

W tym artykule przyjrzymy się pięciu nowym sposobom na przełamanie lodów podczas poznawania nowych ludzi (lub nawet podczas rozmowy ze starymi przyjaciółmi!). Takie podejście sprawi, że spotkania towarzyskie będą bardziej interesujące dla wszystkich zaangażowanych osób.

Są one szczególnie przydatne dla średnio zaawansowanych lub zaawansowanych uczących się angielskiego, ale nawet jeśli jesteś początkujący, możesz ich używać w niektórych sytuacjach. I tak, są trochę niekonwencjonalne (inne), ale nie są zbyt dziwne ani dziwne. Mogą nawet sprawić, że ludzie będą chcieli z tobą więcej rozmawiać!

Ten artykuł nie będzie dotyczył zapamiętywania dialogów lub uczenia się konkretnych fraz. Zamiast tego zapewni Ci kilka elastycznych technik, które mogą pomóc poprawić Twoje umiejętności społeczne w języku angielskim (i prawdopodobnie również w Twoim ojczystym języku).

A najlepsza część? Jako osoba ucząca się angielskiego możesz również używać tych technik na zajęciach lub za każdym razem, gdy chcesz ćwiczyć angielski z inną osobą. Pamiętaj tylko, że prawdopodobnie będziesz rozmawiać inaczej z kolegą z klasy niż z nieznajomym na imprezie, więc być może będziesz musiał trochę je dostosować, w zależności od sytuacji.

  Co to jest akademicki angielski? 3 najważniejsze funkcje, które wszyscy uczniowie powinni rozpoznać

Spójrzmy więc na pięć technik!

.

5 sposobów na przełamanie lodów i prowadzenie rozmowy

Technika 1: Zapytaj o ulubioną rzecz

Jest to dobra, bezpieczna technika, której można używać prawie z każdym, ponieważ większość ludzi potrafi mówić o sobie i swoich preferencjach. Nie oznacza to, że ludzie są egoistyczni (troszczą się tylko o siebie), ale po prostu wiedzą, co lubią.

Więc jeśli zadasz komuś pytanie typu „Jaki jest twój ulubiony film?” wtedy ich odpowiedź automatycznie będzie dotyczyć czegoś, co ich interesuje. Niektóre przykłady tematów rozmów są dość oczywiste, takie jak filmy, gry, programy telewizyjne, grupy muzyczne i piosenki. Należy jednak wziąć pod uwagę również inne rzeczy, aby rozmowa była nieco bardziej wyjątkowa.

Na przykład wyobraź sobie, że byłeś na przyjęciu i ktoś zapytał cię: „Hej, jaki jest twój ulubiony dodatek do gofrów?” Możesz pomyśleć: „Wow, to jest coś nowego i innego!”

Możesz także zapytać o rzeczy takie jak:

ulubione miasto ulubione długopis lub ołówek ulubione zajęcie w sobotni poranek ulubiona plaża ulubione zwierzę ulubione słowo

Naprawdę, możesz zapytać o dowolny przedmiot lub rzecz (przynajmniej te, które prawdopodobnie nie będą obraźliwe ani kontrowersyjne), a internet ma niezliczone inne opcje jeśli zabraknie Ci pomysłów.

Pamiętaj, aby zadać wiele pytań uzupełniających, aby kontynuować rozmowę!

Technika 2: Zapytaj „Co byś zrobił, gdyby…?” Pytanie

To fajna strategia konwersacyjna, którą lubię używać na moich zajęciach, a nawet podczas rozmowy w samochodzie z przyjaciółmi i rodziną. W rzeczywistości istnieją nawet książki oparte na tej koncepcji. („Księga pytań” jest dobre, ale niektóre pytania są przygnębiające lub nieprzyjemne. Dlatego często wolę „Księga pytań dla dzieci”, co jest bardziej odpowiednie dla wszystkich odbiorców).

Jeśli chcesz skorzystać z tej techniki, a nie masz żadnej z tych książek, sugeruję sprawdzenie kilku różnych stron, takich jak ten lub ten na Reddicie. (Po prostu miej świadomość, że to ostatnie często się zmienia i nie zawsze będzie odpowiednie dla twojej sytuacji.) Następnie po prostu znajdź kilka pytań, które ci się podobają i zapisz je lub zanotuj (zapamiętaj je).

Osobiście dwa z moich ulubionych pytań to:

  Jak mogę poprawić moją zdolność mówienia po angielsku?

Co byś zrobił, gdybyś jutro musiał opuścić swój kraj i nie mógł wrócić przez 10 lat? Co byś zrobił, gdybyś miał wehikuł czasu i mógł przejść tylko do jednego punktu w przeszłości lub przyszłości?

Inną zabawną, bardziej nowoczesną opcją jest posiadanie strony Co byś zrobił gdyby… gotowe w telefonie. Za każdym razem, gdy klikniesz „Odtwórz”, otrzymasz pytanie i trzy odpowiedzi do wyboru. Możesz wtedy zobaczyć, jak odpowiedziały inne osoby, co może dać ci dodatkowy temat do rozmowy!

Technika 3: Porozmawiaj o „Czy wolałbyś…?” Scenariusz

Jest to pod pewnymi względami podobne do Techniki 2, ale zamiast zadawać pytanie otwarte, dajesz drugiej osobie dwie (a może kilka) opcji do wyboru.

Na przykład możesz zapytać coś w stylu: „Wolałbyś podróżować w przyszłość czy w przeszłość?” Lub, jeśli chcesz zwrócić czyjąś uwagę: „Wolałbyś wypić szklankę ketchupu czy szklankę majonezu?”

Wiele pomysłów na tego typu pytania można znaleźć na albo.io, rrather.com, ta strona lub ten sub-Reddit (ponownie, tylko strzeż się, że nie wszystkie pytania są odpowiednie dla każdej rozmowy). Jest też Wolisz? aplikacja które możesz sprawdzić. Wszystkie te elementy można również wykorzystać do zabawnej, nieformalnej gry towarzyskiej.

Ponadto ta technika może w niektórych sytuacjach działać lepiej niż Technika 2. Na przykład, jeśli rozmawiasz z początkującym uczniem angielskiego, niektóre gramatyki używane w Technice 2 mogą być dla nich zbyt skomplikowane lub mylące. Jeśli po prostu dasz im dwie opcje do wyboru, prawdopodobnie będzie im łatwiej odpowiedzieć.

Jeśli gramatyka nie stanowi problemu, możesz również wziąć odpowiedzi danej osoby na te pytania i poprosić o więcej szczegółów, jak w Technice 2.

Na przykład: „Och, wolisz wypić szklankę ketchupu niż szklankę majonezu? Co byś zrobił, gdybyś musiał wypić szklankę ketchupu? Jak byś to zrobił? Jakiej techniki byś użył?”

Technika 4: Stowarzyszenie Odtwórz Słowo

Jest to technika, która może wydawać się bardziej odpowiednia w gabinecie psychiatry niż podczas rozmowy na przyjęciu, ale może to być świetny sposób na dodanie iskry do rozmowy.

Aby wykonać tę technikę, wystarczy powiedzieć: „O czym myślisz, gdy słyszysz słowo ___?” i uzupełnij puste miejsce słowem. Być może już myślisz o kilku słowach, których możesz użyć, takich jak „uczciwy”, „szczęście”, „pyszny”, „koń” itp.

Ale jeśli nie masz żadnych pomysłów (lub po prostu chcesz nowych), możesz użyć a generator losowych słów. Jeśli chcesz czegoś bardziej konkretnego, możesz użyć takiego, który jest tylko dla rzeczowniki lub taki, który ci daje kilka słów w kategorii do wyboru.

  Jak znaleźć odpowiednie materiały do samodzielnej nauki języka angielskiego?

Pamiętaj też, że niekoniecznie jest to najczęstszy sposób na rozpoczęcie rozmowy. Więc prawdopodobnie nie chcesz po prostu zadać pytania znikąd. Zamiast tego możesz użyć tej techniki po kilku minutach rozmowy. Powiedz coś w stylu: „Hej, chcesz zagrać w jakieś skojarzenie słowne? Wiem, że może jest inaczej, ale jest fajnie!”

Technika 5: Opowiedz dowcip

Każdy kocha osobę z dobrym poczuciem humoru. Problem w tym, że nie wszyscy są zgodni co do tego, co dokładnie oznacza „dobre poczucie humoru”. Jeśli zrobisz nieodpowiedni dowcip, może to naprawdę przynieść odwrotny skutek (wywołać niezamierzony zły efekt) i od razu zabić rozmowę.

Zasadniczo (zasada ogólna), jeśli nie znasz dobrze osoby, z którą rozmawiasz, powinieneś unikać rozmów o seksie, polityce lub religii. Jest to szczególnie ważne, jeśli chcesz spróbować opowiedzieć dowcip.

Zamiast tego możesz spróbować się skupić żarty zawierające kalambury lub gra słów. Żarty mogą być również świetnym sposobem na naukę nowych angielskich słów i zwrotów, ponieważ kalambury opierają się na słowach, które mają dwa znaczenia. Oznacza to również, że ta technika może być trudniejsza w użyciu, jeśli nie jesteś zaawansowanym mówcą po angielsku. Nawet native speakerzy mogą potrzebować kilku sekund, aby zrozumieć dowcip zawierający kalambur.

Osobiście mój problem polega na tym, że nigdy nie pamiętam dowcipu, kiedy chcę go opowiedzieć! Aby rozwiązać ten problem, możesz zrobić listę dowcipów, które uważasz za zabawne. Może się to wydawać dziwne, ale robi to wielu znanych komików, a także może pomóc ci zapamiętać dowcipy podczas ćwiczenia angielskiego.

Technika bonusowa: Wypij drinka

To trochę żart, ale wciąż jest w tym trochę prawdy. Oczywiście powinieneś pić alkohol tylko wtedy, gdy masz prawo do picia. Ale włączyłem to, ponieważ często słyszę, jak uczący się języka mówią takie rzeczy jak: „Właściwie po wypiciu drinka mówię lepiej po angielsku / niemiecku / francusku!”

Nie jest pewne, czy to prawda, ale nawet jeśli nie mówisz lepiej, możesz mówić więcej. Alkohol jest często nazywany „smarem towarzyskim”, ponieważ może pomóc ludziom się zrelaksować i umożliwić płynną rozmowę.

Jeśli nie chcesz lub nie możesz pić alkoholu, to też jest w porządku. Ale nawet samo posiadanie czegoś w dłoni (np. drinka) może pomóc w rozpoczęciu rozmowy. Możesz wziąć napój bezalkoholowy i spacerować, aż ktoś cię zapyta: „Hej, co to pijesz?”

Cokolwiek jednak robisz, staraj się wyjść i ćwicz mówienie po angielsku.

To najlepszy sposób na naukę i praktykę języka, a kto wie — możesz nawet poznać nowych przyjaciół!

Ryan Sitzman uczy angielskiego, a czasem niemieckiego w Kostaryce. Pasjonuje się nauką, kawą, podróżami, językami, pisaniem, fotografią, książkami i filmami, ale niekoniecznie w tej kolejności. Możesz dowiedzieć się więcej lub nawiązać z nim kontakt za pośrednictwem jego strony internetowej Sitzman ABC.

.