Ucz się hiszpańskiego z muzyką: 30 piosenek, które pobudzą naukę hiszpańskiegoSzybko dokończ te zdania:

„Do góry nogami, ona jest…” („…żyć la vida loca”)

„Des-pa-…” („…cito”)

„Dale a tu cuerpo alegría, Macarena, heeeey…” („…Macarena!”)

Nawet jeśli jesteś absolutnie początkującym językiem hiszpańskim, istnieje duża szansa, że ​​znasz wszystkie trzy z nich, nawet jeśli nie słyszałeś ich od lat.

Nauczyłeś się na pamięć trochę hiszpańskiego, nawet nie zdając sobie z tego sprawy, a po latach możesz go sobie przypomnieć bez wahania. W jaki sposób?

Z mocą muzyki!

Jak już zapewne widzisz, nauka hiszpańskiego poprzez piosenki to niezwykle skuteczny sposób, aby słowa i wyrażenia na długo pozostały w Twojej pamięci.

Wszystkim nam utkwiły piosenki w głowach — wykorzystaj je więc dobrze i wykorzystaj je jako narzędzie do nauki, aby poprawić swoje umiejętności językowe!

.

Spis treści

Dlaczego nauka hiszpańskiego z piosenkami działa?

Drapanie swędzenia

Piosenki tkwią w naszych głowach z powodu sposobu, w jaki pracuje nasz mózg. Muzyka aktywuje część kory słuchowej naszego mózgu, a gdy nie znamy całej piosenki, nasze mózgi uzupełniają brakujące luki w rytmie i powtarzają je w kółko.

Naukowcy nazywają to zjawisko swędzenie poznawcze lub swędzenie mózgu, a powtarzając melodię w głowie, drapiesz swędzenie.

Niestety (lub na szczęście), nasze mózgi czasami zachowują się jak zablokowane iPody, nie mogąc przejść obok utworu, na którym utknęły, aby przejść do czegoś innego, czego wolelibyśmy słuchać!

Naukowcy i badacze na całym świecie mają różne nazwy dla piosenek, które utkwiły nam w głowach i różne teorie wyjaśniające, dlaczego tak się dzieje. Agencje marketingowe i reklamy nieustannie wymyślają nowe dżingle i melodie, aby ich produkt zapadł Ci w pamięć, tworząc dźwięk lub utwór muzyczny, który utknął w Twojej głowie, a to często działa bardzo dobrze!

Możemy wykorzystać te same pomysły, aby pomóc w nauce nowego języka: jeśli twój mózg pamięta muzykę z reklamy lub piosenkę przewodnią z popularnego programu telewizyjnego, zapamięta również piosenkę lub refren, który słyszałeś – nawet jeśli jest w innym języku.

Kontekst jest wszystkim

Nauka nowego języka jest trudna. Często siedzenie w klasie jest nudne, nauka z podręcznika przypomina pracę i nie ma zbyt wiele interakcji z autentycznym językiem i kulturą hiszpańską.

Ucząc się hiszpańskiego poprzez piosenki, Twój mózg tworzy połączenie między muzyką, której słuchasz, a słowami i pojęciami językowymi, których próbujesz się nauczyć.

Ujęcie kultury

Muzyka daje wgląd w hiszpańską kulturę, której nie można nauczyć się z książki.

Ludzie często śpiewają o rzeczach, na których im zależy, więc możesz dowiedzieć się więcej o tym, jak kultury hiszpańskojęzyczne postrzegają pewne powszechnie ważne tematy, takie jak miłość.

Naucz się lokalnego żargonu

Śpiewanie do hiszpańskiej muzyki nie tylko poszerza zasób słownictwa i znajomość popularnej kultury hiszpańskiej, ale także pozwala na poznanie regionalnych akcentów i slangu.

To po prostu zabawa!

Nauka hiszpańskiego z muzyką jest po prostu prosta zabawa! Kto nie lubi dobrej melodii?

Wskazówki dotyczące nauki hiszpańskiego z muzyką

Wszyscy jesteście gotowi do rozpoczęcia nauki hiszpańskiego poprzez piosenki! Ale gdzie Ty zaczynasz?

Przygotowaliśmy listę 30 piosenek, które są idealne dla osób uczących się języka. Te sugestie dotyczą różnych hiszpańskich gatunków, stylów, rytmów i tematów, więc na pewno znajdziesz coś, co Ci się spodoba.

Aby jak najlepiej wykorzystać te piosenki, oto kilka wskazówek dotyczących ich słuchania:

Za pierwszym razem po prostu wsłuchaj się w piosenkę i rytm i spróbuj wybrać znajome słowa, które już znasz. Za drugim razem zwracaj uwagę na powtarzające się słowa i frazy. Czy rozumiesz je wszystkie? Jeśli nie, sprawdź je.

Podczas trzeciego przesłuchania powinieneś rozumieć słowa na tyle, aby zacząć słuchać tego, co mówią. Jakie jest przesłanie piosenki?

Niezwykle pomocne będzie trzymanie w pobliżu słownika, a także posiadanie dostępnych tekstów. Możesz znaleźć filmy z tekstami piosenek, które wyświetlają słowa podczas odtwarzania utworu, więc bardzo łatwo jest nadążyć. Możesz także wyszukać teksty prawie każdej hiszpańskiej piosenki na stronie z tekstami, Letras.

W opisie zamieściliśmy również teksty do każdej piosenki, więc możesz po prostu kliknąć i łatwo je znaleźć.

Zapoznaj się z tymi piosenkami, a wkrótce zaczniesz śpiewać razem!

Wybór odpowiedniej piosenki do nauki ma również kluczowe znaczenie dla Twojego sukcesu. Oto kilka rzeczy, na które powinieneś zwrócić uwagę wybierając piosenkę do nauki języka hiszpańskiego:

Wyraźna wymowa: nie chcesz używać piosenki, w której słowa mieszają się ze sobą lub są trudne do zrozumienia, ponieważ wokalista mamrocze. Jest to szczególnie ważne, jeśli jesteś początkujący: wybierz piosenki z wyraźną wymową, aby uzyskać lepsze wrażenia z nauki. Chwytliwy rytm: jeśli rytm i rytm piosenki nie trafiają w twoją wyobraźnię podczas jej słuchania, prawdopodobnie nie będziesz chciał, aby utkwiły ci w głowie. Piosenki, które sprawiają, że stukasz stopą i kiwasz głową, są najlepsze! Powtarzający się refren/zwrotki: Najlepsze piosenki do nauki hiszpańskiego to te, które mają powtarzające się frazy w refrenie lub wersety zawierające ten sam tekst. Jeśli potrafisz rozpoznać i zapamiętać tekst, będziesz mógł śpiewać piosenkę w swojej głowie z większą dokładnością! Znana piosenka z dubbingiem po hiszpańsku: Nauka zupełnie nowych piosenek po hiszpańsku może być trudna, więc czasami lepiej jest wziąć znaną angielską piosenkę i znaleźć jej hiszpańską wersję. Możesz to zrobić dla piosenek tematycznych, ulubionych piosenek lub znanych wykonawców, którzy również śpiewają po hiszpańsku (takich jak Shakira lub Enrique Iglesias). Regionalna muzyka hiszpańska: Wybierz piosenki śpiewane przez artystów z hiszpańskiego regionu świata, którego dialektu się uczysz. Dialekty w hiszpańskojęzycznym świecie różnią się i mogą używać innego slangu, więc ułatw sobie, przynajmniej na początku!

  Kompletny przewodnik po natychmiastowej immersji w języku hiszpańskim

Materiały do ​​nauki hiszpańskiego poprzez piosenki i muzykę

Poniżej mamy 30 wspaniałych piosenek dla uczniów, ale oto kilka dodatkowych zasobów, które mogą Ci pomóc ucz się hiszpańskiego poprzez piosenki:

Szkolenie z tekstów: Świetna strona do nauki hiszpańskiego i innych języków dzięki teledyskom. Trening tekstów pozwala nauczyć się tekstów piosenek poprzez pytania do uzupełniania.
Barcelona Blond: post na blogu, który oferuje playlistę pełną muzyki, która pomoże Ci w nauce hiszpańskiego.
Rockalingua: Wybór oryginalnych piosenek zaprojektowanych, aby pomóc dzieciom w nauce hiszpańskiego. Piosenki zawierają kolorowe arkusze z tekstami.

Możesz także użyć Spotify, YouTube lub wybranego odtwarzacza muzycznego, aby znaleźć i posłuchać hiszpańskiej muzyki!

Ucz się hiszpańskiego z muzyką: 30 piosenek, które pobudzą naukę hiszpańskiego

Dla początkujących: piosenki dla dzieci

1. “La cucaracha” (Karaluch)

Ta klasyczna hiszpańska piosenka jest jedną z najbardziej tradycyjnych, których uczniowie uczą się w bardzo młodym wieku. Nauczyłem się tego niemal tak szybko, jak tylko mogłem mówić!

Istnieje wiele odmian tej piosenki, a ta, którą wybrałem powyżej, jest znacznie bardziej przyjazną dla dzieci wersją niż oryginalna piosenka, która czy płoć nie ma tylnych nóg?. (Ponieważ istnieje wiele wersji, nie mogłem połączyć się z tekstami, ponieważ oni są różni z tego, co jest na filmie!).

Niezależnie od tego, której wersji słuchasz, ta piosenka jest idealna dla początkujących, z prostymi słowami i frazami. Poza tym biedny karaluch bez grosza w powyższym filmie jest po prostu zbyt uroczy!

Sprawdź inną wersję „La Cucaracha” na FluentU, aby zobaczyć napisy w dwóch językach.

Napisy angielskie i hiszpańskie zapewniają bezproblemowe zrozumienie każdego słowa. Gdyby tylko główny bohater mógł płynąć przez życie z taką łatwością, jak ci, którzy śpiewają jego opowieść, byłby rzeczywiście w świetnej formie!

2. “Qué hay más allá” (What More Is Out There) María Parrado

tekst piosenki

W każdym języku „How Far I’ll Go” to fantastyczna piosenka! Jeśli jesteś fanem Disneya, znasz już ten. I naprawdę, kto nie kocha „Moana”? Jeśli jeszcze tego nie znasz, ta piosenka opowiada o tym, że masz miejsce w swojej społeczności, ale pragniesz dowiedzieć się, co jeszcze można znaleźć poza horyzontem.

W tej słodkiej, podnoszącej na duchu piosence jest wiele powtórzeń. Teksty przeznaczone są dla młodej publiczności, więc są zwięzłe i jasne.

Dodatkowo piosenka używa głównie czasów teraźniejszych i przyszłych, które są przyjazne dla początkujących w języku hiszpańskim!

3. “Wolna soja” (Jestem wolny) Carmen Sarahí

tekst piosenki

Film Disneya „Mrożony” to ponadczasowa historia. Królestwo jest zagrożone, więc nieprawdopodobna para wyrusza, by złamać zaklęcie. Po drodze przeżywają przygody, spotykają trolle i ostatecznie ratują sytuację.

Bonus dla widzów? Ścieżka dźwiękowa, zwłaszcza przebój „Let It Go”.

Muzyka w filmie jest tak samo czarująca w języku hiszpańskim, jak w języku angielskim. A dla każdego, kto widział ten film, tekst tej inspirującej piosenki będzie cudownie znajomy.

Zawsze ciekawie jest zobaczyć, jak słynne piosenki są tłumaczone, aby zachować nienaruszony rytm, rym i znaczenie. Zabawnym ćwiczeniem, które możesz wykonać z tą piosenką, jest przyjrzenie się tekstom w języku angielskim i hiszpańskim obok siebie i zobaczeniu, co się zmieniło.

Podobnie jak w poprzedniej piosence, tutaj jest mocne użycie czasu przyszłego. Idealny do ćwiczeń!

Możesz posłuchać piosenki z interaktywnymi dwujęzycznymi napisami na FluentU.

4. “La rana Rosita” (Żaba Rosita) autorstwa Canticuénticos

tekst piosenki

Gdybym miał wybrać najczęstszą walkę, z którą większość uczniów hiszpańskiego musi się zmierzyć, rozpoczynając swoją podróż językową, wybrałbym literę r jako zwycięzcę.

Widziałem wielu hiszpańskich studentów, którzy byli sfrustrowani, ponieważ nie potrafili rzucić swojego r. W końcu ten bardzo hiszpański dźwięk nie istnieje w wielu językach, więc nie jest powszechny wśród obcokrajowców.

Na szczęście dla ciebie (i twoich dzieci) ta urocza piosenka zawiera mnóstwo słów zawierających nikczemny hiszpański dźwięk r. W rzeczywistości prawie każde słowo w piosence to ma!

Możesz użyć tej piosenki, aby ćwiczyć wymagające dźwięki, jednocześnie ucząc się prostego słownictwa związanego ze zwierzętami. Oglądaj i słuchaj na FluentU tyle razy, ile potrzebujesz, i upewnij się, że korzystasz z interaktywnych fiszek, jeśli jest jakieś słowo, które uważasz za szczególnie trudne.

5. “El cumple de Pocoyó” (Urodziny Pocoyó) autorstwa Conecta Kids

tekst piosenki

Większość uczących się hiszpańskiego zna tę piosenkę „Cumpleaños Feliz”, ale po co się tam zatrzymywać, skoro możesz świętować urodziny Pocoyó z piosenką Conecta Kids?

Idealny do nauki słownictwa urodzinowego, „El cumple de Pocoyó” sprawi, że wszyscy będą tańczyć od początku do końca, zwłaszcza dzieci! Ta piosenka jest pełna urodzinowych tradycji, takich jak ciągnięcie za ucho, balony i piniaty. Ile możesz zauważyć?

FluentU umieścił go na swojej długiej liście hiszpańskich teledysków do piosenek, więc możesz teraz śpiewać razem z napisami na platformie.

PS. Czy zauważyłeś słowo „cumple”? Jest to apokopacja (skrócenie) słowa cumpleaños. Hiszpańskojęzyczne dzieci uwielbiają używać skróconych form słów. Czy znasz innych?

6. “Susanita” przez Miliki

tekst piosenki

„Susanita” to jedna z pierwszych piosenek, których każdy dzieciak nauczył się w latach 80. i 90., kiedy szedł do cyrku.

Miliki i jego przyjaciele byli kiedyś najsłynniejszymi klaunami na świecie, a ich Seriale i programy dla dzieci były wszystkim, czego potrzebowaliśmy jako dzieci, aby być szczęśliwym.

Ta piosenka jest chwytliwa i łatwa do zapamiętania. Nauczy Cię nazw niektórych hobby, takich jak ajedrez (szachy), fútbol (piłka nożna) i teatro (teatr), a nawet może być doskonałym wprowadzeniem do hiszpańskich zdrobnień (Susanita — mała Susana, chiquitín — maleńka, dosłownie „mała malutka ”).

7. “El baile de la fruta” (Owocowy taniec) autorstwa Pica-Pica

tekst piosenki

Muszę wyznać, że ta piosenka tkwi w mojej głowie już od trzech dni i nie mogę przestać jej śpiewać.

Dzięki tej powtarzającej się piosence i jej grze w zapamiętywanie, uczniowie poznają nazwy niektórych owoców w języku hiszpańskim, podczas gdy będą tańczyć najwspanialsze chwile swojego życia.

Jeśli interesują Cię odniesienia kulturowe, na początku filmu znajduje się zabawne: ciasteczko ma na imię María, co jest nie tylko bardzo typowym hiszpańskim imieniem, ale także rodzaj pliku cookie to jest bardzo dobrze znane w całym świecie hiszpańskojęzycznym.

8. „Hakuna Matata”

tekst piosenki

Kto nie zna „Króla Lwa”? A może nie zaśpiewali „Hakuna Matata” przynajmniej raz w życiu?

„El Rey León” to film, który wszyscy lubią, a piosenka „Hakuna Matata” to piosenka z pozytywnym przesłaniem, którą wszyscy powinniśmy zastosować w naszym życiu.

  Chcesz podróżować i uczyć się hiszpańskiego? Oto Twój przewodnik po 10 ekscytujących opcjach

Możesz zaśpiewać piosenkę i pracować nad nią na FluentU z dwujęzycznymi napisami.

Możesz nawet wykorzystać tę piosenkę jako podstawę do lekcji gramatyki: „Hakuna Matata” to doskonały przykład hiszpańskiego polecenia tú w akcji.

9. „Suena” (Sen) Luisa Miguela

tekst piosenki

Luis Miguel to jeden z najlepszych głosów w hiszpańskojęzycznym świecie muzycznym, więc nie powinno dziwić, że Disney wybrał go do zaśpiewania tej pięknej piosenki.

Zawarty w filmie „Dzwonnik z Notre Dame”, „Sueña” mówi nam, abyśmy nigdy nie przestawali marzyć i zawsze wierzyli, że miłość zwycięży wszystko.

Piosenka jest wystarczająco wolna, aby dzieci i początkujący mogli ją śledzić i śpiewać, a także można jej używać do nauki hiszpańskich komend tú, zarówno zwykłych, jak i nieregularnych.

Dla średniozaawansowanych: piosenki pop i ballady

10. “Despacito” (Powoli) Luisa Fonsiego i Daddy Yankee

tekst piosenki

Ta piosenka mocno uderzyła w świat, kiedy wyszła, na szczycie list przebojów w 47 krajach! Niezależnie od tego, czy przegapiłeś szaleństwo, czy już po przeczytaniu tytułu masz już w głowie piosenkę, jest to chwytliwy sposób na naukę hiszpańskiego.

Przebojowa piosenka może polegać na „wolnym tempie”, ale sekcja rapu Daddy Yankee szybko się powiększa. Jeśli nie możesz nadążyć, spróbuj kilka razy przeczytać tekst na głos, za każdym razem szybciej. Następnie możesz spróbować śpiewać do tej części utworu. Powtórz to kilka razy, a wkrótce będziesz pewnie rapować!

Potrzebujesz dodatkowej pomocy? Ten post FluentU dotyczący tekstu „Despacito” pomoże ci w wymowie piosenki.

11. „Nie” (Nie) przez Shakira

tekst piosenki

„Nie” Shakiry jest powolne i stałe, i boleśnie wyraża powody, dla których odmawia przebywania z kimś, kto nieustannie sprawia jej ból. Mówi, że nikt nie może żyć z jadem tego związku i że nie podoba jej się to, że jej kochanek wciąż może ją skrzywdzić, nawet gdy go dawno nie ma.

Słowa są proste i mocne, i mocno wykorzystują hiszpański nieformalny formularz dowodzenia – „nie rób tego, nie rób tamtego”.

Znajdziesz tu również kilka interesujących wyrażeń i zwrotów, więc upewnij się, że uważnie czytasz te teksty!

12. „Ja voy” (Wychodzę) autorstwa Juliety Venegas

tekst piosenki

Ta piosenka opowiada historię kobiety, która opuszcza kochanka i musi się pożegnać, chociaż nie chce.

Teksty zawierają popularne hiszpańskie słowa wraz z powolnym, łatwym rytmem – co jest idealne dla uczniów języka hiszpańskiego.

Większość pieśni jest w czasie teraźniejszym, choć istnieje kilka bardziej skomplikowanych form, takich jak tryb łączący. Miej ucho otwarte na popularne wyrażenia, takie jak „que lástima”, co z grubsza oznacza „co za wstyd”.

13. “Recuerdo” (Pamiętam) autorstwa TINI, Mau i Ricky

tekst piosenki

Opowieść o jednym romantycznym wieczorze ożywa dzięki żywym obrazom i zwięzłej opowieści. Ta powolna i dramatyczna piosenka opowiada historię tańca, pocałunków i tego, co dzieje się później. Są migające światła i zdjęcia z więzienia, więc to nie jest szczęśliwe życie!

Znaczna część historii utworu rozgrywa się w czasie przeszłym, więc jest to świetna okazja do przećwiczenia prostej przeszłości.

W tym również posłuchaj wymowy. Na przykład zauważ, że s brzmi w „los dos”, „escucho” i „diste” są ciche. Gdzie jeszcze zauważyłeś upuszczone litery? Ta piosenka to dobry sposób na rozpoczęcie wspólnego przeglądania pełnych zdań, a nie pojedynczych słów pojedynczo.

Filmy, które pokazują teksty z muzyką, jak ten, są również świetnymi zasobami do notowania słownictwa lub robienia pauzy, aby naprawdę zobaczyć, jak poszczególne elementy języka łączą się w całość.

14. „Mia” (Mój) Bad Bunny i Drake

tekst piosenki

Ta oda do miłości jest opowiedziana z męskiego punktu widzenia i błaga obiekt uczucia kochanka, aby oświadczył, że należy do niego. Jest jasne i na temat: On ją kocha, powinna to przyznać i powiedzieć światu, jak jest.

Torturowana piosenka miłosna zawsze jest dobra do słuchania, prawda? A teksty są tak nieskomplikowane, jak ich przesłanie, więc jest to dobry wybór, aby ćwiczyć pewność mówienia i słownictwo konwersacyjne.

Film przedstawia przebłyski kulturowe, które są korzystne dla osób uczących się języka. Portorykańska flaga, ruchy tańca latynoskiego, gra w domino i impreza na podwórku zabrzmią wiernie wielu mieszkańcom krajów hiszpańskojęzycznych lub dzielnic latynoskich. Wiem, że wiele rozpoznałem z własnego życia!

Sprawdź to, jeśli chcesz przyswoić sobie kilka słów czułych do swojej listy słownictwa.

15. “Przeżyj mi vida” (Live My Life) autorstwa Marca Anthony

tekst piosenki

Ta piosenka stawia pytanie: „Dlaczego płakać?” Życie jest pełne wzlotów i upadków, ale ekscytacja jest wszędzie i jedyne, co możemy zrobić, to przeżyć nasze życie. Marc Anthony zapewnia bardzo optymistyczną piosenkę, przy której nie będziesz mógł się oprzeć tańcu.

Śmiej się, tańcz, krzycz, ciesz się i żyj chwilą! Ta piosenka przypomina nam, że chwila to wszystko, co mamy, więc wykorzystaj ją.

Możesz zauważyć kolokwializm w tej piosence „¿Pa’ qué?” („Po co?”), co jest skrótem od para qué i świetnym wstępem do hiszpańskiego slangu.

16. “Historia del taxista” (Historia taksówkarza) autorstwa Ricardo Arjona

tekst piosenki

Ta piosenka opowiada historię taksówkarza, który zabiera płaczącą kobietę na poboczu drogi, a przypadkowe spotkanie zamienia się w coś więcej. Oboje zaczynają dzielić się swoimi historiami życia i pomimo przepaści między klasami społecznymi, coś się klika.

Słuchanie piosenki jest praktycznie jak słuchanie całej historii – a nawet ma swoje własne zakończenie.

Tekst zawiera dialogi, język opisowy i bardzo mało powtórzeń, dzięki czemu jest to idealna piosenka dla bardziej zaawansowanych uczniów średnio zaawansowanych.

17. „Eres” (Jesteś) przez Café Tacuba

tekst piosenki

„Eres” ma również stały, powolny rytm z prostymi, wyraźnie wyartykułowanymi słowami, które są łatwe do naśladowania.

To miłosna piosenka, która pokazuje niesamowitą radość bycia zakochanym, budzenia się obok kogoś i nie tęskniącego za jego obecnością.

Połącz tę piosenkę z lekcją o tym, kiedy używać ser i estar, dwóch form „być” w języku hiszpańskim. Dlaczego piosenkarz używa ser dla „eres” („jesteś”), a estar dla „estoy” („jestem”)?

18. “Nada valgo sin tu amor” (Nie jestem nic warta bez twojej miłości) autorstwa Juanes

tekst piosenki

Kolejna miłosna piosenka, ta płynna i łatwa, inspirowana jazzem melodia, opowiada historię mężczyzny, który bez kochanka jest niczym. To piękne wyznanie zakochanego mężczyzny, który wie, co bez tego straciłby: cudowne uczucie towarzystwa, które towarzyszy związkowi, i pragnienie, by znów to poczuć, gdy miłość odejdzie.

Teksty czyta się jak list miłosny i są nieco bardziej złożone niż inne piosenki. Zalecam robienie tego krok po kroku i upewnienie się, że rozumiesz każdą pojedynczą linijkę, zanim przejdziesz do następnej.

19. “Todos mi miran” (Wszyscy patrzą na mnie) autorstwa Glorii Trevi

tekst piosenki

Nie szukaj dalej idealnego hymnu mocy hiszpańskiej kobiety!

Od zrzucenia kajdan nieuważnego partnera po wieczorną królową miasta, pasję Glorii Trevi można zasmakować w stworzonej przez nią muzyce.

Ta piosenka to fantastyczny sposób na studiowanie czasu przeszłego. Teksty powtarzają się często, więc nie zgubisz się!

20. „¿Con quién se queda el perro?” (Z kim przebywa pies?) Jesse i Joy

tekst piosenki

  język hiszpański podstawowe zwroty z wymową

Smutna i realistyczna piosenka o rozstaniu, Jesse i Joy zadają pytanie „Kto dostanie psa, jeśli zerwiemy?”

To, co zaczyna się jako lśniący, nowy i ekscytujący związek wypełniony wspólnymi radościami, szybko staje się brzydkie. Piosenka pozostawia nam pakowanie worków i rozdzielanie przedmiotów, aż pozostaje ostatnie pytanie, kto dostanie psa.

W tej piosence jest mnóstwo powtórek, ale także wiele do nauczenia się, więc być może będziesz musiał poświęcić trochę czasu na rozpakowanie języka. Co dziwne, znajdziesz wiele słów związanych z domem i meblami, ponieważ para rozdziela między sobą swoje rzeczy i zaciąga zasłony na swój dom (dosłownie) i związek (w przenośni).

21. “Bonito” (Piękne) Jarabe de Palo

tekst piosenki

Będziesz stukał nogami i kiwał głową do tej piosenki! Ma bardzo chwytliwy rytm i powtarzający się refren, którego łatwo się nauczysz, a tekst jest piękny (podobnie jak tytuł).

Ta piosenka opowiada o pięknie, które można znaleźć wszędzie w życiu io tym, że złe rzeczy, które nieuchronnie się zdarzają, nie mogą odjąć ogólnej chwały życia. To świetna piosenka na deszczowy dzień!

Zwróć uwagę na tę ostatnią literę w tytułowym słowie bonito: zmienia się ona w zależności od rodzaju rzeczownika, który modyfikuje. Dowiedz się więcej o tym, jak działają przymiotniki w języku hiszpańskim, a następnie upewnij się, że podczas śpiewania stosujesz zasady określające płeć przymiotników.

Dla zaawansowanych: rap, hip-hop i nie tylko

22. “Z spokojem” (Z spokojem) Daddy Yankee

tekst piosenki

Ta piosenka do tańca reggaeton opowiada o wspaniałej kobiecie, która tańczy jak marzenie. Melodia jest tak chwytliwa, że ​​naprawdę staje się robaczką ucha (w naprawdę dobry sposób!), więc może się okazać, że śpiewasz piosenkę, nawet nie zdając sobie z tego sprawy. (Prawdziwa historia — oto, co mi się przydarzyło!)

Refren jest bardzo prosty, dzięki czemu jest to dobry wybór dla tych, którzy dopiero rozpoczynają zaawansowany poziom hiszpańskiego.

Czysta wartość rozrywkowa tego filmu jest poza listą przebojów. Ruchy taneczne są zgrabne, prezentacja ma elementy komiczne – spójrz na tę wielką śpiewającą głowę – a teksty są wyświetlane z angielskimi napisami.

23. “Loko contigo” (Crazy with You) DJ Snake, J. Balvin i Tyga

tekst piosenki

Jeśli lubisz gorącą i pikantną muzykę, to jest to idealna piosenka!

Teledysk to szybka akcja, dzikie dekoracje i kostiumy. Chłopaki śpiewają o tym, jak szaleni są jak na kobietę – z każdą odrobiną szczerości, jaką każdy może zdobyć, jadąc zabytkowym różowym kabrioletem obok gigantycznych ślimaków przemierzających pustynię!

Uczącym się hiszpańskiego spodobają się proste teksty i podstawowe słownictwo, ale przyswojenie wszystkich słów na pełnych obrotach będzie nie lada wyzwaniem. To świetny sposób na przyswojenie konwersacyjnego hiszpańskiego — a może także nauczenie się kilku bardziej ekscytujących rzeczy!

24. “Con altura” (Z wysokością) autorstwa Rosalía

tekst piosenki

W tej chwytliwej melodii chodzi o życie pełne radości, czerpanie z każdej chwili wszystkiego, co tylko możliwe, a może nawet cieszenie się kilkoma szalonymi nocami.

Warto zwrócić uwagę na kulturowe znaczenie dźwięków reggaeton i ruchów tańca flamenco. Zapewniają wgląd w hiszpańską kulturę, którego czasami uczniowie doświadczają tylko poprzez podróże lub zanurzenie. Tutaj jednak muzyka ożywia jedno i drugie.

Myśli Rosalíi na temat tej piosenki, a także tekst, można znaleźć w krótkim artykule na Billboard (link powyżej).

Ten jest łatwy do śpiewania i naprawdę zabawny. Kto mógłby prosić o więcej?

25. „Keii” przez Anuela AA

tekst piosenki

Ta piosenka portorykańskiego rapera Anuela AA jest prawie jak teatr wokalny, jest taka piękna. Opowieść jest pełna miłości, tęsknoty, rozwoju postaci – i rytmu, który uroczo kołysze teksty.

Powtarzane okrzyki do innych śpiewaków i piosenek stanowią dla uczniów punkt, w którym mogą znaleźć powtórzenia, co jest świetnym sposobem na ćwiczenie wymowy. Śpiewaj razem, aby uzyskać dodatkową sesję ćwiczeń mówienia podczas podróży po hiszpańsku.

Teksty tej gotyckiej historii miłosnej brzmią jak poezja. Artysta przedstawia Draculę tak dobrze, że słuchacze mogą zaglądać im przez ramiona, gdy śpiewają ten utwór!

26. “Deseos de cosas imposibles” (Życzenia rzeczy niemożliwych) autorstwa La Oreja de Van Gogh

tekst piosenki

Odpoczywamy od tańca, żeby posłuchać jednej z najlepszych piosenek La Oreja.

Deklaracja prawdziwej, surowej miłości po zerwaniu, mówca używa niezliczonych porównań i metafor, aby pokazać, jak bardzo nadal kocha drugą osobę, nawet teraz, gdy nie są już razem.

Ta piosenka nie jest wymagająca ze względu na swoje słownictwo. Znajduje się w tej sekcji, ponieważ użycie języka metaforycznego daje mu mnóstwo ukrytych znaczeń, idealnych do analizy i rozszyfrowania przez zaawansowanych uczniów.

Oto przykład:

Igual que el mosquito más tonto de la manada (Podobnie jak najgłupszy komar z roju)
Yo sigo tu luz aunque me lleve a morir (podążam za twoim światłem, nawet jeśli prowadzi mnie do śmierci)

Spróbuj znaleźć więcej w tekstach!

27. “Súbele el volumen” (Podkręć głośność) Daddy Yankee, Myke Towers, Jhay Cortez

tekst piosenki

Ta piosenka opisuje przemianę kobiety, która kiedyś była „dobrą dziewczynką”, ale po złamaniu serca postanawia się zemścić (desquite — odwet) pijąc całą noc i robiąc inne dorosłe rzeczy.

Nawet rodzimi użytkownicy języka hiszpańskiego mogą uznać, że niektóre linijki tej piosenki są trudne do zrozumienia, więc zaawansowani uczniowie będą musieli bardzo uważnie przeczytać tekst, aby poznać całą historię.

Ta gorąca piosenka opowiada dokładnie długą historię, ale refren powtarza się wystarczająco dużo razy, aby każdy zaawansowany uczeń mógł się jej nauczyć w ciągu kilku minut.

Czy jesteś gotowy na subirle el volumen?

28. “Amor w śpiączce” (Miłość w śpiączce) MTZ Manuel Turizo x Maluma

tekst piosenki

Maluma nadal sprzedaje nam swoje złe wibracje w piosence, w której zastanawia się, jak zerwać ze swoją dziewczyną, nie robiąc jej krzywdy.

Przestał ją kochać, a nawet zdradził ją z inną kobietą i chce zakończyć związek, zanim złamie jej serce.

Pomijając złamane serca, ta piosenka jest wystarczająco trudna, aby mogli z niej korzystać zaawansowani uczniowie, ale wystarczająco powolna, aby nadal można ją było uczyć.

Pierwsza część piosenki jest świetna do nauki hiszpańskiego trybu łączącego. Jeśli to przeanalizujesz, znajdziesz wiele słów i konstrukcji, które wyzwalają ten wymagający hiszpański nastrój.

Sekcja rapowa jest zwykle najtrudniejsza w każdej piosence, ale Manuel Turizo ma bardzo wyraźną wymowę. Mnogość rymów sprawia, że ​​ta część jest bardzo łatwa do zapamiętania.

29. “Nunca estoja” (Nigdy nie jestem) C. Tangana

tekst piosenki

„Música triste en español” (Smutna muzyka po hiszpańsku).

Tymi czterema słowami C. Tangana opisał jedną z najbardziej poruszających piosenek, jakie słyszałem w ciągu ostatnich kilku lat.

Śpiewane w pierwszej osobie z perspektywy kobiety (widać to w zdaniach typu „soy una imbécil” — jestem [female] na przykład idiota), Tangana przedstawia coś, co wydaje się fragmentami wiadomości audio od kobiety do jej chłopaka, mówiąc mu, że się nią nie zajmuje, nigdy nie jest przy niej i ją zaniedbuje.

Smutne teksty wydają się zderzać z żywym brazylijskim beatem, który może być metaforą walki między dwojgiem kochanków.

Piosenka jest interesująca nie tylko ze względu na fabułę, ale także ze względu na pewne cechy językowe, takie jak użycie końcówki -ao zamiast -ado dla imiesłowu czasu przeszłego oraz ze względu na odniesienie do super słynnej piosenki „Corazón Partío” („Złamane serce”), wyraźne mrugnięcie do współautora Alejandro Sanza.

30. „Lastima” (Szkoda) autorstwa Neutro Shorty

tekst piosenki

Zamykamy tę listę tym, co uważam za arcydzieło, mimo że nie jestem fanem tego gatunku.

„Lástima” to piosenka, która opisuje trudności, przez które przechodzi wiele osób w Ameryce Łacińskiej.

Od braku pieniędzy po niebezpieczne ulice najbardziej niebezpiecznych barrio (dzielnic) na całym kontynencie, Neutro Shorty naprawdę wie, jak przedstawić społeczeństwo, którego jest częścią.

Określany przez jednych jako latynoski urban, przez innych karaibski gangsta, Neutro Shorty jest zdecydowanie artystą, którego powinieneś naśladować, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o rzeczywistości, w jakiej żyje obecnie wielu mieszkańców Ameryki Południowej i Środkowej.

Piosenka może wyglądać na trudną do opanowania, ponieważ ma niewiele powtórzeń i szybkie tempo, ale wymowa Shorty’ego jest wystarczająco dobra, abyś mógł ją śledzić, czytając tekst (przynajmniej na początku).

Można go również wykorzystać do nauki niektórych słów slangowych, takich jak joseo (kradzież w celu kupienia narkotyków), el malandreo i blony (blunty).

Teraz, gdy masz dobre miejsce do rozpoczęcia nauki hiszpańskiego z piosenkami, masz narzędzia do wyszukiwania nowych hiszpańskich artystów, których lubisz i zabawy z różnymi gatunkami hiszpańskiej muzyki. Znajdź piosenki, których lubisz słuchać, znajdź inne podobne do nich i pamiętaj, aby mieć przy sobie słownik podczas słuchania, aby móc wyszukać nowe słowa.

Pamiętaj też, że nie musisz rozumieć całej piosenki za pierwszym razem! Skorzystaj z pierwszego odsłuchu, aby zapoznać się z rytmem i rytmem. Możesz rozszyfrować znaczenie w kolejnych sztukach.

Gdy zrozumiesz koncept piosenki, zauważysz, że gra ona w twojej głowie i ostatecznie będziesz śpiewał do słów!

Francisco J. Vare uwielbia uczyć i pisać o gramatyce. Jest dumnym nerdem językowym i zwykle można go znaleźć uczącego się języków, uczącego uczniów lub czytającego. Pisze dla FluentU od wielu lat i jest jednym z ich współpracowników.

.