8 podstawowych wskazówek dotyczących jasnej komunikacji w języku angielskim



„Hę? Co? Czy możesz to powtórzyć?”

Czy to brzmi znajomo?

Wszyscy słyszeliśmy te słowa wcześniej i wszyscy je wypowiedzieliśmy.

Bez względu na to, gdzie jesteśmy i jakim językiem mówimy, czasami mamy problemy z porozumiewaniem się.

Komunikacja to połączenie między osobami wymieniającymi się informacjami. Jest to ważne w życiu codziennym, w pracy i prawie w każdej interakcji z innymi ludźmi.

Problemy z komunikacją nie zawsze zdarzają się z powodu Twojego poziomu angielskiego. Prawda jest taka, że ​​możesz wiedzieć, jak mówić po angielsku, nie wiedząc, jak komunikować się po angielsku.

Co za różnica? Czytaj dalej, aby się dowiedzieć — i dowiedzieć się, jak naprawić najbardziej podstawowe błędy komunikacji!

.

Jak ludzie komunikują się wyraźnie po angielsku?

Nawet rodzimi użytkownicy języka angielskiego mają czasami problemy z porozumiewaniem się. Problemy z komunikacją pojawiają się, gdy połączenie między mówcą a słuchaczem zostaje utracone. Gdzieś po drodze informacje, które są przesyłane, zostają utracone lub pomieszane.

Oto kilka sposobów, w jakie mogą wystąpić problemy z komunikacją:

Mówca nie wyraża się wystarczająco jasno. Mówca używa języka, którego słuchacz nie rozumie. Słuchacz nie rozumie mówiącego. Słuchacz nie zwraca uwagi na mówiącego.

Istnieją sposoby na zapobieganie błędom komunikacyjnym, zarówno jako mówca, jak i słuchacz. Wystarczy, że zapamiętasz trzy bardzo ważne zasady komunikacji i zastosujesz się do kilku podstawowych wskazówek, aby naprawdę poprawić swoje umiejętności komunikacyjne w języku angielskim.

3 ważne zasady komunikacji

W każdym języku, podczas komunikowania się z kimś, należy pamiętać o trzech niezwykle ważnych kwestiach.

1. Mów, co masz na myśli. Jasne wyrażenie (powiedzenie) niektórych pomysłów może być trudne, ale jeśli próbujesz zapobiec nieporozumieniom, ważne jest, aby powiedzieć dokładnie to, co masz na myśli. Bądź jasny i rzeczowy.

2. Zadawaj pytania. Komunikacja jest dwukierunkowa, co oznacza, że ​​nie możesz być jedynym, który mówi. Aby upewnić się, że słuchacz jest zaangażowany (zainteresowany tym, co masz do powiedzenia) i rozumie Cię, zadawaj pytania. Zobacz punkt 5 poniżej, aby zapoznać się z dobrymi rodzajami pytań, które można zadać.

3. Słuchaj. Mamy na myśli naprawdę słuchać. Posłuchaj, co twój rozmówca ma do powiedzenia, i spróbuj zrozumieć, co ma na myśli.

Przestrzeganie wszystkich trzech z tych zasad sprawi, że będziesz doskonale komunikować się w języku angielskim (i prawdopodobnie również w swoim ojczystym języku).

Oczywiście, jako uczący się angielskiego możesz mieć trudności z komunikowaniem się po angielsku z powodu bariery językowej. Nie martw się — oto kilka wskazówek, których możesz użyć, jeśli chcesz lepiej zrozumieć (i być zrozumianym).

8 podstawowych wskazówek dotyczących jasnej komunikacji w języku angielskim

1. Mów dalej

Problem: Możesz mieć problemy z płynnym mówieniem, jeśli nie masz pewności co do gramatyki lub słownictwa. Jednak przerywanie często podczas mówienia może utrudnić ludziom skupienie się na tym, co mówisz.

Rozwiązanie: poznaj swoje frazy wypełniające!

Frazy wypełniające to frazy (i słowa), które działają jak symbole zastępcze w zdaniu. Zapełniają ciszę, aby twoja mowa nie została przerwana. Tak naprawdę nie wnoszą jednak niczego do rozmowy, więc dają ci trochę czasu na zastanowienie się, co powiedzieć.

Oto kilka przykładów fraz wypełniających:

Um, uh wiesz… Szczerze mówiąc… Właściwie…

Dłuższą listę słów i fraz wypełniających znajdziesz tutaj.

Jak w przypadku każdej dobrej rzeczy, nie nadużywaj ich! Zbyt wiele fraz wypełniających jest tak samo złych, jak zbyt wiele pauz. Aby znaleźć dobrą równowagę, staraj się nie używać więcej niż jednej frazy wypełniającej na każde kilka wypowiedzianych zdań. Przekonasz się, że staje się to łatwiejsze, gdy nad tym pracujesz.

  Czy nadszedł czas na lektora angielskiego? Wszystko, co powinieneś wiedzieć, aby zacząć

Wypróbuj sam: znajdź temat, o którym możesz wygodnie porozmawiać przez kilka minut (możesz skorzystać z jednego ze starterów do rozmowy tutaj). Nagraj siebie mówiącego na dany temat po angielsku przez kilka minut. Kiedy skończysz, odsłuchaj swoje nagranie.

Jak często przestajesz? Jak często używasz fraz wypełniających? Spróbuj ponownie nagrać siebie mówiącego na ten sam temat, ale tym razem uważaj na używanie zbyt wielu pauz lub fraz wypełniających.

2. Znajdź dobry rytm mówienia

Problem: jeśli próbujesz mówić zbyt szybko, twoje słowa nie wychodzą dobrze. Ale jeśli spróbujesz zwolnić, masz problemy z koncentracją.

Rozwiązanie: Musisz popracować nad rytmem mówienia lub szybkością i „dźwiękiem” mówienia.

Znalezienie idealnego rytmu mówienia naprawdę pomoże poprawić płynność. Dobre tempo mówienia jest wygodne dla Ciebie i dla słuchacza, utrzymuje koncentrację i daje wystarczająco dużo czasu na przemyślenie tego, co chcesz powiedzieć.

Spróbuj sam: aby znaleźć idealny rytm, być może będziesz musiał trochę poeksperymentować. Znajdź krótki akapit, a nawet zdanie do powiedzenia. (Możesz spróbować użyć niektórych z tych głupich jeden liniowiec żartuje. Dodatkowe punkty za zrozumienie humoru!)

Wypowiedz zdanie powoli, potem znowu szybciej i jeszcze raz. Gdy dojdziesz do przemowy, która nie jest wygodna (jest zbyt szybka), zwolnij. Powtórz to kilkoma zdaniami, a wkrótce znajdziesz idealną prędkość.

Gdy już znajdziesz odpowiednią prędkość, możesz pracować nad rytmem, czyli akcentem i intonacją (jak wysoki lub niski jest dźwięk) twojego głosu, kiedy mówisz. Aby to zrobić, wybierz film z napisami. Zalecamy korzystanie z filmów z imponującej biblioteki preply.

preply wykorzystuje autentyczne nagrania wideo — takie jak teledyski, zwiastuny filmów, wiadomości i inspirujące przemówienia — i przekształca je w spersonalizowane lekcje nauki języków.

Możesz wypróbować preply za darmo przez 2 tygodnie. Kliknij tutaj, aby sprawdzić stronę lub pobrać aplikacja na iOS lub Aplikacja na Androida.

preply Ad

Każdy film ma interaktywne napisy — wystarczy kliknąć dowolne nieznane słowo, aby uzyskać natychmiastową definicję.

Z tego filmu wybierz jedno zdanie. Odtwórz to raz, a następnie odtwórz ponownie i powiedz razem z filmem. Powtarzać! (Jeśli oglądasz na preply, po prostu kliknij przydatny przycisk „odtwórz”, aby w kółko powtarzać linię wideo.) Podczas mówienia staraj się dopasować szybkość, akcenty i ogólny dźwięk zdania.

3. Upewnij się, że jesteś zrozumiany

Problem: z powodu bariery językowej nigdy nie masz pewności, czy ludzie naprawdę zrozumieli, o co ci chodziło.

Rozwiązanie: po prostu zapytaj. W większości przypadków możesz upewnić się, że ktoś zrozumiał to, co powiedziałeś, prosząc go o powtórzenie tego, co powiedziałeś.

Jeśli martwisz się, że nie brzmisz niegrzecznie, możesz przypomnieć im, że nadal uczysz się angielskiego i chcesz się upewnić, że wyrażasz się poprawnie.

Spróbuj sam: Ćwicz z partnerem mówiącym lub po prostu wypróbuj to w dowolnej rozmowie po angielsku: Następnym razem, gdy będziesz udzielać instrukcji, wskazówek lub informacji, zastosuj jedno z poniższych wyrażeń:

Chcę się upewnić, że to masz. Czy mógłbyś to powtórzyć? Nie jestem pewien, czy dobrze to powiedziałem. Czy możesz to powtórzyć? Czy możesz mi to przekazać, żebym wiedział, że to masz? Chciałbym mieć pewność, że wyrażam się jasno. Czy mógłbyś mi powiedzieć, co właśnie powiedziałem, żebym wiedział, że jesteśmy na tej samej stronie?

Prosząc słuchacza o powtórzenie tego, co powiedziałeś, możesz upewnić się, że zostałeś zrozumiany lub wyjaśnisz wszystko, czego nie zrozumiał (zrozumienie).

4. Powtórz to, co ci powiedziano

Problem: Czasami nie masz pewności, czy rozumiesz, co mają na myśli inni, i nie wiesz, jak to sprawdzić.

Rozwiązanie: nie bój się prosić ludzi, aby się powtarzali. Większość ludzi zgodzi się, że lepiej się powtarzać niż mieć nieporozumienia. Jeszcze skuteczniejszym sposobem upewnienia się, że dobrze zrozumiałeś, jest powtórzenie tego, co usłyszałeś.

Za każdym razem, gdy otrzymujesz informacje i nie jesteś pewien, czy je rozumiesz, po prostu powiedz je mówcy własnymi słowami. To da im szansę na poprawienie tego, czego nie zrozumiałeś, lub potwierdzenie, że dobrze usłyszałeś.

  Jak skutecznie uczyć się angielskiego: 10 sprawdzonych metod.

Spróbuj sam: Możesz to przećwiczyć również z partnerem mówiącym lub podczas prawdziwej rozmowy po angielsku: Powtórz nowe informacje mówcy.

Możesz użyć tych zwrotów przed informacją:

Chcę się upewnić, że mam rację… Więc pozwól, że wyjaśnię to wprost… Masz na myśli… Jeśli dobrze cię rozumiem…

Możesz też spróbować tego z wszystkim, co czytasz lub oglądasz. Po przeczytaniu lub obejrzeniu czegoś poświęć chwilę, aby wyjaśnić po angielsku, czego się właśnie nauczyłeś. Pomoże Ci to w pracy nad umiejętnościami podsumowania i rozumienia.

5. Zadawaj pytania wyjaśniające

Problem: po prostu nie rozumiesz, co ci się mówi.

Rozwiązanie: Czasami nie rozumiesz wystarczająco dużo informacji, aby móc je powtórzyć. Innym razem czujesz, że rozumiesz coś tylko częściowo. W takich przypadkach możesz zadawać pytania, które wyjaśnią (lub wyjaśnią) wszelkie nieporozumienia lub wszelkie brakujące informacje.

Spróbuj sam: rodzaje pytań, które zadasz, będą się różnić w zależności od prowadzonej rozmowy. Nadal możesz ćwiczyć zadawanie dobrych pytań z partnerem, grając w gry takie jak „20 pytań”.

Aby grać, twój partner myśli o osobie, miejscu lub rzeczy. Musisz dowiedzieć się, o czym myślą, zadając pytania tak lub nie, takie jak „Czy to żywa istota?” lub „Czy lubi drzemać w słonecznych miejscach?” (Jeśli odpowiedź na oba pytania brzmi „tak”, może to kot!)

Możesz ćwiczyć zadawanie pytań wyjaśniających, gdy czegoś nie rozumiesz na zajęciach z języka angielskiego. Możesz to również przećwiczyć, czytając cokolwiek w Internecie. Czytając, zadawaj sobie pytania dotyczące wszystkiego, czego nie rozumiesz lub jakichkolwiek informacji, których brakuje. Jeśli czytasz Ten artykuł, na przykład możesz się zastanawiać „Ile wynosi zniżka?” lub „Ile Starbucks wyrzuca zamiast poddać recyklingowi?” Zadawanie tych pytań pomoże ci w komunikacji, czytaniu ze zrozumieniem i ogólnym zrozumieniu otaczającego cię świata.

6. Obserwuj swój język ciała

Problem: mówisz jedno, ale twoje ciało mówi coś innego.

Rozwiązanie: możesz tego nie wiedzieć, ale twoje ciało mówi prawie tak głośno, jak ty. Sposób, w jaki siedzisz, sposób, w jaki trzymasz ręce, a nawet kierunek, w którym patrzysz – wszystkie te rzeczy mogą zmienić znaczenie wypowiadanych słów.

Na przykład, jeśli powiesz komuś, że chciałbyś zjeść z nim lunch, ale masz skrzyżowane ramiona i nie uśmiechasz się, może pomyśleć, że tak naprawdę nie chcesz tego robić. Jeśli denerwujesz się niepoprawnym mówieniem po angielsku, możesz pokazywać negatywną mowę ciała. I możesz być z tego powodu źle zrozumiany. Więc najważniejszy jest relaks!

W przypadku rodzimych użytkowników języka większość języka ciała jest intuicyjna. Oznacza to, że robisz to bez zastanowienia i bez konieczności uczenia się. Nie wszystko jest jednak uniwersalne. Oznacza to, że nie wszystkie języki ciała i gesty oznaczają to samo w różnych kulturach. (Więc być może będziesz musiał się tutaj uczyć!)

Jest kilka rzeczy, o których należy pamiętać, gdy mówisz po angielsku:

Unikaj niektórych gestów rąk. Pokazanie tylko środkowego palca z opuszczonymi pozostałymi palcami jest uważane za gest obraźliwy. W Wielkiej Brytanii robienie znaku V palcem wskazującym i środkowym jest również uważane za niegrzeczne (w Ameryce jest to po prostu znak oznaczający „pokój”, co wcale nie jest niegrzeczne). Używaj jednak rąk do mówienia. Możesz użyć swoich rąk, aby pokazać, że jesteś podekscytowany lub zainteresowany. Uderzenie pięścią w otwartą dłoń pokazuje determinację. Uderzenie otwartą dłonią lub pięścią w stół może okazać złość. Jednak trzymanie rąk zamkniętych i złożonych na klatce piersiowej sprawia, że ​​wydajesz się zimny i niezainteresowany. Palce też mogą mówić. Możesz liczyć na palcach. Zacznij od palców zaciśniętych w pięść i policz od palca wskazującego, jeśli jesteś w Ameryce, i od kciuka, jeśli jesteś w większości innych krajów anglojęzycznych. Możesz także zrobić znak „w porządku”, trzymając ostatnie trzy palce otwarte i robiąc „O” palcem wskazującym i kciukiem. Istnieje wiele innych gestów palcami, których możesz się nauczyć — obejrzyj niektórych native speakerów! Skrzyżowane nogi mogą oznaczać różne rzeczy. Jeśli skrzyżowasz nogi w kierunku osoby, z którą rozmawiasz, oznacza to, że jej słuchasz. Jeśli skrzyżowasz nogi, może to pokazać, że nie jesteś zainteresowany lub jesteś rozproszony. Ten rodzaj mowy ciała nie jest czymś, czego ludzie się uczą, ale mogą zauważyć, że coś jest nie tak lub że wydajesz się niezainteresowany.

  Jak najlepiej uczyć się słówek z angielskiego?

Oprócz tych wskazówek język ciała różni się w zależności od tego, gdzie jesteś. Obserwuj innych, aby zrozumieć, jak ich ciała mówią wraz z ich słowami. W następnym filmie lub programie telewizyjnym, który oglądasz, zwróć uwagę na mowę ciała. Zwróć uwagę na sytuację i nastrój mówiącego, gdy wykonuje określone gesty.

Spróbuj sam: usiądź przed lustrem i porozmawiaj przez chwilę. Udawaj, że prowadzisz rozmowę ze swoim odbiciem. (Możesz użyć starterów konwersacji z końcówki numer jeden.) Co robią twoje ręce? A co z twoimi nogami? Co mówi twoja postawa? Poruszaj się i próbuj różnych rzeczy i zobacz, jak zmieniają znaczenie wypowiadanych słów.

Znajdź wygodny sposób mówienia i spróbuj się zrelaksować. Kiedy rozmawiasz z prawdziwą osobą po angielsku, możesz przypomnieć sobie to ćwiczenie i przypomnieć sobie, jak czuje się twoje ciało, gdy jesteś zrelaksowany.

Dobrym pomysłem jest powtórzenie tego ćwiczenia również w pozycji stojącej. Na przykład, trudniej jest wiedzieć, co robić z rękami, gdy stoisz.

7. Używaj odpowiedniego języka

Problem: znasz „zwykły” angielski, więc nie masz pewności, jak komunikować się z kimś, kto mówi po angielsku zawodowo lub używa slangu.

Rozwiązanie: Czasami warto przejść na bardziej swobodny lub bardziej formalny sposób mówienia. W zależności od celu w nauce języka angielskiego, możesz już uczyć się angielskiego profesjonalnego lub konwersacyjnego. Posłuchaj, jak mówi twój rozmówca, zwróć uwagę na swoją sytuację i otoczenie i spróbuj dopasować rodzaj języka angielskiego.

Jeśli uczysz się tylko zwykłego angielskiego, nie martw się: w większości przypadków standardowy angielski doskonale sprawdza się jako narzędzie komunikacji, bez względu na to, z kim rozmawiasz.

Wypróbuj sam: jeśli interesuje Cię profesjonalny lub konwersacyjny angielski, dobrym miejscem na rozpoczęcie jest poczytanie o nim trochę w Internecie.

preply ma wiele wpisów na blogu na oba tematy, które możesz przeczytać, na przykład ten artykuł o tym, jak uczyć się profesjonalnego języka angielskiego, lub ten post z bardzo swobodnymi zwrotami. Przejrzyj wszystkie posty tutaj, aby uzyskać więcej słownictwa i wskazówki, jak kontynuować naukę. Użyj paska wyszukiwania, wprowadzając terminy takie jak „praca”, „profesjonalny”, „formalny”, „slang”, „dorywczo” lub „konwersacyjny”.

8. Ćwicz empatię

Problem: rozumiesz słowa, które ktoś wypowiada, ale nie rozumiesz, dlaczego to powiedział, a może nawet się z nimi nie zgadzasz.

Rozwiązanie: Wyobraź sobie, że nienawidzisz zimna. Wspominasz o tym w rozmowie z kimś, a on wykrzykuje, że kocha zimną pogodę. Wiesz, że dobrze usłyszałeś słowa, ale to po prostu nie ma dla ciebie sensu. Potrzebujesz tutaj empatii.

Empatia to zdolność rozumienia tego, co czuje ktoś inny i jest ważnym elementem komunikacji w każdym języku. Okazywanie empatii jest ważne dla dobrego słuchania. Nie możesz po prostu słuchać czyjejś słów, musisz zrozumieć, co ona mówi i spróbować zrozumieć, co mają na myśli.

Możesz nie zawsze się z kimś zgadzać lub może nie zawsze mówić ci dokładnie, co ma na myśli, ale możesz spróbować zrozumieć ich punkt widzenia. Aby ćwiczyć empatię, zadaj sobie pytanie, co czuje i myśli twój rozmówca, spójrz na jego mowę ciała i spróbuj zrozumieć, co znaczą dla niego jego słowa.

Spróbuj sam: odgrywanie ról może pomóc ci dowiedzieć się, jak może się czuć ktoś inny. Możesz to zrobić sam lub z partnerem (lub grupą). Aby wykonać ćwiczenie, utwórz listę znaków i listę pytań, takich jak ten. Możesz użyć narzędzia do tworzenia postaci, takiego jak tenlub wymyśl go samodzielnie. Daj postaciom cechy osobowości, których nie masz. (Na przykład, jeśli jesteś nieśmiały, spraw, aby postać była pewna siebie i otwarta).

Teraz wybierz postać i odpowiedz na kilka pytań ze swojej listy, z ich punktu widzenia. Udawaj, że jesteś postacią i odpowiadaj tak, jak myślisz, że postać by odpowiedziała. To ćwiczenie pomoże ci zobaczyć świat oczami innych ludzi.

Komunikacja jest ważna w każdym języku. Postępuj zgodnie z tymi wskazówkami, aby poprawić swoje umiejętności komunikacyjne w języku angielskim i w każdym innym języku!

.