Jak dobrze mówić po angielsku: 25 prostych wskazówek, które pomogą Ci osiągnąć niezwykłą płynność



Chcesz nauczyć się dobrze mówić po angielsku?

Szukasz też skrótu do biegłości w języku angielskim?

Nie mamy sztuczek, które dadzą Ci perfekcyjny angielski w pięć minut dziennie.

Ale mamy solidne wskazówki, które pomogą Ci nauczyć się płynniej mówić po angielsku w krótszym czasie.

Oto kilka wskazówek, które pomogą Ci mówić po angielsku lepiej niż kiedykolwiek.

Jak dobrze mówić po angielsku: 25 prostych wskazówek, jak osiągnąć niezwykłą płynność

1. Dowiedz się, co to znaczy biegle posługiwać się językiem angielskim

Wiesz, że chcesz biegle posługiwać się językiem angielskim, ale co to oznacza?

Biegłość składa się z dwóch części: znajomości języka i umiejętności tworzenia języka.

Płynność oznacza, że ​​możesz swobodnie posługiwać się językiem angielskim. Możesz swobodnie komunikować się i prowadzić rozmowy z native speakerami bez konieczności ciągłego szukania pomocy.

Płynność widać również w sposobie mówienia. Możesz znać wiele angielskiego słownictwa, ale jeśli musisz dużo pauzować lub powtarzać podczas mówienia, twoja płynność może nie być dla kogoś tak oczywista. Jeśli będziesz mówić bardzo powoli lub w bardzo płaski, pozbawiony emocji sposób, nie będziesz też brzmiał zbyt płynnie.

Z drugiej strony, płynne brzmienie nie oznacza, że ​​mówisz dobrze po angielsku.

Aby biegle posługiwać się językiem angielskim, musisz opanować zarówno język, jak i to, jak nim mówisz!

Często oczekuje się, że musisz znać określoną liczbę słów, aby uzyskać płynność . Ale ważne jest, aby pamiętać, że nie możesz po prostu uczyć się słów i gramatyki. To może być przerażające, ale musisz też poćwiczyć samo mówienie.

Poniższe wskazówki pomogą Ci opanować swoje umiejętności mówienia, abyś mógł mówić poprawnie po angielsku i dobrze brzmieć. Nie zapominaj, jak ważne są obie cechy płynności!

2. Ustaw konkretne cele

Płynność to bardzo wysoki poziom do osiągnięcia i jego osiągnięcie zajmie dużo czasu, więc „uzyskanie płynności” może być dość niejasnym celem. Posiadanie tak dużego, niesprecyzowanego celu nie będzie pomocne w planowaniu studiów.

Dlatego powinieneś pomyśleć o bardziej konkretnych i oczywistych celach, które mogą doprowadzić Cię do płynności. Same w sobie mogą wydawać się małymi krokami, ale wszystkie razem zapewnią stałą ścieżkę w Twojej podróży do nauki języka angielskiego.

Dobre cele powinny być konkretne i osiągalne. Wyznaczając cel, powinieneś dokładnie zdecydować, czego chcesz się nauczyć i jak długo chcesz się tego uczyć.

Oto kilka przykładów dobrych celów:

  • Naucz się 30 nowych angielskich słów w 30 dni
  • Porozmawiaj w tym tygodniu z native speakerem
  • Naucz się odmieniać pięć czasowników nieregularnych przed kolejną lekcją korepetycji
  • Doskonal swoją wymowę do 10 słów w ciągu weekendu (a następnie poproś native speakera, aby powiedział Ci, jak Ci poszło!)

Upewnij się, że cele, które wyznaczysz, są rozsądne i wystarczająco trudne, aby utrzymać motywację. Chcesz osiągnąć swoje cele bez nadmiernego stresu!

3. Zaakceptuj, że angielski to dziwny język

Czasami można znaleźć wzorce w gramatyce angielskiej, ale innym razem angielski w ogóle nie ma sensu.

Na przykład, dlaczego „czytaj” (wymawiane trzcina) i „czytaj” (wymawiane czerwone) to to samo słowo, ale wypowiadane inaczej w zależności od tego, czy mówisz w czasie przeszłym, czy teraźniejszym? Albo dlaczego „myszy” to liczba mnoga od „mysz”, a „domy” to liczba mnoga od „dom”?

Niestety istnieje wiele wyjątków od zasad angielskich. Łatwo utknąć w nauce poprawnego mówienia po angielsku, jeśli spróbujesz znaleźć powód dla wszystkiego. Czasami angielski jest po prostu dziwny! Najlepszą rzeczą do zrobienia jest po prostu zapamiętanie dziwnych wyjątków i przejście dalej.

  Jak nauczyć się angielskiego w 1 dzień?

4. Znajdź swoje „słabe punkty”

Może się okazać, że niektóre części języka angielskiego są dla Ciebie szczególnie trudne. Tymi „słabymi punktami” mogą być cokolwiek: użycie gramatyki, wymowa, tworzenie zdań i tak dalej. Ważne jest, abyś dowiedział się, czym one są, abyś mógł skupić się na ich ulepszaniu.

Angielski ma wiele skomplikowanych funkcji, a niektóre mogą być jeszcze trudniejsze w zależności od języka ojczystego. Zwróć uwagę na to, z czym masz problemy i poświęć temu więcej nauki.

Chcesz mieć pewność, że poprawisz się we wszystkich częściach języka angielskiego, nie pozostając w tyle w żadnej z nich.

5. Zanurz się w Deep End

Uczenie się angielskiego przez godzinę raz w tygodniu zwykle nie wystarcza, aby zrobić prawdziwy postęp. Najlepszym sposobem na szybkie poprawienie swojego angielskiego jest poświęcenie co najmniej kilku minut na ćwiczenie każdego dnia.

Istnieje specjalna metoda nauki języka zwana „zanurzeniem”. Dzięki zanurzeniu próbujesz otaczać się językiem tak bardzo, jak to tylko możliwe w codziennych czynnościach. Chcesz, aby angielski stał się częścią twojego planu dnia, więc często się uczysz i ćwiczysz, aż stanie się naturalne, że słyszysz i mówisz w tym języku.

Możesz stworzyć immersję na wiele zabawnych, kreatywnych sposobów, poza ciągłą nauką angielskiego z książki lub kursu! Możesz przełączyć ustawienia telefonu na język angielski. Możesz zacząć oglądać i słuchać angielskich filmów i piosenek, prowadzić angielski pamiętnik lub być wolontariuszem w miejscu, gdzie angielski jest wymagany.

Zanurz się w języku angielskim tak bardzo, jak to możliwe za każdym razem, gdy się uczysz. Rzuć sobie wyzwanie, aby słuchać, czytać, a nawet mówić po angielsku rzeczy, które Twoim zdaniem mogą być dla Ciebie zbyt trudne. Jeśli chcesz płynnie mówić po angielsku, musisz sprawić, by był to istotny element Twojego codziennego życia.

6. Przestań być studentem i zacznij myśleć po angielsku

Przestań myśleć o sobie jako o kimś, kto uczy się angielskiego i zacznij myśleć o sobie jako o kimś, kto mówi po angielsku. To niewielka zmiana, ale sprawi, że poczujesz się pewniej i pomoże ci lepiej posługiwać się językiem angielskim, który już znasz.

Oznacza to również, że musisz zacząć myśleć po angielsku. Jeśli na przykład chcesz wypowiedzieć słowo „jabłko” w języku angielskim, prawdopodobnie najpierw myślisz o tym słowie w swoim ojczystym języku, a następnie próbujesz wymyślić właściwe słowo w języku angielskim. Zamiast tego spróbuj wyobrazić sobie zdjęcie jabłka, a następnie pomyśl o angielskim słowie „jabłko”.

Prawdziwa płynność ma miejsce, gdy przestajesz mentalnie tłumaczyć rozmowy. To największy krok od nauki angielskiego do bycia mówcą po angielsku!

7. Pamiętaj, że odpowiedź jest w pytaniu

Słuchaj uważnie, gdy ktoś zada Ci pytanie po angielsku, a za każdym razem odpowiesz perfekcyjnie. Angielskie pytania są jak lustra:

Jeśli ktoś zadaje Ci pytanie i nie wiesz, jak odpowiedzieć, zacznij od przemyślenia słów użytych w pytaniu. Ta osoba wypowiedziała już większość słów potrzebnych do udzielenia odpowiedzi.

Zamiast tylko zapamiętywać gramatykę angielską, zacznij szukać wzorców takich jak ten. Istnieje wiele prostych sposobów na „oszukiwanie” i ułatwianie zapamiętania właściwych słów.

8. Wydobądź więcej ze słuchania

Kiedy większość uczniów słucha native speakera języka angielskiego, skupiają się na zrozumieniu, co oznaczają wszystkie słowa. To zdecydowanie ważne, ale ze słuchania można się nauczyć o wiele więcej.

Staraj się słuchać nie tylko tego, co oznaczają słowa, ale także tego, jak osoba je wypowiada. Zwróć uwagę, które słowa dana osoba łączy w zdaniu lub kiedy mówi „ya” zamiast „ty”. Spróbuj zapamiętać te szczegóły następnym razem, gdy będziesz mówić, a Twój angielski zacznie brzmieć bardziej naturalnie.

Brzmi łatwo, ale w rzeczywistości może być trudne! Kiedy słuchasz rodzimych użytkowników języka angielskiego, może być trudno zrozumieć każde wypowiedziane słowo. Mogą używać wielu słów, których nie znasz, mówić za szybko lub mieć silny akcent.

9. Użyj lub strać

Istnieje wyrażenie w języku angielskim: „Użyj lub strać”, co w zasadzie oznacza, że ​​jeśli nie ćwiczysz jakiejś umiejętności, możesz o niej zapomnieć. Ten pomysł może pomóc Ci zapamiętać nowe słownictwo angielskie.

Najlepszym sposobem na zapamiętanie nowego słowa jest użycie go od razu , aby pozostało w Twojej pamięci. Kiedy nauczysz się nowego słowa, spróbuj wypowiedzieć je w zdaniach kilka razy w ciągu następnego tygodnia, a będzie mniej prawdopodobne, że je zapomnisz.

Czasami możesz nauczyć się słowa lub wyrażenia, które mogą nie być dla Ciebie od razu przydatne. W porządku jest nie koncentrować się na zapamiętywaniu tego słownictwa od razu, zwłaszcza jeśli są inne, ważniejsze rzeczy do nauczenia się.

  Ponad 95 angielskich skurczów, których native speakerzy używają na co dzień

10. Ucz się i studiuj zwroty

Płynne mówienie po angielsku oznacza umiejętność wyrażania swoich myśli, uczuć i pomysłów. Twoim celem jest mówienie po angielsku pełnymi zdaniami, więc dlaczego nie nauczyć się go pełnymi zdaniami?

Przekonasz się, że angielski jest bardziej przydatny w Twoim codziennym życiu, jeśli będziesz uczyć się całych zwrotów, a nie tylko słownictwa i czasowników. Zacznij od wymyślenia zwrotów, których często używasz w swoim ojczystym języku, a następnie naucz się je wymawiać po angielsku.

11. Nie ucz się za dużo gramatyki

Kluczem do nauki języka jest znalezienie równowagi między nauką a praktyką. Płynne mówienie po angielsku to nie to samo, co doskonała znajomość gramatyki języka angielskiego — nawet rodzimi użytkownicy języka angielskiego popełniają błędy gramatyczne!

Płynność to umiejętność komunikowania się. Dlatego czasami ważne jest, aby odłożyć podręcznik do gramatyki, aby móc ćwiczyć umiejętności pisania, czytania, słuchania i mówienia w prawdziwym świecie. Kontynuując ćwiczenie, możesz nauczyć się wielu reguł gramatycznych.

12. Naucz się intonacji, mowy ciała i gestów

Prawdziwa płynność w języku angielskim to coś więcej niż tylko słownictwo i gramatyka. Jeśli potrafisz rozgryźć intonację, język ciała i gesty, naprawdę będziesz wyglądać i brzmieć jak native speaker.

Intonacja to „wznoszenie się i opadanie” lub zmiana tonu w sposobie mówienia. Mowa ciała to sposób, w jaki dana osoba używa własnego ciała, aby wspierać (lub sprzeciwiać się) temu, co ma na myśli. Gesty to ruchy rąk i ciała, które współgrają z tym, co ktoś mówi.

Nie jest łatwo nauczyć się tych trzech rzeczy, ponieważ wydają się one bardzo naturalne. Jednym ze sposobów nauki jest po prostu obserwowanie, jak rodowici anglojęzyczni komunikują się ze sobą.

Jednym ze sposobów na poznanie tych aspektów języka jest zatrudnienie nauczyciela angielskiego, jeśli jest to w twoim budżecie. Innym jest oglądanie filmów na YouTube, jeśli możesz uniknąć rozpraszania się innymi filmami.

13. Użyj tego, co wiesz najlepiej

Kiedy piszesz i wypowiadasz własne zdania, skup się na używaniu słów, które już znasz. Możesz chcieć używać trudniejszych, zaawansowanych angielskich słów, aby brzmiały płynniej, ale powinieneś pozostać wierny swojemu poziomowi umiejętności i ćwiczyć to, co już znasz.

Upewnij się, że czujesz się swobodnie w języku angielskim, którego używasz, zamiast po prostu próbować nowych, nieznanych słów tylko dlatego, że chcesz. Może to prowadzić do mówienia niepoprawnych lub dziwnych rzeczy.

Oczywiście chcesz nauczyć się coraz więcej słów i umiejętności, aby robić postępy. Zalecam przestudiowanie nowego słowa przez chwilę w kontekście (w zdaniach i filmach), zanim użyjesz go w prawdziwych rozmowach.

14. Nie bój się popełniać błędów

Czasami połączenie wszystkich tych zasad i słów w proste zdanie może być trudne. Nie pozwól, aby strach przed powiedzeniem czegoś złego powstrzymał cię od mówienia.

Nawet jeśli uważasz, że popełniasz błąd, i tak mów dalej. W większości przypadków ludzie zrozumieją, co próbujesz powiedzieć, nawet jeśli popełnisz błąd.

Co więcej, im więcej mówisz, tym łatwiej to robisz i szybciej przychodzą Ci na myśl właściwe słowa.

15. Rób notatki o swoich błędach

Nie bój się popełniać błędów… ale też upewnij się, że je rozumiesz!

Kiedy wiesz, że podczas rozmowy po angielsku coś poszło nie tak, zanotuj to (w umyśle lub jeszcze lepiej na papierze). W swoim czasie przestudiuj, co sprawiło, że się potknąłeś. Czy użyłeś złego słownictwa? Czy coś zostało niepoprawnie wymówione? Może użyłeś złego czasu w zdaniach?

Błędy są nieuniknione i konieczne, ale aby zmniejszyć szansę na powtórzenie tych samych błędów, musisz się ich nauczyć (a nie uciekać!).

16. Ucz się od wszystkich

Nie musisz uczyć się angielskiego tylko z podręczników i nauczycieli — każdy, kto mówi po angielsku, może ci pomóc w praktyce.

Wyobraź sobie, jak byś się czuł, gdyby ktoś zapytał Cię w Twoim ojczystym języku, jak coś wymówić. Czy byłbyś zły? Nie! Prawdopodobnie chętnie pomożesz, tak jak większość osób mówiących po angielsku z przyjemnością Ci pomoże.

Jeśli znasz jakiegoś anglojęzycznego, czy to przyjaciela, czy współpracownika, skorzystaj z okazji, aby ćwiczyć i uczyć się od nich. Upewnij się, że zadałeś również wszelkie konkretne pytania i bądź otwarty na opinie.

17. Użyj zamiany mowy na tekst dla wszystkich (w języku angielskim) Wiadomości tekstowe

Możesz ćwiczyć mówienie po angielsku, nawet gdy piszesz do ludzi. Po prostu wypowiadaj swoje teksty zamiast je wpisywać!

Może być konieczna zmiana ustawień , aby najpierw włączyć zamianę mowy na tekst . Następnie znajdź opcję „mowa” na dowolnej używanej klawiaturze. Często wystarczy dotknąć ikony mikrofonu po prawej stronie klawiatury.

Twój rozmówca może mówić w Twoim ojczystym języku, a jego słowa będą pojawiać się po angielsku. W ten sposób uzyskasz ćwiczenie mówienia (i czytania) po angielsku podczas prowadzenia rozmów, które i tak byś prowadził.

  Jak znaleźć odpowiednie materiały do samodzielnej nauki języka angielskiego?

18. Nagraj własne anglojęzyczne audiobooki

Kiedy myślimy o ćwiczeniu języka, często myślimy o postawieniu się w sytuacjach, w których musimy go używać. Ale prawda jest taka, że ​​wiele pewności siebie i płynności bierze się z samego mówienia . Ta technika może pomóc ci zrobić o wiele więcej.

Pomyśl o swoich ulubionych książkach. Nawet jeśli nie masz żadnych ulubionych książek napisanych po angielsku, prawdopodobnie znajdziesz je w angielskim tłumaczeniu. Na przykład seria Harry Potter została sprzedana na całym świecie.

Weź dowolną książkę w języku angielskim, którą już lubisz, i nagraj, jak czytasz ją po angielsku. Oczywiście zajmie to trochę czasu. Ale jest to sposób na codzienne ćwiczenie angielskiej wymowy w sposób, który będzie dla Ciebie zabawny i interesujący.

Gdy skończysz nagrywać książkę, będziesz mieć do słuchania domowej roboty audiobook, który pozwoli ci również ćwiczyć umiejętności słuchania.

19. Nagraj to, czego chcesz się nauczyć, a następnie słuchaj tego przez cały dzień

Użyj tej samej techniki opisanej powyżej, aby ogólnie nauczyć się angielskiego, jednocześnie ćwicząc mowę.

Załóżmy na przykład, że chcesz być lepszy w rozmowie z personelem kelnerskim. Może widzisz post na preply, który zawiera przykłady rozmów po angielsku, które możesz prowadzić w restauracjach . Zamiast po prostu czytać post i próbować zapamiętać przykłady, nagraj siebie, gdy go czytasz!

Daje to wiele okazji do zapamiętania materiału: kiedy czytasz go po raz pierwszy, kiedy czytasz go na głos i kiedy słuchasz, jak czytasz go później.

20. Rozmawiaj o codziennych czynnościach

Pomyśl o wszystkich rzeczach, które możesz zrobić, które mają początek, środek i koniec. Na przykład przestrzeganie przepisu podczas gotowania obiadu lub składania mebla.

Procesy te są okazją do doskonalenia umiejętności mówienia po angielsku. Napisz instrukcje dotyczące procesu w języku angielskim na kartce papieru. Uczyń to tak prostym, jak to tylko możliwe i ponumeruj swoje kroki.

Aby coś ugotować, Twoje instrukcje mogą zaczynać się tak:

  1. Obierz czosnek.
  2. Czosnek pokroić w kostkę.
  3. Obierz cebulę.
  4. Pokrój cebulę w plastry.

Po otrzymaniu instrukcji postępuj zgodnie z nimi. W międzyczasie powiedz głośno, co robisz. Na przykład: „Teraz kroję cebulę. Och, moje oczy zaczynają łzawić!”

Twoje instrukcje są rodzajem „ściągawki”, która pomoże ci w drodze. Pomogą ci w ciągłym rozmawianiu, bez konieczności przerywania i zastanawiania się, co dalej.

21. Zapamiętaj startery do konwersacji (i używaj ich!)

Możesz przegapić okazję do ćwiczenia mówienia po angielsku, jeśli po prostu nie możesz wymyślić nic do powiedzenia.

Prostym rozwiązaniem tego problemu jest zapamiętywanie starterów rozmowy lub pomysłów na rozpoczęcie rozmowy. Wiele z nich można znaleźć w Internecie. Oto na przykład lista 250 osób rozpoczynających konwersację ze świata Conversation Starters World.

Oczywiście w żadnym momencie nie chciałbyś ich wszystkich używać. Prawdopodobnie wydałoby się to dziwne, gdybyś po prostu podszedł do kogoś i powiedział: „Jakie trzy słowa najlepiej cię opisują?” Ale zapamiętanie niektórych pomysłów pomoże ci poczuć się lepiej, rozmawiając z ludźmi w przypadkowych sytuacjach lub podtrzymać rozmowę, gdy rozmawiasz z partnerami z wymiany .

22. Podziel się swoimi opiniami online

Aby naprawdę nauczyć się mówić po angielsku, musisz nauczyć się wyrażać siebie po angielsku. Nawet jeśli masz pomysły na rozmowę, może być trudno wiedzieć, jak ubrać je własnymi słowami.

Możesz to przećwiczyć, uczestnicząc w rozmowach online. Publikowanie w mediach społecznościowych, komentowanie artykułów lub pisanie recenzji to dobre podejście.

Goodreads to strona, na której ludzie zostawiają swoje przemyślenia na temat przeczytanych książek. Pisanie o książkach i filmach to zawsze dobry sposób na przećwiczenie dzielenia się opiniami po angielsku, ponieważ dają one dużo do myślenia!

Ale jeśli nie masz na to czasu, są prostsze opcje: Obejrzyj krótki film na YouTube i zostaw komentarz pod nim. Publikuj krótkie opinie na Twitterze o czymkolwiek. Istnieje wiele możliwości ćwiczenia znajomości języka angielskiego, zanim zaczniesz mówić głośno!

23. Naucz się angielskiego slangu

Chociaż powinieneś skupić się na nauce standardowego języka angielskiego, pomocna może być znajomość angielskich słów i zwrotów slangowych, aby „być na bieżąco” i rozumieć współczesną mowę angielską. Slang jest zawsze obecny, zwłaszcza w Internecie, więc naprawdę nie można go uniknąć.

Znajomość slangu, idiomów i innych swobodnych wyrażeń może poprawić prawdziwą biegłość w języku angielskim, ponieważ pozwalają śledzić rodzaje rozmów, które mają miejsce dzisiaj.

24. Popraw swoją wymowę angielską

Chociaż nie ma jednego „poprawnego” angielskiego, jeśli ludzie mają problemy ze zrozumieniem Cię, trudno będzie Ci mówić pewnie.

Nie ma magii w poprawianiu wymowy — wystarczy nauczyć się mechaniki, a potem poćwiczyć. Chodzi o to, jak poruszasz ustami i używasz ust, języka i gardła. W tym celu powinieneś obserwować native speakerów podczas ich rozmowy i obserwować nie tylko to, co mówią, ale także jak to mówią.

Warto również wiedzieć o dobrze znanych problemach z wymową. Angielski ma wiele „pułapek” wymowy, na które powinieneś uważać. Obejrzyj ten film preply o typowych błędach popełnianych przez uczniów języka angielskiego w swojej wymowie.

25. Często sprawdzaj i testuj się

Przeglądanie tego, czego się uczysz, jest tak samo ważne, jak, cóż, sama nauka!

Bez odpowiedniej recenzji łatwo można zapomnieć o wielu wcześniej poznanych materiałach. Może to znacznie spowolnić drogę do płynności, ponieważ zaawansowany angielski stale opiera się na podstawowych, łatwiejszych pojęciach. Dlatego musisz często sprawdzać swoje umiejętności.

Możesz przejrzeć swoją naukę na wiele różnych sposobów. Możesz tworzyć własne quizy ze słownictwa, wykonywać ćwiczenia tłumaczeniowe lub odbyć krótkie sesje szkoleniowe z partnerem mówiącym. Istnieją również zasoby online, które można wykorzystać do przeglądu .

Powinieneś także pomyśleć o tym, kiedy dokonać przeglądu. Może chcesz zrecenzować zaraz po skończeniu nowego tematu lub po ukończeniu całej jednostki studiów. A może chcesz być bardziej uważny i po prostu powtarzać za każdym razem, gdy uczysz się angielskiego!

Twoje recenzje i testy pomogą Ci zobaczyć swoje postępy w języku angielskim. Widząc, jak bardzo się poprawiłeś, możesz znacznie zwiększyć motywację do nauki!