5 sposobów na uzyskanie odwagi: jak pewnie mówić po niemieckuMówienie w nowym języku jest zawsze przerażające: czy popełnię błąd?

Czy narobię bałaganu przed tymi nienagannymi native speakerami?

Czy rzeczywiście zaproponowałem, że złożę w ofierze kozę nordyckim bogom, zamiast ofiarować tym ludziom trochę sera? Ile razy będę mieszać Schüssel i Schlüssel, niestety znowu mówiąc znajomym, że zgubiłem miskę?

Och, zakłopotanie!

Ale weź oddech; zdecydowałeś się podjąć to wyzwanie i chcesz sam nauczyć się niemieckiego, jeśli jest to ostatnia rzecz, którą robisz.

W zasadzie jest 5 kroków do wypowiedzenia pierwszych słów po niemiecku:

Naucz się podstawowych powitań Ustal kolejność słów Naucz się przydatnych zwrotów Znajdź partnera do ćwiczeń z Relaaaaax

Dzisiaj skupimy się na tym ostatnim.

Wystarczająco trudno jest zapamiętać prawidłową płeć i przypadek podczas mówienia, bez martwienia się o to, co faktycznie mówisz w czasie rzeczywistym. Inicjowanie rozmów i utrzymywanie ich w toku jest sztuką samą w sobie; przypadki i płeć po prostu komplikują sprawy.

Jak więc przezwyciężyć strach przed rozmową?

Jak się uspokoić, nabrać sił i starać się nie wyglądać i czuć się jak idiota podczas rozmowy z niemieckimi kolegami? Oto przydatny przewodnik, który pomoże Ci zdobyć odwagę!

.

1. Pamiętaj, że nie jesteś sam

Może się to wydawać nieco sprzeczne z intuicją, jednak rozmowa z innymi osobami uczącymi się niemieckiego jest fantastycznym sposobem na ułatwienie sobie nauki nowego języka.

Jedną z głównych przeszkód, jakie napotykają ludzie, gdy zaczynają mówić, jest strach przed popełnieniem błędu przed native speakerem. Wszyscy przez to przechodzimy i tak trudno jest podciągnąć się za buty i coś powiedzieć. Ten strach sam w sobie dusi komunikację i w ogóle powstrzymuje ucznia od robienia postępów.

Oczywistym sposobem na obejście tego jest najpierw rozmowa z innymi uczniami.

Przeszli przez to wszystko! Znają to uczucie, popełnili te same błędy co ty iw 99% przypadków są całkowicie chętni, aby pomóc ci się poprawić. Całkowicie odświeżające jest poznawanie innych, którzy mogą wczuć się w twoją sytuację, zwłaszcza w nowym kraju, w którym masz niewiele kontaktów i niewiele okazji do nawiązania porządnej rozmowy z podstawowym niemieckim.

  Jak nauczyć się niemieckiego w 2 miesiące?

Nawiązanie kontaktu z solidną grupą językową to świetny sposób na poprawienie konwersacyjnego niemieckiego i nawiązanie nowych znajomości o podobnych zainteresowaniach! Witryny takie jak Spotkanie oraz Couchsurfing gościć regularne grupy mówiące w miastach i miasteczkach w całych Niemczech.

Zadzwoń do innego emigranta i nabierz pewności siebie!

2. Zapomnij o gramatyce — po prostu mów

Czy zdarzyło Ci się kiedyś wiązać język, próbując porozmawiać z kimś w obcym języku?

Jeśli spędzasz zbyt dużo czasu, zastanawiając się, którego przypadku użyć do tej niesamowitej historii o podróży po Europie, z pewnością zabije to oczekiwanie słuchaczy i sprawi, że poczujesz się niezręcznie i zakłopotany.

Albo czasami możesz powiedzieć coś, czego twój słuchacz nie rozumie, i zamiast się powtarzać, po prostu mamroczesz coś niespójnego o kanapkach z jajkiem… to zdarza się nam wszystkim!

Chcesz wiedzieć, jak najlepiej to obejść?

Nie martw się o gramatykę! To, czy używasz der, die, dem, das czy den, generalnie nie ma wpływu na zrozumienie twojej historii przez słuchacza. Nadal cię zrozumieją, nawet jeśli gramatyka nie jest w 100% trafna. Lepiej mówić i komunikować się jak najwięcej za pomocą prostych struktur, które znasz, niż wahać się i gubić w skomplikowanych regułach gramatycznych. Im więcej rozmawiasz i słuchasz z ludźmi, tym bardziej naturalne i elastyczne stają się te zasady. Jeśli powiesz, przyjdą (parafrazując Świat Wayne’a)!

3. Odbierz niemiecki ze znanych źródeł

Nie można tego wystarczająco podkreślić: konsumuj niemieckie media!

Oglądaj niemieckie filmy i programy telewizyjne, czytaj magazyny i gazety, słuchaj radia, a nawet podsłuchuj na ulicy. Twój mózg musi przyzwyczaić się do szybkości i rytmu innego języka — nie dzieje się to poprzez zapamiętywanie rzeczowników lub koniugacji czasowników. Dzieje się to w realnym świecie, w życiu codziennym, spotykając się, rozmawiając i słuchając języka w jego naturalnym stanie. Im bardziej powszechne media, tym lepiej.

Na przykład powiedz „Jak poznałem twoją matkę” to twój ulubiony program. Widziałeś każdy odcinek, kochasz Barneya i znasz wszystkie jego dowcipy i linijki w serialu. Więc obejrzyj to po niemiecku, na litość boską! Postacie, fabuła, a nawet dowcipy są ci znane. Spektakl został po prostu przetłumaczony na niemiecki, dla niemieckiej publiczności, używając własnych wyrażeń idiomatycznych i slangu, tak jak w wersji angielskiej. Objadanie się wszystkimi 208 odcinkami pomoże ci opanować niemiecki, jednocześnie ciesząc się jednym ze swoich ulubionych programów.

  Właściwe pisanie: 8 prostych zasad doskonałej pisowni niemieckiej

W Niemczech wszystkie anglojęzyczne programy są dubbingowane na niemiecki. Dla niektórych niemieckich uczniów może to być duży ból głowy, podczas gdy w rzeczywistości Niemcy nawet nie zauważają, że programy są dubbingowane. Czasami nawet nie wiedzą, czy to, co oglądają, zostało wyprodukowane po angielsku, czy po niemiecku! Dorastali z tym przez całe życie i przychodzi to naturalnie. Po zaledwie kilku odcinkach ulubionego programu nawet nie zdasz sobie sprawy, że jest on dubbingowany; tak jak prawdziwy niemiecki mówca!

A jeśli masz problem ze znalezieniem autentycznego niemieckiego materiału, wypróbuj preply!

preply wykorzystuje autentyczne nagrania wideo — takie jak teledyski, zwiastuny filmów, wiadomości i inspirujące przemówienia — i przekształca je w spersonalizowane lekcje nauki języków.

Możesz wypróbować preply za darmo przez 2 tygodnie. Kliknij tutaj, aby sprawdzić stronę lub pobrać aplikacja na iOS lub Aplikacja na Androida.

preply Ad

Dzięki skrupulatnym, interaktywnym podpisom zobaczysz każde słowo wypowiedziane w filmie — możesz po prostu najechać kursorem na nieznane, aby uzyskać natychmiastowe definicje, wymowę i dodatkowe przykłady użycia.

Ogromna biblioteka filmów na różne tematy oznacza, że ​​zawsze możesz znaleźć coś ciekawego do obejrzenia. A ponieważ filmy są uporządkowane według poziomu nauki, możesz podjąć wyzwanie bez frustracji.

Zabawne, adaptacyjne ćwiczenia pozwalają ćwiczyć to, czego się uczysz, zapewniając, że naprawdę rozumiesz całe nowe słownictwo i gramatykę.

preply śledzi Twoje postępy i poinformuje Cię, kiedy nadejdzie czas na powtórkę, korzystając z multimedialnych fiszek, które zapewniają dynamiczną naukę — dzięki czemu nigdy nie zapomnisz tego, czego się nauczyłeś. Sprawdź to w bezpłatnej wersji próbnej!

Nadal czujesz się zbyt nieśmiały, by zapuszczać się w świat native speakerów? Zdobądź w domu trochę ćwiczeń ze słuchania i mówienia w domu dzięki tym filmom natywnym z interaktywnymi napisami, dzięki czemu możesz wzmocnić swoje niemieckie słownictwo i znajomość idiomów, zanim wskoczysz do rekina.

4. Buduj to — powoli!

Ok, rozmowa po niemiecku, chodźmy! Ale jesteś zdenerwowany — to, co zaczyna się jako przyjacielska pogawędka o pogodzie, może wkrótce przekształcić się w jakiegoś dwugłowego potwora o niemieckiej polityce imigracyjnej i społeczno-ekonomicznych podstawach Cesarstwa Niemieckiego.

Twój paraliżujący brak słownictwa ORAZ wiedza o XIX-wiecznych Niemczech zostaną boleśnie obnażone. Co, czytałeś Goethego i Schillera?!

Dobrze uspokój swój umysł, ponieważ tego typu eskalacja praktycznie NIGDY się nie dzieje.

  5 powodów, dla których warto nauczyć się niemieckiego

Czemu? Ponieważ NIKT nie oczekuje, że będziesz w stanie doskonale mówić w nowym języku, zwłaszcza w kraju takim jak Niemcy, który jest nasycony anglojęzycznymi osobami, które nie mają do dyspozycji ani słowa po niemiecku. Zazwyczaj Niemcy są bardzo zadowoleni, że faktycznie próbujesz nauczyć się ich języka i będą bardzo wyrozumiali, jeśli chodzi o tematykę i popełnianie błędów.

Zapamiętywanie słownictwa zajmuje dużo czasu, więc rozwijaj je, odkrywając swoje zainteresowania i nawiązując nowe znajomości w Niemczech. Dopóki rozmawiasz z ludźmi, zaczniesz zdawać sobie sprawę z tego, co jest absolutnie niezbędne w codziennej rozmowie – i jest twój punkt wyjścia. Dostaniesz uprzejmości, jak prosić o rzeczy, jak odpowiadać na proste pytania i budować z tego. Słuchaj dalej i aktualizuj swój notatnik ze słownictwem i bądź miły dla siebie!

Po krótkiej chwili dyskusja na temat polityki zagranicznej Otto von Bismarka będzie bułka z masłem (ale jeśli mnie zapytać, wyjścia, pchle targi i piłka nożna to chyba ciekawsze tematy).

5. Ucz się od poczucia się jak idiota

Codziennie robimy milion rzeczy, nawet nie zdając sobie z tego sprawy. Zakładamy buty, robimy kawę, jedziemy pociągiem i tak dalej. Są to rzeczy tak naturalnie zakorzenione, że nawet nie zdajemy sobie sprawy, że je robimy.

Dlaczego więc nie uczynić niemieckiego jednym z tych nawyków?

Idąc do sklepu, porozmawiaj z kasjerem. Nawet kilka krótkich fraz, powtarzanych regularnie, zostanie w Twoim umyśle i będzie łatwiej je przywołać. Możesz też nakleić na ekspresie do kawy notatkę z nazwą w języku niemieckim — po tygodniu patrzenia na swoją Kaffeemaschine nie będziesz już o tym myśleć.

Języki nie są czymś, czego należy się nauczyć, jak geografia czy matematyka, ale raczej zupełnie nowym systemem myślenia i komunikacji, począwszy od najprostszych fraz, aż do złożonej myśli filozoficznej i bardziej poetyckiego wyrażania głębi emocjonalnej.

Jedną z najważniejszych rzeczy w nauce języka jest to, że z czasem staje się ona ŁATWIEJSZA.

Ten pierwszy raz w supermarkecie, kiedy coś pójdzie nie tak w kasie, uniesione brwi i zaniepokojone spojrzenia nieznajomych to rzeczy, które zdarzają się na samym początku – raz, dwa, może trzy razy. Potem pragnienie ucieczki od takiego zakłopotania i niezręczności gwarantuje, że NAUCZYSZ się tego wyrażenia lub powiedzenia lub czegokolwiek, co spowodowało, że zarumieniłeś się za pierwszym razem. Te kumulują się z biegiem czasu i zauważysz odrobinę dumy, kiedy możesz wyciągnąć mot juste, lub właściwe słowo, jak mówią po francusku.

So viel Spaß, und viel Glück! (Baw się dobrze i powodzenia!)

.