7 sposobów na szybsze nauczenie się angielskiego według nauki



Wygląda na to, że wszyscy dzisiaj biegają w pośpiechu, zawsze próbując poruszać się szybciej.

Chcemy robić wszystko szybciej — szybciej wysyłać wiadomości, szybciej docierać do miejsc, szybciej mówić!

Czasami jednak nie jesteśmy w stanie zrobić rzeczy szybko. Na przykład wszyscy wiemy, że nauka nowego języka powinna zająć dużo czasu. Są nowe zasady do zapamiętania i nowe słowa do nauki. Musisz się uczyć, ćwiczyć i pamiętać mnóstwo rzeczy, a wszystko to wymaga czasu.

Ale mimo to musi istnieć sposób na szybszą naukę angielskiego… prawda?

W Internecie jest wiele porad, jak szybko nauczyć się angielskiego. preply ma swój własny przewodnik, jak uczyć się angielskiego przez zaledwie 35 minut dziennie. Mamy również mnóstwo wskazówek i trików, dzięki którym nauka angielskiego będzie szybsza i łatwiejsza.

Skąd więc wiesz, których wskazówek użyć? Zawsze możesz wybrać metody nauki języka, które najlepiej Ci odpowiadają — ale często oznacza to, że musisz wypróbować wiele różnych metod, zanim znajdziesz swoją ulubioną. Możesz zmarnować mnóstwo czasu na wypróbowywanie innych metod, które nic dla Ciebie nie zrobią, zanim znajdziesz te idealne.

Jeśli spieszysz się z poradami dotyczącymi szybszej nauki angielskiego, które naprawdę działają, musisz przyjrzeć się, co ma do powiedzenia nauka!

.

Nauka o nauce języków

Nauka języków to dla naukowców bardzo ważna dziedzina badań. Dzieje się tak, ponieważ umiejętność uczenia się złożonego (skomplikowanego) języka jest czymś, co odróżnia ludzi od innych zwierząt.

Nauka (głównie) wie, jak działa ludzki mózg. Nauka wie, jak się uczymy i mówimy.

Istnieje wiele, wiele badań naukowych, które koncentrują się na tym, jak ludzie uczą się języków. Niektóre badania są wykorzystywane, aby spróbować zrozumieć, jak i dlaczego uczymy się języków, a niektóre są wykonywane, aby dowiedzieć się, jakie korzyści płyną z uczenia się nowych języków. Niektóre badania skupiają się na dzieciach, które doskonale uczą się języka naturalnego, a inne skupiają się na dorosłych.

To dużo informacji! Więc co możesz zrobić z tymi wszystkimi badaniami?

Rozumiejąc, w jaki sposób i dlaczego uczymy się języków tak, jak robimy, możemy przyspieszyć i ułatwić naukę języków obcych.

Już teraz możesz szybciej zacząć uczyć się angielskiego, dzięki niektórym badaniom naukowym! Oto jak.

Jak uczyć się angielskiego szybciej dzięki 7 naukowym wskazówkom?

1. Słuchaj dużo angielskiego

Co mówi nauka:

Naukowcy zajmujący się językami mają specjalny termin na jeden ze sposobów uczenia się języków: nieświadome lub utajone uczenie się języków. Ten rodzaj uczenia się ma miejsce, gdy nawet nie próbujemy.

Nie dzieje się tak przez siedzenie przy biurku i ciągłe studiowanie zasad. Zamiast tego dzieje się tak, gdy słuchamy dużo angielskiego i nie zwracamy na to uwagi. Dźwięk języka angielskiego jest w tle, a Twój mózg automatycznie przyswaja dźwięki, akcenty, słowa i gramatykę, nawet jeśli nie słuchasz dobrze, mówisz lub robisz notatki.

Szaleństwem jest to, że uczymy się słuchając, nawet jeśli nie rozumiemy, co oznaczają te słowa. Badanie po badanie pokazuje, że ludzie mogą nauczyć się dowolnego języka, słuchając w ten sposób — możemy nawet nauczyć się fałszywych języków (takich, które naukowcy wymyślają do swoich badań), po prostu słuchając, jak ludzie nimi mówią.

  10 wspaniałych gier dla 2 graczy, które radykalnie poprawią Twoje umiejętności konwersacji po angielsku

To dlatego, że kiedy słuchamy języka, słyszymy wzorce. To bardziej naturalny sposób uczenia się — dzieci robią to cały czas. Pomyśl o tym! Kiedy dzieci są bardzo, bardzo małe, nie mogą mówić. Mogą tylko słuchać. Spędzają mnóstwo czasu na słuchaniu, zanim w pełni zrozumieją, co zostało powiedziane i zanim będą mogli samodzielnie używać języka.

Co możesz zrobić:

Słuchaj jak najwięcej angielskiego. Słuchaj ciągle! Kiedy tylko możesz, upewnij się, że masz coś w języku angielskim grające w swoim pokoju, w biurze lub w słuchawkach.

Oglądaj angielską telewizję, słuchaj angielskiej muzyki i słuchaj audiobooków w języku angielskim. Udaj się do miejsc, w których możesz usłyszeć, jak rozmawiają ze sobą rodowici anglojęzyczni. Słuchaj jak najwięcej mówionego angielskiego. Nie musisz uważnie słuchać — podczas słuchania możesz po prostu spacerować, cieszyć się widokami, zmywać naczynia, czytać książki, ćwiczyć na siłowni, odrabiać lekcje, pisać wypracowanie lub wykonywać swoją codzienną pracę.

Bez względu na wszystko, tak długo, jak angielskie dźwięki docierają do twoich uszu i mózgu, nauczysz się więcej angielskiego, niż myślisz!

2. Poznaj podobieństwa

Co mówi nauka:

Jedną z najtrudniejszych rzeczy w nauce nowego języka jest poznanie wszystkich nowych dźwięków. Język angielski może nawet zawierać dźwięki, których nigdy nie używa Twój język ojczysty!

Jest jednak dobra wiadomość — według to badanie, wszyscy rodzimy się ze zrozumieniem, które dźwięki mają sens, a które nie. Mimo że języki mogą być bardzo różne, wszystkie mają pewne podobieństwa.

Na przykład, nawet jeśli niektóre angielskie słowa zaczynają się od liter „BL” (np. „mrugnięcie”), prawdopodobnie nigdy nie usłyszysz słowa zaczynającego się na litery „LB”. Spróbuj wydać ten dźwięk. To jest dziwne! Niektóre dźwięki po prostu nie mają sensu, nawet dla niemowląt, które w ogóle nie znają żadnych słów.

Co możesz zrobić:

Pamiętaj o tym podczas nauki angielskiego.

Jeśli usłyszysz słowo lub dźwięk, który wydaje się niemożliwy, istnieje szansa, że ​​jest to niemożliwe! Jeśli wiesz, że niektóre dźwięki są bardzo mało prawdopodobne w języku angielskim, możesz łatwiej nauczyć się pisowni.

Na przykład, jeśli próbujesz napisać słowo „duch” i nie masz pewności, czy h występuje przed czy po g, spróbuj wypowiedzieć to na głos.

Jeśli spróbujesz powiedzieć „hgost”, dźwięk „HG” wydaje się niemożliwy do wymówienia, prawda? Ale dźwięk „GH” w „duchu” jest możliwy. Użyć tego!

3. Ucz się nowych dźwięków osobno

Co mówi nauka:

Nauka angielskiego zmienia sposób pracy mózgu. Co zdumiewające, nauka nowego języka sprawia, że ​​Twój mózg rośnie! Jedno badanie odkrył, że wraz z nauką języka części naszego mózgu stają się większe. Im większy wzrost, tym łatwiej będzie Ci się nauczyć nowego języka.

Jednak jeszcze ciekawsza część eksperymentu w tym badaniu wykazała, że ​​nasze mózgi reagują inaczej na różne dźwięki.

Na przykład litery L i R mogą być trudne do usłyszenia dla osób uczących się języka, zwłaszcza jeśli ich język ojczysty ma tylko jedną literę dla obu dźwięków (jak japoński). Eksperyment wykazał, że kiedy anglojęzyczni słyszeli litery L i R, dwie różne części ich mózgów reagowały na dźwięki. Kolumny japońskie miały tylko jeden obszar reakcji.

Co możesz zrobić:

Zanim zaczniesz mówić i rozumieć angielski jak native speaker, naucz się angielskich dźwięków. To świetny post pełen informacji na temat różnych angielskich dźwięków i sposobów ich wymawiania.

  Nie mów mi, że nie mogę! 12 mitów na temat nauki języka angielskiego

Znajdź dźwięki, które są dla Ciebie najtrudniejsze do zrozumienia lub wymówienia i przestudiuj je bardzo uważnie.

Niektóre eksperymenty pokazują, że słuchanie spowolnionych dźwięków może pomóc w nauce ich w ciągu zaledwie godziny. Teraz to szybko!

Nie potrzebujesz żadnego specjalnego oprogramowania do spowalniania dźwięków — YouTube może to zrobić za Ciebie! Znajdź filmy z rodzimymi użytkownikami języka używającego dźwięku (lub dźwięków), przy którym potrzebujesz pomocy. Oto świetny z różnymi słowami, które używają liter R i L.

Aby zmienić prędkość, kliknij ikonę ustawień w prawym dolnym rogu odtwarzacza wideo (wygląda jak mały bieg lub koło). Następnie kliknij „prędkość” i wybierz prędkość mniejszą niż 1.

Spróbuj słuchać z 0,25 szybkości przez 10 minut, potem 0,5 przez kolejne 10. Następnie odtwórz wideo z normalną szybkością. Zrób to kilka razy z różnymi dźwiękami, a zauważysz, że coraz łatwiej słyszysz różnicę między trudnymi dźwiękami — to znaczy, że Twój mózg rośnie!

4. Używaj skojarzeń słownych

Co mówi nauka:

Kiedy używasz skojarzeń słownych, łączysz słowa z innymi słowami, dźwiękami, ruchami, pomysłami lub obrazami. Kiedy słyszysz dźwięk „hau”, kojarzysz go – łączysz – z psem. Kiedy widzisz zdjęcie słońca, od razu myślisz o słowach „słońce”, „ciepło” i „gorąco”. Nie musisz tracić czasu na myślenie o tym, te słowa przychodzą ci do głowy automatycznie.

Nauka słów poprzez skojarzenia to nie tylko zabawa, to bardzo przydatny sposób na przyspieszenie nauki angielskiego. Naukowcy wykorzystali to badanie spojrzeć na język migowy, język, w którym ludzie niesłyszący się porozumiewają i który używa rąk i palców zamiast dźwięków do wypowiadania słów.

Eksperyment wykazał, że znacznie łatwiej jest zapamiętać znaki, które wyglądają jak słowo, które reprezentują. Oznacza to, że łatwiej jest zapamiętać słowo migowe oznaczające „jeść”, ponieważ wygląda jak osoba jedząca. Trudniej jest nauczyć się słów, gdy ruch twoich rąk nie jest tak silnie związany z ideą.

Co możesz zrobić:

Kiedy uczysz się nowych słów, staraj się uczyć ich w grupach. Połącz słowo z obrazem, ruchem lub innym słowem. Kiedy masz to silne połączenie w swoim umyśle, łatwiej ci będzie je zapamiętać.

Spróbuj użyć rąk i ciała, aby pokazać znaczenie słów, których się uczysz, przynajmniej do momentu, gdy sam je zapamiętasz. Możesz też spróbować narysować kilka obrazków zamiast pisać definicje.

Dla zabawy, spróbuj zmienić słowa na to, co oznaczają. Możesz znaleźć kilka pomysłów, używając Wyszukiwarka grafiki Google. Dzięki temu nie tylko zapamiętasz znaczenie, ale także pisownię!

5. Pamiętaj o wzorcach, a nie o zasadach

Co mówi nauka:

Obejrzyj pierwszą minutę tego filmu.

Czy możesz powtórzyć wzór? To, jak dobrze pamiętasz i powtarzasz schematy, może mieć duże znaczenie dla tego, jak łatwo możesz nauczyć się nowego języka.

W tym badaniu, uczniom pokazano grupę kształtów jeden po drugim. Uczniowie, którzy byli najlepsi w odnajdywaniu wzorów w kształtach, najlepsi byli również w nauce hebrajskiego. Języki składają się z wzorców, a im łatwiej będzie ci je znaleźć, tym łatwiej będzie ci nauczyć się języka.

Co możesz zrobić:

Być może spędziłeś już trochę czasu, ucząc się zasad gramatyki i ortografii w języku angielskim. Zamiast myśleć o nich jak o zasadach, spróbuj zapamiętać wzorce.

Spójrz na przykład na zwykły czas przeszły. Reguła mówi „aby zmienić zwykły czasownik w jego formę czasu przeszłego, dodaj -ED na końcu czasownika”. Jeśli pamiętasz to z samego czytania zdania, to świetnie! Większości z nas jednak trudno jest zrozumieć tę zasadę, chyba że widzimy, jak jest używana.

  Dlaczego nauka angielskiego w hotelarstwie to świetny pomysł i jak zacząć

Aby zamiast tego nauczyć się reguły jako wzorca, po prostu spójrz na grupę regularnych czasowników i ich przeszłych wersji:

Deszcz — deszcz
Chcesz — poszukiwany
Ucz się — Uczył się

Czy widzisz wzór? Zróbmy kolejny krok. Istnieje różnica między następną grupą czasowników a poprzednią grupą.

Plan — Planowany
Zgnilizna — zgniła
Zatrzymaj — zatrzymany

Zauważ różnicę tutaj? Jaki jest wzór? Reguła, której przestrzegają te ostatnie trzy czasowniki, mówi, że „kiedy czasownik kończy się na Spółgłoska – Samogłoska – Spółgłoska, ostatnia litera jest zapisywana dwa razy przed dodaniem -ED”.

Więc następnym razem, gdy będziesz mieć problemy z zapamiętywaniem zasad, zamiast tego spójrz na wzory.

6. Ucz się zwrotów, a nie słów

Co mówi nauka:

Niektóre słowa mają jedno znaczenie same w sobie, ale zupełnie inne, gdy zestawia się je z innymi słowami. Kiedy słuchamy lub czytamy zdanie w języku angielskim, szukamy tych grup.

W zdaniu „biegałem” mówisz, że biegałeś bez celu. Jeśli dodasz tylko dwa słowa, zamieni się w „biegałem po parku”, co ma zupełnie inne znaczenie. Podczas słuchania dowiadujesz się coraz więcej informacji o zdaniu i zawartych w nim słowach.

To może nie wydawać się takie zaskakujące, ale do niedawna lingwiści (osoby uczące się języków) uważali, że słuchamy całego zdania, a następnie rozkładamy je na części. Jedno badanie wyjaśnia, że ​​kolejność słów może być ważniejsza niż całe zdanie.

Pomyśl o tym w ten sposób: „Chleb i masło” i „masło i chleb” mają to samo znaczenie, ale tylko jeden ma właściwą kolejność słów (chleb i masło).

Co możesz zrobić:

Samodzielne uczenie się słów może być trudne, ponieważ wiele słów ma więcej niż jedno znaczenie. Samo poznanie słowa nie oznacza, że ​​będziesz mógł go faktycznie użyć. Więc kiedy uczysz się nowych słów, dowiedz się, jak są one używane we frazach, zdaniach i rozmowach.

Na przykład słowo „retrospekcja” oznacza spojrzenie wstecz. Prawdopodobnie nigdy nie usłyszysz go bez słowa „w” przed nim: „Z perspektywy czasu nie powinienem był jeść całego ciasta”. Dowiedz się, jak słowa są pogrupowane, a będziesz brzmiał bardziej naturalnie podczas mówienia.

7. Ucz się z muzyką

Co mówi nauka:

Czy pamiętasz urocze piosenki, których nauczyłeś się, gdy byłeś bardzo młody? Założę się, że nadal możesz śpiewać piosenki, których nauczyła cię twoja matka lub nauczyciele. Ale nauczyłeś się tych piosenek bardzo dawno temu! Jak możesz je tak dobrze zapamiętać?

Kiedy jesteś dzieckiem, muzyka jest bardzo ważna w nauce języków. Dlatego dzieci mają piosenki, które pomagają im zapamiętywać cyfry i litery, uczyć się działania samogłosek i uczyć się nowych słów. Powtarzanie piosenek i muzyki, które pomagają dzieciom zapamiętać ważne części języka.

Dorośli też łatwiej uczą się przy muzyce. Umiejętności językowe są zwykle postrzegane jako bardzo ważne, a muzyka nie jest tak ważna. Ale według jedno badanie, sposoby, w jakie uczymy się muzyki i języka, są bardzo podobne i oba są bardzo ważne! Dowiadujemy się, że „ba” i „da” brzmią inaczej, tak samo jak dowiadujemy się, że trąbka i fortepian brzmią inaczej.

Co możesz zrobić:

Język jest niemal rodzajem własnej muzyki. Nauka umiejętności językowych przy użyciu muzyki sprawia, że ​​nauka jest łatwiejsza i szybsza. Jest wiele piosenek do nauki języka angielskiego, z których wiele można znaleźć na YouTube lub tutaj, na preply. Słuchaj piosenek i śpiewaj do nich, a wkrótce będziesz mówić jak tubylec!

Nie ma prawdziwych skrótów do szybkiej nauki języka angielskiego, ale nauka udowodniła, że ​​niektóre wskazówki działają lepiej i szybciej niż inne.

Według badań naukowych i eksperymentów powyższe wskazówki pomogą Ci lepiej i szybciej nauczyć się angielskiego.

A kiedy się uczysz i rozwijasz, twój mózg też!

.