8 unikalnych sposobów ćwiczenia angielskich dźwięków samogłosek



„Jak teraz brązowa krowa?”

Czy zauważyłeś coś ciekawego w tym głupim pytaniu?

Zgadza się — wszystkie słowa mają ten sam dźwięk „ow”.

Ćwiczenie tego zdania to tylko jeden z wielu sposobów nauki angielskich dźwięków samogłosek!

Samogłoski angielskie mogą być mylące. Trudno powiedzieć, kiedy użyć danej litery podczas pisowni, a różnice w wymowie są czasami niewielkie i trudne do usłyszenia.

Ale nie martw się! Zebraliśmy osiem zabawnych gier, w które możesz grać, aby ćwiczyć angielskie samogłoski i znacznie poprawić wymowę.

.

Czym są samogłoski?

W języku angielskim litery „a”, „e”, „i”, „o”, „u”, a czasem „y” nazywane są samogłoskami.

Kiedy mówisz, wypuszczasz powietrze przez usta. Samogłoski wydają dźwięki, które pojawiają się, gdy powietrze opuszczające usta nie jest przez nic blokowane (np. zęby lub język). Powstają poprzez nadanie ustom różnych kształtów.

Pozostałe litery alfabetu to spółgłoski. Podczas mówienia spółgłoski wydają dźwięki, które powstają w wyniku częściowego lub całkowitego zablokowania przepływu powietrza.

Aby utworzyć wyrazy, składamy samogłoski ze spółgłoskami w określonej kolejności. Oto prosty przykład. Przeczytaj to na głos:

Kot

Wystarczająco łatwe, prawda? Samogłoskę „a” umieszcza się między spółgłoskami „c” i „t”, tworząc słowo oznaczające małe zwierzę futrzane ze spiczastymi uszami. Teraz spróbuj przeczytać to na głos:

a

Można powiedzieć, że na wiele różnych sposobów:

jak „…” brzmi w „kot” jak nazwa litery „a” jak „ahh”…

Tak więc to, jak wymawiasz literę „a”, zależy od liter wokół niej.

Na koniec spróbuj przeczytać to:

ct

To nie takie proste, prawda? Jeśli wstawisz inną samogłoskę między „c” i „t”, słowo to nabierze innego znaczenia (np. „łóżeczko” lub „cięcie”). Spółgłoski i samogłoski potrzebują siebie nawzajem!

Wiele sposobów na wymawianie dźwięków samogłosek angielskich

Pozycja samogłoski w słowie może wpływać na sposób, w jaki je wymawiasz. Możesz zapamiętać niektóre zasady wymowy lub uczyć się, znajdując wzorce w słowach.

Wszystkie samogłoski mają co najmniej dwie wymowy: długą i krótką. Długa samogłoska to nazwa samogłoski (na przykład długie „a” to „ay” jak w słowie „mowić”). Krótka samogłoska to krótszy dźwięk (na przykład krótkie „a” brzmi jak „…” od słowa „Kot”).

Słowa są podzielone na sylaby, które są nieprzerwanymi fragmentami dźwięku, które tworzą słowo. Każda sylaba ma jeden dźwięk samogłoskowy. Możesz znaleźć sylaby w słowie, kładąc rękę pod brodą i wypowiadając to na głos. Za każdym razem, gdy broda dotyka dłoni, jest to sylaba. Możesz dwukrotnie sprawdzić w witrynach takich jak „Ile sylab”.

Oto pięć najczęstszych zasad wymowy samogłosek:

  12 cennych wskazówek dla początkujących, jak pisać po angielsku

1. Kiedy słowo lub sylaba kończy się na spółgłoskę i ma tylko jedną samogłoskę, ta samogłoska jest krótka.

Przykłady: Kot, łóżko, ryba

2. Kiedy słowo kończy się na „e”, „e” jest ciche (nie czytane na głos), a samogłoska poprzedzająca je jest długa.

Przykłady: upiec, plik, lina

3. Gdy sylaba ma dwie samogłoski obok siebie, pierwsza jest zwykle długa, a druga krótka.

Przykłady: ból, Łódź, rosnąć

4. Kiedy sylaba kończy się na jedną samogłoskę, ta samogłoska jest zwykle długa.

Przykłady: otwarty, jednostka, papier

5. Wiele razy te zasady nie działają! Istnieje wiele wyjątków (czasów, w których zasady są łamane). Czasami jedynym sposobem na nauczenie się czegoś jest praktyka i zapamiętywanie.

Bez względu na to, jak zdecydujesz się na naukę, znajomość zasad i tego, jak właściwie wydawać dźwięki, są ważne, aby uzyskać płynność.

8 unikalnych sposobów ćwiczenia angielskich dźwięków samogłosek

Wiemy jednak, że zapamiętanie zasad i wymowy może być trudne. Ale nie martw się, dlatego udostępniamy te gry — aby ułatwić Ci proces nauki. Oto kilka zabawnych sposobów na naukę i poprawę znajomości angielskich dźwięków samogłosek:

1. Labirynty wymowy

Labirynt wymowy to arkusz wypełniony słowami. Aby uzupełnić arkusz, musisz przejść od słowa na górze do słowa na dole, znajdując słowa z tymi samymi dźwiękami samogłosek.

Tutaj to labirynt wymowy dla dźwięku „u” jak w słowie „ale”.
Tutaj to kolejny labirynt na dźwięk „oo” jak w „książce”.
Oto labirynt dla dźwięków „o” „ou” i „u”.
Oto kolejny labirynt.

Możesz znaleźć wiele innych labiryntów online, wyszukując w Google lub Google obraz „labirynt wymowy”.

Czego możesz się nauczyć: Samogłoski zmieniają dźwięk w zależności od tego, gdzie się znajdują w słowie i liter, które je otaczają. Wykonanie labiryntu wymowy uświadamia dźwięki samogłosek i pomaga na przykład usłyszeć różnicę między „bitem” a „bitem”.

Jeśli przyjrzysz się uważnie, możesz zacząć zauważać pewne wzorce — na przykład słowa z literami „ea” pośrodku zwykle wydają podobny dźwięk (ale nie zawsze!). Oznacza to, że następnym razem, gdy zobaczysz słowo, które ma litery „ea”, możesz je poprawnie wymówić, nawet nie wiedząc, co to znaczy.

2. Czytanie w cieniu

Znajdź krótki fragment filmu, programu telewizyjnego, a nawet ulubionej reklamy. Jeśli nie chcesz tracić czasu na przeszukiwanie YouTube, po prostu użyj klipu z preply!

preply wykorzystuje autentyczne nagrania wideo — takie jak teledyski, zwiastuny filmów, wiadomości i inspirujące przemówienia — i przekształca je w spersonalizowane lekcje nauki języków.

Możesz wypróbować preply za darmo przez 2 tygodnie. Kliknij tutaj, aby sprawdzić stronę lub pobrać aplikacja na iOS lub Aplikacja na Androida.

preply Ad

Każdy film zawiera interaktywne napisy, dzięki czemu będziesz jednocześnie czytać, oglądać i słuchać.

Obejrzyj klip dwa razy. Za pierwszym razem po prostu oglądaj w ciszy. Za drugim razem wypowiedz słowa wraz z klipem. Spróbuj dopasować wymowę, intonację (wzrost i opad głosu) oraz szybkość dźwięku. To ćwiczenie nazywa się „czytaniem w cieniu”.

  Jak poprawić pisownię angielską: 9 łatwych technik

Czego możesz się nauczyć: Płynne mówienie to nie tylko znajomość właściwych słów i gramatyki. Chodzi też o to, żeby wiedzieć, jak je wypowiedzieć. Mówienie z klipem pomoże Ci ćwiczyć szybsze mówienie bez przerw i poprawnie wymawiać słowa.

3. Twistery języka

Twistery językowe to seria słów, które często powtarzają te same dźwięki, co utrudnia ich szybkie wypowiedzenie. Możesz znaleźć listę doskonałych łamaczy językowych skupionych na samogłoskach tutaj oraz tutaj.

Wybierz łamacz językowy i powiedz to na głos. Na początku mów to dość powoli i skup się na poprawnym wymawianiu samogłosek. Gdy poczujesz się bardziej komfortowo, wypowiadaj skręcanie języka coraz szybciej. Jak szybko możesz jechać, zanim twój język się skręci?

Użyj telefonu, aby nagrać dźwięk swojego nauczyciela angielskiego lub partnera językowego mówiącego powoli, a potem szybciej. Użyj dźwięku, aby ćwiczyć. Alternatywnie możesz również wyszukaj na YouTube film z native speakerem mówiącym łamanym językiem.

Czego możesz się nauczyć: już to słyszałeś — ćwicz, ćwicz, ćwicz! Nie ma lepszego sposobu na naukę niż praktyka. Twistery językowe to świetny sposób na ćwiczenie wypowiadania określonych dźwięków. Im lepiej poradzisz sobie z łamaniami języka, tym lepiej będziesz w stanie poprawnie wymawiać różne angielskie samogłoski.

4. Cichy film

Znajdź klip filmowy lub inny krótki film, w którym ludzie mówią. (Po raz kolejny możesz łatwo znaleźć świetny klip do tego ćwiczenia na preply.) Przed naciśnięciem przycisku „odtwórz” wyłącz dźwięk i usuń napisy. Obejrzyj klip i postaraj się zrozumieć, co ludzie mówią po sposobie poruszania się ich ust.

Czego możesz się nauczyć: Dźwięk może wydobywać się z gardła, ale nasze usta są tam, gdzie te dźwięki są kształtowane w litery i słowa. Kształt ust i położenie języka podczas mówienia są ważne dla prawidłowego wymawiania słów.

Zwracanie uwagi na kształt ust podczas mówienia może ułatwić zrozumienie i powtarzanie tych samych dźwięków. Obserwowanie ludzi mówiących (z wyłączonym dźwiękiem) sprawia, że ​​jesteś bardziej świadomy kształtu ust i może pomóc ci zrozumieć, jak poprawnie wymawiać te same dźwięki.

Na przykład dźwięk „u” w słowie „nagana” i „oo” w słowie „książka” mogą wydawać się podobne, ale jeśli zobaczysz, jak ktoś wypowiada te dwa słowa, zobaczysz różnicę (twoje usta muszą być bardziej zwiniętym, aby brzmiało „u”).

5. „Czytanie” słownika

Następnym razem, gdy wyszukasz nowe słowo w słowniku, spróbuj najpierw wypowiedzieć je na głos, wymawiając je najlepiej, jak potrafisz.

Następnie posłuchaj słownikowej wymowy tego słowa, wypowiedz je razem z dźwiękiem, a na koniec wypowiedz je na głos. Podejdź jak najbliżej tego, co słyszysz.

Czego możesz się nauczyć: Prawdopodobnie korzystasz ze słownika online lub aplikacji słownikowej, gdy szukasz nowych angielskich słów. Jeśli używasz tylko słowa i definicji, tracisz niektóre z najlepszych funkcji słowników internetowych!

  Ucz się angielskiego z piosenkami i tekstami: 9 chwytliwych wskazówek i zasobów muzycznych

Większość słowników internetowych ma przycisk audio, który wypowiada słowo na głos. Niektóre słowniki internetowe —jak Cambridge English Dictionary— mają nawet inny przycisk audio dla amerykańskiego i brytyjskiego angielskiego, dzięki czemu można usłyszeć słowo w obu akcentach.

Inną przydatną funkcją każdego słownika (książkowego lub internetowego) jest przewodnik po wymowie. Może to zająć trochę czasu, ale warto zrozumieć słownik wymowy. Ten przewodnik pokazuje, jak wymówić dowolne słowo w słowniku. Teraz zawsze będziesz wiedział, jak wymówić słowo!

6. Minimalne pary

Minimalne pary to słowa, które brzmią tak samo, z wyjątkiem jednej zmiany dźwięku, jak „wszy” i „ryż” lub „siedzieć” i „siedzieć”.

Do tego ćwiczenia będziesz potrzebować listy minimalnych par (możesz znaleźć dobrą) tutaj). Ćwicz lub nagraj siebie, wypowiadając słowa na głos, wyraźnie mówiąc i wyolbrzymiając dźwięki (sprawiając, by brzmiały większe i ważniejsze niż są w rzeczywistości).

Czego możesz się nauczyć: Czasami trudno jest usłyszeć różnicę między niektórymi dźwiękami samogłosek. Możesz ułatwić sobie słyszenie różnicy, ćwicząc wypowiadanie podobnych słów. Zwiększając dźwięki, możesz lepiej usłyszeć i poczuć różnicę.

7. Przeczytaj dr Seussa

Och, powiedz, czy możesz powiedzieć?

Dr Seuss jest znanym autorem książek dla dzieci. Jego książki są przeznaczone dla dzieci, aby nauczyły się dobrze mówić (i czytać) za pomocą prostych i chwytliwych rymów. Niektóre książki Dr. Seussa to doskonały sposób na naukę wymowy samogłosek!

Trzy najlepsze książki dr Seussa do nauki wymowy samogłosek to „Och, powiedz, czy możesz powiedzieć” „Lis w skarpetkach”, oraz “Wskakuj na Pop”. Przeczytaj je na głos!

Potrzebuję pomocy? Audiobookowe wersje książek można znaleźć na Słyszalnylub po prostu wyszukaj je na głos w YouTube. Oto czytanie „Oh Say Can You Say” Tu jest jeden z „Lisa w skarpetkach” i Tu jest jeden na przykład „Wskakuj na pop”.

Czego możesz się nauczyć: Książki dla dzieci są świetnymi narzędziami do nauki bez względu na wiek. Słowa, rytmy i rymy w książkach dr Seussa ułatwiają ich zapamiętanie i czytanie. Ponieważ książki mają uczyć dzieci w możliwie najprostszy sposób, będziesz uczyć się przydatnych tematów, takich jak długie i krótkie samogłoski, różne dźwięki samogłosek i wzorce pisowni… wszystko to, nawet nie zdając sobie z tego sprawy!

8. Gry z piosenkami

Istnieje wiele piosenek dla dzieci, które pomagają uczyć różnych samogłosek. Słuchaj i próbuj śpiewać do piosenek takich jak “Jabłka i Banany” oraz „Żaba nie myje stóp”.

Te piosenki i inne im podobne, zmieniają dźwięki samogłosek w słowach. Skutkuje to wieloma nonsensownymi słowami, takimi jak „benene” zamiast „banan”. Jest to skuteczna metoda uczenia się samogłosek, ponieważ reszta wyrazu się nie zmienia — możesz więc skupić się na dźwiękach samogłosek.

Czego możesz się nauczyć: Ważne jest, aby znać poprawną wymowę słowa, ale sama wiedza o tym, jak tworzyć różne dźwięki samogłosek, może pomóc w prawidłowym mówieniu.

Nauka dźwięków samogłosek i wymowy ułatwi Ci naukę nowych angielskich słów. Poświęć trochę czasu na ćwiczenie i naukę dzięki tym ćwiczeniom, a jednocześnie będziesz się dobrze bawić i uczyć.

.