Jeden z najfajniejszych sposobów na poprawę pisania po angielsku: jak już dziś zostać blogerem



W 2013 roku w Internecie było około 152 mln blogów.

I zgadnij co? Ty też możesz mieć!

Tak, naprawdę możesz. I to poważnie poprawi twój pisany angielski.

Pozwólcie, że wyjaśnię: posty na blogu są trochę jak wpisy do pamiętnika online. Mogą być pouczające lub głupie, osobiste lub akademickie. Możesz blogować o wszystkim!

Istnieją blogi, które pomagają ludziom uczyć się angielskiego i zabawne blogi podróżnicze pisane bardzo swobodnym angielskim.

I chociaż czytanie blogów to doskonały i zabawny sposób na naukę angielskiego, założenie własnego bloga to wyjątkowy sposób na poprawę pisania po angielsku.

W przeciwieństwie do mówienia, blogowanie pozwala poświęcić czas na skomponowanie myśli po angielsku.

W przeciwieństwie do mediów społecznościowych blogowanie zapewnia więcej miejsca do pisania bez ograniczeń słów.

Więc jeśli chcesz być lepszy w pisaniu, oto pięć sprytnych sposobów na poprawienie pisanego angielskiego poprzez założenie bloga!

.

Jak pisanie bloga może poprawić pisany angielski

Czy słyszałeś wyrażenie „ćwiczenie czyni mistrza”? To absolutnie prawda! Im więcej ćwiczysz, tym lepiej dostaniesz. Niezależnie od tego, czy uprawiasz sport, czy piszesz po angielsku, ćwiczenie pomoże ci się poprawić.

Sama praktyka nie zawsze jest ekscytująca czy interesująca. Dlatego pisanie na blogu jest tak doskonałą metodą ćwiczeń. Sprawia, że ​​pisanie jest przyjemne i zabawne.

Dzięki blogowaniu możesz…

Ćwicz poprawne używanie słówek i reguł gramatycznych. Naucz się nowych słówek i zasad gramatycznych, pisząc na różne (wiele różnych) tematów. Uzyskaj informacje zwrotne (odpowiedzi, które pomogą Ci poprawić) na temat swojego pisania od innych osób. Podejmij wyzwanie wypróbowania nowych struktur. Dowiedz się, nad którymi częściami swoich umiejętności językowych musisz jeszcze popracować. Pisz i poznaj interesujący Cię temat.

Chcesz zacząć? Zobaczmy, jak stworzyć bloga.

Gdzie założyć bloga

Istnieje wiele darmowych platform blogowych, które nie wymagają specjalnej wiedzy ani umiejętności. Po prostu załóż konto, kliknij „nowy blog” i zacznij pisać! To całkiem proste i każdy może się w to zagłębić.

Trzy najpopularniejsze i najprostsze platformy to:

Blogger — Blogger był bardziej popularny kilka lat temu, ale nadal cieszy się popularnością wśród lojalnej grupy użytkowników. Ta platforma jest częścią Google, więc możesz uzyskać do niej dostęp za pomocą swojego konta Google. Jest prosty w obsłudze, idealny do tego typu blogów.
WordPress.com — Jest to jedna z najpopularniejszych i najpotężniejszych witryn blogowych dostępnych za darmo. Możesz korzystać tylko z podstaw (pisać i publikować swoje posty) lub skorzystać z dodatkowych funkcji, takich jak łączenie postów z mediami społecznościowymi.
Tumblr — Jeśli WordPress jest najpotężniejszą platformą do blogowania, Tumblr jest najłatwiejszy w użyciu. Tumblr jest używany głównie do postów opartych na obrazach, ale możesz zdecydować, jak z niego korzystać. Społeczność Tumblra jest zwykle przyjazna i rozmowna, więc jest to świetne miejsce do przyłączenia się do rozmowy.

Po wybraniu domu dla nowego bloga możesz zacząć go konfigurować.

Przydatne wskazówki dotyczące zakładania bloga w języku angielskim

Blogowanie to coś więcej niż tylko pisanie. Jeśli po prostu wskoczysz do pisania, możesz przegapić niektóre z najlepszych aspektów prowadzenia bloga.

  Ucz się angielskiego z piosenkami i tekstami: 9 chwytliwych wskazówek i zasobów muzycznych

Oto kilka wskazówek, których należy przestrzegać podczas pierwszej konfiguracji bloga:

Wybierz temat. O czym będzie Twój blog? (Gotowanie? Filmy? Robienie na drutach? Twoje codzienne życie? Nauka angielskiego?) Zastanów się, dlaczego uczysz się angielskiego. Twój blog powinien dotyczyć czegoś, o czym lubisz pisać, ale powinien również odpowiadać celowi nauki języka angielskiego. Motyw Twojego bloga może wpłynąć na sposób jego projektowania i nazwę, więc poświęć trochę czasu, aby się nad tym zastanowić. Świetnym sposobem na zdobycie pomysłów jest obejrzenie kilku filmów na preply.

preply wykorzystuje autentyczne nagrania wideo — takie jak teledyski, zwiastuny filmów, wiadomości i inspirujące przemówienia — i przekształca je w spersonalizowane lekcje nauki języków.

Możesz wypróbować preply za darmo przez 2 tygodnie. Kliknij tutaj, aby sprawdzić stronę lub pobrać aplikacja na iOS lub Aplikacja na Androida.

preply Ad

preply da ci mnóstwo tematów do opisania, a dodatkowo będziesz mógł używać całego słownictwa, którego się uczysz podczas oglądania. Wypróbuj preply bezpłatnie już teraz! Zacznij pisać. Z drugiej strony nie pozwól, aby pierwsza wskazówka Cię spowolniła. Najważniejszą częścią prowadzenia tego typu bloga jest regularne pisanie. Więc jeśli nie możesz wymyślić tematu na swój blog, nie musisz ograniczać się do jednego tematu. (W rzeczywistości najbardziej pomocne będzie pisanie na różne tematy.) Jeśli nie chcesz projektować bloga (lub jeśli spędzasz zbyt dużo czasu na projektowaniu), po prostu użyj pre- stworzyłem szablon/motyw, który jest dostarczany z platformą blogową. Napisz swój pierwszy post tego samego dnia, w którym tworzysz swojego bloga. Utwórz harmonogram. Regularne pisanie po angielsku może wydawać się łatwe, ale może być trudne na początku. Nie zawsze „masz ochotę” pisać i może się okazać, że odkładasz to na później (odkładanie rzeczy na później). Aby zapobiec temu problemowi, przy pierwszym uruchomieniu utwórz dla siebie harmonogram. Może będziesz pisał na przykład w każdą sobotę o 19:00 przez pół godziny. Wybierz to, co Ci odpowiada, o ile się tego trzymasz. Czytaj blogi innych osób. To dobra wskazówka, którą warto śledzić nawet po utworzeniu bloga. Czytając inne blogi, zyskasz więcej praktyki w czytaniu po angielsku. Pomoże Ci również znaleźć inspirację, pomysły i nowych przyjaciół (i czytelników) na własny blog. Nawiąż połączenia. Czytając inne blogi, zostawiaj komentarze i dołączaj do rozmowy. Zaproś przyjaciół i innych uczących się angielskiego do czytania Twojego bloga. Połącz się z nauczycielami i native speakerami osobiście, online lub za pośrednictwem ich własnych blogów. Znajdź osoby, które lubią czytać to, o czym będziesz pisać, aby Twój blog miał odbiorców. Gdy zdobędziesz czytelników, poproś ich o poprawienie swojego angielskiego, a zobaczysz niesamowity rozwój jako uczący się angielskiego. Skorzystaj z bloga, aby przejść do innych zasobów internetowych. Blog to nie jedyne miejsce w sieci, w którym możesz uczyć się angielskiego. Ale może to być świetne miejsce na początek! Użyj swojego bloga, aby dołączyć do społeczności uczących się języka angielskiego w Internecie, w mediach społecznościowych lub na forach internetowych.

Jak poprawić swój pisany angielski: 6 sposobów na lepsze prowadzenie bloga

Teraz, gdy wszystko jest gotowe i gotowe do pracy, oto kilka wskazówek, jak korzystać z bloga, aby poprawić pisanie po angielsku:

1. Włącz nowo poznane informacje do swojego pisania.

Czy nauczyłeś się dzisiaj nowego angielskiego słowa? Użyj go w swoim poście na blogu. Masz problem z nową regułą gramatyczną? Użyj go w swoim poście na blogu. Czy słyszałeś, jak native speaker użył dziś niesamowitego nowego wyrażenia? Zgadza się, napisz o tym na swoim blogu.

  5 ćwiczeń z języka angielskiego przeznaczonych dla turystyki i hotelarstwa

Blog to miejsce do ćwiczeń, a im szybciej przećwiczysz nowo poznane informacje, tym lepiej się ich uczysz. Wykorzystując nową wiedzę w poście na blogu, wzmacniasz połączenie między wiedzą a umysłem.

Pisanie to także skuteczna metoda zapamiętywania rzeczy (dlatego np. piszemy listy zakupów). Pisanie posta na blogu jest o wiele ciekawszym sposobem na wzmocnienie wiedzy niż przepisywanie notatek!

2. Sprawdź i edytuj swoje pismo.

Nikt nie jest idealny. Twoja ulubiona książka była prawdopodobnie wielokrotnie edytowana i przepisywana, zanim trafiła w Twoje ręce. Prawdopodobnie popełnisz wiele błędów podczas pisania i to jest w porządku! Powinieneś. Ważne jest, żebyś się od nich nauczył.

Więc zanim opublikujesz nowy post na blogu, sprawdź go. Oznacza to, że powinieneś uważnie go przeczytać i poprawić wszelkie zauważone błędy. Pomocne może być użycie listy kontrolnej podczas korekty, na przykład ten doskonały. Jeśli nie korzystasz z listy kontrolnej (a naprawdę zalecamy, aby to zrobić!), pamiętaj, aby sprawdzić, czy:

Pisownia. Użyj sprawdzania pisowni w przeglądarce lub blogu, ale pamiętaj, że może nie poprawić niewłaściwie użytych homonimów (słów, które brzmią tak samo, ale mają inne znaczenie). Może również sprawdzić błędy gramatyczne. Interpunkcja. Każde zdanie powinno kończyć się znakiem interpunkcyjnym, takim jak kropka (.), wykrzyknik (!) lub znak zapytania (?).
Kapitalizacja. Każde zdanie i wszystkie nazwy własne (takie jak nazwy osób i miejscowości) powinny zaczynać się wielką literą.
Długość zdania. Najłatwiejszym sposobem na uchwycenie fragmentów zdań i zdań ciągłych jest dokładne przyjrzenie się zdaniu, które wydaje się zbyt długie lub zbyt krótkie. Gramatyka. Czy wszystkie twoje zdania są zgodne z prawidłowymi zasadami gramatyki? Wszystkie czasowniki i tematy powinny się zgadzać (np. pies szczeka, ale psy szczekają), a czasy czasowników powinny być spójne.

Pamiętaj, że post na blogu można łatwo edytować nawet po jego opublikowaniu. Jeśli Ty lub jeden z Twoich czytelników zauważysz błąd lub uznasz, że zdanie brzmi lepiej, gdybyś je zmienił, możesz edytować swój post.

Korekta i edycja sprawią, że będziesz bardziej świadomy własnego pisania. Możesz na przykład zauważyć, że za każdym razem, gdy je piszesz, popełniasz błędy w pisowni. Teraz wiesz, nad jakimi obszarami musisz popracować!

3. Używaj podpowiedzi do pisania.

Bez względu na to, jak bardzo lubisz pisać lub jak bardzo jesteś kreatywny, pewnego dnia będziesz gapił się na pustą stronę i nie będziesz mógł pisać. Nazywa się to blokadą pisarza i zdarza się każdemu w pewnym momencie. Kiedy ci się to przytrafi, nie poddawaj się — spróbuj użyć podpowiedzi do pisania, aby dać umysłowi iskrę, której potrzebuje, aby zacząć pisać.

Podpowiedzi do pisania to pomysły i początki, które mają na celu zachęcić Cię do myślenia i pisania. Mogą pomóc Ci zacząć, gdy nie możesz wymyślić o czym pisać. Ale są one również ogólnie przydatne do pisania. Monit o pisanie może skłonić Cię do pisania na nowy temat, co będzie wymagało użycia nowych słów i wyrażeń, których inaczej byś nie użył.

  Nie mów mi, że nie mogę! 12 mitów na temat nauki języka angielskiego

Oto kilka prostych wskazówek dotyczących pisania, które zachęcą Cię do myślenia i pisania:

Co byś zrobił z milionem dolarów?

Ten monit pomoże ci przećwiczyć warunkowe (zdania, które mówią o wyimaginowanych sytuacjach i zwykle zaczynają się od słowa „jeśli”). Wskazówka: Możesz odpowiedzieć: „Gdybym miał milion dolarów, zrobiłbym…”

Napisz list do tego, kto ukradł Ci parasol w deszczowy dzień.

Ten monit pomoże ci ćwiczyć formalne pisanie listów, a także sarkazm. Sarkazm jest wtedy, gdy mówisz jedno, ale wyraźnie masz na myśli coś przeciwnego. Na przykład sarkastycznym byłoby napisanie „Uwielbiam padać po ciężkim dniu pracy”, ponieważ najwyraźniej nie lubiłeś moczyć się!

Rozpocznij post słowami „Najszczęśliwszym dniem w moim życiu był…”

Ten monit może pomóc w ćwiczeniu używania czasu przeszłego, a także zwykłego pisanego angielskiego. (Możesz udawać, że piszesz e-mail do znajomego).

Oto mnóstwo witryn z przejrzystymi podpowiedziami do pisania, oto inna strona z dużym wyborem podpowiedzi dotyczących pisania lub możesz wyszukiwać w Internecie podpowiedzi związane z tematem wybranym dla Twojego bloga.

4. Wypróbuj wiele różnych rzeczy.

Twój blog to Twój plac zabaw; tutaj możesz robić, co chcesz. Oznacza to, że możesz eksperymentować ze swoim stylem pisania i blogowania. Istnieje wiele różnych rodzajów postów, które możesz napisać. Możesz zrobić listę numerowaną („5 najlepszych…”), historię z dialogami, recenzję produktu lub przeczytanej książki, wiersz, opowiadanie… cokolwiek!

Zmiana stylu pomaga ci na dwa sposoby: (1) pomaga utrzymać twoją kreatywność przy życiu (nic nie zabija kreatywności szybciej niż powtarzanie) i (2) rzuca wyzwanie spróbowaniu czegoś nowego.

Pomyśl o swoim blogu jak o siłowni, a o swoich umiejętnościach jako o mięśniach. Różne rodzaje postów na blogu działają na rzecz wzmocnienia różnych umiejętności pisania. Na przykład napisanie dialogu może pomóc w nauce zasad interpunkcji (np. Czy należy umieścić tę kropkę przed czy po cudzysłowie?), a także zwykłego angielskiego i slangu (np. Czy ktoś powiedziałby „muszę” lub „muszę ” podczas mówienia?).

Aby uzyskać bardziej formalną praktykę pisania, możesz napisać recenzję angielskiego filmu lub książki. Pomoże to również lepiej zapamiętać i zrozumieć film lub książkę.

Im więcej różnych typów postów i stylów pisania spróbujesz, tym więcej umiejętności poprawisz!

5. Rozpocznij rozmowy.

Być może zostawiłeś już kilka komentarzy na innym blogu. Teraz nadszedł czas, aby zmienić swój blog w rozmowę. Jak wspomnieliśmy wcześniej, zawsze powinieneś zachęcać ludzi do odpowiadania na Twoje posty z poprawkami i pomocnymi opiniami. Twój blog może – i powinien – być również miejscem Twoich własnych rozmów.

Spróbuj zakończyć posty na blogu pytaniem do czytelników. Następnie, gdy otrzymasz komentarz, odpowiedz na nie. Niedługo będziesz ćwiczyć swoje umiejętności konwersacji po angielsku, a także umiejętności pisania.

Dołączanie do rozmów w komentarzach pozwoli Ci również lepiej zrozumieć podobieństwa i różnice między pisanym i mówionym językiem angielskim. Na przykład wiele osób skraca i skraca więcej słów podczas pisania online niż podczas mówienia. To dlatego, że pisanie zajmuje więcej czasu, a my uwielbiamy oszczędzać jak najwięcej czasu! Jakie inne porównania możesz zrobić?

6. Spójrz wstecz i przepisz.

Gdy będziesz regularnie pisać przez kilka miesięcy, wróć do swoich wcześniejszych wpisów. Czy teraz wydają się inne? Im więcej czasu minie, tym lepsze będzie Twoje pisanie… i gorsze będą Twoje starsze wpisy.

Po wielu miesiącach prowadzenia bloga, co drugi tydzień wybierz stary post na blogu i przepisz go, korzystając z nowo poznanych umiejętności.

Przepisywanie starych postów na blogu pokazuje, ile nauczyłeś się z biegiem czasu. Daje również szansę poprawienia własnych błędów. Uczenie kogoś innego to jeden z najlepszych sposobów uczenia się (nawet jeśli chodzi tylko o ciebie sprzed kilku tygodni).

Teraz przestań czytać naszego bloga i stwórz własny! Koniecznie podziel się nim z nami na Twitterze (@preplyPolski) lub Facebooka (preply angielski)—chętnie zobaczymy, co piszesz!

.