SRS dla reszty z nas

Najlepsi uczący się języka przysięgają na to.

Udowodniono naukowo, że jest to najlepszy sposób na zapamiętywanie czegokolwiek.

Dlaczego więc nauka z powtarzaniem w odstępach nie weszła do głównego nurtu – w nauce języków i gdzie indziej?

Dlaczego ludzie wciąż studiują słowa w kolejności, w jakiej zapisali je w swoich zeszytach?

Jeśli nie znasz SRS (systemów uczenia się z rozłożonymi powtórzeniami), opiera się on na podstawowym założeniu, że jest idealny czas na powtórzenie czegokolwiek – właśnie wtedy, gdy masz o tym zapomnieć. Za wcześnie i przesadzasz z czymś, co znasz. Za późno i masz wrażenie, że zaczynasz od zera. (Problem z studiowaniem słów w kolejności, w jakiej pojawiają się w zeszycie, polega na tym, że kolejność jest dowolna; przestudiujesz niektóre słowa, a nie będziesz studiował innych).

Obietnicą SRS jest to, że możesz zapamiętywać wydajniej, pozwalając komputerom zająć się częścią „zamawiania”.

Więc jeśli jest tak dobry, dlaczego nie wszyscy używają SRS? Myślę, że powodów jest kilka:

SRS obejmuje teraz fiszki tekstowe — nie jest to najbardziej angażująca treść SRS obecnie często wiąże się z tworzeniem własnych talii — śledzeniem rzeczy, kopiowaniem i wklejaniem — kto ma na to czas? Programy SRS są teraz skierowane do zaawansowanych użytkowników — typowi użytkownicy mogą się ugrzęznąć pod względem funkcjonalności Sugeruje to, że każdy, kto nie posiada żadnej z poniższych cech, będzie miał problem z trzymaniem się schematu SRS: żelazna wola sprawność techniczna zorganizowana (niektórzy powiedzieliby „analna”) osobowość

  Ucz się chińskiego poprzez cieniowanie: prosty, ale skuteczny skrót do płynności

A to sugeruje, że przyjęcie SRS można poprawić poprzez:

Wykorzystywanie interesujących treści (np. klipów wideo) Ułatwienie użytkownikom wypełniania talii Uproszczenie procesu, tak aby użytkownicy prawie nie zdawali sobie sprawy, że korzystają z SRS

Z preply pracujemy nad łatwiejszym, prostszym i przyjemniejszym sposobem wykonywania SRS.

preply wykorzystuje autentyczne nagrania wideo — takie jak teledyski, zwiastuny filmów, wiadomości i inspirujące przemówienia — i przekształca je w spersonalizowane lekcje nauki języków.

Możesz wypróbować preply za darmo przez 2 tygodnie. Kliknij tutaj, aby sprawdzić stronę lub pobrać aplikacja na iOS lub Aplikacja na Androida.

preply Ad

Bądźcie czujni!