Jak szybciej nauczyć się chińskiego: zarządzanie pojemnością




Chcesz wiedzieć, jak szybciej nauczyć się chińskiego?

Nie spędzając więcej czasu niż dotychczas?

Mam dla Ciebie dwa słowa: „zarządzanie mocą”.

Zdolność w tym sensie odnosi się do energii, którą mamy do nauki języka chińskiego. Właśnie to możemy potencjalnie osiągnąć w dowolnym momencie. Tak więc pojemność jest czymś, co zmienia się w czasie i będzie przypływać i odpływać w ciągu jednego dnia, tygodnia, miesiąca lub nawet dłuższych okresów czasu. Ten post dotyczy tego, jak szybciej uczyć się chińskiego, wykorzystując zdolności, które mamy, aby wykorzystać nasz potencjał (a nie o tym, skąd ta zdolność się bierze, czyli motywacja).

Zdolność do uczenia się jest kombinacją czynników ograniczonych do pojedynczego ucznia (dostępny czas, energia, motywacja itd.) oraz czynników w dużej mierze zdeterminowanych przez twoje środowisko (dostępność zasobów, nauczycieli, społeczne sytuacje uczenia się itd.). Związek między tymi czynnikami jest bardzo złożony, ale zamierzam zgrupować wszystko w jedną koncepcję i nazwać to „pojemnością”. Pokażę Ci również, w jaki sposób może to umożliwić nam znacznie szybszą naukę języka mandaryńskiego.

Jak nieskutecznie uczyć się chińskiego: dwa niebezpieczeństwa związane z niewłaściwym wykorzystaniem zdolności

Moim zdaniem, jeśli nie będziemy dobrze zarządzać naszymi zdolnościami, mogą pojawić się dwa problemy.

Po pierwsze, możemy zmarnować wydajność, studiując coś, co wymaga mniejszej wydajności, niż faktycznie możemy sobie poradzić (niewystarczające osiągnięcia). Przykładem może być nauka podstawowego znaczenia nowych słów z korepetytorem (marnowanie zasobów), powtórka słownictwa przy komputerze w domu (marnowanie wysokiej jakości czasu) lub pozostawanie w domu z podręcznikiem, kiedy czujesz, że możesz podbić świat (marnowanie energii).

Jeśli nie wiesz, dlaczego powyższe sytuacje są naprawdę złe, zdecydowanie powinieneś przeczytać ten artykuł.

Po drugie, możemy nie rozłożyć zadań o niskiej wydajności w ciągu dnia, blokując w ten sposób wysokiej jakości czas, jaki mamy z nauczycielami, partnerami wymiany językowej lub czas wolny w domu. Jeśli nie rozłożymy naszych zadań efektywnie, pojawi się problem marnotrawstwa mocy powyżej; kończymy na tym, że nie wykorzystujemy w pełni możliwości uczenia się, jakie mamy.

Ucz się zgodnie ze swoją obecną zdolnością lub ponieś konsekwencje

Ogólną zasadą przy próbie efektywnego nauczenia się czegokolwiek jest próba zrobienia tyle, ile jesteś obecnie w stanie zrobić.

Są tutaj dwa kluczowe punkty: „aktualnie” i „zdolne”.

Pamiętasz, jak powiedziałem we wstępie, że pojemność zmienia się w czasie? Znajduje to odzwierciedlenie w „obecnie”; nie ma znaczenia, do czego jesteś przyzwyczajony, do czego chciałbyś być zdolny lub do czego ktoś uważa, że ​​powinieneś być zdolny – liczy się twój obecny stan. Na ten obecny stan wpływa wiele czynników, w tym czynniki krótko- i długoterminowe, fizyczne i psychiczne.

„Zdolny” oznacza, że ​​możesz faktycznie wykonać dowolne zadanie, które sobie wyznaczyłeś. Innymi słowy, istnieje granica tego, ile możesz osiągnąć w danej sytuacji. Ponownie, ten limit może być mentalny, fizyczny lub oba. Chodzi o to, że jeśli przekroczysz tę linię, pojawią się pewne szkodliwe efekty.

Jak widzimy, gdzieś jest linia, która wskazuje pojemność. Oznacza to, że powinniśmy dążyć do pozostania jak najbliżej tej linii, ale po właściwej stronie. Konsekwencje niepowodzenia zależą od tego, w którym kierunku błądzimy. Jeśli celujemy zbyt nisko, po prostu nie osiągniemy i nauczymy się mniej, niż moglibyśmy mieć. Jeśli łapiemy za dużo i przekraczamy granicę zbyt często lub zbyt mocno, wypalimy się.

  Czy warto uczyć się języka chińskiego dla biznesu?

Poniżej omówię oba te scenariusze i na kilku przykładach pokażę, w jaki sposób możemy efektywniej uczyć się chińskiego, zwracając uwagę na nasz obecny poziom zdolności. Zanim jednak to zrobimy, odpowiedzmy sobie na pytanie, dlaczego powinniśmy starać się trzymać jak najbliżej linii. Po co próbować zbliżać się do czegoś, co może być niebezpieczne?

Jaka jest idealna sytuacja do nauki języka chińskiego?

Jestem przekonany, że najskuteczniejsza nauka ma miejsce, gdy w jakiś sposób stawiamy sobie wyzwania. Nie mam na myśli dołączania do internetowego wyzwania polegającego na przeczytaniu tylu stron miesięcznie (choć to też jest fajne), mam na myśli to, że najwięcej się uczymy, gdy napotykamy rzeczy, których jeszcze nie znamy. To dlatego ekstrawertycy mają tendencję do szybkiego uczenia się chińskiego. Czują się mniej niekomfortowo rozmawiając z nieznajomymi, co oznacza, że ​​stale przebywają w (językowym) środowisku, którego nie znają. Dzięki temu dużo się nauczą.

Jednak nie chodzi tylko o mówienie. Można to powiedzieć o każdej z czterech umiejętności: słuchania, mówienia, czytania i pisania (a także większości innych obszarów uczenia się, o których myślę). Dopóki nie załamujemy się pod presją, najwięcej uczymy się, gdy znajdujemy się w trudnej sytuacji, która wymaga od nas poprawy. Na przykład, możemy tylko powoli poprawiać nasze rozumienie ze słuchu, jeśli zawsze słuchamy ludzi, którzy posługują się językiem, który już znamy, którzy spowalniają dla nas mowę lub mają absurdalnie ustandaryzowaną wymowę. To samo dotyczy również czytania i pisania; samo przebywanie w naszej strefie komfortu wzmocni to, co już wiemy, ale nie nauczy nas niczego nowego. Pozostawienie bańki bezpieczeństwa jest wymagające, ale będzie bardzo satysfakcjonujące.

Osobisty przykład: sposób nauki chińskiego kamikaze

Spójrzmy na przykład z mojego własnego doświadczenia w nauce chińskiego. Przyjechałem na Tajwan w 2008 roku po rocznym nauce chińskiego w Szwecji. Kurs pierwszego roku był dobrze zorganizowany, ale nosił cechy tradycyjnej edukacji języków obcych na całym świecie, co oznacza, że ​​tak naprawdę nie potrafiłem mówić po chińsku i słyszałem tylko garstkę różnych osób mówiących w tym języku (mój nauczyciel oraz płyty CD z podręcznikiem).

W centrum językowym na Tajwanie zostałem umieszczony w niższej klasie pośredniej (używając Practical Audio-Visual Chinese 3, jeśli to coś dla ciebie znaczy). Pamiętam uczucie całkowitego oszołomienia po pierwszych godzinach zajęć. Ledwo zrozumiałem 10% tego, co powiedział nauczyciel, a teksty wyglądały na strasznie trudne. Ale miałem dużo czasu, więc kupiłem dwie poprzednie książki, żeby studiować na boku. Znalazłem też kilku lokalnych studentów, z którymi mogłem porozmawiać i mi pomóc.

Pod koniec semestru zrozumiałem 90% tego, co powiedział nauczyciel i uważałem, że teksty, które omówiliśmy, nie są takie trudne. Przeżyłem! Rozsądną rzeczą do zrobienia tutaj i tym, co większość ludzi robi, jest pójście dalej. Nie. Zdając sobie sprawę, że udało mi się dogonić tych uczniów i dostosować się do wyższego poziomu w ciągu zaledwie kilku miesięcy, czy nie powinienem być w stanie powtórzyć tego samego wyczynu? Od tego czasu zrobiłem co najmniej trzy podobne próby rzucenia się w środowiska, z którymi naprawdę nie mogę sobie poradzić. Wszystkie próby zakończyły się sukcesem i od tego czasu nauczyłem się mnóstwo chińskiego.

Oczywiście nie każdy ma czas lub determinację, aby dokładnie to zrobić, chociaż gorąco polecam, jeśli masz na to szansę. Jednak nie przywołałem tego przykładu tylko po to, by pochwalić się, jak szybko przeszedłem przez różne kursy i podręczniki – przytaczam go, ponieważ jest to przykład tego, jak omówiona powyżej zasada może pomóc w nauce chińskiego:

Zawsze staraj się robić rzeczy, które są tak wymagające, jak obecnie jesteś w stanie obsłużyć – nie więcej, nie mniej

Jeśli oznacza to pójście w pełni kamikaze, tak jak ja, czy po prostu oznacza to, że od czasu do czasu powinieneś wybrać trudniejsze słuchanie i czytanie materiału, nie ma to większego znaczenia, ta zasada nadal obowiązuje. Opuszczenie strefy komfortu jest kluczem do efektywnej nauki chińskiego, a im częściej to robisz, tym lepiej, z jedynym zastrzeżeniem, do którego nie powinieneś przesadzać.

Porażka jest możliwa, ale nie musi być aż tak źle

A jeśli nam się nie uda? Co jeśli zanurkujemy i po prostu nie nauczymy się pływać przed przybyciem piranii? To drugie niebezpieczeństwo i może być bardzo przebiegłe. Chodzi o to, że nawet jeśli używam terminu „pojemność” w tym artykule, nie jest to coś, co można łatwo określić ilościowo; nie ma licznika energii unoszącego się w naszym polu widzenia, jak w niektórych grach komputerowych. Jeśli zagłębimy się w coś, co jest poza naszym obecnym stanem, możemy się wypalić, możemy na jakiś czas przestać się uczyć lub całkowicie przestać uczyć się chińskiego. Nie mam tutaj żadnej solidnej rady, ale zwracanie uwagi na poziom stresu i to, jak się czujesz, jest bardzo ważne. Pamiętaj stare powiedzenie z Delphi: Poznaj siebie.

  3 profesjonalne wskazówki, jak ćwiczyć chińskie dźwięki do perfekcji

Jednak wyniki nie muszą być tak fatalne, jeśli mówimy o normalnych sesjach nauki, a nie o całych kursach czy semestrach. Mój przykład powyżej był długoterminowy, ale te same zasady obowiązują również w przypadku jednogodzinnych sesji nauki lub lekcji. Jeśli podejdziesz do tekstu, który jest zbyt trudny lub spróbujesz obejrzeć program telewizyjny, który jest dla Ciebie zbyt trudny, jedynym skutkiem może być to, że poczujesz się trochę sfrustrowany. Na dłuższą metę może to oznaczać coś poważnego, ale w tej chwili nie stanowi to problemu.

Robienie za mało jest prawie tak samo złe, jak robienie za dużo

Na koniec położymy fundamenty pod ostatnią część tego artykułu, która będzie dotyczyć rozproszonego uczenia się i tego, dlaczego pozwoli to na znacznie lepsze zarządzanie pojemnością, a co za tym idzie, pozwoli nam wydajniej uczyć się chińskiego. Zrobimy to, wracając do przykładu, o którym wspomniałem we wstępie: Jeśli przeglądasz słownictwo przed komputerem w domu lub uczysz się podstawowego znaczenia nowych słów z korepetytorem, robisz coś źle.

[hr]

Jak szybciej nauczyć się chińskiego

Obiecujące nowe narzędzie do rozproszonego uczenia się: aplikacja preply na smartfony, która pozwala uczyć się z najlepszych internetowych filmów po chińsku mandaryńskim za pośrednictwem interaktywnych transkrypcji.

[hr]

Jak widzieliśmy, celem jest trzymanie się jak najbliżej naszego limitu zdolności, zwracając uwagę na to, jak się z tym czujemy, a nie przesadzać. Dlatego jeśli jesteś w domu i masz dużo energii do nauki chińskiego, nie powinieneś marnować tej energii na powtórkę słownictwa. To zadanie wymaga naprawdę bardzo mało energii. Powinieneś uczyć się nowych rzeczy!

To samo dotyczy sytuacji korepetytora. Nauka nowych słów z korepetytorem to rażące marnowanie zasobów. Oznacza to, że spędzasz czas (zarówno pod względem pieniędzy, jak i energii) robiąc coś, co równie dobrze mógłbyś zrobić taniej (znowu, zarówno pod względem pieniędzy, jak i energii). Powinieneś wykorzystać tę umiejętność, aby zrobić coś trudniejszego, na przykład budowanie zdań, ćwiczenie wymowy lub uzyskanie informacji zwrotnej na temat umiejętności mówienia.

Do każdego własnego, 因人而異

Dokładnie to, ile zadań o dużej wydajności (głęboka praca, celowa praktyka lub jakkolwiek to nazwiemy) możesz wykonać w ciągu jednego tygodnia, oczywiście zależy od tego, jaki masz harmonogram, ale ważne jest, aby nigdy nie spędzać wysokiej jakości czasu na robieniu zadania niskiej jakości. Przeglądanie słownictwa, kiedy można było nauczyć się nowych słów, słuchanie starego materiału, kiedy można było posłuchać nowego, pisanie na znany temat, kiedy można było napisać na nowy, to bardzo poważne błędy.

Na koniec chcę podkreślić, że nie mówię, że nie należy wykonywać zadań o niskiej jakości, takich jak przeglądanie, mówię tylko, że nie należy ich robić, gdy masz energię, aby zrobić coś bardziej wymagającego. W jaki sposób wykonujemy duże ilości zadań o niskiej wydajności w taki sposób, aby zwolnić jak najwięcej czasu na zadania wymagające dużej wydajności, które są tak niezbędne do nauki języka chińskiego?

Zdobywanie nowego terytorium lub umacnianie naszej pozycji

Jak widzieliśmy, chcemy pozostać jak najbliżej naszego limitu wydajności i unikać wykonywania zadań o niskiej wydajności, kiedy możemy faktycznie poradzić sobie z dużo większą liczbą. Dla tradycyjnego ucznia może to prowadzić do następującego pytania: Jeśli powinniśmy zawsze stawiać sobie wyzwania i wkraczać w nowe obszary, jak mamy skonsolidować to, co już osiągnęliśmy? A co z recenzowaniem? A co z niekończącymi się małymi, ale drobnymi zadaniami związanymi z nauką?

Takie pytania są wynikiem błędnego wyobrażenia o tym, czym jest uczenie się. Dla niektórych osób nauka języka oznacza poświęcenie określonej ilości czasu każdego dnia na naukę tego języka. Dzisiaj będę się uczyć chińskiego między ósmą a dziewiątą. W sobotę będę się uczyć dwie godziny. Jeśli myślisz o nauce chińskiego w ten sposób, pytania zadane powyżej są bardzo prawdopodobne.

  Lekcje nauki chińskiego: Natasha Lutes

Dlaczego tradycyjne podejście do nauki to bzdura i jak należy zamiast tego myśleć

Jest to jednak bardzo ograniczone podejście do nauki języka chińskiego. Zamiast myśleć o swoim tygodniu jako o siedmiu dniach z liczbą godzinnych przedziałów czasowych, pomyśl o tym jak o beczce. Duże zadania, które musisz wykonać, są reprezentowane przez skały (na przykład praca), a mniejsze zadania reprezentowane są przez mniejsze obiekty, takie jak kamyki i ziarna piasku. Korzystając z tej analogii, niektóre aspekty nauki chińskiego są rzeczywiście kamieniami w twojej beczce; zajmują dużo miejsca (czasu) i trzeba planować z wyprzedzeniem. Są to wymagające zadania o dużej wydajności.

jak szybciej nauczyć się chińskiego

Gdy dodasz kilka kamieni, twoja beczka będzie pełna. Jesteś zbyt zajęty, żeby uczyć się chińskiego, nie masz czasu, żeby uczyć się więcej niż ty. Nonsens! Ten wniosek opiera się na złudzeniu, że nauka języka chińskiego ma tylko formę skał. Beczka pełna kamieni nadal może pomieścić dużą liczbę kamyków. Po tym ziarnka piasku nadal łatwo wślizgują się między kamyki. Nawet wtedy, gdy beczka wygląda na pełną, nadal może pomieścić znaczną dodatkową ilość wody.

Widzisz, do czego tu zmierzam? Nauka chińskiego powinna być jak najbardziej rozpowszechniona. Najpierw zaplanuj swoje zadania o dużej przepustowości i spraw, aby ogólnie działały zgodnie z Twoim harmonogramem. Następnie przejdź do kamyków i zobacz, gdzie możesz je zmieścić. Następnie przejdź do piasku i wody. Większość zadań o niskiej wydajności można wykonać w ciągu dnia bez poświęcania czasu! Sprawdź tylko te przykłady:

Sprawna chińska praktyka słuchania:

Słuchaj podcastu podczas biegu

Słuchaj chińskiej muzyki podczas gotowania

Przejrzyj dźwięk z podręcznika podczas jazdy

Włącz chińską muzykę w tle

Korzystaj z aplikacji preply z serwisu iTunes lub Google Play sklep do nauki podczas biegania

preply wykorzystuje autentyczne nagrania wideo — takie jak teledyski, zwiastuny filmów, wiadomości i inspirujące przemówienia — i przekształca je w spersonalizowane lekcje nauki języków.

Możesz wypróbować preply za darmo przez 2 tygodnie. Kliknij tutaj, aby sprawdzić stronę lub pobrać aplikacja na iOS lub Aplikacja na Androida.

preply Ad

Ćwicz słuchanie języka chińskiego z aplikacją preply

Aplikacja preply na smartfony ma również intuicyjny odtwarzacz audio, który umożliwia słuchanie codziennych dialogów w podróży dzięki interaktywnym transkrypcjom.

Sprawna praktyka chińskojęzyczna:

Ćwicz liczenie podczas gotowania lub ćwiczeń

Naśladuj chiński, który słyszysz, na głos lub tylko w głowie

Opisz, co aktualnie robisz po chińsku

Spróbuj zmienić wewnętrzny dialog na chiński

Ukryj/naśladuj dźwięk, którego słuchasz

Sprawna chińska praktyka czytania:

Zabierz ze sobą fiszki w telefonie

Umieść karteczki samoprzylepne z nazwami obiektów w swoim mieszkaniu

Idź na polowanie na postacie w swoim lokalnym środowisku

Zawsze miej e-booka lub podobnego w telefonie

Dodaj zdania do swojego ulubionego programu do fiszek

Sprawna chińska praktyka pisania:

Pisz trudne znaki na swoich rękach

Pisz notatki lub listy zakupów po chińsku

Poćwicz pisanie chińskich znaków w kabinie prysznicowej podczas kąpieli

Pobierz aplikację taką jak Skritter i przeglądaj ją, gdy masz wolną chwilę

Tekst/czat w języku chińskim online

Jak skutecznie uczyć się chińskiego bez poświęcania większej ilości czasu

Te zadania często można bezproblemowo dopasować do normalnych czynności. Nie musisz ograniczać biegania tylko dlatego, że zaczynasz słuchać podcastu po chińsku, robiąc to, nie robisz mniej pompek tylko dlatego, że liczysz je po chińsku, otwieranie nie zajmuje więcej czasu drzwi tylko dlatego, że jest na nich karteczka samoprzylepna z napisem „門/门 i jeśli przejrzysz dziesięć odręcznych chińskich znaków, czekając w kolejce, aby zapłacić za zakupy, nie wrócisz później do domu.

Ważne jest, aby zrozumieć, że nawet jeśli te zadania o niskiej wydajności można dość łatwo dopasować, niektóre z nich należy zaplanować z wyprzedzeniem. Aby słuchać chińskiego podczas biegania, musisz mieć w telefonie odpowiedni dźwięk; aby przeczytać kilka zdań w oczekiwaniu na autobus, musisz mieć już pobrany tekst na telefon. Przygotowanie do tych rzeczy z pewnością zajmuje trochę czasu, ale zwroty sprawiają, że inwestycja jest opłacalna kilka razy.

Kroki dziecka: jak skuteczniej zacząć uczyć się chińskiego

Jeśli nie jesteś przyzwyczajony do takiego myślenia, nie mówiąc już o takim życiu, nie powinieneś próbować dodawać wszystkiego na raz. Nawyki wymagają pewnego wysiłku, ale dzięki odpowiedniej mentalności i rozsądnym celom jest to łatwiejsze. Zacznij od jednego obszaru, a następnie rozwijaj, powoli dodając różne nawyki, które pozwolą Ci wykonać wiele zadań o niskiej wydajności bez poświęcania większej ilości czasu. Porównaj to z kimś, kto uważa, że ​​studiowanie jest czymś, co robisz przez jasno określony czas i że mniej „poważne” sposoby studiowania się nie liczą!

Mam nadzieję, że ten artykuł uświadomił Ci, w jaki sposób zarządzasz swoimi zdolnościami i że w trakcie tego procesu nauczyłeś się efektywniej uczyć się chińskiego. Podsumowując, zawsze staraj się osiągnąć jak najwięcej bez przesadzania. Nie dodawaj kamyków, jeśli możesz dodać kamień, nie dodawaj tylko wody, jeśli możesz dodać piasek. Jednocześnie spróbuj przeanalizować swoje codzienne czynności i zobaczyć, gdzie możesz zmieścić więcej zadań o małej wydajności. Prawie wszyscy, którzy to robią, dowiadują się, że mają znacznie więcej czasu niż im się wydaje!

[hr]

Olle Linge jest chińskim uczniem i nauczycielem ze Szwecji, obecnie podejmującym studia podyplomowe w nauczaniu języka chińskiego jako drugiego języka na Tajwanie. Jest założycielem Hakowanie chińskiegdzie pisze o tym, jak uczyć się chińskiego.