Jak mówić po angielsku jak nativespeaker: 5 praktycznych wskazówek

Czy kiedykolwiek zazdrościsz kameleonom?

Wiesz — te kolorowe gady, które mogą wtopić się w dowolne miejsce.

Po prostu zmieniają kolory i, puf! Wyglądają dokładnie jak drzewo, na które się wspinają, lub skała, na której siedzą.

Czy nie byłoby wspaniale być językowym kameleonem?

Życie byłoby o wiele łatwiejsze, gdybyśmy mogli po prostu zmienić nasze akcenty, słownictwo i gramatykę tak, aby brzmiały dokładnie tak, jak native speakerzy języka angielskiego.

Cóż, możemy pomarzyć…

W międzyczasie, jeśli chcesz mówić po angielsku jak tubylec, będziesz musiał włożyć trochę ciężkiej pracy. Ale może nie być tak trudne, jak myślisz.

Istnieją praktyczne kroki, które możesz podjąć, aby brzmieć bardziej płynnie i bardziej jak native speaker, od wymowy po użycie słów.

Dzięki tym wskazówkom, a także cierpliwości i praktyce, w mgnieniu oka staniesz się kameleonem językowym.

Dlaczego warto nauczyć się mówić po angielsku jak native speaker?

Trudno jest uzyskać rodzimy poziom mówienia po angielsku. W rzeczywistości niektórzy powiedzą ci, że to niemożliwe, jeśli zaczynasz naukę po dzieciństwie. To, czy to prawda, jest przedmiotem dyskusji.

Niezależnie od tego, studenci języków poświęcają lata na doskonalenie swoich umiejętności mówienia, aby mogli mówić jak native speaker lub przynajmniej uzyskać zaawansowany poziom języka angielskiego.

Po co tyle czasu?

Perfekcjoniści chcą się wyróżniać we wszystkim, co robią. Inni rozumieją potencjalne korzyści płynące z brzmienia jak native speaker:

Bądź lepiej zrozumiany przez native speakerów: im więcej mówisz jak native speaker, tym łatwiej jest Cię zrozumieć miejscowym. Możesz mniej martwić się nieporozumieniami.

Gdybyś musiała używać angielskiego na co dzień, życie w ten sposób byłoby znacznie prostsze, prawda?

Bądź bardziej pewny siebie, używając angielskiego w pracy: Z tego samego powodu, jeśli musisz używać angielskiego w pracy, będziesz o wiele bardziej pewny siebie, jeśli będziesz mówić jak native speaker.

Nie chodzi tylko o umiejętności językowe, ale także o poświęcenie i ciężką pracę wymaganą, aby się tam dostać. Stając się native speakerem, pokażesz swoim współpracownikom, że wiesz, jak uzyskać wyniki.

Zdobądź pracę wymagającą języka angielskiego na poziomie ojczystym: Więcej drzwi jest dla Ciebie otwartych, jeśli potrafisz mówić po angielsku jak native speaker. Oferty pracy wymagające znajomości języka angielskiego będą dostępne dla Ciebie i nielicznych osób, które osiągną ten sam poziom. Konkurencja jest mniej zacięta, a prace wymagające wysokich kwalifikacji często płacą więcej.

5 sztuczek, które pomogą Ci mówić po angielsku jak nativespeaker

Jeśli chcesz nauczyć się mówić po angielsku jak native speaker, skup się na następujących czterech obszarach:

1. Zapoznaj się z różnymi angielskimi akcentami

Istnieje wiele różnych akcentów wśród rodzimych użytkowników języka angielskiego. Ktoś z Nowego Jorku brzmi inaczej niż ktoś, kto dorastał w Teksasie.

  10+ zasobów do nauki mówienia po angielsku bez akcentu

I oczywiście musiałeś słyszeć Queen’s English (standardowy angielski w Wielkiej Brytanii). Powiem ci teraz, że nie wszyscy brzmią jak ich królowa. Są też Szkoci, Walijczycy i Irlandczycy, którzy mówią po angielsku z różnymi akcentami.

Oto fajna rzecz do zrobienia. Wejdź na YouTube i wyszukaj filmy, na których ludzie próbują mówić z różnymi angielskimi akcentami. Nie wszystkie są dobre (lub poprawne), ale dadzą ci wyobrażenie o tym, ile jest angielskich akcentów. Oto dobry przykład możesz zacząć.

Skończyłeś z zabawą? Teraz wróć do biznesu!

Jaki chcesz mieć akcent? Pomyśl o regionach, do których chcesz podróżować i miastach, w których chciałbyś pracować. Jest to bardzo ważne, aby podjąć decyzję, ponieważ sprawi, że nauka i praktyka będą bardziej skoncentrowane.

Chcesz brzmieć jak nowojorczyk? W porządku, ale kiedy szukasz programu telewizyjnego do obejrzenia, wybierz „Znajomi” zamiast „Twin Peaks”. Skup się.

Świetnym miejscem startowym jest Kanał preply w języku angielskim na YouTube, która kompiluje najnowszą zawartość natywną, którą możesz przeglądać. Kiedy myślisz o klasycznych angielskich akcentach, kto przychodzi ci na myśl? Dla mnie musiałby to być wspaniały detektyw Sherlock Holmes! Ale czy wiesz, że jego młodsza siostra Enola Holmes jest również świetnym detektywem?

Obejrzyj poniższy film, aby usłyszeć brytyjski akcent Millie Bobbie Brown (która gra Enola Holmes). W tym czasie możesz dodać do swojego słownika kilka nowych dziwacznych przymiotników. Jest to korzystne dla obu stron. Aby uzyskać więcej treści, takich jak wideo poniżej, zasubskrybuj Kanał preply w języku angielskim na YouTube.

Mając to na uwadze, przejdźmy do poprawy Twojej wymowy, korzystając z następujących wskazówek:

2. Naśladuj wymową natywną

Ok, więc teraz masz podstawowe pojęcie o różnych angielskich akcentach. Ale jak właściwie nauczyć się rodzimej wymowy?

Świetnym miejscem na rozpoczęcie jest oglądanie i naśladowanie autentycznych angielskich filmów. Dzięki temu poznasz prawdziwą angielską wymowę i style mówienia. Dają również szansę na zbadanie ust i ruchów ust mówiących, dzięki czemu możesz je naśladować.

Są filmy instruktażowe (np. Wymowa BBC lub angielski Rachel) i oprogramowanie (takie jak Powiedz mi więcej), które pokazują angielskie pozycje ust i języka dla każdej litery alfabetu i wszystkich kombinacji.

Wiem, że uczenie się ich jest żmudne, ale pomoże ci to poprawnie wymawiać słowa, zwłaszcza te z dźwiękami, których nie ma w twoim ojczystym języku.

Więc ucz się ich i ćwicz przed lustrem. Rób to raz za razem, aż stanie się pamięcią mięśniową. Możesz nawet spróbować nagrać siebie, aby ocenić swoje postępy!

Obserwuj, jak poruszają się twoje usta i usta i zobacz, czy popełniłeś błąd lub zmagasz się z jakimiś konkretnymi słowami. Powtarzaj trudne słowa, aż ruchy twoich ust będą naturalne.

preply jest doskonałym źródłem autentycznych filmów wideo, których możesz użyć do nauki wymowy.

  Jak poprawić pisownię angielską: 9 łatwych technik

preply wykorzystuje autentyczne nagrania wideo — takie jak teledyski, zwiastuny filmów, wiadomości i inspirujące przemówienia — i przekształca je w spersonalizowane lekcje nauki języków.

Możesz wypróbować preply za darmo przez 2 tygodnie. Kliknij tutaj, aby sprawdzić stronę lub pobrać aplikacja na iOS lub Aplikacja na Androida.

preply Ad

3. Naucz się języka angielskiego

Wymowa jest kluczowa, ale to nie wszystko. Możesz wymawiać każde pojedyncze słowo jak native speaker, ale nadal nie możesz tak mówić. To dlatego, że potrzebujesz również odpowiedniego przepływu.

Więc co dokładnie sprawia, że ​​angielski płynie?

Jednym z ważnych elementów jest „mowa połączona”. Odnosi się to do sposobu, w jaki koniec jednego słowa i początek następnego słowa czasami wchodzą w interakcję w języku angielskim.

W szczególności native speaker może:

Połącz dwa dźwięki. Kiedy słowo kończy się dźwiękiem spółgłoskowym, a następne słowo zaczyna się tym samym dźwiękiem spółgłoskowym, oba dźwięki są wymawiane razem jako jeden.

Przykład: Zdecyduję później.

Połącz dwa dźwięki. Jeśli pierwsze słowo kończy się na spółgłoskę, a drugie na samogłoskę, native speaker połączy spółgłoskę z samogłoską tak, jakby należały do ​​jednego słowa.

Przykład: poproszę jajko sadzone.

Pozbądź się dźwięku. Kiedy dźwięki „t” lub „d” pojawiają się między dwoma dźwiękami spółgłosek, często całkowicie znikają z wymowy.

Przykład: Do zobaczenia w następnym tygodniu!

Native speakerzy również prawie zawsze używają skrótów (krótkie słowa utworzone przez połączenie dwóch oddzielnych słów), aby mówić szybciej. Kilka przykładów typowych:

ja + jestem = jestem ja + będę = zrobię + nie = nie mam + mam = mam ja + chciałbym = zrobiłbym

Możesz także posłuchać stresu i rytmu w rodzimym języku angielskim. Rodowici anglojęzyczni zazwyczaj podnoszą głos i wydają dłuższe dźwięki w przypadku słowa, które wymaga największej uwagi — innymi słowy, „podkreślają” najważniejsze słowa.

Rytm angielski to muzyczna cecha języka angielskiego — w górę i w dół tonacji, jaką zajmuje każde słowo w zdaniu.

Skoro już wiemy, na czym polega przepływ języka angielskiego, jak możemy się go nauczyć?

Najlepszym sposobem na nauczenie się języka angielskiego jest naśladowanie native speakerów. To naprawdę coś, co musisz ciągle słyszeć i naśladować. Badania wskazują że czasami podświadomie naśladujemy zachowanie innych (nie zdając sobie z tego sprawy). Więc może to być bardziej naturalny proces niż myślisz.

Aby znaleźć materiał lustrzany, znajdź słynną mowę, a PRZETRZĄSAĆ rozmowa lub piosenka. Piosenki rapowe są do tego bardzo dobre. Zwróć uwagę, jak mówca podkreśla różne słowa w zdaniu, co z kolei prowadzi do wyraźnego rytmu.

4. Używaj slangu, gdy mówisz po angielsku

„Slang” odnosi się do nieformalnych (czasem wulgarnych) słów i zwrotów. Slang jest bardziej powszechny w mowie niż w piśmie.

Slang jest również zwykle inny w różnych społecznościach — więc slang w południowych Stanach Zjednoczonych jest inny niż slang w Anglii. (Aby zobaczyć, jak bardzo może być inaczej, sprawdź ten zabawny wywiad „The Ellen DeGeneres Show” z aktorem Hugh Laurie.)

Istnieje jednak kilka przykładów slangu używanego przez wielu anglojęzycznych użytkowników, których możesz się nauczyć. Na przykład:

  Przekaż swoją naukę, używając scen filmowych w języku angielskim

Chcę (Chcę)

Spotykaj się (spędzaj razem czas)

W nieformalnym otoczeniu native speaker zapytałby „Czy chcesz się spotkać?” zamiast „Chcesz spędzić razem trochę czasu?”

Jeśli spędzasz wolny czas, następnego dnia twój przyjaciel może powiedzieć: „Wczoraj bawiliśmy się świetnie”. Oznacza to, że świetnie się bawił. Ale jeśli powie innym, że „doprowadziłeś go do ściany”, oznacza to, że był przez ciebie zirytowany.

Opanowując ten rodzaj slangu, natychmiast zabrzmisz płynniej i na poziomie natywnym. Jeśli chcesz mówić jak Amerykanin, wypróbuj te 20 podstawowych słów amerykańskiego slangu.

Nie próbuj znaleźć slangu w wiadomościach lub w oficjalnych przemówieniach. Oglądaj aktualne programy telewizyjne lub szukaj vlogów (blogów wideo) w YouTube. Ponieważ slang jest językiem regionalnym, powinieneś szukać programów/filmów w regionie, którego angielski akcent chcesz mówić.

Kiedy zaczniesz włączać slang do swojej komunikacji, użyj Słownik miejski lub poproś native speakera o upewnienie się, że używasz go poprawnie.

Najlepszym sposobem na naukę słów slangowych jest używanie ich, ale pamiętanie o kontekście. Powinny być używane tylko w nieformalnych warunkach.

5. Naucz się angielskich idiomów

Angielskie idiomy to wyrażenia, których znaczenie nie jest oczywiste, patrząc na poszczególne słowa.

Używanie idiomów może nie być tak powszechne jak slang w mowie nieformalnej. Jednak native speakerzy mogą czasami używać idiomów i zdumiewać Cię.

Na przykład, jeśli jesteś na spotkaniu i twój kolega powie: „nie widzisz lasu dla drzew”, możesz być zdezorientowany. Twoja rozmowa nie ma nic wspólnego z drzewami ani lasem!

To dlatego, że używa popularnego idiomu. „Nie możesz zobaczyć lasu dla drzew” oznacza, że ​​jesteś zbyt zaangażowany w szczegóły problemu, aby zrozumieć sytuację jako całość. Być może poświęcasz zbyt dużo uwagi kwestiom logistycznym, a za mało sprawom większych, takich jak budżet czy terminy.

Chcesz więcej przykładów? Naucz się tych 100 idiomów Essential English, aby brzmieć bardziej jak native speaker.

Czy wiesz, że angielskie piosenki są pełne idiomów? Sprawdź ten muzyczny przewodnik po angielskich idiomach. Fajnie, prawda? Więc śpiewaj i dowiedz się więcej!

Pomocne jest również prowadzenie dziennika idiomów, których się uczysz, i ich (ewentualnych) odpowiedników w Twoim języku. To może sprawić, że będą bardziej niezapomniane. Możesz także wyszukać idiomy w swoim dzienniku, jeśli je usłyszysz, ale zapomnij, co one oznaczają.

Wreszcie nie bój się ich używać! Być może nie masz ich idealnie przybitych za pierwszym razem, ale miły native speaker może pomóc ci we właściwym użyciu i będziesz pamiętać.

Nie jest łatwo nauczyć się angielskiego jak native speaker. W rzeczywistości jest to bardzo trudne.

Możesz jednak zacząć już dziś, doskonaląc wymowę i ćwicząc, aby uzyskać naturalny przepływ mowy.

Nie pozwól, aby slang i idiomy przeszkodziły ci w postępach. Zanurz się.

Naucz się mowy mówionej, a będziesz mówić jak native speaker, kiedy najmniej się tego spodziewasz.